gitara rezofoniczna (DOBRO) - wszystko o...

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

gitara rezofoniczna (DOBRO) - wszystko o...

Postautor: jedrzejkubiak » listopada 30, 2008, 12:47 am

Witam serdecznie,

ponieważ sprawy bieżące nie pozwalają mi skończyć mojej publikacji o gitarze rezofonicznej w najbliższym czasie, dzielę się fragmentami tego, co już powstało.

Osoby ciekawe historii, konstrukcji i rodzajów DOBRO zapraszam na stronę:

www.jedrzejkubiak.com/gitara_rezofoniczna.html

pozdrawiam, Jędrzej Kubiak
jedrzejkubiak.com, gitara dobro, gitara fingerstyle
jedrzejkubiak
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: listopada 29, 2008, 11:39 pm

Postautor: dzetro » listopada 30, 2008, 11:54 am

Czescz Jedrzej, poczytalem z radoscia o gitarach rezofonicznych, tylko w jednym miescu masle nie jest dokladnie, piszes ze w biscuitach jest mostek wklejony w biscuit, jescze nie widzialem wklejonego mostka. I jescze zwracam uwage na bardzo dobre piezzo pickupy jak i instrumenty firmy Amistar. Pozdrawiam i pisz dalej, jest naprawde ciekawe. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: jedrzejkubiak » listopada 30, 2008, 12:12 pm

cześć, Cieszę się że Ci się podoba,

rzeczywiście, muszę poprawić,

spotkałem się też z mostkami "wciskanymi" we frez bisquita (na tej samej zasadzie co mostki "spiderowe" w pająka i mostki "triconowe" w T-bar,).

Mostek wklejony w bisquit spotkałem np: w DOBRO serii 33, oraz wielu gitarach "budżetowych".

W przyszłym tygodniu serwisuję National Style O więc zwrócę uwagę na ten detal.

Co do pickupów, rzeczywiście jest ich coraz więcej... i brzmieniem coraz bardziej przypominają brzmienie instrumentu.

Ja jednak zachęcam zawsze do korzystania z mikrofonów: kierunkowe pojemnościówki, dobrane zależnie od składu zespołu i roli jaką pełni w nim dobro, brzmią najpiękniej i nie muszą sprzęgać...

Od lipca eksperymentuję z nową pojemnościówką: bluegrassowy sekstet, duża scena, odsłuchy, a mikrofon się sprawdza.

Pozdrawiam, odwiedziłem Twoja stronę :)
jedrzejkubiak.com, gitara dobro, gitara fingerstyle
jedrzejkubiak
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: listopada 29, 2008, 11:39 pm

Postautor: dzetro » listopada 30, 2008, 2:49 pm

Mamy w naszym duo biscuit Johnson (moj) z piezzo Amistar no i kolega ma Amistar crossroad z piezzo i magnetycznym P 90 i oczywiscie uzywamy pojemnoscowych mikrofonow, malomembranowy do rezofonika i wielkomembranowy na spiew. Nie zawsze sa warunki techniczne idealne, to uzywamy kombo elektroakustyczne Roland AC 60 jego zaleta jest zabudowane phantom zasilanie, to jednego kanalu idzie piezzo i do drugiego mikrofon. Nikdy nieuzywamy odsluchow, zawsze wylaczamy. Gramy tylko we dwoje to na scenie jest calkiem cicho i spiew slychac z przodow.
Co do mostkow, w lutniczym rezofoniku, w Johnsonie i w Amistar nie sa klejone, amerykanski instrument nikdy w rekach niemialem ale jesli jest wklejony to problematyczne sa naprawy.
Pozdrawiam, tez zagladalem na stronke. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: Tomiszon » grudnia 4, 2008, 11:23 pm

świetny tekst, przeczytałem z wielkim zainteresowaniem!

Od paru miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem jednego z tych niesamowitych instrumentów i powoli "namierzam" gitarzystów dobro w kraju, co by uszczknąć od nich po trochu tajemnej wiedzy... :D Mam nadzieję że namierzę Cię w przyszły czwartek w Blues Clubie!

Pozdrawiam :]

PS zajrzałem na wasze stronki, zapraszam na moją :)
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: dzetro » grudnia 5, 2008, 12:56 am

Zajrzalem, bardzo fajna muzyczka. Jaki instrument posiadas? Mam nadzieje ze sie nam uda w przyslym roku dojechac zagrac na polnoc i moze sie spotkami. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: Tomiszon » grudnia 5, 2008, 4:13 pm

Dobro (Dobro od Dobro) Hula Blues, chyba 1996. strasznie fajny instrument, musze tylko wyregulowac mostek i jakies nagłośnienie zamontować.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: dzetro » grudnia 5, 2008, 6:36 pm

Teraz naglasniasz tylko mikrofonem? Brzmi dobrze, naturalnie. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: jedrzejkubiak » marca 22, 2009, 8:39 pm

Witam,

z uwagi na moją nową www zmienił się adres strony z tekstem o gitarze rezofonicznej.
Teraz znajduje się on na:

http://www.jedrzejkubiak.com/gitara_rez ... orowa.html

nowa strona i kilka gitar na warsztacie zmobilizowała mnie do zamieszczenia paru,
mam nadzieję ciekawych zdjęć, których jeszcze przybędzie,
pozdrawiam :)
jedrzejkubiak.com, gitara dobro, gitara fingerstyle
jedrzejkubiak
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: listopada 29, 2008, 11:39 pm

Postautor: therman » maja 20, 2009, 1:40 pm

Pomysł na tekst trafiony w 100%. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
therman
blueslover
blueslover
 
Posty: 712
Rejestracja: maja 4, 2009, 9:00 am
Lokalizacja: Skądinąd

Postautor: Dziadek Władek » listopada 27, 2009, 10:00 pm

Witam po raz pierwszy :)

Od trzech godzin jestem posiadaczem stworka co się zwie DiMavery RS-300, czarny taki, drzewniany, z blaszaną pokrywką. Nigdy dotąd nie grałem na dobro, poza drobnymi incydentami, więc tak naprawdę jeszcze nie wiem, co mam (choć, dzięki Jędrzejowi, nie jestem tak całkiem zielony). Kosztowało niewiele (<500 zł) to i niewielkie ryzyko. Póki co, brzmi (w domu) nieźle, nie brzęczy, nie ma widocznych skaz... Próbuję wyczaić, z czym ewentualnie do lutnika się zgłosić ale na razie niczego nie zauważyłem. No, może za wyjątkiem niskiego siodełka (jak w standardowym wiośle) - trzeba będzie go podnieść nieco.

I smaczek: :P
Po rozpakowaniu i pierwszym nastrojeniu słyszę brzeczenie struny G na 2. progu. Czyżby któryś następny wystawał lub - o zgrozo! - wyłaził? Przyjrzałem się dokładnie i... znalazłem ledwo zauważalnego gluta jakiejś substancji klejopodobnej na 3. progu dokładnie pod G! Dał się na szczęście zdrapać bez protestów i teraz już nic mi nie brzęczy :)

Jestem gotów na kolejne przygody - jeśli mnie dopadną, napiszę o tym. Ku przestrodze lub może... dla zachęty ;)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: dzetro » listopada 27, 2009, 11:00 pm

Zycze duzo zabawy z nowym instrumentem. :) :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: Marek "Dziki" » maja 7, 2011, 7:07 pm

Widzę, źe temat nie był odgrzewany od dawna. Jestem posiadaczem identycznej gitary jak Dziadek Władek i muszę przyznać, ze albo trafiłem na całkiem niezłą sztukę albo opinie na temat Dimavery są niekiedy wystawiane troszkę na wyrost. Od początku grała całkiem nieźle. Poza drobną regulacją gryfu i precyzyjnym ustawieniem pająka nie wydziwiałem przy niej nic.
Pytanie moje jednak dotyczy jej nagłośnienia.Nabyłem ostarnio przetwornik do gitar rezofonicznych f-my Schatten do spidera Sygn. RG-03
Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia związane z tymi przetwornikami?
Awatar użytkownika
Marek "Dziki"
blueslover
blueslover
 
Posty: 425
Rejestracja: maja 5, 2011, 1:07 pm
Lokalizacja: Będzin


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 131 gości