najlepsze polskie teksty bluesowe

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

najlepsze polskie teksty bluesowe

Postautor: Rakiet » stycznia 4, 2008, 1:21 pm

Nie ma to być żaden plebiscyt, jedynie absolutnie subiektywna opinia: jaki polski tekst bluesowy (albo autor tekstów) jest NAJLEPSZY! (oczywiście wg. autora postu;-)). Przykłady i cytaty oczywiście mile widziane, teksty np. Marillion czy Floydów z oczywistych względów już mniej...
Nie warto chyba też wypisywać tych długich list z ulubionymi (lub znajomymi) autorami - wystarczy raz a dobrze.

Ponieważ "na kazdym zebraniu jest taka sytuacja, ze ktos musi zaczac pierwszy" i żeby rozruszać towarzystwo podaję swój typ: Maciej Maleńczuk. Nie będę pisał o nowych utworach (inna kategoria) ale takie kawałki jak "edek leszczyk":

"Ślubu nie będzie!" - teść ściszył telewizor
W kuchni szczęknęły talerze
Edek chciał tylko powiedzieć
Że bez butów ślubu nie bierze"

czy "W tym mieście trudno jest żyć":

"W tym mieście trudno jest żyć
W tym mieście wódkę trzeba pić
Trudno jest nie pić
Trudno bo trudno jest żyć

W tym mieście trudno rano wstać
Chyba że już zacząłeś grzać
Trudno tu żyć
Można tylko grzać albo pić"

to dla mnie niedościgłe mistrzostwo polskiego języka bluesowego, śpiewa się to świetnie (a z tym zawsze problem w bluesie po polsku), nienadęte i życiowe.
Kiedy pierwszy raz go usłyszałem (a było to wieki temu, na 3 czy 4 Rawie) już to chyba śpiewał i brzmiało to NIEPRAWDOPODOBNIE naturalnie i szczerze...
adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy: popcolor
a tu wspominam rakiety:adam & rakiety
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

Postautor: karambol » stycznia 5, 2008, 6:36 pm

Koniecznie trzeba w tym kontekście pamiętać o Jaromim. Co by nie mówić o nim jest to poezja bluesowa bardzo charakterystyczna i natychmiast rozpoznawalna. On sam o sobie mówi "Jaś Fasola polskiego bluesa" to poniekąd prawda. Ale można też powiedzieć że to "Wojciech Młynarski polskiego bluesa" albo nawet "Jeremi Przybora polskiego bluesa" .
P.S. (Pod Spodem)
Nie wiem czy znany jest tekst do utworu zespołu JJJBlues "Blues emigranta" pomimo tego że pochodzi on z 1992 roku klimatycznie jest utrzymany w stylistyce Jaromiego (oczywiście bez wnikania kto był prekursorem tego rodzaju poezji).

P.S. (Przypomniałem Sobie)
Serdeczne pozdrawiam Jaromiego.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: J A R O M I » stycznia 6, 2008, 8:44 pm

Dzięki karambolu za uznanie. No cóż - "prekursorów" ci u nas dostatek.
A tekst do utworu zespołu JJJBlues "Blues emigranta" jest mi osobiście
znany i lubiany, a właściwie nie tylko tekst, ale też muzyka i wykonanie.

Natomiast dla mnie jednym z lepszych tekstów polskiego bluesa, jest
tekst Tadzia Boguckiego - "O narodzinach i śmierci bluesa"

O narodzinach i śmierci bluesa
muzyka i słowa: Tadeusz Bogucki

Płacze ojciec płacze matka, płaczą razem cały czas
Chcieli syna adwokata, a tu z niego taki drań
Który wali wciąż w gitarę, akordy trzy na sześć strun
Biedni starzy nic nie czują, za ścianą rodzi się blues

W szkole same smutne stopnie, po co w szkole tracić czas
Lepiej w parku na gitarze koleżance z klasy grać
Koleżanka coraz głośniej zaczyna śpiewać jak z nut
Drugie wino już ich kopie, na ławce rodzi się blues

Z tych wagarów wyszła miłość, o miłości długi wiersz
A do wiersza trzy akordy, na trzech chwytach życia sens
Płacze ojciec płacze matka, syn na noc nie wraca już
Mieszka razem z nią na strychu, na strychu rodzi się blues

Potem miłość jakby siadła, na pampersy przyszedł czas
Płacze żona płacze dziecko, bo pieniędzy ciągle brak
Teraz w knajpie do bigosu, grać trzeba choć w sercu ból
W knajpie w rytmie disco polo, umiera na serce blues
Słowa napisane, świadczą w pierwszej kolejności o piszącym te słowa. Jaromi
www.jaromi.com . http://pl.youtube.com/BluesJaromi . www.jaromi.com/eka
Awatar użytkownika
J A R O M I
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1433
Rejestracja: października 1, 2005, 2:23 pm
Lokalizacja: Kościan i Okolice

Postautor: nano » stycznia 6, 2008, 11:45 pm

Dlaczego mnie się ten tekst cytowany przez Jaromiego kojarzy z:

Miała matka syna
syna jedynego
chciała go wychować
na Pana wielkiego

niech żyje wolność...

i jakoś tak dalej

ps. jeszcze się nie zdecydowałem, który z bluesowych tekstów uznać za najlepszy, jak podejmę decyzje dam znać :D

Decyzja została podjęta
Dla mnie bezapelacyjnie wygrywa ten tekst

Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi
Bo nie jesteś sam
Śpij, nocą śnij
Niech zły sen cię nigdy więcej nie obudzi,
Teraz śpij

Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma
Kiedy ciemny wiatr porywa spokój,
Siejąc smutek i zwątpienie
Pamiętaj, że

Jak na deszczu łza,
cały ten świat nie znaczy nic, o nic
Chwila która trwa, może być najlepszą z twoich chwil
Najlepszą z twoich chwil

Idź własną drogą, bo w tym cały sens istnienia,
Żeby umieć żyć
Bez znieczulenia, bez niepotrzebnych niespełnienia
myśli złych

Chyba nie muszę pisać czyj to tekst :D
nano
 

Postautor: zadra » stycznia 8, 2008, 11:20 am

Jeśli DŹEM , to stawiam na "KLOSZ"
Zapanujesz nad wszystkim, panując nad sobą

www.kulisz.pl
Awatar użytkownika
zadra
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1422
Rejestracja: maja 27, 2007, 9:39 pm
Lokalizacja: Tychy

Postautor: zadra » stycznia 8, 2008, 11:36 am

...a jeśli ogólnie, to... Coolish

W moim domu blues
od sufitu do podłogi.
W moim domu blues
od okna do drzwi
i blues jest w moim sercu,
bo ona już nie mieszka w nim.

Blues w skrzynce na listy,
w puszcze po piwie i w lufce
W moim domu blues
od okna do drzwi
i blues jest w moim sercu,
bo ona już nie mieszka w nim.

P.S
noooo i oczywiście.... pozdrowienia dla Jaromiego :)
Ostatnio zmieniony stycznia 8, 2008, 11:43 am przez zadra, łącznie zmieniany 2 razy
Zapanujesz nad wszystkim, panując nad sobą

www.kulisz.pl
Awatar użytkownika
zadra
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1422
Rejestracja: maja 27, 2007, 9:39 pm
Lokalizacja: Tychy

Postautor: kora » stycznia 8, 2008, 11:38 am

Zadra, kocham ten kawałek - 100% bluesa !!!!!!!!!!!!

Pozdrówka :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Blues po polsku

Postautor: T.B.King » lutego 8, 2008, 11:53 pm

No to bez pruderii podrzucę Wam coś własnego:

"Złoty blues", tekst: Tomasz Bielski i Bogusław Choiński

Na jednej szali koń z jeźdźcem,
Na drugiej grosz - złoty dukat,
Jedną wagę ma człek i zwierzę,
I jeden grosz - złoty dukat,
Weź złoty dukat na kowadło,
Aż do gwiazd się rozciągnąć da...

Władza złota się rozciąga,
Na jeden i na drugi świat,
Płać człowieku, płać za swoje grzechy,
Czlowieku grzechem swoje złoto płać,
Owe sto dukatów dla własnych potrzeb,
Ani grosza biednym! - wydać masz...

Latem złoty kłos dojrzewa,
Nocami - złote oczy gwiazd,
Słońce złoto gwaizd zabiera,
A jesień pól gasi blask,
Lecz pióra Księżniczki zaklętej,
Nie przestają być złote...

Śpiewała to Halina Szemplińska (I to jak!) z zespołem GRAMINE w latach 70-tych! Dla ułatwienia dodam, że klucz do zrozumienia tego tekstu leży w warszawskiej legendzie o Złotej Kaczce...

I co Szanowne Państwo na takie coś?

Blues on!
Tomasz Bielski
"...spójrz na kota, co przylgnął do ścieku..."
Thomas Stearns Eliot, "The Waste Land"
T.B.King
bluesman
bluesman
 
Posty: 298
Rejestracja: lutego 4, 2006, 9:38 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: olku » lutego 22, 2008, 1:12 am

Jest wiele wspaniałych tekstów bluesowych, mnie utkwił w pamięci jeden epizod z życia Ryśka Riedla kiedy siedział zamknięty w hotelowym pokoju i "płodził" teksty... "na głodzie", to jednak mało ważne, ważne, że Rysiek tworzył prosto z serca, moim zdaniem piękną bluesową poezję. Mino właściwie braku wykształcenia przelewał na papier piękne słowa. Oto przykład (zaczerpnięty z książki pt. "RYSIEK" Jana Skaradzińskiego z działu: galeria niepublikowanych tekstów Ryszarda Riedla):

Znów być dzieckiem

Ja już dłużej nie mogę
Ciągle myśl mnie ta nachodzi
Ta sama od lat
By ciągle być dzieckiem i czuć jak ono
By znów była mama
I płakać tak samo
Że bańka mydlana
Na schodach do nieba nie być już sam
Polecieć po prostu
Jak Piotruś Pan
Wysoko do gwiazd
I spotkać tam wszystkich
By zacząć od nowa
I żeby tak fajnie
Pociągnąć za warkocz
Pod ławką się schować


Czy z tych słów nie emanuje szczerość i pragnienie wolności Ryśka?

Pozdrawiam olku
...piękno leży w prostocie...
Awatar użytkownika
olku
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 7, 2008, 4:31 pm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Blues po polsku

Postautor: nano » lutego 22, 2008, 6:29 pm

T.B.King pisze:No to bez pruderii podrzucę Wam coś własnego:

"Złoty blues", tekst: Tomasz Bielski i Bogusław Choiński

[...]

I co Szanowne Państwo na takie coś?



Szczerze? - Pięć tysięcy słów i zero przekazu - klucze do zrozumienia treści? albo tekst jest zrozumiały od pierwszej chwili, albo uniwersalny i każdy dopasowuje sobie słowa do własnej sytuacji, ten tekst jest chyba dla złotnika, reasumując jest kiepski.
nano
 

Postautor: Byniek » lutego 23, 2008, 10:10 am

Ja raczej obstawiałbym teksty, tóre Bogdan Loebl napisał dla Nalepy.
Za dużo jest tych dobry by tu cytować.
Poprostu lubię poezję w muzyce, to pewnie dlatego.
Awatar użytkownika
Byniek
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 13
Rejestracja: stycznia 19, 2008, 1:33 pm

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » lutego 23, 2008, 4:54 pm

Byniek pisze:Ja raczej obstawiałbym teksty, tóre Bogdan Loebl napisał dla Nalepy.
Za dużo jest tych dobry by tu cytować.
Poprostu lubię poezję w muzyce, to pewnie dlatego.


Polecam Ci gorąco także teksty Juliana Mateja. Pisał dla SBB i Janka Skrzeka. Myślę że będą Ci się bardzo podobały. Szczególnie zwróć uwagę na płytę "Pamięć" oraz "Memento z Banalnym Tryptykiem". Myślę że znajdziesz teksty w internecie. Choć zdecydowanie lepiej słuchać słów i muzyki.

Poza tym, równie fascynujące teksty odnajdziesz na krążku "70a" (puszka) Breakout, pana Franciszka Walickiego który tam jawi się nam jako J. Grań. Zwróć szczególną uwagę na "Dziwny Weekend".

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: nano » lutego 23, 2008, 5:04 pm

Andrzej Jerzyk`e pisze:Myślę że będą Ci się bardzo podobały. Szczególnie zwróć uwagę na płytę "Pamięć" oraz "Memento z Banalnym Tryptykiem".
Pozdrawiam!!!


Trafiłeś Andrzeju jak zawsze w sedno - Memento to mistrzostwo świata.

Pozdrawiam
nano
 

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » lutego 23, 2008, 5:13 pm

nano pisze:
Andrzej Jerzyk`e pisze:Myślę że będą Ci się bardzo podobały. Szczególnie zwróć uwagę na płytę "Pamięć" oraz "Memento z Banalnym Tryptykiem".
Pozdrawiam!!!


Trafiłeś Andrzeju jak zawsze w sedno - Memento to mistrzostwo świata.

Pozdrawiam


Kocham te słowa!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Tami » lutego 23, 2008, 9:11 pm

Popieram Panowie, też uważam Memento... za doskonałość i mistrzostwo świata
Teksty:
http://blues.com.pl/viewtopic.php?p=257519#257519
Ostatnio zmieniony lutego 24, 2008, 12:21 am przez Tami, łącznie zmieniany 1 raz
Tami
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 10905
Rejestracja: października 23, 2006, 10:35 am

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » lutego 23, 2008, 10:01 pm

Wielkie Dzięki Tami!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: T.B.King » lutego 23, 2008, 10:09 pm

Z całym szacunkiem dla P.T. dyskutantów, ale wydaje mi sie, że mieliśmy dyskutować o polskich tekstach bluesowych? Jeśli tak, to oprócz Coolish'a i niżej podpisanego nikt tu tekstu bluesowego nie zacytował! Bez agresji przypominam, że blues to bardzo konkretna forma, która powstała w ten sposób, że kolega Murzyn śpiewał jakieś zdanie, po czym je powtarzał, żeby mieć czas na wymyślenie pointy (pułenty). U Kulisza macie to dosłownie. U mnie tylko w muzyce, bo być może mieliśmy więcej czasu na wymyślenie, co ma być dalej. Ale, moi drodzy, blues to (z małym, 8-mio taktowym wyjątkiem) forma 12-to taktowa AAB i inaczej nie chce być. Teksty R.Riedla są w bluesowym nastroju, ale blues to to nie jest! Już prędzej blues-rock, albo może dżem-blues?
Tak więc cała nasza ciekawa dyskusja zajmuje się wyrobami czekoladopodobnymi.
Smacznego,
Blues on!
Tomasz Bielski
"...spójrz na kota, co przylgnął do ścieku..."
Thomas Stearns Eliot, "The Waste Land"
T.B.King
bluesman
bluesman
 
Posty: 298
Rejestracja: lutego 4, 2006, 9:38 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » lutego 23, 2008, 10:15 pm

[quote="T.B.King"]Z całym szacunkiem dla P.T. dyskutantów, ale wydaje mi sie, że mieliśmy dyskutować o polskich tekstach bluesowych? Jeśli tak, to oprócz Coolish'a i niżej podpisanego nikt tu tekstu bluesowego nie zacytował! Bez agresji przypominam, że blues to bardzo konkretna forma, która powstała w ten sposób, że kolega Murzyn śpiewał jakieś zdanie, po czym je powtarzał, żeby mieć czas na wymyślenie pointy (pułenty). U Kulisza macie to dosłownie. U mnie tylko w muzyce, bo być może mieliśmy więcej czasu na wymyślenie, co ma być dalej. Ale, moi drodzy, blues to (z małym, 8-mio taktowym wyjątkiem) forma 12-to taktowa AAB i inaczej nie chce być. Teksty R.Riedla są w bluesowym nastroju, ale blues to to nie jest! Już prędzej blues-rock, albo może dżem-blues?
Tak więc cała nasza ciekawa dyskusja zajmuje się wyrobami czekoladopodobnymi.
Smacznego,

Tak to znowu ja! Przepraszam! Tak tylko chciałem przypomnieć Juliana Mateja, który jednak także pisze teksty typowo bluesowe. Ale fakt, Memento to nie jest blues!. Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Byniek » lutego 24, 2008, 10:48 am

Faktycznie, najpopularniejsi polscy wykonawcy bluesowi nie są bluesowi, ale to osobny temat, T.B. King ma rację.
Andrzej, to co napisałeś o SBB, Skrzeku i Breakout trafiło w sedno. Znam i Memento i "70-a". Słuchałem tego na tyle dawno, że o ile przywiązywałem uwagę do tekstu to nie wnikałem kto co pisał.
Awatar użytkownika
Byniek
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 13
Rejestracja: stycznia 19, 2008, 1:33 pm

Postautor: nano » lutego 24, 2008, 2:52 pm

T.B.King pisze:Z całym szacunkiem dla P.T. dyskutantów, ale wydaje mi sie, że mieliśmy dyskutować o polskich tekstach bluesowych? Jeśli tak, to oprócz Coolish'a i niżej podpisanego nikt tu tekstu bluesowego nie zacytował!


Powiem tak, o ile jeszcze potrafię zrozumieć podział na różne gatunki muzyczne w tym i bluesa, to już ideii podziału tekstów na bluesowe i niebluesowe chyba nie zrozumiem nigdy, wybacz kolego, ale to jakaś kompletna bzdura
nano
 

Postautor: T.B.King » lutego 24, 2008, 6:50 pm

Drogie nano,
Podejrzewam Cię poważnie o awanturnicze skłonności oraz poczucie humoru. Foto na Twoich postach też mi się podoba. Jeśli to Ty, to jesteś w moim typie!
Z tym podziałem na bluesowe i nie-bluesowe to jest tak, że ogólnie wszystko na świecie można podzielić na bluesowe i nie-bluesowe. Bluesowe ma "to coś", nie-bluesowe nie ma niczego. Ale jest jeszcze blues, i tu nie ma możliwości manewru. Musi być 12 taktów (z małymi wyjątkami bluesa 8-mio taktowego oraz przypadków "gumowej frazy" u niektórych Mistrzów) i w zasadzie powinien być schemat AAB (2 razy powtórzone zdanie i rodzaj odpowiedzi). Z powyższego wynika, że zawsze wszyscy mogą mieć rację, chyba że ustalimy, o czym dyskutujemy. Czy o tekstach w bluesowej poetyce, czy o bluesach. Bluesową poetykę może mieć wszystko, np. szczególnie fikuśny nocnik, albo poezja Eliota, albo Raymond Chandler. Blues musi być bluesem. Nieszcześciem naszym własnym jest to, że z nieznanych powodów polski blues kojarzy sie większości Polaków jako pieśń o nieszczęściu. W zasadzie śpiewający powinien mieszkać na Śląsku. Narzekać na wszystko, co go spotkało. Pracować ciężko i za małe pieniądze, najlepiej pod ziemią. Wciągać piwo w dużych ilościach. Szczytem marzeń naszego wzorcowego bluesmana są ponadto różne inne uzależnienia, które powinny go wykończyć. Jeśli przed zgonem uda mu sie coś sensownego nagrać, ma szansę na bluesowego, polskiego hita! A z drugiej strony - eleganccy, starannie ubrani i uperfumowani gantlemani i ladies, biali i czarni, śpiewający czasem o nieszczęściach (kogo ono omija?), ale zawsze z nutką nadziei, optymizmu i wiary w szczęśliwy los, lub chociaż humoru. "Moja dziewczyna odeszła ze śmieciarzem, moja dziewczyna odeszła za śmieciarzem, wróć kochanie, bo mój śmietnik jest już pełny...". Nasz bluesmen po pierwszym zdaniu nachlał by się piwa i poszedł w miasto dać w mordę śmieciarzowi. Gdyby mu sie udało, albo jeszcze lepiej, gdyby zabił śmieciarza łopatą, poszedłby siedzieć na dożywocie do Wronek. Gdyby udało mu się to wyśpiewać tuż przed zgonem z przepicia, mielibyśmy kolejny przebój...
Obawiam się, że jak dotychczas nie ma jeszcze polskiego bluesa jako całościowego zjawiska. Jest kilka pojedyńczych polskich bluesów. Poszukiwania trwają. Na szczęście jest coraz więcej utalentowanych, młodych i starszych polskich bluesmanów. To powinno zaowocować. Całą kombinacje może popsuć nowe zjawisko - coraz więcej Polaków mówi i pisze po angielsku. Znam wiele takich bluesów. Czy może to oznaczać, że nigdy nie będzie polskiego bluesa?
Pozdrawiam,
Blues on!
Tomasz Bielski
"...spójrz na kota, co przylgnął do ścieku..."
Thomas Stearns Eliot, "The Waste Land"
T.B.King
bluesman
bluesman
 
Posty: 298
Rejestracja: lutego 4, 2006, 9:38 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: nano » lutego 25, 2008, 12:49 am

Nie bardzo wiem o jakich awanturniczych skłonnościach piszesz, ale niech Ci będzie :D

"Zrobiłeś ładny wykład na temat bluesa , choć z tematem ma mało wspólnego. Tekst natomiast jest tekstem, to w pewien sposób uporządkowany zbiór wyrazów służący przekazaniu zamierzonych znaczeń, nadal twierdzę, że jest niedorzecznością próba podziału tekstu na bluesowe i niebluesowe. Jeśli dowolny tekst zostanie użyty w kompozycji bluesowej, to staje się tekstem bluesowym, jeśli ten sam tekst zostanie użyty przez kapelę punkową, to będzie to tekst punkowy. To sposób użycia determinuje określenie tekstu a nie odwrotnie, no chyba, że "naszpikujesz" tekst słowem blues i wtedy on automatycznie staje się "tekstem bluesowym" np:

blues, mój ukochany blues
blues, mój ukochany blues
mam przez niego w kieszeni luz

ponieważ jednak nie można śpiewać ciągle o bluesie, wykonawcy śpiewają o tym o czym chcą, o miłości, o radości, o cierpieniu i o du... maryni też. Piszesz, że teksty Ryśka nie są bluesem, no jasne , że nie są, żaden tekst nie jest sam w sobie bluesem, tyle, że one są świetne. Co ma wspólnego z bluesem Twój tekst też chyba nie zrozumiem, zresztą dość trudno go zrozumieć w wyniku zastosowania zupełnie niepotrzebnych łamańców i porównań, o popełnionych błędach w tym tekście nie będę już Ci pisał, bo znów uznasz, że się awanturuję. Na koniec proponuję zmianę tematu tej dyskusji z "najlepsze polskie teksty bluesowe" na "najlepsze polskie teksty użyte w utworach bluesowych" - przynajmniej będzie wszystko jasne

Pozdrawiam.
nano
 

Postautor: Rakiet » lutego 25, 2008, 10:10 am

Jako wątkodawca czuję się zobowiązany do małej interwencji;-)
Nie ma chyba sensu na nowo definiować co jest bluesem, co to jest bluesowy tekst itp. Teksty bluesowe rzeczywiście najczęściej zawierają powtórzenia na początku zwrotki, ale nie tylko podwójne ale często też potrójne:


My Babe
My babe, I know she love me, my babe
Oh yes, I know she love me, my babe
Oh yes, I know she love me,
She don't do nothin' but kiss and hug me
My babe, true little baby, my babe


a czasem mają te powtórzenia całkiem gdzie indziej;-):

Hoochie Coochie Man
The gypsy woman told my mother
Before I was born
You got a boy child comin'
He's gonna be a son of a gun
He's gonna make pretty women
Jump and shout
Then the world want to know
What this was all about

Chorus: But you know I'm here
Everybody knows I'm here
Well, you know I'm a hoochie coochie man
Everybody knows I'm here


Czasem też są całkiem inne i w ogóle raczej wydaje się, że prawdziwi twórcy bluesowi uciekają od schematów gdzie się da (jak wszyscy twórcy zresztą).

Przyznam, że dla mnie ani teksty Dżemu (oprócz kilku ewidentnych) ani tekst o złotej kaczce nie są tekstami bluesowymi ale to nie ważne, każdy ma swoje podejście... Chodziło mi raczej o poznanie tekstów których nie znam, a które są warte poznania.
A dobry tekst bluesowy to dla mnie taki, który oprócz sensownej treści (ale niekoniecznie "zaangażowanej") nadaje się do śpiewania w bluesowej konwencji, po polsku, no i nie brzmi jak piosenka z festiwalu piosenki aktorskiej - bez zadęcia i fałszu...
Zresztą zbyt duża porcja śmiechu też mi jakoś do tego bluesa nie pasuje...

A kiedy już uznajemy jakiś tekst za najlepszy, dobrze by było też napisać trochę dlaczego (poza tym że lubimy autora, albo idą nam ciarki po plecach ;-))

Przepraszam za te niespodziewanie duże ilości tekstu w poście...
adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy: popcolor
a tu wspominam rakiety:adam & rakiety
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

Postautor: BluesFromHell » lutego 25, 2008, 9:43 pm

Najlepsze teksty????
TYLKO DŻEMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
BluesFromHell
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 40
Rejestracja: lutego 18, 2008, 8:03 pm
Lokalizacja: Lublin

Postautor: pepe » marca 17, 2008, 5:11 pm

Ciezko wybrac najlepszy polski tekst bluesowy ale jesli mial bym dzis dokonac wyboru to wybieram "DAJE CI PROG"

W spadku ci daję
w spadku ci daję mojej drogi kres
jeśli chcesz spróbuj iść od nowa
rzekł do mnie ojciec dnia pewnego tak
zostawiam ci też próg
próg na którym siada nocą blues

w spadku ci daję
w spadku ci daję prosto w oczy wiatr
weź także me niepewne jutro
i jeśli umiesz synu coś z nim zrób
zostawiam ci też próg
próg na którym siada nocą blues

w spadku dostałem
w spadku dostałem to co teraz mam
niepewne jutro i wiatr w oczy
dla ciebie synku to dziedzictwo mam
zostawię ci też próg
próg na którym siada nocą blues
Jednoho z těch dnů tě rozsekám na malé kousky..

http://www.youtube.com/watch?v=X6shbt3NUvE
pepe
bluesman
bluesman
 
Posty: 240
Rejestracja: marca 6, 2008, 2:55 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: grzała » kwietnia 11, 2008, 10:28 am

bardzo lubię ten tekst, mam sentyment, chociaż jest może niezbyt poetycki:

Całe życie gnasz
wciąż zamartwiasz się
jak zarobić parę groszy
by to wszystko mieć
dom samochód
w domu komfort
i już nic nie liczy się
nawet kumpli nie poznajesz
by nie tracić nic

co z tego masz
i co z tego masz
konto w banku
i zmęczoną twarz
po co to wszystko
zacznij w końcu sobą być
przecież tam dokąd pójdziemy
nie zabierzesz z sobą nic

wszystkich za nic masz
forsa rolę gra
nie wiesz tylko że już jutro
możesz nisko spaść
szmal dziś przecież to nie wszystko
chociaż w życiu ważny jest
tylko pomyśl że za forsę wszystkiego
nie da kupić się

co z tego masz
i co z tego masz
konto w banku
i zmęczoną twarz
po co to wszystko
zacznij w końcu sobą być
przecież tam dokąd pójdziemy
nie zabierzesz z sobą nic

nasza Ciechanowska kapela -Demobil Blues
więcej: http://profile.myspace.com/index.cfm?fu ... =331364030
Awatar użytkownika
grzała
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 63
Rejestracja: stycznia 7, 2008, 11:50 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Postautor: olekblues » maja 6, 2008, 6:43 pm

A może tak "Modlitwa" T.Nalepy i B.Loebla?
To moje skromne zdanie do tego postu, choć pewnie jest to temat rzeka i iluludzi tyle spojrzeń na to zagadnienie.
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: Grzegorz Sterna » maja 6, 2008, 7:22 pm

zadra pisze:...a jeśli ogólnie, to... Coolish

W moim domu blues
od sufitu do podłogi.
W moim domu blues
od okna do drzwi
i blues jest w moim sercu,
bo ona już nie mieszka w nim.

Blues w skrzynce na listy,
w puszcze po piwie i w lufce
W moim domu blues
od okna do drzwi
i blues jest w moim sercu,
bo ona już nie mieszka w nim.

P.S
noooo i oczywiście.... pozdrowienia dla Jaromiego :)




o TAK!!! też go uwielbiam!!!
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Postautor: Rakiet » maja 6, 2008, 11:19 pm

grzała pisze:bardzo lubię ten tekst, mam sentyment, chociaż jest może niezbyt poetycki:

co z tego masz
i co z tego masz
konto w banku
i zmęczoną twarz
po co to wszystko
zacznij w końcu sobą być
przecież tam dokąd pójdziemy
nie zabierzesz z sobą nic

nasza Ciechanowska kapela -Demobil Blues
więcej: http://profile.myspace.com/index.cfm?fu ... =331364030


pewnie niesłusznie, ale to mi coś przypomina:
"I co z tego dziś masz?
Ten pusty dom i zmartwioną czymś twarz.
I co z tego Ci, że
Stoczyłeś bój i zostałeś na dnie?
Zupełnie sam, zupełnie sam"

- kawałek Ewy Bem...
adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy: popcolor
a tu wspominam rakiety:adam & rakiety
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

Postautor: Grzegorz Sterna » maja 7, 2008, 5:44 am

kultura konsumuje sama siebie, dlatego często mozna spotkać sie z podobnymi rozwiązaniami w utworach. Ja kiedys posunąłem sie do tego ( a było to w czasach kiedy grałem progresywnego blues punka), zę skomponowałem "mój dom" Iry i juz chciałem lecieć z tym do kolegi, żeby sie pochwalić kiedy usłyszałem w radiu oryginał...

Z drugiej strony napisanie tekstu o czymś czego jeszcze nie było w sposób jakiegieg nikt nie uzył nie jest takie proste.
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 289 gości