Improwizacja=kompozycja

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

Postautor: Wojtek Młynarczyk » maja 15, 2009, 2:50 pm

Ponieważ o braku przygotowania przy improwizacji wspomniałem ja, dopowiem: myślałem o tym w kontekście takim, jak to zinterpretował RafałS. Zastosowałem pewien skrót myślowy, który najwyraźniej można było zrozumieć inaczej (a może tylko tak udawać na potrzeby podkręcenia dyskusji? :wink: )

Dzięki, Rafał za bardzo dobre doprecyzowanie; sam bym tego lepiej nie ujął.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: kora » maja 15, 2009, 2:56 pm

wasal pisze:Moim zdaniem improwizacja jest odmianą kompozycji, tylko taką na którą nie można nanosić poprawek. .


aby cos improwizować, najpierw musi być znany temat przewodni :roll:
odwrotność ... to chyba nie wchodzi w rachubę ,aczkolwiek, jak jest się geniuszem, to czemu nie :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Robert007Lenert » maja 15, 2009, 4:22 pm

kora_ pisze:
wasal pisze:Moim zdaniem improwizacja jest odmianą kompozycji, tylko taką na którą nie można nanosić poprawek. .


aby cos improwizować, najpierw musi być znany temat przewodni :roll:
odwrotność ... to chyba nie wchodzi w rachubę ,aczkolwiek, jak jest się geniuszem, to czemu nie :roll:

Przypomne :
Improwizowac mozna na dwa sposoby:
Pierwszy sposob improwizacji to ornamentowanie, ozdabianie tematu muzycznego.

Sposob nr 2 to improwizacja chorusowa, czyli oparta na szkielecie harmonicznym, badz w ekstremalnych przypadkach tylko na pulsie /tak bywa w jazzie free/. Partia wyimprowizowana ta metoda moze nie miec nic wspolnego od strony melodycznej z tematem pierwotnym. Czyli powstaje zupelnie nowa jakosc muzyczna.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Bożena Mazur » maja 15, 2009, 9:53 pm

Robert007Lenert pisze:
RafałS pisze:Ujęcie tematu: "Improwizacja=kompozycja" jest lekko prowokacyjne, bo przyrównanie dwóch pozornie przeciwstawnych haseł dziwi i zmusza do zastanowienia się. Zważywszy na szybki odzew, dodam, ze jest to prowokacja bardzo udana. :)
Czasami mnie nachodzi, by sprowokowac rozmowy o muzyce.


O muzyce i nie tylko hehe
Awatar użytkownika
Bożena Mazur
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 957
Rejestracja: marca 2, 2007, 7:59 pm
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 202 gości