Amerykański blues dla zielonych

Masz pytanie/prośbę do bluesmaniaków? Na pewno ktoś chętnie Ci pomoże w tym dziale.

Moderator: mods

Amerykański blues dla zielonych

Postautor: niemiec » czerwca 18, 2012, 9:05 pm

Nigdy specjalnie nie interesowałem się bluesem, ale jak gdzieś grał, to z przyjemnością słuchałem. Zawsze gustowałem w rocku. Z racji tego, że mieszkałem w Tychach, najczęściej miałem styczność z Dżemem.

Oglądając jeden z ulubionych seriali - Sons of Anarchy - zainteresowałem się ścieżką dźwiękową. Tak trafiłem na zespół Moreland and Arbuckle. Strasznie mi się spodobał. Byłem na ich koncercie w Tychach. Słuchając kolejnych ich piosenek na YT, zasugerował mi Junior'a Kimbrough'a. Takie brzdękanie na gitarze strasznie mnie wciągnęło. Następnym artystą zaproponowanym przez YT był R.L. Burnside. Moreland and Arbuckle zagrali kilka ich coverów na koncercie. Ostatnim zasugerowanym bluesmen'em był Muddy Waters z piosenką I'am a King Bee. Niestety słuchając kolejnych piosenek trochę się zawiodłem.

Jestem kompletnie zielony w temacie amerykańskiego bluesa. Szukam właśnie takich zespołów/artystów jak w/w. Harmonijka, gitara i nic więcej. Coś nowego, coś starego. Wierzę, że mi pomożecie :)
niemiec
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: czerwca 18, 2012, 6:19 pm
Lokalizacja: Goczałkowice - Zdrój

Postautor: kora » czerwca 18, 2012, 9:16 pm

Od Morelanda ( & Arbuckle) ,aż do R.L. Burnside :D
No, no, mogę Ci tylko pogratulować .

Na tym forum znajdziesz odpowiedź na prawie każde nurtujące Cię pytanie, musisz jednak przeszukać /przekopać to forum :wink:

Polecam zacząć od góry - Blues i tylko blues
Może - Płyty pełne bluesa ?
http://blues.com.pl/viewtopic.php?t=16154

Skoro zaintrygował Cię R.L. Burnside,Kimbrough ,
prawdopodobnie nie przejdziesz obojętnie obok fat possumowych brzmień

http://blues.com.pl/viewtopic.php?t=12373&start=0

http://en.wikipedia.org/wiki/Fat_Possum_Records



p/s Witamy na forum :D
Wszyscy pamiętamy tyski festiwal , szkoda,że ten czas się skończył ...
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Amerykański blues dla zielonych

Postautor: Electric Muddy » czerwca 19, 2012, 8:50 am

niemiec pisze:Szukam właśnie takich zespołów/artystów jak w/w. Harmonijka, gitara i nic więcej. Coś nowego, coś starego. Wierzę, że mi pomożecie :)

Jeżeli uparłeś się na tego typu bluesa to ja zaproponuję tą płytę:

Fred McDowell, Johnny Woods - Mama Says I'm Crazy
Obrazek
I Walked All Night Long
I Got A Woman

Może też spodoba Ci się płyta David "Honey Boy'a" Edwards'a - Blues Blues, w nagraniach do tej płyty udział bierze tylko "Honey Boy" Edwards, który we wszystkich utworach gra na gitarze i śpiewa, a w trzech z nich dodatkowo gra na harmonijce
Obrazek

i może jeszcze ta płyta, chociaż tu jest tylko harmonijka ....i dwie gitary
Obrazek

a i jeszcze bym zapomniał:
John Cephas & Phil Wiggins
Obrazek
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Postautor: Gabriels » czerwca 19, 2012, 11:14 pm

Ja na początek zaproponowal bym duet Sonny Terry & Brownie Mc Ghee. Rewelacyjny i latwo przyswajalny ,najlepiej coś z koncertu na żywo :!:
Awatar użytkownika
Gabriels
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1637
Rejestracja: lipca 28, 2007, 2:32 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postautor: niemiec » czerwca 20, 2012, 6:41 pm

@kora: przesłuchałem artystów Fay Possum Record. Jest tam kilka ciekawych pozycji :) Nie widziałem, że The Black Keys się do nich zalicza.

@Electric Muddy: nie uparłem się ;) Nie musi być tylko to. Tak wymieniłem, bo to się najczęściej powtarzało.

@Gabriels: świetnie się ich słucha :)

Dzięki :)
niemiec
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: czerwca 18, 2012, 6:19 pm
Lokalizacja: Goczałkowice - Zdrój

Postautor: Electric Muddy » czerwca 22, 2012, 9:14 am

Ja jeszcze polecam płytę Sonny Boy Williamson II - Keep It To Ourselves
Obrazek
The Sky Is Crying
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Pytania i Prośby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

cron