['60] Polanie i inni prekursorzy

...czyli nasze muzyczne tematy monograficzne

Moderator: mods

Postautor: lauderdale » listopada 6, 2010, 11:59 pm

Spaniel pisze:
lauderdale pisze:Czytam wszystko to bardzo interesujace.
NIe do konca o Polanach ...
z pierwszego skladu Czerwono-czarnych?

Ale ruszyłeś temat :!: Polanie jak najbardziej , bo i W.Bernolak i P.Puławski, ale ile innych nazwisk :!: Dzisiaj rano trafiłem na stronę jubileuszową z okazji obchodzonego niedawno 50 lecia zespołu Czerwono - Czarni. Było to nowe wcielenie zespołu Rhythm And Blues po znanych przejściach z władzami :"Założony przez Franciszka Walickiego w 1959 przy gdańskim Jazz Clubie. Datę debiutanckiego koncertu tego zespołu, 24 marca 1959, przyjmuje się za początek polskiego rocka. Po początkowych sukcesach zespołu, wskutek krytyki sterowanej przez władze i zdemolowania kilku sal Ministerstwo Kultury wydało zakaz występów w większych salach. Spowodowało to rozwiązanie zespołu 22 czerwca 1960.
http://www.dziennikbaltycki.pl/rejsy/28 ... ,id,t.html
Za sprawą Walickiego powstał inny zespół, Czerwono-Czarni" . Czterech muzyków zespołu Rhythm And Blues znalazło się w pierwszym składzie C-C.
Na stronie , o której wyżej jest coś za czym z racji zawodu przepadam drzewo genealogiczne C-C. Przeglądam z zapartym tchem :shock: ile znanych postaci polskiego rocka i estrady przewinęło się przez ten zespół :o Np. pisaliśmy tu o solo na organach w utworze kultowym "Dziwny jest ten świat" granym przez M. Zimińskiego, okazuje się, że w składzie C-C pojawił się inny muzyk grający w tym samym utworze piękne solo na gitarze - Tomasz Jaśkiewicz.
Link do drzewa : http://www.czerwonoczarni.pl/drzewo.pdf
->CZESŁAW NIEMEN - DZIWNY JEST TEN ŚWIAT<-


Kapitalny artykul i drzewo .... ale ja troche z innej beczki ; czy wiadomo dlaczego Wilk wystepowal pod pseudonimem?
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: Spaniel » listopada 7, 2010, 12:34 pm

lauderdale pisze: czy wiadomo dlaczego Wilk wystepowal pod pseudonimem?

Tego nie wiem domyślam się jedynie, że zadziałała tu przyczyna podobna jak u wielu postaci sceny i estrady. Doszedł pewnie do wniosku pan Zbyszek, że nazwisko Wilk jest "mało estradowe". Przykłady można mnożyć ograniczając się do środowiska Czerwono-Czarnych : Toni Keczer to Antoni Kaczor, Jacek Lech to Leszek Zerhan, Kasia Sobczyk to Kazimiera Sawicka. Seweryn Krajewski kryjąc swoje związki z "szarpidrutami" :) przed surowymi profesorami Akademii Muzycznej używał pseudonimu Robert Marczak. Korci mnie wspomnienie jeszcze jednej postaci jakże nie pasującej do tego forum, ale chyba największego polskiego talentu, choć nie do końca wykorzystanego, w wokalistyce światowej -Violetty Villas czyli Czesławy Cieślak :!:
Przykłady można mnożyć nie ograniczając się tylko do rynku krajowego.
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Spaniel » listopada 7, 2010, 1:20 pm

Chciałbym się zwrócić do wszystkich szanownych osób, które zechciały dokonać wpisu w tym wątku, ale również tych które ten wątek śledzą i czytają posty w nim zawarte. Mają być może interesujące przemyślenia, ale zastawiają się czy tu podzielić się nimi , bo to nie POLANIE :).Czy nie sądzicie, że jego tytuł jest już niezbyt adekwatny do tematu POLANIE :?: Nie znaczy to wcale, że to żle wręcz przeciwnie :!: Sam z zainteresowaniem czytam tu informacje o godnych przypomnienia postaciach i wydarzeniach z lat 60 i 70 np.wątek hammondów i cenne uwagi oldjazzamana, B&B o ABC, lauderdale Czerwono - Czarni czyli chmurnych początkach polskiego rocka itd . Wojtek(oldjazman) obracał się wszak w tych latach jako muzyk w środowisku warszawskich Hybryd i znał wielu muzyków z tych lat :!: O dalszej potrzebie funkcjonowania wątku świadczy ilość postów. Po tym przydługim wstępie zastanówmy się wspólnie nad nowym tytułem wątku. Pierwszą propozycję już otrzymałem : "PREKURSORZY" .... jakie macie inne. Wspólnie wybierzemy najciekawszą :).
Może jakąś stosowną nagrodę za inwencję twórczą pomysłodawca otrzyma np. winila z epoki :?: :D
Co Wy na to ? Pozdrawiam serdecznie Szanownych :wink: :D
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: kazek » listopada 7, 2010, 2:07 pm

Fajny pomysł.
Też sobie podczytuje tą zakładkę.
Natrafiłem kiedys na tą płytę w sklepie
http://www.polskienagrania.com.pl/ofert ... ll_lat_60/
Nie mam jej jeszcze na półeczce ,ale skrupulatnie przeglądnąłem YT.
Mają koledzy jakieś wspominki a propos tych wykonawców?Z tego co się doszukałem to tylko Klan wydał LP.

Warszawski Rock and Roll lat 60
A.
1. Ginchy - Big Beat Sextet
2. Twist z Białą Damą - Chochoły
3. Niewinny złodziej - Chochoły
4. Małgorzato jeśli chcesz - Kawalerowie
5. Na dobre i złe - Dzikusy
6. Amor a kysz - Chochoły
7. Naście lat - Chochoły
8. Stary żółw - Bardowie

B.
1. Bo róża też kolce ma - Tajfuny
2. Kiedy mówisz coś - Dzikusy
3. Żal - Tajfuny
4. Gwiazdy - Warszawskie Kuranty
5. Słowa, imiona - Pesymiści
6. Widzisz miła - Bardowie
7. Topiel - Pięciu
8. Z brzytwą na poziomki - Klan
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: Spaniel » listopada 7, 2010, 2:41 pm

Tutaj znajdziesz troszkę informacji o zespołach z płyty, na którą natrafiłeś : http://savagesaints.blogspot.com/2008/1 ... arage.html
Niekiedy zaskakujących :)
Są tam też okładki dwóch płyt z polską muzyką "big beat" wydane poza granicami naszego kraju :(

Oto ich zawartość :

Part One
Wild 60's Bloc-busters from Poland

Side 1
1 Dzikusy - Piastelsi
2 Polanie - I'm Crying
3 Bardowie - Rudy Pies
4 Piec Linii - Jesien
5 Chocholy - Nadazyc Chce
6 Passaty - Nowy Wstaje Dzien
7 Pesymisci - She's Not There

Side 2
1 Polanie - A Ty Pocalujesz Mnie
2 Dzikusy - Nie Bede Z Toba Dluzej
3 Czerwone Gitary - I'm Down
4 Pesymisci - Plotki
5 Bardowie - Stary Zolw
6 Chocholy - Uwierz Mi
7 Blackout - Daj Psu Kosc

Part Two
14 Party's organ-led Curtain-rippers from Poland

Side 1
1 Chocholy - Nascie Lat
2 Dzikusy - Niefortunny Podrywacz
3 Dzikusy - Stale To Samo
4 Czarne Golfy - Podrywacze
5 Kawalerowie - Jeszcze Nie Wiem Nic O Tobie
6 The Phantoms - Hey Girl
7 Blackout - Czy Znasz Ten Zwyczaj

Side 2
1 Czerwono-Czarni - Good Lovin'
2 Trubadurzy - Chociaz Na Chwile Przyjdz Do Mnie
3 Kawalerowie - Nigdy Juz Nie Wolaj Mnie
4 Niebiesko-Czarni - Nocny Alarm
5 Polanie - Can You Hear Me
6 Czarne Golfy - Osiemnascie Lat
7 Pesymisci - Nie Powiem Ci Juz Nic

PS. Niedawno dowiedziałem się, że Pięć Linii i Pięciolinie to dwa różne zespoły z Wybrzeża z połowy lat 60 :shock: do sprawdzenia na YT.

Pozdrawiam :)
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lauderdale » listopada 7, 2010, 4:05 pm

Spaniel pisze:Po tym przydługim wstępie zastanówmy się wspólnie nad nowym tytułem wątku. Pierwszą propozycję już otrzymałem : "PREKURSORZY" .... jakie macie inne. Wspólnie wybierzemy najciekawszą :).
Może jakąś stosowną nagrodę za inwencję twórczą pomysłodawca otrzyma np. winila z epoki :?: :D
Co Wy na to ? Pozdrawiam serdecznie Szanownych :wink: :D


Mam propozycje niepowazna i powazna.

1) TAKSIARZE od -... taksietowszsto zaczelo
2) BALLADA O GĘŚLARZACH -.... wiadomo skad :)
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: Oldjazzman » listopada 7, 2010, 4:17 pm

Spaniel pisze:Chciałbym się zwrócić do wszystkich szanownych osób, które zechciały dokonać wpisu w tym wątku, ale również tych które ten wątek śledzą i czytają posty w nim zawarte. Mają być może interesujące przemyślenia, ale zastawiają się czy tu podzielić się nimi , bo to nie POLANIE :).Czy nie sądzicie, że jego tytuł jest już niezbyt adekwatny do tematu POLANIE :?: Nie znaczy to wcale, że to żle wręcz przeciwnie :!: Sam z zainteresowaniem czytam tu informacje o godnych przypomnienia postaciach i wydarzeniach z lat 60 i 70 np.wątek hammondów i cenne uwagi oldjazzamana, B&B o ABC, lauderdale Czerwono - Czarni czyli chmurnych początkach polskiego rocka itd . Wojtek(oldjazman) obracał się wszak w tych latach jako muzyk w środowisku warszawskich Hybryd i znał wielu muzyków z tych lat :!: O dalszej potrzebie funkcjonowania wątku świadczy ilość postów. Po tym przydługim wstępie zastanówmy się wspólnie nad nowym tytułem wątku. Pierwszą propozycję już otrzymałem : "PREKURSORZY" .... jakie macie inne. Wspólnie wybierzemy najciekawszą :).
Może jakąś stosowną nagrodę za inwencję twórczą pomysłodawca otrzyma np. winila z epoki :?: :D
Co Wy na to ? Pozdrawiam serdecznie Szanownych :wink: :D

Tytuł byłby moim zdaniem dobry. Natomiast mam nadzieję, że wybaczą nam użytkownicy Okolic Bluesa sporadycznych "skoków w bok". W końcu i my i Ci których wspominamy albo "siedzieli" w bluesie , albo byli w większości na nim wychowani. Ponieważ mnie Włodku zdemaskowałeś jako bywalca tamtych "salonów" to spieszę donieść, że w cytowanych tutaj Dzikusach śpiewał np. na scenie, często przed zespołem w którym grałem w Stodole - Tadeusz Wożniak póżniejszy "Zegarmistrz Światła" zaś w Warszawskich Kurantach byli Janusz Kruk z póżniejszą swoją żoną Elżbietą Dmoch. Po rozpadzie WK związali się z Katarzyną Goertner i utworzyli Dwa plus Jeden. Był tam też b.dobry saksofonista i klarnecista Bigolas (imienia nie pamiętam). Bluesa mógłby niejednego uczyć. Póżniej grał w zespole dixielendowym. Te fakty znam z autopsji, gdyz ocierałem sie o to towarzystwo i byliśmy przyjaciółmi. Scenę Stodolaną często okupowali tez Pesymiści. Był tam póżniej jeszcze b.dobry zespół Pięciu. U nich najbardziej czuło się wpływy Anglików. Wymiatali nieżle i mieli na tamten czas dość dobry sprzęt. Z tego co wiem ojciec jednego z Nich był dyplomatą i łatwiej Im było sprowadzić sobie co chcieli. Najbardziej rzucił mi się w ucho gitarzysta Lasoń. Nie wiem co się póżniej z Nim stało. A grali też bluesowe kawałki.
Oldjazzman
blueslover
blueslover
 
Posty: 727
Rejestracja: marca 1, 2009, 2:00 pm

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » listopada 7, 2010, 10:15 pm

Kurcze! Ale rozwinęła się ta zakładka! Spaniel szczere gratulacje!!! :D
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Oldjazzman » listopada 7, 2010, 10:24 pm

Andrzej Jerzyk`e pisze:Kurcze! Ale rozwinęła się ta zakładka! Spaniel szczere gratulacje!!! :D

Czytając wpisy Włodka zastanawiam się jaki trzeba mieć talent do szperania w dawnych materiałach, aby mieć tak bogatą wiedzę na poruszane tematy. Niby jest internet. Ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać itp. itd. Wybrać to co ma jakąś wartość. Dużo tez pamięta z tamtych czasów. Można by zaryzykować - kronikarz tamtych muzycznych wydarzeń. Szczerze podziwiam, bo to On rozkręca tematy i konstruktywnie prowokuje. Przyłączam się do gratulacji!
Oldjazzman
blueslover
blueslover
 
Posty: 727
Rejestracja: marca 1, 2009, 2:00 pm

Postautor: Spaniel » listopada 7, 2010, 11:40 pm

Andrzej Jerzyk`e pisze:Kurcze! Ale rozwinęła się ta zakładka! Spaniel szczere gratulacje!!! :D

Chłopy kochane nie wygłupiajcie się .... przecież to wpisy wielu osób, Wasze też :). Co chcecie, żeby mi się w głowie przewróciło :?: :twisted: :wink:... może Bozia da to spotkamy się wszyscy kiedy na jakim Jimiway'u czy innym Dołku piwo jak to starszakom przystoi wysączymy i powspominamy jak to drzewnej bywało :D . Mam nadzieję, że :
-JESZCZE POŻYJEMY-
:D
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: B&B » listopada 8, 2010, 9:29 am

Wątek nam się coraz bardziej "rozwarstwia i spiętrza" i nawet mamy kłopoty z jego odpowiednim nazwaniem ;)
Na moim poletku (czyli wszystko co związane z tzw. Amiga Session) co tydzień rozwiązuje się jakaś zagadka ale też przybywa kolejnych, a w domu słyszę wypowiadane z przekąsem słowa, że "dzień bez ABC lub Haliny to dzien stracony" :twisted: Ale nic to, "jeszcze pożyjemy".

Spaniel pisze:PS. Niedawno dowiedziałem się, że Pięć Linii i Pięciolinie to dwa różne zespoły z Wybrzeża z połowy lat 60 :shock: do sprawdzenia na YT.

To ja zwrócę uwagę, że istniał też zespół "Pięciu", w którym na początku (1967-68 ) grali m.in. Aleksander Bem i... Mirosław Męczyński! Gdy oni odeszli (-> Bemibek, ABC) z zespołu pojawił się tam m.in. Dariusz Kozakiewicz a okazyjnie śpiewał podobno Romuald Czystaw! Kotłowało się wtedy w tych składach strasznie :)

A wracając do moich, przepraszam, baranów:
B&B pisze:
Spaniel pisze:Troszkę informacji o tym właśnie utworze dostarczonych przez Olka(alez510) :
"Mogę dodać do informacji o Grupie ABC, że oprócz nagranych w studio Amigi "Asfaltowych łąk" jako support, gdyby utwór "nie chwycił", przygotowano inny utwór śpiewany także przez Grzesia Szczepaniaka "Za majem maj"

Hmmm, a skąd ta rewelacyjna wieść, że "Asfaltowe łąki" nagrywano w studio Amigi? Nie ma tu Hammonda, utwór nie wszedł na płytę, nie widzę żadnych przesłanek...

Otrzymałem info ze źródła, czyli od Olka, że jednak:
"Asfaltowe łąki" (i "Za majem maj") powstały w studio radiowym na Myśliwieckiej, a w studio Amigi, według zapewnień Mirka Męczyńskiego, nagrano "Idę dalej"
I to już wygląda prawdopodobnie oraz potwierdza moją teorię, że P.Halina wzięła sobie na swoją pierwszą solową płytę utwór nagrany podczas berlińskiej sesji z ABC. Widać, że już wtedy (1972r.) zmieniły się układy i rządziła Halina i nie przypadkowo pojawia się określenie "Halina Franckowiak und die Gruppe ABC" 8)
Kolejnym elementem układanki wydaje się piosenka "Wodo, zimna wodo". Zagadka jednak tu polega na tym, że wersja na płycie "Idę" brzmi "warszawsko", natomiast wersja przedstawiona kilkanaście postów wyżej (z youtube, gdzie prosiłem Oldjazzmana o rozpoznanie Hammonda) brzmi jak z sesji berlińskiej, ale wygląda na to, że nie została opublikowana, chyba że na jakimś pocztówkowym singlu Ruchu. Dlaczego???
Porównajcie sami, jak różne są to nagrania:
Wodo, zimna wodo [wersja z "Idę"]
Wodo, zimna wodo [wersja "rewolucyjna" :)] (to już nie jest nawet funk-rock, to prog-rock!)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: Spaniel » listopada 8, 2010, 11:52 am

Spaniel pisze:Troszkę informacji o tym właśnie utworze dostarczonych przez Olka(alez510) :
"Mogę dodać do informacji o Grupie ABC, że oprócz nagranych w studio Amigi "Asfaltowych łąk"

Tak Wieśku miałeś rację ! Otrzymałem kilka dni temu maila z przeprosinami od Olka, że się pomylił (rzecz ludzka :) ). Odpisałem mu zgodnie z prawdą, że nic sie nie stało, bo B&B czuwa :D
Bardzo Cię proszę Wieśku podrzuć jakąś propozycję jak nazwać ten wątek . Tak sobie myślę czy tak jak nazwał to Andrzej nie jest to już "zakładka" ??? I nie należałoby jej przenieść w inne miejsce forum, żeby nie wchodzić w paradę POSTACIOM BLUESA.
Jest już na nazwanie jej kilka ciekawych propozycji, może do końca tygodnia na coś byśmy się zdecydowali :?:

PS1. Rano naszła mnie taka myśl czy nie nazwać jej jak jakiś gadżet z epoki : np. Bambino :) czy Pocztówka Dźwiękowa :wink:
PS2. Tak zespół Pięciu, był znaczącą formacją na polskim ówczesnym rynku muzycznym (prezentował jej nagrania niedawno Andrzej Dąbrowski w swojej audycji), nie mylić z zespołem Czterech grającym instrumentalną muzykę gitarową :) ze znanym dziennikarzem Andrzejem Turskim w składzie (wcześniej Chochoły)
http://www2.polskieradio.pl/raf/rozrywk ... ?id=133656
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: B&B » listopada 8, 2010, 12:14 pm

Proponuję posty od #61 przerzucić do nowego wątku w dziale "Bluesowanie"->"Muzykowanie" pod nazwą... no jakąś odpowiednią.
Ale żadne tam bambino czy gęślarze, bo to okropnie brzmi i nic nie mówi :) Coś raczej jak np. "Polski blues i rock przełomu lat 60/70". Taki szeroki tytuł wiele zmieści a nie wiadomo jak (i czy?) się to jeszcze rozwinie...
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: kora » listopada 8, 2010, 12:18 pm

Nie widzę problemu . Podaj mi jednak namiary na ten 61 post :lol:
Skopiuj dwa zdania i tu wklej, ja potem te dwa posty usunę, resztę przeniosę na nowe miejsce .
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: B&B » listopada 8, 2010, 12:20 pm

Do postu 61 dochodzi się w taki oto prosty sposób:
http://blues.com.pl/viewtopic.php?t=169 ... c&start=61

ale poczekaj jeszcze z nieodwracalnymi działaniami na opinie okolicznej ludności 8)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: Spaniel » listopada 8, 2010, 12:55 pm

kora_ pisze:Nie widzę problemu . Podaj mi jednak namiary na ten 61 post :lol:
Skopiuj dwa zdania i tu wklej, ja potem te dwa posty usunę, resztę przeniosę na nowe miejsce .

Kasiu bardzo proszę poczekaj jeszcze troszkę, jestem w stałym kontakcie z Władkiem. Ta nazwa , zakładki którą proponuje Wiesiek to jego propozycja. Też uważam, że trzeba dać szansę na zabranie głosu w tej sprawie innym udzielający się w tym wątku.
Poważnie to na razie trzy głosy są za nazwą PREKURSORZY.
Vox populi vox dei :D
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Oldjazzman » listopada 8, 2010, 12:59 pm

Spaniel pisze:
Andrzej Jerzyk`e pisze:Kurcze! Ale rozwinęła się ta zakładka! Spaniel szczere gratulacje!!! :D

Chłopy kochane nie wygłupiajcie się .... przecież to wpisy wielu osób, Wasze też :). Co chcecie, żeby mi się w głowie przewróciło :?: :twisted: :wink:... może Bozia da to spotkamy się wszyscy kiedy na jakim Jimiway'u czy innym Dołku piwo jak to starszakom przystoi wysączymy i powspominamy jak to drzewnej bywało :D . Mam nadzieję, że :
-JESZCZE POŻYJEMY-
:D

Gdybym podejrzewał, że Tobie Włodku się w głowie przewróci, to bym tak nie napisał. A "wygłupiamy sie" być może dlatego, ze jesteśmy już starszej daty i przylega do nas ta staromodna już dziś etykieta. A szkoda, że już staromodna , gdyż powinniśmy być dla siebie serdeczni i chwalić, póki jest za co.
B&B zauważył, że w Pięciu, zespole o którym pisałem też ja, grał Kozakiewicz. Istotnie przez ten zespół przewinęło sie dużo dobrych a nawet bardzo dobrych muzyków. Mnie w pamięci utkwił głównie Lasoń, gdyż potykaliśmy się z tym zespołem na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej w 68 roku. Wtedy, kiedy do finału dotarł tez zespół z Twojego Włodku Wrocka - Romuald i Roman.
Był też około 1973 roku w Warszawie zespół Nirvana (tak, tak!). Grało tam trzech gitarzystów - Waglewski, Hołdys i Jacek Zajączkowski. Z Jackiem równolegle grałem w innym zespole. B.dobry gitarzysta. Ot tak co mnie sie przypomni, to stukam na klawiaturze. Pozdrawiam
Oldjazzman
blueslover
blueslover
 
Posty: 727
Rejestracja: marca 1, 2009, 2:00 pm

Postautor: Spaniel » listopada 8, 2010, 10:14 pm

Spaniel pisze:Part Two
14 Party's organ-led Curtain-rippers from Poland

Side 1
1 Chocholy - Nascie Lat
2 Dzikusy - Niefortunny Podrywacz
3 Dzikusy - Stale To Samo
4 Czarne Golfy - Podrywacze
5 Kawalerowie - Jeszcze Nie Wiem Nic O Tobie
6 The Phantoms - Hey Girl
7 Blackout - Czy Znasz Ten Zwyczaj
Side 2
1 Czerwono-Czarni - Good Lovin'
2 Trubadurzy - Chociaz Na Chwile Przyjdz Do Mnie
3 Kawalerowie - Nigdy Juz Nie Wolaj Mnie
4 Niebiesko-Czarni - Nocny Alarm
5 Polanie - Can You Hear Me
6 Czarne Golfy - Osiemnascie Lat
7 Pesymisci - Nie Powiem Ci Juz Nic

Zespół Czarne Golfy zaprezentował w swojej audycji Andrzej Dąbrowski na grupie słuchaczy-forumowiczów zrobił duże wrażenie. Starałem się znaleźć nieco więcej informacji na ich temat. Nie ma tego za wiele zespół powstał z muzyków dwóch zespołów, których liderzy znaleźli miejsce w popularniejszych zespołach : PIĘCIU LINII grupa z Gdańska, która została założona w styczniu 1965 roku przez Tadeusza Mroza (ur.17.03.1947 - zm.19.09.1991r.) i Romana Mroza (ur.23.12.1948 r.) oraz z gdańskiej grupy Rafy (kierował nią Jerzy Kossela). Miało to miejsce na przełomie 1966/1967 r. W styczniu 67 do lokalnej rozgłośni wchodzi kilku młodzianów i nagrywa dwie piosenki pod szyldem CZARNE GOLFY. Brzmią jak jak The Eyes, The Birds, The Creation albo The Troggs.
Słowem - modsowski psycho-beat w całej dosłowności :) . Posłuchajcie 8)
>OSIEMNAŚCIE LAT<
>PODRYWACZE<

PS.Andrzej Dąbrowski tatuś od kilku dni rozkochany w małej ślicznej Zosi ! Szczerze Andrzeju starszaki Ci gratulują :)
http://blues.com.pl/viewtopic.php?t=17430
Ostatnio zmieniony listopada 9, 2010, 10:12 am przez Spaniel, łącznie zmieniany 1 raz
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: kazek » listopada 9, 2010, 9:07 am

Wątek się rozszerza.Super.
Pozwalam sobie zamieścić linka do strony ,gdzie znajdziecie sporo info na temat zespołów lat 60 działających w Krakowie i okolicy.
W kilku konfiguracjach występował między innymi nasz forumowy kolega red.Antoni Krupa (THE LESSERS,5+,KONTIKI)

http://www.ryszardy.pl/index.html
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: B&B » listopada 9, 2010, 1:34 pm

Spaniel pisze:..... Poważnie to na razie trzy głosy są za nazwą PREKURSORZY. Vox populi vox dei :D

Nie podoba mi się, zbyt enigmatyczna ta nazwa, chyba że uzupełnić...
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: Paweł Stomma » listopada 9, 2010, 1:43 pm

A ja to bym zostawił jak jest.
Naturalnie to wyewoluowało.
Te inne nazwy, to jakieś drętwe. I niekoniecznie dokładnie oddaja istotę tematu...
Najwyżej dopisac " i inni" do tych Polan i już.
Dont you step on my blue suede shoes.
You can do anything but lay off of my blue suede shoes

https://www.facebook.com/Breakmaszyna
Awatar użytkownika
Paweł Stomma
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3105
Rejestracja: czerwca 9, 2008, 8:52 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: Marek Kaczanowski » listopada 9, 2010, 2:06 pm

Ja też, tak jak pisze Paweł, zostawiłbym to w tym miejscu w którym jest.
Z przyjemnością czytam co zostało tutaj napisane. Dawno temu w Częstochowie dosyć popularną grupą byli... Słowianie.
Ta zakładka zainspirowała mnie aby w najbliższą niedzielę w Magazynie Bluesowym przypomnieć właśnie te nutki.

Proponuję :

1 POLANIE
2 DŻAMBLE
3 ROMUALD I ROMAN
4 NURT
5 KLAN
Magazyn Bluesowy - niedziela godz 22:00
słuchaj przez internet *
Awatar użytkownika
Marek Kaczanowski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 26331
Rejestracja: listopada 23, 2006, 7:34 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: B&B » listopada 9, 2010, 2:14 pm

Paweł Stomma pisze:A ja to bym zostawił jak jest.
Naturalnie to wyewoluowało.
Te inne nazwy, to jakieś drętwe. I niekoniecznie dokładnie oddaja istotę tematu...
Najwyżej dopisac " i inni" do tych Polan i już.

Dobry pomysł, tylko jest pewne ale... większość z tych innych bluesem nie pachnie a zamieszanie robią w "Postacie bluesa" :roll:

Ponawiam pomysł przeniesienia do "Muzykowania" i wtedy własnie nazwę "['60] Polanie i inni".
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: kazek » listopada 9, 2010, 2:58 pm

"
Ponawiam pomysł przeniesienia do "Muzykowania" i wtedy własnie nazwę "['60] Polanie i inni".[/quote]
"


b klarowna propozycja.
Wszystko jasne.
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: Spaniel » listopada 9, 2010, 3:03 pm

B&B pisze:Ponawiam pomysł przeniesienia do "Muzykowania" i wtedy własnie nazwę "['60] Polanie i inni".

Sądzę, że kto miał ochotę to się wypowiedział, czas na przeprowadzkę :) :wink:
Proponuję aby wszystkich pogodzić i tradycję zachować oraz nazwę jako znak firmowy :D [60] Polanie i inni prekursorzy.
Władka poprosimy o pomoc w przeprowadzce (o ile nasza sugestia spotka się z akceptacją Najwyższego Kierownictwa Forum OB) ..., a wszystkie wielce szanowne Panie i Panów zapraszamy w nowe miejsce, na nową drogę życia i prosimy o kolejne ciekawe posty z prehistorii. To cóż teleportujemy się do "Muzykowania" zgodnie z sugestią B&B.

Bon Voyage :D :!:
PS. Zaszczyt to duży, że odwiedzili nas dwaj znani powszechnie Częstochowianie : Paweł i Marek :) Mam nadzieję, że zostaniecie z nami
:wink:
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Paweł Stomma » listopada 9, 2010, 3:08 pm

Spaniel pisze:
B&B pisze:Ponawiam pomysł przeniesienia do "Muzykowania" i wtedy własnie nazwę "['60] Polanie i inni".


PS. Zaszczyt to duży, że odwiedzili nas dwaj znani powszechnie Częstochowianie : Paweł i Marek :) Mam nadzieję, że zostaniecie z nami
:wink:

Ja to śledzę ten fascynujący temat prawie od początku. Nie za bardzo tylko miałem cos do powiedzenia :D
Dont you step on my blue suede shoes.
You can do anything but lay off of my blue suede shoes

https://www.facebook.com/Breakmaszyna
Awatar użytkownika
Paweł Stomma
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3105
Rejestracja: czerwca 9, 2008, 8:52 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: Spaniel » listopada 9, 2010, 4:02 pm

Paweł Stomma pisze:Ja to śledzę ten fascynujący temat prawie od początku. Nie za bardzo tylko miałem cos do powiedzenia :D

:D :D :D Dobry humor Cię Pawle nie opuszcza :). To dobrze ludzie uśmiechnięci ponoć żyją dłużej :). Pozdrawiam :wink:
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » listopada 9, 2010, 4:09 pm

Włodku! Kiedyś Jędruś Dąbrowski wymyślał nazwę dla swojej audycji, dziś "Made In Poland". Padło wówczas wiele propozycji i jedna była po prostu Mistrzostwem Świata. Andrzej Dąbrowski też ją chciał, niestety nie przeszła w radiu.
Można to wykorzystać właśnie tutaj i myślę że bardzo ucieszyłby się Jędruś Dąbrowski. Oczywiście to tylko propozycja! "PATEFON POLSKI"
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: single malt » listopada 9, 2010, 6:07 pm

B&B zauważył, że w Pięciu, zespole o którym pisałem też ja, grał Kozakiewicz. Istotnie przez ten zespół przewinęło sie dużo dobrych a nawet bardzo dobrych muzyków


W ostatnim i chyba najlepszym składzie Pięciu grali: Krzysztof Dłutowski-organy, Darek Kozakiewicz -gitara,Bogdan Gorbaczynski-bas,Włodek Gromek-bębny,Tadeusz Trzciński-wokal,harmonijka.Pamiętam rewelacyjne,jak na tamte czasy ,wykonania numerów Deep purple,jak Child In Time i Black night.
A odnośnie Warszawskich Kurantów
Był tam też b.dobry saksofonista i klarnecista Bigolas (imienia nie pamiętam). Bluesa mógłby niejednego uczyć. Póżniej grał w zespole dixielendowym

Andzrej Bigolas jest wciąż aktywnym muzykiem głównie na scenie jazzu tradycyjnego,ale także zagląda na rockowo bluesowe podwórko a to w Zespole Zielono Czarni,a to w otwockim zespole Bluesquad.
Kolejna sprawa
dla zainteresowanych rockiem z Trójmiasta kopalnią wiedzy jest książka(księga w zasadzie) Motława Beat,Trójmiejska Scena Big Beatowa lat 60 tych,autorstwa R.Stinziga i A.Ichy
Niedawno dowiedziałem się, że Pięć Linii i Pięciolinie to dwa różne zespoły z Wybrzeża z połowy lat 60 do sprawdzenia na YT.
single malt
bluesman
bluesman
 
Posty: 398
Rejestracja: czerwca 28, 2005, 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Spaniel » listopada 9, 2010, 7:04 pm

single malt pisze:W ostatnim i chyba najlepszym składzie Pięciu grali: Krzysztof Dłutowski-organy, Darek Kozakiewicz -gitara,Bogdan Gorbaczynski-bas,Włodek Gromek-bębny,Tadeusz Trzciński-wokal,harmonijka.Pamiętam rewelacyjne,jak na tamte czasy ,wykonania numerów Deep purple,jak Child In Time i Black night.
A odnośnie Warszawskich Kurantów.
Andrzej Bigolas jest wciąż aktywnym muzykiem głównie na scenie jazzu tradycyjnego,ale także zagląda na rockowo bluesowe podwórko a to w Zespole Zielono Czarni,a to w otwockim zespole Bluesquad.
itd.
Bardzo dziękujemy za interesujące uzupełniania wątku :). Zapraszamy do kolejnych wpisów, aby uchronić przed zapomnieniem.
Pozdrawiam serdecznie :D
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2697
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Na jeden temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 517 gości

cron