The Hardworkers

Piszcie tutaj o wykonawcach z naszego polskiego podwórka, którzy Waszym zdaniem zasługują na uwagę.

Moderator: mods

The Hardworkers

Postautor: karambol » marca 11, 2006, 1:55 am

Pisałem już na blues.com.pl kilkakrotnie w różnych kontekstach o zespole The Hardworkers. Teraz chciałbym oficjalnie w dziale "Polscy wykonawcy nieznani" zamieścić kilka swoich prywatnych zdań o zespole.
Założycielem i liderem zespołu jest wspaniały białostocki harmonijkarz Tomek Kamiński, od niedawna zresztą również całkiem sprawny wokalista. Tomek dał się poznać wcześniej m.in. jako członek "Formacji Fru" oraz współautor (razem z Seanem McMahonem) absolutnie wspaniałej i genialnej płyty "Where will you go?". To tak gwoli encyklopedycznego przypomnienia, ponieważ sądzę że dla miłośników bluesa twórczość Tomka jest doskonale znana. Otóż skupić on wokół siebie kilkoro młodych, zdolnych białostockich muzyków i pod szyldem "The Hardworkers" grają już jakiś , niezbyt długi, czas. Skład zespołu ewaluował i aktualnie tworzą go (obok Tomka oczywiście) :
- Grzegorz Kluczyński - gitara
- Marek Szerszyński - bas
- Marcin Nadolny - klawisze
- Maciej Niedzielko - perkusja
i wspaniała jedyna w swoim rodzaju EWA BURA - wokal
Zapewne tylko mieszkańcy Białegostoku i okolic mieli okazję słyszeć zespół na żywo dlatego w kilku prostych, żołnierskich zdaniach spróbuję opisać ich muzykę. Co prawda Frank Zappa mawiał podobno że "mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze" ale cóż tam.
Powiedzieć że "Hardworkersi" to zespół bluesowy będzie prawdą ale nie do końca. W muzyce zespołu słychać fascynacje tym co robi Sugar Blue czy też Carlos del Junco, czyli muzyka która na pewno wywodzi się w prostej linii z bluesa ale mocno zakręca w różnych kierunkach. Dużo w muzyce Hardworkersów jazzowego "zachwaszczenia" , dużo funku, karkołomnych zmian rytmu i tempa, jazz-rockowych klimatów. Kto zna takie utwory Sugar Blue jak "One more mile to go", czy tez "Gucci Gucci Man" z płyty "In you eyes" albo "Cafe Luna" Hirama Bullocka to może sobie mniej więcej wyobrazić CO grają Hardworkersi. Ale nie może sobie wyobrazić JAK grają, bo tego nie da się słowami opisać. Basista i klawiszowiec wykazują zdecydowanie jazz-rockowe inklinacje, dodając w ten sposób muzyce zepołu tej "frywolnej" jazzowej lekkości i swobody. Doskonale do tego duetu wkomponował się najmłodszy stażem członek zespołu , czyli perkusista Maciek Niedzielko. Wspomniani wyżej muzycy stanowią doskonałą podbudowę do popisów lidera, Tomka Kamińskiego i gitarzysty Grzegorza Kluczyńskiego. Grzesiek jest wszechstronnym muzykiem grającym różne odmiany muzyki m.in country. Jest wulkanem energii , wydobywającym ze swojego Telecastera burzę wspaniałych dźwięków. Tomek wspaniały harmonijkarz, trochę z konieczności został również głównym wokalistą zespołu i radzi sobie z tym nowym zadaniem coraz lepiej. Mogłoby się wydawać że jako harmonijkarz i lider zespołu zdominuje swoją harmoszką brzmienie zespołu, narzuci "harmonijkowy" charakter, ale tak nie jest. Muzyka zespołu jest doskonale wyważona, a nawet ja jako wielki wielbiciel harmonijki i talentu Tomka mogę pomarudzić że przydałoby się jej troszkę więcej w muzyce zespołu.
No i na koniec Ewa. Cóż tu pisać trzeba ją koniecznie usłyszeć i zobaczyć na żywo. Doskonała wokalista o wspaniełej barwie głosu , potrafiąca zaśpiewać wszystko, kiedy trzeba jest zmysłowym kociakiem innym razem drapieżną i dziką kocicą a innym razem liryczna i melancholijna. A przy tym jak się ona na scenie porusza, jak żyje tą muzyką ach .... Pamiętam że pierwszy raz usłyszałem ją kiedyś na jam session śpiewającą "Summertime" z towarzyszeniem basu, perkusji i klarnetu. Od tamtego czasu jestem wielkim miłośnikiem jej talentu. Jeżeli jakiś upierdliwy malkontent mógłby zarzucić że Hardworkersi to taki polski Sugar Blue , to ja na odparcie tej tezy mogę przytoczyć wiele argumentów ale pierwszy jaki mi się nasuwa to taki że "Sugar Blue nie ma w składzie kogoś takiego jak Ewa Bura".

Reasumując :
- jeżeli drogi czytelniku lubisz dobrą muzykę, zagraną na profesjonalnym poziomie -
- jeżeli twój gust muzyczny nie kończy się na "Blues Brothersach" czy też "Sweet home Chicago"
- jeżeli jesteś otwarty na nowe dźwięki
- jeżeli chętnie dajesz się porwać na muzyczne podróże w nieznane
- jeżeli masz szeroką, niczym nieograniczoną muzyczną wyobraźnię
- jeżeli nie jesteś muzycznym "ortodoksem"
THE HARDWOKRES jest twoim zespołem


P.S. (znaczy Przypomniałem Sobie)
To piszę ja "zwykły Jarząbek" miłośnik dobrej muzyki . Piszę jak czuję i widzę a że jestem krótkowidzem i noszę okulary to mogłem coś pokręcić za co serdecznie przepraszam zespół.
P.S. (znaczy Pod Spodem)
www.hardworkers.pl
Ostatnio zmieniony listopada 29, 2007, 1:32 pm przez karambol, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » marca 11, 2006, 2:18 am

Ale rekomendacja! Karambol! Moze maj? jakie? swoje nagrania. Jezeli tak to podaj linka. Narobi?e? mi smaczku!

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: karambol » marca 11, 2006, 8:34 am

No niestety , jak pisa?em wy?ej jestem zwyk?ym "szarym" s?uchaczem i dost?pu do nagra? nie mam ?adnego. Mam nadziej? jednak, ?e Marek - basista zespo?u, kt?ry jest zarejestrowanym u?ytkownikiem tego forum a przy okazji tw?rc? strony internetowej zespo?u (www.hardworkers.pl) zamie?ci wkr?tce tam co?. Proponuj? w pierwszej kolejno?ci "One more mile to go", "Gucci Gucci Man" albo "Cafe Luna"
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: pyroslaw1 » marca 11, 2006, 7:58 pm

Jerzyku - jak najbardziej rekomendacja karambola jest na miejscu - a Hardworkers?w trzeba by wypu?cic na og?lnopolskie wody - ot?? za pozwoleniem TOMKA KAMINSKIEGO tu i ?wdzie zostawiam namiary na HARWORKERS?W - dysponuje dem?wk? DVD z nagrania na ?ywo koncertu Jesieni z bluesem 2005 - 3 kawa?ki ?ywio?owo zagrane , o tym jak sprawny jest band w?asnie na koncertach mo?na sie przekona?
wyslij mi na moj? poczte pyroslaw1@wp.pl adres na ktory moge wys?ac p?ytke .
POZDRAWIAM - ?YSY
blues , to zawsze blues jest ...nigdy nie zawiedzie

www.slawekpyrko.pl
www.kasachorych.com
pyroslaw1
bluesman
bluesman
 
Posty: 282
Rejestracja: marca 5, 2005, 9:06 pm
Lokalizacja: Bia?ystok

Postautor: karambol » marca 19, 2006, 1:56 pm

Jak pokaza?y wyniki BLUES TOP 2005 nie tylko ja jestem wielkim fanem zespo?u The Hardworkers , o czym najlepiej ?wiadczy wysokie 4 miejsce w kategorii "Odkrycie roku". R?wnie? w indywidualnych kategoriach "zapunktowali" muzycy zespo?u : Tomek Kami?ski, Ewa Bura (nawet w dwu kategoriach) i ... chyba Marcin Nadolny (w wynikach jest Mariusz Nadolny).
Bior?c pod uwag? ?e zesp?? nie wyda? jeszcze p?yty i koncertuje wy??cznie w Bia?ymstoku to solidny wynik.
Gratulacje!
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Corvus » marca 19, 2006, 2:13 pm

Oczywi?cie! Warto ich us?ysze? na ?ywo. Mo?e te? to jest dobra okazja ?eby Bluesow? Bra? zaprosi? na to co dzia? si? b?dzie w kwietniu w naszym pi?knym Bia?ymstoku!!
Ot?? w kwietniu b?dzie co pos?ucha?, ju? nie o samych tylko Hardworkersach mowa, bo przecie? wpadnie te? i FrozenDozen.
Nie wspomn? ju? ?e taka wizyta sprawia ?e b?dzie co s?ucha?, oj b?dzie. Zw?aszcza dla harmonijkarzy i entuzjast?w tego instrumentu. Bo przecie? to b?dzie sama elita! :)
Awatar użytkownika
Corvus
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1132
Rejestracja: września 12, 2005, 2:55 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » maja 5, 2006, 9:18 pm

O?mielam si? uprzejmie donie?? forumowiczom ?e na oficjalnej stronie zespo?u ( http://www.hardworkers.pl ) pojawi?y si? nagrania. Zapraszam! Warto!
S? to nagrania live z koncertu "Blues Rock Explosion" ( moje wra?enia "na gor?co" po koncercie tutaj http://www.blues.com.pl/viewtopic.php?t=3341 ) . Pos?ucha?em sobie i od?y?y wspomnienia tych cudnych chwil. Kto nie zna zespo?u proponuj? rozpocz?? od "Rugged Road" - prawie wszyscy muzycy maja tu sol?wki (Ewa cudnie ?piewa, Tomek gra ostre solo na harmoszce tak jak jeszcze nie dane mi by?o s?ysze? w wykonaniu rodzimych muzyk?w, klawisze CUDO, gitara MIODZIO, sekcja WOW) i jest bardzo to dobre resume stylu zespo?u. Oczywi?cie pozosta?e utwory obowi?zkowo do pos?uchania i delektowania si?. I tak mamy :
- "Bottom Line" - znany z wykonania Sugar Blue (z p?yty "In your eyes") popis basisty
- "The same thing" - W.Dixona (ja znam najlepiej w wykonaniu Mudy Watersa) - w roli g??wnego wokalisty Tomek , przy okazji cudnie gra na harmoszce a klawisz cudo
- "Think twice" i "Rugged road" znane z p?yty Robben Ford and The Blue Line "Handful of blues" - popis ca?ego zespo?u
- "One more mile to go" - kompozycja Jamesa Cottona z p?yty "100% cotton" lepiej znana w aran?acji Sugar Blue z p?yty "Blue Blazes" - klawisz CUDO
P.S.
Jako niespe?niony perkusista i mi?o?nik tego instrumentu pragn? zwr?ci? uwag? na gr? perkusisty w tych nagraniach : r?wno, z wyczuciem, z feelingiem, soczy?cie, na pewno jego gra jest doskonale zauwa?alna. Zapami?tajcie to nazwisko MACIEJ NIEDZIELKO.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » maja 6, 2006, 6:55 pm

S?ucham w k??ko tych 5 utwor?w i nie mog? nie nas?ucha? . :lol:
Jak ja lubi? takie d?wi?ki!!
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Hardworkers - nagrania ze strony

Postautor: piodof » maja 23, 2006, 5:41 pm

Z tego co wiem, w tych nagraniach nie slychac Macka, tylko poprzedniego perkusiste The Hardworkers.
piodof
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 1
Rejestracja: maja 23, 2006, 5:36 pm

Postautor: bluesman7 » maja 23, 2006, 5:49 pm

Karambol wie co pisze...w tym czasie w HARDWORKERS gra? ju? Maciek Niedzielko.
Sebastian Kozłowski
Awatar użytkownika
bluesman7
bluesman
bluesman
 
Posty: 328
Rejestracja: października 24, 2005, 1:11 pm

Postautor: karambol » maja 23, 2006, 6:49 pm

Nagrania pochodz? z koncertu z 21 kwietnia 2006 i za perkusj? siedzia? Maciek Niedzielko. By?em, widzia?em to wiem na pewno.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » lipca 14, 2006, 7:21 am

Na oficjalnej stronie zespo?u pojawi?y sie kolejne nagrania live. Tym razem s? to utwory zarejestrowane podczas "Jesieni z Bluesem 2005". Polecam
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: marek haga » lipca 14, 2006, 8:00 am

karambol pisze:Na oficjalnej stronie zespo?u /.../


A'propos - czy przekazano Ci ju? opiek? nad oficjaln? stron? zespo?u?
Okaza?o si?, ?e ja niestety czasowo nie wyrabiam si? z tym...

p.s. Chyba stajesz si? "internetowym ambasadorem bia?ostockiego bluesa" :)
Awatar użytkownika
marek haga
bluesman
bluesman
 
Posty: 244
Rejestracja: stycznia 5, 2006, 11:09 am
Lokalizacja: Bjałystok

Postautor: leszekblues » lipca 14, 2006, 9:43 am

Jedna z fajniejszych , dla oka" stron bluesowych zespo??w z tego kraju!!!
leszekblues
 

Postautor: karambol » lipca 14, 2006, 11:43 am

leszekblues pisze:Jedna z fajniejszych , dla oka" stron bluesowych zespo??w z tego kraju!!!

Faktycznie Marek jest nie tylko doskona?ym basist? ale i ma silnie rozbudowany zmys? graficzny.
Prawdziwy cz?owiek renesansu.

P.S.
Strona stron? ale muzyka te? jest ok.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » listopada 18, 2006, 1:14 am

Kolejny czarowny wieczór z The Hardworkers. Właśnie wróciłem z ich koncertu i cóż mam napisać? Że było zeje... BYŁO że było cudnie BYŁO że był to wspaniały koncert BYŁ że warto było WARTO że były to niesamowite przeżycia artystyczne BYŁY
Hardworkersi to nie jest zespół dla ortodoksów , bluesowydziwiaczy i bluesopytaczy "czy to jest blues?" a ja pytam " a czy to musi być blues?" Jest to niewątpliwie muzyka dająca niesamowitą radość i energię. Grana przez muzyków których cholernie raduje bycie na scenie i granie swoich zakręconych dźwięków.
W telegraficznym skrócie można powiedzieć że zagrali swój typowy secik ALE JAK ZAGRALI Po "Rugged road" przemknęli z szybkością odrzutowca, nie zdążyli dwa razy pomyśleć ("Think twice") a już byli w "Cafe Luna" i witali się z "Gucci Gucci men" i tylko na chwilę zwolnili aby pomyśleć i pomażyć ("Gdybyś..") i potem to już tylko "One more mile to go" i dalej ostra jazda aż po "If Six Was Nine" wymieszane z "Who knows" i potem aż po bisy.
Kilka osobnych zdań należy się przy tej okazji apropos utworu "Gdybyś". Po raz pierwszy ten kawałek w ich wykonaniu usłyszałem prawie dokładnie rok temu na "Jesieni z bluesem ". Powstał zupełnie spontanicznie kilka dni po śmierci Miry Kubasińskiej. Jest to Brekautowski klasyk "Gdybyś.." w Hardworkersowskiej aranżacji. Niespecjalnie często jest grany ale dziś zabrzmiał wyjątkowo - mięsisty bas, miarowa perkusja, "moogowskie" brzmienia klawiszy i absolutnie wyjątkowy głos Ewy wszystko to pozwolilo na wyciszenie i wewnętrzne uspokojenie. Zupelnie wyjątkowe wykonanie.
Zanim rozpoczął się koncert Hardworkersów w tej samej sali odbył się autorski wieczór poezji - młodzi ludzie czytali swoje wiersze (tak tak wyobraźcie sobie że Białystok to nie tylko Kononowicz). Jak zauważyłem sporo ludzi uczestniczących w poetyckich zmaganiach zostało na koncercie i bawiło się przednie. Wyobrażałem sobie jak ich mózgi owładnięte poetyckim uniesieniem i czarem zostały zaatakowane dźwiękami Hardworkersów. Jak te dźwięki wyżymają im mózg, wdzierają się do serca, walą ich na glebę aby potem postawić na równe nogi i kazać krzyczeć "jeszcze , jeszcze" a tak było. Widziałem to na własne oczy. Taka jest moc ich muzyki.
P.S.
Koncert nagrywany był na DVD i jak słyszałem z dobrze poinformowanych ust materiał zostanie udostępniony za totalne free w sieci. Jeżeli okazałoby się że jest to jednak zbyt dużo jak na możliwości serwerów zobowiązuję się do wszystkich zainteresowanych zwykłą pocztą wysłać płytki. Ale na to trza poczekać aż materiał zostanie obrobiony.
Ostatnio zmieniony lipca 18, 2007, 2:09 pm przez karambol, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: v0jta5s » listopada 27, 2006, 12:14 pm

Kolejny genialny zesp?? z mego rodzimego miasta. By?em na wi?kszo?ci ich koncert?w i z mi?? ch?ci? p?jde na inne. Dobrze, ?e jest u nas coraz wi?cej takich zespo??w. Mo?e w ko?cu kiedy? z myj? z nas niechlubn? ?at? "Polskiej Stolicy Disco Polo"
"Mnie si? chce ?adnych kobiet i du?o piwa. A mog? wypi? tylko dwa du?e i ci?gle z t? Ka?k?, ci?gle z t? Ka?k? (...)" "Szewcy"Stanis?aw "Witkacy" Witkiewicz
Awatar użytkownika
v0jta5s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: listopada 27, 2006, 11:24 am
Lokalizacja: Bia?ystok

Postautor: Roberto » listopada 27, 2006, 2:27 pm

v0jta5s pisze:Kolejny genialny zesp?? z mego rodzimego miasta. By?em na wi?kszo?ci ich koncert?w i z mi?? ch?ci? p?jde na inne. Dobrze, ?e jest u nas coraz wi?cej takich zespo??w. Mo?e w ko?cu kiedy? z myj? z nas niechlubn? ?at? "Polskiej Stolicy Disco Polo"


Szczerze m?wi?c, nie s?ysza?em o takiej ?acie...
(...) My?l?, ?e niepotrzebnie si? tym przejmujecie! R?bcie to, co robicie... Ci, kt?rzy powinni wiedzie? i tak b?d? wiedzieli... :wink:
Pozdrawiam!
8)
...ważne jest tylko to, co ważne, reszta jest nie ważna...
-------------------------------------------------------
www.thetown.pl
Awatar użytkownika
Roberto
bluesman
bluesman
 
Posty: 206
Rejestracja: czerwca 11, 2006, 6:22 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Robert007Lenert » grudnia 13, 2006, 10:26 pm

Panowie...hmmm.... pora cos wydac..bo Wasza muzyka przednia jest!!!
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Muddy Waters » grudnia 14, 2006, 9:40 pm

Robert007Lenert pisze:Panowie...hmmm.... pora cos wydac..bo Wasza muzyka przednia jest!!!

Te? tak my?l? i to w obu kwestiach ?e pora co? wyda? i ?e muzyka jest przednia.
BTW 29 grudnia b?dzie mo?na zobaczy? zesp?? na ?ywo w bia?ostockim Odeonie .
Awatar użytkownika
Muddy Waters
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: listopada 26, 2006, 1:31 am
Lokalizacja: jestem z miasta

Postautor: B&B » lipca 12, 2007, 10:21 am

"Zespoł, ktory lubi w muzyce bluesowej trochę mieszać..."

Stronka www nie dziala, to moze zapis (10 minut: "Think Twice" i "Up The Line", mp3, 10MB, jakosc: bootleg 8) ) ostatniej dzialalnosci na olsztynskim zamku:

http://z29.zupload.com/download.php?fil ... epath=8804

Obrazek
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: karambol » lipca 18, 2007, 1:33 pm

Fakt, strona nie działa niestety ale na szczęście zespół działa jak najbardziej. Tutaj http://www.harmonijka.com/brzmienia.html można pobrać utwór "Talia kart" autorski numer zespołu a dokładnie Grzesia Kluczyńskiego. Słucham go sobie "porazniewiadomoktóry" i niezmiennie gęba mi się śmieje. Jak ja uwielbiam takie dźwięki.
Polecam. Mniam mniam
A przy okazji jest tam też test różnych modeli harmonijek w wykonaniu Tomka Kamińskiego.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: BluesMotyll » listopada 3, 2007, 2:19 pm

Czy ktoś wie kiedy The Hardworkers "odwieszą" działalność i zaczną ponownie nam grać? :)
"Całe moje życie dedykuję sztuce. Bo gdy tworzysz, jesteś coraz bliżej swego własnego nieba..."
- Jimi Hendrix -
Awatar użytkownika
BluesMotyll
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 69
Rejestracja: marca 17, 2006, 12:18 am
Lokalizacja: Białystok / Runice

Postautor: karambol » listopada 6, 2007, 7:42 am

Chyba niezbyt szybko to nastąpi. Niestety. Tomek Kamiński jest zagranicą, najprawdopodobniej wróci pod koniec roku. Reszta zespołu w sporej części gra w Kasie Chorych. Ewę roznosi energia i chęć do śpiewania. Zapewne zanim Tomek nie wróci nic nowego w zespole się nie zdarzy. Obym sie mylił bo lubię ich strasznie.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Polscy wykonawcy bluesa i blues-rocka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 174 gości

cron