Drobna rzecz a cieszy

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

Drobna rzecz a cieszy

Postautor: RafałS » lutego 27, 2009, 10:26 am

Czasem radują nas osiągnięcia spektakularne i doniosłe. A czasem - przeciwnie - zupełne drobiazgi, w dodatku kompletnie irracjonalne. Na przykład dziś rano. Obudziłem się i jakiś facet śpiewał w mojej głowie. Problem w tym, że śpiewał trochę jak przez mgłę i tylko pierwszą zwrotkę, plus coś, co mogło być mostem albo początkiem refrenu. Wiecie już o czym mówię? Pętała mi się po głowie piosenka, w zasadzie kawałek melodii wokalu, rytm i zarys akompaniamentu. Piosenka, którą dobrze znałem, ale nijak nie mogłem jej namierzyć. Co gorsza wraz z napływającymi kolejnymi odgłosami nowego dnia, piosenka zaczęła mi się w głowie zacierać, a przecież musiałem sobie przypomnieć co to!

Trzeba podejść do do sprawy systematycznie. Zaszufladkować. Głos męski, lekko zachrypnięty, "fachowy" - raczej prawdziwy wokalista niż grajek śpiewający przy okazji. Lekko w stronę Paula Rodgersa, ale melodyka inna. Może Joe Lynn Turner? Nie, raczej coś łagodniejszego. Melodia dość przebojowa a jednocześnie subtelna. Taka, "giętka", co to się wije jak sinusoida na wykresie. Charakter soft-rockowy ale jednocześnie w pewien sposób wyrafinowany. Akompaniament chyba skromny, ale niegłupi: sekcja, gitara, fortepiano podobne klawisze. Chyba kapela dobrych muzyków, którzy zdecydowali się nagrać coś pod radio: niby nic, ale słychać, że zawodowcy. Tak kombinuję ale podstawy mam nader wątłe - tylko te szczątki w głowie brzęczą.

Próba sprecyzowania gatunku: pewnie AOR - może TOTO albo Foreigner, chyba w tę stronę. Ewentualnie Fleetwood Mac z panem Lindsayem B. na wokalu. Ale takich płyt, albo brak w naszej kolekcji albo mieszkają w samochodzie. A tu mi coś ćmi, że to z domowych płyt było, nie z radia. Internet. Wybieram składanki hitów kilku kapel i na szybkiego przesłuchuję próbki. Nic. Wracam myślami do tego głosu. Nic. Wracam do półek. Z AOR-u zostały niedobitki. Nic. Desperacko przeglądam półki sąsiednie. Nic. Do bluesa i soulu nawet nie zaglądam, to coś, to zdecydowanie biały, soft-rockowy typ melodii. Southern rock? Niemożliwe. To coś jest za gładkie na southern. Żadni Skynyrdsi ani inni tacy. To nie, to nie, to nie, to... ???

Czyżby? Jeszcze nie włączam krążka. Biorę książeczką i patrzę na pierwszy tekst, próbuję śpiewać w myślach. Pasuje. Bach go do szuflady odtwarzacza. Victoria. Dziki kwik radości. W odpowiedzi głos żony z łazienki - pyta, co się dzieje. Odkrzykuję, że w porządku i robię głośniej. Przepełnia mnie błogie poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Głos z drugiego pokoju. "Głodna jestem!". Powrót do rzeczywistości. Czas nakarmić Anię.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: bohdan » lutego 27, 2009, 11:09 pm

Świetna historia :)

Ja zauważyłem, że ostatnio gra mi w głowie jeden konkretny kawałek dziennie. A to JP Soars grający na pięciodolarowej gitarze, a to jakieś wariackie down-home boogie Sonny Boy Williamsona II. Sporo tego jeszcze...

W sumie nieźle na tym wychodzę - z odtwarzacza dużo gorzej słychać w autobusie, a tak sobie włączam mentalne odtwarzanie i tupię, stukam. "Wariat" myślą pewnie współpasażerowie.
Nic to :)

Ciekawe co jutro mi zagra?
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm

Postautor: olekblues » maja 20, 2009, 11:44 am

...jak człowiek usiadzie na ławeczce i zacznie sie przygladac ludziom to stwierdzi ze to jakies zbiorowe szaleństwo. Tak, tupie i spiewa pod nosem znacznie więcej osób niz nam się wydaje, sam mam tę chorobę, blues nigdzi tak pięknie nie gra jak kiedy improwizuje sie go tu i teraz bez wzgledu na otoczenie i brak instrumentu. :shock:
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 200 gości