['60] Polanie i inni prekursorzy

...czyli nasze muzyczne tematy monograficzne

Moderator: mods

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Dziadek Władek » lutego 7, 2014, 11:55 am

Uważam, że ta zakładka trzyma poziom i jest jednym z najciekawszych miejsc naszego forum obok zakładki "hendrixowskiej" założonej przez agrypę - jakem "starszak" :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Roj » marca 6, 2014, 6:45 pm

Spaniel pisze:...Janka Borysewicza, cudownego dziecka wrocławskiego Sępolna -tego z piosenki http://www.youtube.com/watch?v=Dt5WiAuPGQs (zawodowo gra na gitarze od 1970 roku. W tym właśnie roku Borysewicza wypatrzył angielski bluesman Alexis Korner . Zamierzał on zabrać 15-letniego wówczas Borysewicza do Anglii, jednak nie zgodzili się na to rodzice chłopca. ..

Okazuje się, że to nie do końca prawda.
- W internecie można przeczytać, że w 1972 roku wypatrzył cię angielski bluesman Alexis Korner, współpracujący między innymi z Muddym Watersem, i zaprosił na koncerty do Anglii, jednak nie zgodzili się na to twoi rodzice. Żałujesz?
- Przede wszystkim to nieprawda. Owszem, Alexisowi spodobała się taśma, na której zagrałem z Romkiem Runowiczem [z zespołu Romuald i Roman – przyp. aut.] jakiegoś bluesika – dostał ją od swojego pianisty, który grał z nami koncert. I Korner rzeczywiście zaprosił mnie telefonicznie na koncerty, pięć w Anglii i pięć w RFN. Jako małolat [Borysewicz miał wtedy 17 lat – przyp. aut.] sam doszedłem do wniosku, że to mnie przerasta. Spękałem, sądząc, że nie umiem jeszcze tak dobrze grać.

Cały, bardzo ciekawy wywiad z Borysewiczem ukazał się dzisiaj na stronie onet.pl:
http://muzyka.onet.pl/wywiady/jan-borys ... tyki/5gj6h
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: rocken » marca 6, 2014, 8:53 pm

Roj pisze:Cały, bardzo ciekawy wywiad z Borysewiczem ukazał się dzisiaj na stronie onet.pl:
http://muzyka.onet.pl/wywiady/jan-borys ... tyki/5gj6h

Mógłby w końcu trochę ogarnąć się i zmądrzeć. A te amerykańskie "legendy" myślałem, że już wyszły z mody.
Z tymi chałturami to też pojechał. Chyba na jakieś bezalkoholowe wesele chcieli go zaprosić 8)
Ciekawe jak to można nazwać:
http://www.youtube.com/watch?v=GZbcNPGj0N0

Ale szacun i tolerkę ciągle u mnie ma :)
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: alez510 » marca 15, 2014, 7:07 am

Jerzy Wawrzyniak - jeszcze słów kilka ...

TANI HOTEL – polski zespół folk-rockowy założony w 1977 roku przez gitarzystę Dariusza Eksanowa.
Początkowo tworzyli go wokalista Jerzy Wawrzyniak, „Wawrzon” (zmarł 1 lutego 2013 w Warszawie) i Eksanow, który wrócił z trasy zespołu Koman Band - występował tam jako samodzielny wykonawca w tzw. składance obok takich wykonawców jak m.in. Katarzyna Sobczyk i Henryk Fabian. Latem 1978 roku do grupy dołączyli: gitarzysta Mirosław Borkowski (później Aerobus), basista Krzysztof Jaryczewski (przyszły wokalista Oddziału Zamkniętego) i perkusista Jarosław Szlagowski (później Oddział Zamknięty i Lady Pank). Zespół stał się bardziej rockowy i w tym składzie pojechał w kilka tras po klubach studenckich i ośrodkach wypoczynkowych. Po jednej z nich Borkowski, Jaryczewski i Szlagowski odeszli z zespołu. Ich miejsce zajęli: Andrzej Kleszczewski (ex- Prosektorium; gitara) i Maciej Pietracho (mandolina i banjo). W 1980 r. Tani Hotel jako duet Wawrzyniak/Eksanow dał jeszcze kilka koncertów a następnie rozwiązał się. Głównym tego powodem był zbyt rozrywkowy tryb życia muzyków zespołu. Wawrzyniak już w latach 1977/1978 równolegle współpracował z Breakoutem (koncerty) i Aerobusem, Kleszczewski zaczął występować w zespole Maryli Rodowicz, Pietracho grywał do kapelusza na warszawskiej Starówce a Eksanow akompaniował Elżbiecie Mielczarek.


"Opadły mgły, wstaje nowy dzień" (sł. E. Stachura, muz. A. Nowacki) - jedna z czterech kompozycji nagranych dla Polskiego Radia na ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Zen w składzie: Jerzy Wawrzyniak "Wawrzon" - śpiew, Wojciech Waglewski - gitara, Tomasz Grądzki - gitara basowa, Andrzej Kutyłowski - dr. Zespół działał przy warszawskim klubie Medyk na przełomie lat 60/70

Zen- Opadły mgły, wstaje nowy dzień
http://pl.rghost.net/53067892

Obrazek

Od lewej - stoją: Wojciech Waglewski - g, Maciej Kucharski -ts, Tomek Grądzki - bg i Jerzy "Wawrzon" Wawrzyniak[*] voc. Siedzą: Michał Grzelak - org i Andrzej Kutyłowski - dr.
W zespole grali ponadto: Remigiusz Filipowicz - ts, Zbigniew Wesołowski - dr, Maciej Tomaszczuk - dr i Jerzy Kaczmarek - dr, gościnnie Michał Urbaniak, a śpiewała Natasza Czarmińska[*]. Akustykiem był Witold Palacz.

Obrazek

od lewej: Waldemar Czapkiewicz, ? Gadomski, Andrzej Błaszyński, Dariusz Eksanow, Jerzy Wawrzyniak

Pozdrawiam ...
alez510
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 66
Rejestracja: listopada 24, 2010, 7:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: slawkomuzykant1980 » marca 15, 2014, 10:57 pm

Witam,
Notka o Tanim Hotelu zaczerpnięta z mojego bloga "Autsajderzy w PRL - Polski Rock lat 60 i 70" już jest nieaktualna. Dzisiaj dowiedziałem się czegoś nowego i ją przeredagowałem. Mogą pojawić się jakieś zmiany, ale raczej już nie tak drastyczne jak teraz.

http://polskirocklat60i70.blogspot.com/ ... hotel.html

Pozdrawiam
Sławomir Nowak
slawkomuzykant1980
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: października 20, 2012, 1:25 pm

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: StS » kwietnia 2, 2014, 7:14 pm

Polecam wspomnienia Marka Karewicza "Big beat" spisane przez Marcina Jacobsona i wydane przez SQN. To szczególne wydawnictwo dla tych, których interesuje temat "Polanie i inni prekursorzy". Oczywiście Polanie mają swoje miejsce w tych wspomnieniach i to nie tylko na fotografiach, ale na okładce jest inny zespół.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony listopada 6, 2019, 11:05 pm przez StS, łącznie zmieniany 1 raz
StS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3545
Rejestracja: lutego 15, 2006, 6:36 pm

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Dziadek Władek » kwietnia 2, 2014, 8:19 pm

Breakout z najlepszych swoich czasów... :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: alez510 » grudnia 8, 2014, 7:30 am

Witam!
Wertując przepastne meandry internetu udało mi się natrafić na ślad zespołu i wokalistki, którzy przez pewien czas absorbowali uwagę bywalców na tym forum.
Zespół Hard Road i Mariolaine w utworze Eddie'go Floyda i Steve'a Croppera "Knock On Wood" /1966/.

https://www.youtube.com/watch?v=XREPchiTUHQ

Mariolaine - wokal,
Mirosław Lasoń - gitara,
Michał Muzolf - gitara basowa
Marian Zimiński - instrumenty klawiszowe
Jerzy Tumidajski - perkusja

Pozdrawiam :)
alez510
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 66
Rejestracja: listopada 24, 2010, 7:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » grudnia 8, 2014, 7:48 am

Wszystko, co z Marianem Zimińskim jest godne uwagi ;)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » stycznia 22, 2015, 3:45 pm

20 stycznia MARIAN ZIMIŃSKI obchodziłby 70. urodziny! Niestety odszedł zbyt szybko, 25 listopada 1997 roku. Żył tylko 52 lata.
Był świetnym pianistą, grał na organach, ale wystartował jako perkusista w warszawskich zespołach Relaks (1963) i Impulsy (1964). W latach 1965-66 grał w Chochołach, potem, do roku 1969, w Akwarelach Czesława Niemena, a następnie ABC Andrzeja Nebeskiego, z którym to zespołem wyjechał do Skandynawii.
Miał też talent kompozytorski, napisał wiele utworów dla Chochołów, m.in. „Naście lat”. Dwie jego piosenki („Jeszcze swój egzamin zdasz”, „Jaki kolor wybrać chcesz”) Czesław Niemen umieścił na albumie „Dziwny jest ten świat”. Jako aranżer Marian miał największy – obok samego Czesława – wkład do repertuaru trzech Jego pierwszych autorskich płyt („Dziwny jest ten świat”, „Sukces”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”).Tworzył muzykę filmową (Godzina szczytu, Urodziny Matyldy), a także piosenki, m.in. "Asfaltowe łąki", „Pytasz mnie, co Ci dam”, „Żyj mój świecie”. Do historii polskiej muzyki przeszła stworzona i wykonywana przez niego solówka organowa, rozpoczynająca i kończąca utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.
Świetny muzyk, fajny gość, wielka szkoda, że tak się pośpieszył
:(

Obrazek
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » stycznia 28, 2015, 12:14 pm

Piotr Puławski vel. Steiman wokalista i gitarzysta zespołu POLANIE - Warszawa , styczeń 2015 r.

Obrazek

fot. B.Maj
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » lipca 26, 2016, 12:13 pm

Ho, ho, dawno tu nic nie napisano. I sezon ogórkowy, ale...

Usłyszałem w sobotę u Niedźwiedzia fajne nagranie, a że zagraniczne nagrania naszych bigbitowców to taki jakby mój konik, to z przyjemnością prezentuję, bo brzmią jak trzeba - "zachodnio". Pewnie znacie tę melodię, ale nie w takiej wersji 8)
Wiślanie 69 - Clear Sun (EMI-Imperial [NL], 1971, Vinyl, 7", 45 RPM)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: StS » lipca 26, 2016, 10:04 pm

Ja tym razem o Polanach.
W piśmie Twój Blues (nr 62, jesień 2015, artykuł "Niebiesko-Czarny Blues") napisano m.in., że bracia Bernolakowie odeszli z Niebiesko-Czarnych współtworząc zespół Polanie.
Jestem przekonany, że Wiesław Bernolak grał w Czerwono-Czarnych, a Zbigniew Bernolak w Niebiesko-Czarnych. Czy jestem w błędzie? Sprostowania w TB nie widziałem.
StS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3545
Rejestracja: lutego 15, 2006, 6:36 pm

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Dziadek Władek » lipca 26, 2016, 10:26 pm

StS pisze:Ja tym razem o Polanach.
W piśmie Twój Blues (nr 62, jesień 2015, artykuł "Niebiesko-Czarny Blues") napisano m.in., że bracia Bernolakowie odeszli z Niebiesko-Czarnych współtworząc zespół Polanie.
Jestem przekonany, że Wiesław Bernolak grał w Czerwono-Czarnych, a Zbigniew Bernolak w Niebiesko-Czarnych. Czy jestem w błędzie? Sprostowania w TB nie widziałem.

I nie zobaczysz... 8)
Znane mi źródła potwierdzają Twoje "przekonanie".
Ani chybi, Zbyszek Jędrzejczyk (autor artykułu) oparł się na swej pamięci, co w jego wieku jest dość ryzykowne (wiem coś o tym - siedzę na tej samej "półce") :twisted:
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Dziadek Władek » lipca 26, 2016, 10:33 pm

B&B pisze:[...] brzmią jak trzeba - "zachodnio". Pewnie znacie tę melodię, ale nie w takiej wersji 8)
Wiślanie 69 - Clear Sun (EMI-Imperial [NL], 1971, Vinyl, 7", 45 RPM)

No proszę, jak język angielski potrafi zmienić w niemal psychodelicznie rockowy numer nasze przaśne "Zachodźże słoneczko" 8) :twisted: :lol:
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » lipca 27, 2016, 6:30 am

Język też, ale przede wszystkim warstwa instrumentalna naszych muzyków nagrywana na zachodzie dostaje skrzydeł :)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » sierpnia 7, 2016, 7:50 am

Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » sierpnia 7, 2016, 8:07 am

StS pisze:Ja tym razem o Polanach.
W piśmie Twój Blues (nr 62, jesień 2015, artykuł "Niebiesko-Czarny Blues") napisano m.in., że bracia Bernolakowie odeszli z Niebiesko-Czarnych współtworząc zespół Polanie.
Jestem przekonany, że Wiesław Bernolak grał w Czerwono-Czarnych, a Zbigniew Bernolak w Niebiesko-Czarnych. Czy jestem w błędzie? Sprostowania w TB nie widziałem.

Oczywiście masz rację, a potwierdzenie znajdziesz już na str 1 "naszego wątku" :) . Wiesiek Bernolak był nawet przez pewien czas kierownikiem muzycznym Czerwono-Czarnych !Zbigniew grał na basie w Niebiesko-Czarnych. Wniosek: redaktorzy Twojego Bluesa powinni częściej zaglądać na gościnne strony "Starszaków" :lol:
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » sierpnia 8, 2016, 11:19 am

Dla porządku : Włodzimierz Wander -sax, Zbigniew Bernolak - git.bas i Andrzej Nebeski - perkusja grali w zespole Niebiesko - Czarni, a Wiesław Bernolak - gitara, piano (W. Bernolak w l.1961–1963 był kierownikiem muz. C-C), oraz Piotr Puławski - wokal i gitara wywodzili się z zespołu Czerwono-Czarni, kiedy w 1965 roku podjęli wspólną decyzję o założeniu zespołu Polanie.
Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie na wokalistę i gitarzystę nowej grupy był namawiany Wojciech Korda(Niebiesko-Czarni). Ten jednak postanowił pozostać w swym macierzystym zespole tj.Niebiesko-Czarnych.
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » sierpnia 8, 2016, 11:33 am

Spaniel pisze:Poznajecie "Starszaki" ?
https://www.facebook.com/10001083478258 ... 820087142/

No nie... aż taki stary to ja nie jestem 8)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » listopada 13, 2016, 6:49 pm

Jeśli nie zrazi Was język niemiecki, to proponuję wysłuchać wywiadu z Piotrem Puławskim wokalistą i gitarzystą POLAN, zrealizowanego przez niemiecką telewizję internetową. Niemieccy autorzy audycji nazywają Piotra Puławskiego "polnischer Eric Burdon". Program został nagrany we wrocławskim klubie Liverpool latem 2016 roku. Nadmienić należy, że Piotr Puławski na stałe zamieszkuje w Niemczech.
Słuchajcie tu : https://www.youtube.com/watch?v=B2PvOFUH2uE
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » czerwca 30, 2017, 8:35 am

Nie wiem, czy jeszcze żyją ci, co tu zaglądali... ;)
Od wczoraj w mediach wieść:
Po 40 latach w archiwach światło dzienne ujrzała niepublikowana dotąd piosenka w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego - "Tak daleko stąd, tak blisko". Nagranie znajduje się na reedycji debiutanckiego albumu zmarłego 22 maja artysty. Piosenka "Tak daleko stąd, tak blisko" została nagrana w 1976 roku w czasie sesji do debiutanckiego longplaya Zbigniewa Wodeckiego, jednak wtedy nie zmieściła się na albumie.
Autorem muzyki jest Marian Zimiński (wykonawca wstępu do piosenki "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena), a tekst napisali Janusz Kondratowicz i Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski.

Informuję ze względu na autora muzyki, który jak widać był bardzo zdolny i wszechstronny. Choć akurat ta piosenka jest... dobra, ale jak dla mnie - nie wybitna.
Tutaj można odsłuchać wczorajsze nagranie z PR3 (od 6-7 minuty jest ww. piosenka):
http://static.prsa.pl/a3d46bee-3ae0-411 ... c30e4e.mp3"
a dzisiaj jest tez ona piosenką dnia w Trójce.

Pozdrawiam geriatrycznie aczkolwiek muzycznie 8)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Dziadek Władek » czerwca 30, 2017, 11:56 pm

Jak zwykle w takich przypadkach wydłubuje się różne "tejki" pośledniejsze z sesji...
Aczkolwiek całkiem sympatyczna to kompozycja swingowa z odniesieniami do bluesa (muzycznie) i do... Skaldów (tekstowy "prototyp" Wierniejszej od marzenia tegoż Jastrzębca-Kozłowskiego) ;)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » lipca 5, 2017, 8:16 am

Faktycznie! Pięknie to wyłapałeś! Zupełnie inna muzyka, a tu taki "przipadek" 8)
Tylko co było prototypem czego? "Tak daleko stąd, tak blisko" "opublikowano" w 1976, "Wierniejsza od marzenia" w 1979. Muzyka wiadomo zupełnie inna, inny kompozytor ale ten refren:
U Wodeckiego:
Wierniejsza od marzenia
Piękniejsza od nadziei
Silniejsza od wspomnienia
I jedna tu na Ziemi
Wciąż jeszcze ze mną jesteś
Choć wokół świat się zmienia
Prócz ciebie nic już nie mam
Nic nie mam do stracenia
Nie, nie mam, nie mam już nic.

U Skaldów:
Wierniejsza od marzenia
Weselsza niż wspomnienia
Cenniejsza od zaszczytów
Piękniejsza od zachwytów
Wierniejsza od marzenia
Otwarta na spojrzenia
Silniejsza niż nadzieja
Pogodna jak niedziela

Uwielbiam takie historyczne przypadki, tym bardziej, że muzycznie oba są miłe dla ucha :D
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Dziadek Władek » lipca 5, 2017, 11:33 am

Dziadek Władek pisze:[...] "prototyp" Wierniejszej od marzenia [...]

Wg mnie Wodecki wykonał "prototyp".
Inną sprawą jest zagadnienie ewentualnej ewolucji tekstu w szufladach Jastrzębca-Kozłowskiego ;)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » lutego 27, 2018, 1:57 pm

alez510 pisze:Witam!
Wertując przepastne meandry internetu udało mi się natrafić na ślad zespołu i wokalistki, którzy przez pewien czas absorbowali uwagę bywalców na tym forum.
Zespół Hard Road i Mariolaine w utworze Eddie'go Floyda i Steve'a Croppera "Knock On Wood" /1966/.

https://www.youtube.com/watch?v=XREPchiTUHQ

Mariolaine - wokal,
Mirosław Lasoń - gitara,
Michał Muzolf - gitara basowa
Marian Zimiński - instrumenty klawiszowe
Jerzy Tumidajski - perkusja

Pozdrawiam :)

Przypadkiem okazało się, że jeszcze coś się HARD ROAD uchowało - instrumental cover, ale jaki :!:
Hard Road - Wring That Neck (Deep Purple cover)
https://www.youtube.com/watch?v=LL1mTs16A9Q
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » października 25, 2019, 9:18 am

Może jeszcze ktoś tu zagląda?
Tego warto posłuchać, do końca, bo po piosence jest najciekawsze:
https://soundcloud.com/bluesmanniakreco ... -20102019a
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » października 29, 2019, 7:40 pm

Oldjazzman pisze:Kilka pięter wyżej "Spaniel" wspomniał o II Młodzieżowym Festiwalu Muzyki, który odbył się w roku 1969 z finałem w Rybniku i koncertem laureatów na Stadionie Śląskim. Festiwal ten miał kilka etapów, którymi były eliminacje wojewódzkie, regionalne, półfinał i finał. Trwało to kilka miesięcy. W sumie wystartowało do boju około 300 zespołów z całej Polski. Np. zespół w którym grałem przeszedł przez kolejne etapy w Otwocku, sali Rozgłośni Harcerskiej przy ul. Konopnickiej w Warszawie, coś tam było jeszcze po drodze aż wylądował na finale w Rybniku. Jakaś duża na owe czasy i piękna sala widowiskowa przy stadionie żużlowym. Zapowiadała młodziutka wtedy Krystyna Loska. Nie mogłem oczu od Niej oderwać. Jury z Romanem Waschko na czele (był tez w tym Jury m.in. Tadeusz Górny - ten od "Książki z górnej półki" w TV, Jan Poprawa - dziennikarz muzyczny, chyba tez Marek Gaszyński?...) wytypowało jako laureatów kolejnych miejsc - 1.Dżamble 2. Romuald i Roman 3.Pięciu 4.Pakt 5.Wawele i 6. Kolumbowie z Ciechanowa. W tym ostatnim grałem i było to trochę zaskakujące, gdyż byliśmy z małego miasta i w porównaniu do reszty nie grzeszyliśmy większym wykształceniem muzycznym. Po prostu los nam wynagrodził mozolną pracę na sukces. Ciekawe, ze siły rozłożyły się równo - 2 zespoły z Krakowa, 2 z Wrocławia oraz 2 z województwa warszawskiego. Na tym festiwalu zaistnieli tez wyróżnieni wokaliści tej miary co Andrzej Zaucha, Elżbieta Igras, Waldemar Kocoń oraz nasz wokalista Andrzej Radż. O ile pięć zespołów z tej szóstki są znane, o tyle Kolumbowie i A.Radż po tym festiwalu odcinali kupony popularności tylko w Ciechanowie, Mlawie, Płońsku i na Mazurach. Powstał Fan-klub tego zespołu w Płońsku z inicjatywy Marka Orzechowskiego, póżniejszego dziennikarza telewizyjnej Panoramy oddelegowanego do Brukseli. Wtedy był studentem i odwiedzał mnie w domu po materiały dotyczące zespołu. Mieliśmy fanów, fanki. Były koncerty. W tym czasie wzięliśmy pod opiekę zespół z Mławy z Grześkiem Skawińskim i Waldkiem Tkaczykiem. Wiedzieli o naszym sukcesie i na którymś wieczorku tanecznym w Mławie podeszli do nas, poprosili czy mogą zagrać. Zagrali jakieś bluesy i jak uslyszałem, wiedziałem, że z tych, wtedy jeszcze niemal dzieci ( po 16 lat chyba mieli) będą ludzie. Przygarnęliśmy chłopaków i tak już zostało. Raczkowali jeszcze wtedy i od nas się uczyli. Ten mariaż trwał około półtora roku. Jeżdzili z nami na koncerty, mieli u nas w Ciechanowie, w naszej sali prób swoje próby. Bo my jako "gwiazdy" mieliśmy swoją salę prób przydzieloną nam przez Dyrekcję Domu Kultury. To był teren gdzie bez naszej zgody nic się nie mogło dziać. Autonomia. Ostatecznie Kolumbowie się rozpadli w roku 1971 a nasi podopieczni zdali w Mławie maturę, zagrali ze mną na swojej studniówce ( obegraliśmy cały bal ) i obydwaj wyjechali do Gdańska na studia. Tam z Łosowskim założyli Kombi. Ale może jeszcze trochę o laureatach Festiwalu. Zapamiętałem ( jakżesz bym nie mógł?) przede wszystkim Dżambli. To był zespół, który powalił wtedy resztę z całym dla tej reszty szacunkiem. Ich występ zawierał elementy jazzu i to było tym języczkiem u wagi. Może ktoś w tym miejscu pomyśleć - "to co, że jazz". Jednak znakomita większość muzyków zawsze z szacunkiem odnosiła się do jazzmanów. Tak było, tak jest i tak będzie wśród muzyków, nawet jak się niechętnie do tego przyznają. Zaucha z "Wymyśliłem Ciebie" to była nowa jakość na polskich scenach. Łączyli rocka z jazzem. To wszyscy zauważyli i było jasne, że mają pierwsze miejsce w kieszeni. Mnie szczególnie utkwił w pamięci bas Pawlika. Z perkusistą tworzyli sekcję marzenie na owe czasy. Co poza tym? Wpadł mnie też w ucho gitarzysta z Pięciu - Lasoń. Wiedział po co trzyma gitarę. Bardzo ekspresyjny rockowiec pełną gębą. Co się z Nim stało póżniej nie wiem. Takim produktem ubocznym tego Festiwalu było póżniejsze powstanie zespołu "2+1". Janusz Kruk z Elżbietą Dmoch mieli wówczas zespół "Warszawskie Kuranty". Zajęli wtedy miejsce siódme, które było dla Nich porażką. Ponieważ na eliminacjach zdążyliśmy się zaprzyjażnić to jakoś fakt, że "Kolumbowie" z Ciechanowa!! Ich wyprzedzili przełknęli, ale na dłuższą metę tego nie wytrzymali i "Warszawskie Kuranty" się szybko rozpadły. Janusz Kruk miał póżniej taki dla nas pomysł, żeby wspólnie z Nim i Elzbietą zrobić zespół w Warszawie, ale my mieliśmy pracę i dom w Ciechanowie i nic z tego nie wyszło. No i po roku chyba oglądałem w TV pierwszy, premierowy występ "2+1" w kawiarni Hotelu Bristol. Na widowni siedziała Katarzyna Gaertner. I na tym zakończę, gdyż i tak już dużo tych linijek.
Pozdrawiam zacnych forumowiczów.

To był ostatni wpis Wojtka w tej zakładce, jak zwykle bardzo interesujący i napisany z dużą swadą i pełen interesujących przyczynków. Wnosił tak wiele dla uatrakcyjnienia tej zakładki na forum Okolice Bluesa oraz dla naszych"starszaków" rozważań i wspomnień o prehistorii polskiego big - beatu. Potem jeszcze przez wiele lat wymienialiśmy się mailami , o muzyce i sprawach okołomuzycznych. W realu spotkałem go raz kiedy Why Ducky? grali na Rawie. To było krótkie spotkanie, ale z rzędu tych, które na całe życie zapadają w pamięć. Bowiem Wojtek był ciepłym i serdecznym facetem. Dzisiaj zmroziła mnie wiadomość, że wczoraj wieczorem nagle na serce zmarł pierwszy klarnecista zespołu Old Timers i do końca czołowa postać ciechanowskiej grupy Why Ducky? Wojtek Jabłoński. Smutek. Kondolencje dla najbliższych i dla przyjaciół z zespołu R.I.P.
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: B&B » października 31, 2019, 7:38 am

:(
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: ['60] Polanie i inni prekursorzy

Postautor: Spaniel » grudnia 12, 2019, 2:04 pm

Polanie wystąpili w oryginalnym składzie po przeszło 40 latach od rozpadu zespołu, podczas promocji książki Motława Beat w gdańskim Żaku 15.10.2009r. Piotr Puławski, Wiesław Bernolak, Zbyszek Bernolak, Włodek Wander, Andrzej Nebeski i gościnnie Tomek Dziubiński.
https://www.youtube.com/watch?v=JSTrBWL ... e=youtu.be
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Na jeden temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 167 gości

cron