NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Obrazek "Blues Wieczorową Porą" - audycja Stanisława Antośkiewicza. Zapraszamy w każdą niedzielę od 19:30 do 21:00 i na powtórkę we wtorek o 23:00 do http://www.radiokrc.pl

Moderator: mods

Re: NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Postautor: Oldjazzman » maja 14, 2017, 9:00 pm

Witam
Podaję przykład tego co zauważyłem u Alberta Collinsa. Często ten patent w swoich solówkach stosuje. Proszę posłuchać 5 i 11 sek przytoczonego niżej nagrania. Utwór jest w tonacji Bb moll. Normalnie w tych miejscach każdy gitarzysta bluesowy zagrał by tercję małą od toniki czyli dżwięk Des ( Cis jak kto woli inną nazwę): Collins w tym miejscu grą dżwięk D! To Jego wynalazek, który mnie kręci!

https://www.youtube.com/watch?v=BUxx3mdbndk

Ani B.B.King, ani Clapton, ani żadna z legend bluesa czegoś takiego nie robi. Dla mnie to brzmi super.
Pozdrawiam. Mam nadzieję, ze link jest aktywny. Jeśli nie to poproszę o pomoc aby go uaktywnić.
Oldjazzman
blueslover
blueslover
 
Posty: 727
Rejestracja: marca 1, 2009, 2:00 pm

Re: NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Postautor: Oldjazzman » maja 14, 2017, 9:11 pm

Jeszcze tylko dodam, że w tonacji Bb moll dżwięk D jest w tercji wielkiej do toniki, czyli dżwięku Bb. O tym właśnie pisałem. Trochę to wygląda więc tak, że zespół gra w tonacji molowej a Collins w durowej. Oczywiście tylko w tych miejscach. Myślę, że ten przykład sprawę wyjaśnia. A wykonanie utworu Cold,cold feeling jest cudne!
Pozdrawiam.
Oldjazzman
blueslover
blueslover
 
Posty: 727
Rejestracja: marca 1, 2009, 2:00 pm

Re: NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Postautor: kanczenconga » maja 15, 2017, 9:37 am

agrypa pisze:kanczenconga pisze:
Bluesroads też się nie odbędzie

Dla czego ?!!! :shock: Przeciez to impreza organizowana (znakomicie i preznie) przez srodowisko studenckie.


z tego co wiem, dotychczasowi organizatorzy przeszli na inny, odpowiedzialny odcinek i nie ma kto festiwalu robić
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Postautor: kanczenconga » maja 15, 2017, 9:40 am

Oldjazzman pisze:Jeszcze tylko dodam, że w tonacji Bb moll dżwięk D jest w tercji wielkiej do toniki, czyli dżwięku Bb. O tym właśnie pisałem. Trochę to wygląda więc tak, że zespół gra w tonacji molowej a Collins w durowej. Oczywiście tylko w tych miejscach. Myślę, że ten przykład sprawę wyjaśnia. A wykonanie utworu Cold,cold feeling jest cudne!
Pozdrawiam.

I tym sposobem, Oldjazzmanie szanowny, naukowo udowodniłeś teorię "stana nieustalonego".
Implementacja tej teorii na gruncie muzyki brzmi:
Umiejętne operowanie dysonansem tylko wzbogaca muzykę, natomiast kurczowe trzymanie się utartych harmonii powoduje znudzenie u słuchacza i uwiąd mocy twórczych u muzyka.
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Postautor: Oldjazzman » maja 15, 2017, 9:14 pm

kanczenconga pisze:
Oldjazzman pisze:Jeszcze tylko dodam, że w tonacji Bb moll dżwięk D jest w tercji wielkiej do toniki, czyli dżwięku Bb. O tym właśnie pisałem. Trochę to wygląda więc tak, że zespół gra w tonacji molowej a Collins w durowej. Oczywiście tylko w tych miejscach. Myślę, że ten przykład sprawę wyjaśnia. A wykonanie utworu Cold,cold feeling jest cudne!
Pozdrawiam.

I tym sposobem, Oldjazzmanie szanowny, naukowo udowodniłeś teorię "stana nieustalonego".
Implementacja tej teorii na gruncie muzyki brzmi:
Umiejętne operowanie dysonansem tylko wzbogaca muzykę, natomiast kurczowe trzymanie się utartych harmonii powoduje znudzenie u słuchacza i uwiąd mocy twórczych u muzyka.

I tym sposobem, Oldjazzmanie szanowny, naukowo udowodniłeś teorię "stana nieustalonego". --- To dość ciekawe. Bo sam jestem raczej konserwatystą i lubię rzeczy uporządkowane. A tu rzeczywiście spodobało mnie się łamanie zasad. Ale napisałem wcześniej. Mam dwóch takich "wariatów", których uwielbiam - Albert Collins i Erroll Garner. Aha. Zapomniałbym. Jeszcze trzeci - Frank Zappa.
Cieszę się, ze udało mnie się spełnić daną obietnice i pozdrawiam.
Oldjazzman
blueslover
blueslover
 
Posty: 727
Rejestracja: marca 1, 2009, 2:00 pm

Re: NIEDZIELA 14.05.17 g. 19.30 BWP

Postautor: Stan.Antoskiewicz » maja 15, 2017, 10:06 pm

Myślę , że była to ciekawa i pouczająca audycja na wysokim poziomie dyskusji tematycznych :)
WTOREK=PoWtórka dla pragnących się przekonać od 23.00-0.30 :D
Awatar użytkownika
Stan.Antoskiewicz
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 16467
Rejestracja: września 28, 2008, 4:54 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Blues Wieczorową Porą - KRDP

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 187 gości

cron