Bluesowe Festiwale Świata

Tu porozmawiacie o najpiękniejszej muzyce jaką jest Blues; o tradycji, teraźniejszości i przyszłości "błękitnych nutek"...

Moderator: mods

Bluesowe Festiwale Świata

Postautor: kora » stycznia 6, 2009, 10:30 pm

Głównym celem zakładki
BLUESOWE FESTIWALE ŚWIATA,
jest dyskusja na temat festiwali bluesowych ,które odbywają się na całym naszym globie.

Ktoś był ? widział ? może podzieli się z nami swoimi wrażeniami ?
Na Forum Okolic Bluesa,podejrzewam jest wielu, którzy mają wiele do powiedzenia .

To może ja zacznę od festiwalu,który jest moim marzeniem
- takim do spełnienia. :wink: :wink:





Chicago Blues Festiwal


Wbrew temu, co może nam się wydawać chicagowski festiwal jest o kilka lat młodszy od naszej Rawy Blues.
Pierwsza edycja miała miejsce w czerwcu 1984 roku.Od Rawy jednak odróżnia go to,iż jest imprezą plenerową oraz bezpłatną.
Odbywa się w parku Granta,który jest usytuowany między czterema głównymi ulicami, z czego wschodnia Lake Shore Drive, biegnie wzdłuż jeziora Michigan.

Park Millennium,sąsiadujący z parkiem Granta.Tu odbywały się koncerty gospelowe.
Obrazek

Obrazek



Co było główną przyczyną powstania bluesowego festiwalu w centrum Chicago ?

Historia jest dość długa i zawiła, ja postaram się ja ująć w kilkunastu zdaniach.Jeżeli zauważycie luki ,to proszę je wypełnić :-)

Obrazek

W sierpniu 1969 miasto postanowiło przyciągnąć do swego centrum ludzi zamieszkujących peryferia.
Wymyślono zorganizowanie koncertu w parku Granta.Szefem imprezy został Willie Dixon.
Wielki Willie postanowił wydarzenie to upodobnić do europejskich koncertów z cyklu American Folk Blues,w których brał udział i których nota bene był producentem.
Aż mnie ciarki przechodzą,gdy widzę listę wielkich, obecnych tam muzyków :-) :twisted:
- Koko Taylor,Hound Dog Taylor,Luther Allison,Muddy Waters,Howlin'Wolf , John Lee Hooker,Buddy Guy,Big Mama Thorton i wielu innych.
Tego dnia było tam prawie sześć tysięcy ludzi,hymnem stało się I Got My Mojo Working

Pod koniec lat siedemdziesiątych władze miasta zaczęły latem organizować wielodniowe pikniki dla swych mieszkańców ( Park Granta) .Było tam wiele scen muzycznych, jedna z nich była bluesowa, w około niej było najwięcej ludzi.
W 1983 roku ,czarny obywatel został burmistrzem Miasta Chicago .Kilka dni później zmarł wielki Muddy Waters W ramach Chicago Fest zorganizowano koncert ku jego czci . Tego dnia park był oblegany największą ilością ludzi.
Barry Dollins pomysłodawca idei festiwalu i jego szef,wspominał cyt " To uświadomiło rządzącym miastem jak ważnym elementem jego obrazu jest blues"

Obrazek

Pierwszy chicagowski festiwal odbywał się na jednej scenie w dniach 8-10 czerwca 1984 roku i był poświęcony Muddy Waters'owi.Przybyło na niego 140 tysięcy ludzi .
Przez kolejne lata, scen i ludzi ciągle przybywało.
W roku 2007 do Chicago przybyło osiemset tysięcy ludzi !!!
Od 2000 roku na festiwalu jest 6 scen.

1. PETRILLO MUSIC SHELL -najbardziej prestiżowa scena wieczorna, zamykajaca kazdy festiwalowy dzień.
2.CROSSROADS,której patronuje Gibson
3.FRONT PORCH
4.LOUISIANA STAGE
5.MISSISSIPPI
6.ROUTE 66 ROADHOUSE jest to namiot,gdzie odbywają się panele dyskusyjne,kameralne koncerty.


Petrillo Music Shell
Obrazek

Front Porch Stage
Obrazek

Crossroads Stage
Obrazek

Louisiana Stage
Obrazek
Miedzy stacjami muzycznymi wydzielone są miejsca, gdzie zwykły bluesfan może spotkać swojego muzycznego idola,zrobić sobie z nim zdjęcie,czy też porozmawiać.
Ponadto w trakcie trwania festiwalu,są wyznaczone miejsca na ulicach,gdzie grają anonimowi muzycy ( muszą posiadać zezwolenie)

A miałam to wszystko zamknąć w kilkunastu zdaniach . :twisted:


Wszystkich zainteresowanych odsyłam do TB 32,gdzie Andrzej Matysik napisał rewelacyjny artykuł , na którym nie ukrywam, wzorowałam się pisząc powyższe słowa 8)

Pan Andrzej Matysik podgląda scenę Mississippi
Obrazek

Obrazek



Wszystkie fotki,są autorstwa Andrzeja Paradzińskiego,który był ,widział,opowiedział :twisted:
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: P.Szymański » stycznia 12, 2009, 6:27 pm

W mieście Avalon też robią festiwal.

http://www.msjohnhurtmuseum.com/
Paweł Szymański

Nowa płyta "Uroda zdarzeń" - www.pawelszymanski.olw.pl/dyskografia
P.Szymański
blueslover
blueslover
 
Posty: 783
Rejestracja: stycznia 18, 2005, 1:14 pm

Postautor: Marek Wojtowicz » maja 26, 2009, 12:57 am

Co tu taki słaby ruch w temacie? Temat ważny dla włóczęgów.
Kiedy Bóg na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu. Św. Augustyn

www.marekwojtowicz.eu
www.gospelblues.eu
Marek Wojtowicz
bluesman
bluesman
 
Posty: 373
Rejestracja: maja 19, 2006, 3:04 pm

Postautor: LeszekM » maja 30, 2009, 11:53 am

The Beale Steet Music Festival Memphis 1-3 maj. Hmmmm kłoci się to z Festiwalem LW&B i dlatego wybieram ten drugi :wink: :wink:
http://www.thebealestreetmusicfestival.com/
Awatar użytkownika
LeszekM
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1302
Rejestracja: maja 6, 2007, 4:09 pm
Lokalizacja: Wschowa

Re: Bluesowe Festiwale Świata

Postautor: nano » maja 30, 2009, 12:22 pm

kora_ pisze:
Park Millennium,sąsiadujący z parkiem Granta.Tu odbywały się koncerty gospelowe.
Obrazek

Obrazek

Pierwszy chicagowski festiwal odbywał się na jednej scenie w dniach 8-10 czerwca 1984 roku i był poświęcony Muddy Waters'owi.Przybyło na niego 140 tysięcy ludzi .
Przez kolejne lata, scen i ludzi ciągle przybywało.
W roku 2007 do Chicago przybyło osiemset tysięcy ludzi !!!
Od 2000 roku na festiwalu jest 6 scen.


Dysponuje ktoś zdjęciami ukazującymi te 800 tysięcy ludzi? bo ja ciągle trafiam na takie, na których jest 500 osób - poważnie pytam
nano
 

Postautor: kora » maja 30, 2009, 12:24 pm

Mam takie zdjęcia :mrgreen: wrzucę jak tylko je odnajdę :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: nano » maja 30, 2009, 12:44 pm

kora_ pisze:Mam takie zdjęcia :mrgreen: wrzucę jak tylko je odnajdę :wink:


Ha - wiedziałem, że na Tobie mozna polegać - ja przeryłem stronę festiwalu, ale zdjęć tam jak lekarstwo :(
nano
 

Postautor: ANDRZEJ MATYSIK » czerwca 18, 2010, 1:57 pm

Szanowny Panie Nano!
Poszukiwane przez pana "800 tysiecy" ludzi na Chicago Blues Fest to suma wszystkich ludzi jacy przewijają się co roku przez festiwalowe tereny w Parku Granta przez - do niedawna cztery, a od dwóch lat trzy - festiwalowe dnie. Relację z ostatniego Chicago Blues Festival, jaki miał miejsce w miniony weekend znajdzie Pan w najbliższym wydaniu Kwartalnika TWÓJ BLUES (w sprzedaży od 24 czerwca)
Pozdrawiam i radzę się do Chicago choćby raz w życiu wybrać Naprawde warto!

Pozdrawiam.
ANDRZEJ MATYSIK
 

Postautor: kora » czerwca 18, 2010, 2:11 pm

nano pisze:Ha - wiedziałem, że na Tobie mozna polegać - ja przeryłem stronę festiwalu, ale zdjęć tam jak lekarstwo :(


:oops:

Na tym zdjęciu,widać ogrom zebranej tam publiczności, a i to za pewnie mały urywek tego, co zmieściło się w kadrze.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Blues i tylko blues

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 196 gości