Slide Guitar

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

Slide Guitar

Postautor: leszekblues » kwietnia 30, 2004, 11:30 am

Hello.
Otwieram nowy temat Slide Guitar.
Zachecam wszystkich grajacych t? technik? ( i nie tylko ) do wymiany zda? i porad dotycz?cych tej nie?atwej sztuki.
Pozdrawiam
Leszek Voodoo
leszekblues
 

slide guitar

Postautor: leszekblues » kwietnia 30, 2004, 11:50 am

Na poczatek ma?a lista ludzi grajacych slide.
S?ucham ci?gle Dereka Trucksa z p?yty ABB -Hittin' The Note i uszom nie wie??.Jak tak cudownie mozna gra? slide.Tyle liryzmu-bez wyscig?w.No to jest w pe?ni muzyczna dojrza?osc.Polecam w og?le jego solowe p?yty.
Warren Haynes-gra nieco inaczej.Innym tonem.Zniewalajaco.
W utworze Desdemona to jest po prostu dla mnie grajacego zupe?ny odjazd.I jakbym s?ucha? starych ABB kiedy jad? na trzy w dalszej czeci utworu.Jak tak mozna grac slide-to dla mnie wielka zagadka!!!
To takie moje podjaranie po kolejnym porannym przes?uchaniu.
Slidowc?w jest mn?stwo -ale obecnie s?ucham tylko ABB.
Pozdrawiam
Leszek Voodoo
leszekblues
 

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » kwietnia 30, 2004, 7:47 pm

Tak Leszku. Na szcz??cie Derek ma wujka Butch'a Trucks'a, a wi?c wyrasta? z feelingiem Duane'a Allman'a ( przynajmniej takie jest moje odczucie ) bo by? blisko Braci. Dla mnie te? Derek urodzi? si? trzymaj?c metalow? rurk? w d?oniach, a przecie? ile jeszcze przed Nim....
Musz? Ci powiedzie? kiedy s?ucham Derek'a mam g?si? sk?rk?, ale przyznam si? te? ?e kiedy s?ucham J?drusia Wodzi?skiego i Witusia J?kalskiego, dzieje si? ze mn? to samo.
Ostatnio zmieniony maja 1, 2004, 2:18 pm przez Andrzej Jerzyk`e, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » maja 1, 2004, 2:11 pm

Mo?e par? nazwisk tych mniej znanych, dla kt?rych slide nie kryje ?adnych tajemnic:

1. Dave Hole - " Short fuse Blues "

2. Ben Schultz - " Barefoot Servants "

3. John Voyak - " Eat A Peach "

4. John Grell - " Mudpie "

5. Joe Louis Walker - " Slide Guitar Album "
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re:

Postautor: Góri » maja 5, 2004, 11:32 am

Jako pozycje obowi?zkowe w temacie "Slide Guitar" dopisa?bym bez wahania dwie (tylko tyle posiadam) p?yty solowe wspomnianego ju? Derek'a Trucks'a: "Joyful Noise" i "Soul Serenade". Zw?aszcza ta ostatnia dzia?a na mnie jak narkotyk, no mo?e jak luksusowa, nie powoduj?ca skutk?w ubocznych nadmiernego "spo?ycia" u?ywka. A muzyka na niej zawarta jest po prostu pi?kna...
Awatar użytkownika
Góri
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 874
Rejestracja: kwietnia 6, 2004, 8:19 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re:

Postautor: Tiger » maja 5, 2004, 6:02 pm

Dla mnie jednak Muddy Waters i Johnny Winter to mistrzowie najwi?ksi.
Tiger
 

Postautor: Funky » maja 11, 2004, 2:52 pm

a co powiecie na Polakow?

Romek Puchowski ? Pawe? Szyma?ski? Jacek Spruch? Pawe? Ostafil?
Funky
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: maja 11, 2004, 2:45 pm
Lokalizacja: dolny ?l?sk

Slide guitar

Postautor: leszekblues » maja 13, 2004, 10:42 am

Jesli znacie jakies ciekawe strony dotycz?ce tematu -szczeg?lnie lekcje gitarowe dajcie namiary.
Pozdrawiam
leszekblues
 

Postautor: Funky » maja 14, 2004, 1:13 pm

wiem, ze Roman daje lekcje, zreszta jest wykladowca co roku na warsztatach bluesowych w Boleslawcu
proponuje kontakt z Nim... najlepiej poprzez Jego strone:
www.vonzeit.pl - przy okazji slide w nieco innym gatunku ;)
Funky
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: maja 11, 2004, 2:45 pm
Lokalizacja: dolny ?l?sk

Postautor: Pawe? Szyma?ski » maja 15, 2004, 7:22 pm

Muddy Waters by? ?piewakiem bluesowym,a nie gitarzyst?.Na uwag? zas?uguj? raczej jego produkcje z gitar? akustyczn?.Na telecasterze gra? bardzo prymitywnie i w ?aden spos?b nie mo?na go por?wnywa? z Winterem,kt?ry owszem,wywodzi sw?j styl z patent?w Watersa,ale rozwin?? go,graj?c w trzech pozycjach i u?ywaj?c naprawd? naprawd? trudnych manualnie,i niezwykle efektownych sztuczek.Wiem co? o tym,Pawe? Ostafil troch? mi to pokazywa?.
Pawe? Szyma?ski
Pawe? Szyma?ski
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2004, 3:17 pm

Postautor: Pawe? Szyma?ski » maja 15, 2004, 8:13 pm

Tak w og?le,to polecam takich mistrz?w jak np. Casey Bill Weldon.Niestety ma?o kto si? ekscytuje takim graniem,bo jest to muzyka akustyczna i bez rock&rolla.Casey Bill nagrywa? przed wojn? (II swiatow?).Bo slide to nie tylko delta blues,czy blues rock.Aj e?eli chodzi o granie elektryczne inspirowane delta bluesem (bo to ludzi g??wnie interesuje) ,to w?a?nie Winter wni?s? co? nowego do techniki gitarowej w tej dziedzinie.U?ywa? normalnego stroju(obni?onego o jeden ton) i rur? gra? d?wieki wa?ne,ko?cz?ce fraz?.Zreszt? czasem trudno odr??ni? nuty grane rur? od reszty granej palcami.Do grania w otwartych strojach potrzeba tylko pomys?owo?ci,ale do patent?w Wintera trzeba d?ugich i mozolnych manualnych cwicze?(m?wi? za siebie).Poza tym Winter gra? wspaniale frazy w stylu delta,o kt?rych jego rockowi epigoni ju? zapomnieli.Ale Winter przecie? gra? z Watersem.Polecam "Hard Again",czy "King Bee",na kt?rych Winter gra po prostu wspaniale,z wyczuciem stylu i z uczuciem.Wydaje mi si?,?e Johnny Winter nale?y do szerokiego grona artyst?w niedocenionych.Stiwirejwon?w jest pe?no,a kumaj?cych delta blues raczej na lekarstwo.Gdyby Winter nie gra? szybko,g?o?no i efektownie,to ?wiat by o nim nie us?ysza?,tak my?l?.To mo?e nieweso?a konkluzja,ale gra si? dla publiczno?ci,a swoje pretensje (przewa?nie pseudoartystyczne) trzeba zachowa? dla siebie.Dzi? ich nie zachowa?em dla siebie,bo mo?e przypadkiem kogo? to interesuje.
Pawe? Szyma?ski
Pawe? Szyma?ski
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2004, 3:17 pm

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » maja 16, 2004, 10:53 am

Pawe?!! Niezwykle mi?o jest powita? Ci? na naszych stronach. Mam nadziej? ?e b?dziesz sta?ym go?ciem i czynnie bra? b?dziesz udzia? w dyskusjach, tym bardziej ?e jeste? jednym z niewielu ludzi w Rzeczypospolitej, kt?re w temacie bluesa wiedz? co m?wi?, wiedz? co pisz?.
Poza tym twoja bezkompromisowo??, przyda niebywa?ego kolorytu na blues.com.pl!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Tiger » maja 16, 2004, 11:32 am

Sonny Boy pisze:Poza tym twoja bezkompromisowo??, przyda niebywa?ego kolorytu na blues.com.pl!!!


Ja r?wnie? witam Cie Pawe? na naszych stronach. Twoja obecno?c jest tym bardziej mi?a, i? nieraz s?uchali?my w "Okolicach Bluesa" Twoich utwor?w i Ciebie na zywo.

Sony Boy, az sie boje bezkompromisowo?ci Paw?a, tym bardziej ze musze teraz wyt?umaczy? Paw?owi i innym dlaczego wymieni?em w dyskusji o Slide Guitar nazwisko Muddy Waters'a. Jezeli czas mi na to pozwoli, zrobi? to jeszcze dzisiaj.

POzdrawiam.Tiger
Tiger
 

Re:

Postautor: Góri » maja 16, 2004, 2:25 pm

Wydaje mi si?, ?e Pawe? wniesie du?o nie tylko za spraw? swojej bezkompromisowo?ci! Mi?o pos?ucha? kogo?, kto rzeczywi?cie zna si? na MUZYCE, a na dodatek, jak nikt inny potrafi j? gra
Awatar użytkownika
Góri
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 874
Rejestracja: kwietnia 6, 2004, 8:19 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Tiger » maja 17, 2004, 10:58 pm

Tiger pisze:musze teraz wyt?umaczy? Paw?owi i innym dlaczego wymieni?em w dyskusji o Slide Guitar nazwisko Muddy Waters'a.


W?asciwie niczego nie musze, powiem tylko jedno, Muddy Waters to posta? dzi?ki kt?rej zacza?em s?ucha? bluesa, a uwierzcie mi ?e by?o to dawno, dawno temu i dzwieki kt?re us?ysza?em wtedy zmieni?y moje gusta muzyczne. Wi?c nie jest dla mnie wazne czy by? "spiewakiem bluesowym" czy "miernym gitarzyst?", dla mnie by? wtedy najlepszy, najwiekszy ... i tyle. Dla mnie to legenda.
Pozdrawiam.Tiger
Tiger
 

Postautor: Pawe? Szyma?ski » maja 18, 2004, 6:09 am

Ju? tylu oddawa?o cze?? pomnikom,?e chyba mo?emy sobie to darowa?.Ale przepraszam,je?li Ci? urazi?em.
Jestem mo?e za m?ody na uleganie sentymentom,ale znam te uczucia.Kiedy pojecha?em na koncert Juniora Wellsa,spodziewa?em sie ujrze? legend?.I nic wiecej.Spodziewa?em si? odgrzewanych kotlet?w z czas?w dawnej ?wietno?ci itp.Jak?e si? wtedy zdziwi?em!Pierwsze d?wieki jego harmoszki wbi?y mnie w fotel,zreszt? nie b?d? si? o tym rozwodzi?,to niewa?ne.
Tiger,widzia?e? Watersa "?ywego na ?ywo"?
Pawe? Szyma?ski
Pawe? Szyma?ski
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2004, 3:17 pm

Postautor: Pawe? Szyma?ski » maja 18, 2004, 6:43 am

Tak naprawd?,to w?a?nie sentymenty i uczucia le?? u podstaw naszych ocen.Jednak warto jest racjonalizowa? pewne zjawiska.Interesuj? si? gitar? fingerpicking,s?ucham r??nych go?ci,starych i nowych mistrz?w.Wsp??cze?ni gitarzy?ci s? po prostu bajecznie sprawni,graj? naprawd? wspania?? muzyk?,nie maj? ?adnych ogranicze? (Tommy Emmanuel).Ale dlaczego wci?? wracam do Johna Hurta?Dlatego,?e by? moim pierwszym herosem?Dlatego,?e z jego p?yty "Folk Songs & Blues" uczy?em si? gra? na gitarze?Teraz znowu zainteresowa?em si? t? postaci? i wiem,sk?d wzi??a si? ta nies?abn?ca fascynacja tym cz?owiekiem.Chodzi o to,?e to by? w?a?nie niezwyk?y,wspania?y cz?owiek i ?a?uj?,?e nie mog?em go pozna? osobi?cie (zmar?,zanim si? urodzi?em).Przy okazji tworzy? wspania?? muzyk?.
Mo?na znale?? reklam?wki jego p?yt na amazon.com.
Pawe? Szyma?ski
Pawe? Szyma?ski
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2004, 3:17 pm

Postautor: Tiger » maja 18, 2004, 7:35 am

Pawe? Szyma?ski pisze: Tiger,widzia?e? Watersa "?ywego na ?ywo"?


Pytasz Pawle czy widzia?em Watersa na zywo, niestety nie by?o mi dane ogl?da? go, chocia? by? w zasi?gu r?ki w 1976 roku na Jazz Jamboree w Warszawie.
Nie bed? pisa? dlaczego bo to teraz niewa?ne, ale musz? przyznac ?e bardzo ubolewa?em z tego powodu, na pocieszenie kupi?em sobie album Warsaw Sessions.

Pozdrawiam Tiger

Ps. A ze jestem sentymentalny i zasiedzaia?em sie wlatach 60-80 to chyba wszyscy grupowicze juz wiedz?.
Tiger
 

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » maja 18, 2004, 10:52 pm

Wszyscy s?uchali?my Watersa. On by? nasz!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Pawe? Szyma?ski » maja 19, 2004, 4:59 am

Ja najbardziej lubi? wczesne nagrania dla Chess z Little Walterem i -dla porz?dku dodam - Big Crawfordem na kontrabasie.
Pawe? Szyma?ski
Pawe? Szyma?ski
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2004, 3:17 pm

Postautor: Crossroads » sierpnia 6, 2004, 12:08 pm

Hej,Hej.
SLIDE GUITAR?
To? to najprawdziwszy z prawdziwych d?wi?k gitary!

Inaczej jednak brzmi kiedy jast z gitara akustyczn? a inaczej kiedy jest z elektryczn?.
Tu nie wspomniano o ogromnej historii tych , kt?rzy do tego aby spopularyzowa? t? technik? i te brzmienia wniesli swoje wielkie zas?ugi.

Wymienie ich tylko kilku.
W bluesie akustycznym:
-Big Joe WILLIAMS-opr?cz tego ,?e gra? jeszcze na zupe?nie inaczej przestrojonej gitarze ,do tego 9-cio strunowej -wlasnej roboty.
Do dzi? jego nagrania(jednak nie wszystkie z technik? slide) sa ogromn? kopalni? wiedzy o tej technice gry, gry niesamowicie gestej od wspanialego groove`u!
W bluesie elektrycznym:
-Elmore JAMES-jeden z nielicznych tw?rc?w techniki slide, kt?rej nadal wymiar SZTUKI.
Jego nagrania (od 1948r do 1963r0 s? kopalni? pomys??w i wiedzy, tak technicznej jak i brzmieniowej.

Jednak omawiaj?c SLIDE trzeba pami?ta?, ?e BRZMIENIE to nie tylko "piecyk"(szczeg?lnie lampowy daj?cy to niezb?dne ciepe?ko) ale te? rodzaj i typ GITARY na jakiej sie gra i w jaki spos?b jest ona przestrojona.

Owszem Muddy WATERS jest tu wazna postaci?, ale przychylam sie do P.Szyma?skiego stwierdzenia ,ze Muddy i Slide -to tylko nagrania akustyczne dokonane w 1942 i 43 roku dla Biblioteki Kongresu USA.
To jest zawarte na kr??ku
The Complete Plantation Recordings - MCA/Chess

Johnny WINTER-to jeden z wyj?tkowych i nielicznych MISTRZ?W slide , kt?ry ten styl rozwin??.
Opr?cz p?yt przedstawionych przez P.Szyma?skiego a nagranych z Watersem wiele jest wart pos?uchania z jego okresy kiedy nagrywa? dla Alligatora(trzy p?yty), ale t? jedyn? i najbardziej wy?mienita jest jego:
Nothing But The BLUES- wydana jak te z Watersem przez Blue Sky-dzi? przez (chyba) Sony lub MCA.

Jak chcecie wiecej info to dajcie zna?. Jest tego ca?e mn?stwo.
pozdrawiam zdrowo i bluesowo
Crossroads
Crossroads
 

Postautor: olo » sierpnia 6, 2004, 2:09 pm

A ja szczeg?lnie ukocha?em Hound Dog Taylora i jego surow? ale jednak taneczn? (tak, tak!) muzyk?.
Pierwsza p?ayta dla Alligatora (zreszt? pierwsza p?yta w og?le tej zas?u?onej wytw?rni) to slide na najwy?szym poziomie. Prawdziwa biblia dla fan?w tej techniki.
Kolejne p?yty (ja osobi?cie znam jeszcze Natural Boogie) wcale nie s? gorsze.
Gor?co polecam.
olo
 

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » sierpnia 6, 2004, 10:55 pm

Hound Dog Taylor to ewenement. Wyobra?cie sobie, p?kaj?cy w szwach, klub w Chicago. Publiczno?? rozgrzana do granic mo?liwo?ci, cho? muzy na ?ywo jeszcze nie by?o. Taylor przyj?? na siebie zbyt wiele wody ognistej i poszed? spa? do swojego auta, stoj?cego przed klubem. Potrafi? drzema? tak i dwie , trzy godziny, a gawied? cierpliwie czeka?a na swojego Mentora. Kiedy w ko?cu wraca?, oklaskom nie by?o ko?ca, a atmosfera si?ga?a zenitu. W takiej Glorii wchodzi? na ma?? scen? i rozpoczyna? sw?j niepowtarzalny spektakl i ju? po paru chwilach, publiczno?? by?a jeszcze bardziej rozklaskana, rozko?ysana i roztupana. O takich jak On, m?wi si? Mistrz ?wiata!!!
Szkoda tylko ?e by? z nami tak kr?tko.
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Gość » sierpnia 7, 2004, 1:04 pm

A slide w polsce dla mnie to Andrzej Wodzinski i Witek Jakalski. Niestety tylko ich widzialem na zywo.

Kossof
Gość
 

najukocha?sze brzmienie gitary bluesowej

Postautor: Crossroads » sierpnia 7, 2004, 4:31 pm

Hej, Hej, "?LIZGACZE"!

No i bardzo dobrze ,ze w tym temacie "zbudzi?em " Was ze snu.

SLIDE to tak smaczna technika,?e po niej nie chce si? ,lub nie ma ochoty sie na inne brzmienie gitary.

OLO wymieni? tu bardzo wa?n? posta? Chicago Blues-Hound Dog TAYLORA.

Znam jego wszystkie p?yty, nawet te dwa surowe koncerty wydane przez Wolf Rec. W?a?nie ukaza?a si? nowa na Alligatorze przynosz?ca niepublikowane dot?d utwory studyjne i koncertowe, z lat 1971/73/74/75 o nazwie "Released The Hound" . Dla fan?w "house rockin` boogie" a wi?c jak wspomnia? OLO-tanecznej odmiany boogie, rzecz pe?na mi?ych niespodzianek. Drapie?na surowo?? i przesympatyczne rozko?ysanie w jednym!
Ale! Drodzy moi slide`
owcy. Gra Theodore Roosevelta (Hound Dog Taylora) jest bardzo prosta z punktu widzenia techniki i operowania brzmieniem. Hound gra? zawsze na tej samej gitarze i brzmia? w ka?dym prawie z utwor?w tak samo.
Jego wyst?py i ogromna si?a i ?ar bij?ce z jego muzyki s? jednak nie do przecenienia.
To co pisze A.J. to zaledwie szczyt "g?ry lodowej " jego szale?czych wyst?p?w.

Jak ju? jeste?my przy firmie Alligator-doko?czmy spraw? slide.

LIL`ED WILLIAMS & the Blues Imperials!
To jakby ?ywcem przeniesienie tego co gra? inny bardzo roots i chicago sound graj?cy J.B.HUTTO.
LIL`ED ??czy sw? gr? dokonania swego wuja (J.B.HUTTO) wraz z rozpieraj?c? energi? wyst?p?w i ?ywio?owo?ci H.D.TAYLORA.
Wszystkie jego p?yty wyda? Alligator i jest to ju? "solidna szko?a" Chicago & Boogie Sound. To najprawdziwsze wsp??czesne (i aktualne!) wydanie tego co najcenniejsze w slide tych dwu w/w zas?u?onych slide-gitarzyst?w.
Energia bij?ca z KA?DEJ jego p?yty(jest ich kilka!) jest ogromna. Technika gry wr?cz czaruj?ca, ?ar i ogie? powalaj?ce.
Ale! To wszystko si? mie?ci w chicagowskim blues & boogie, a nie wszyscy lubuj? si? do ko?ca w tym stylu.
Kolejnym wartym odnotowania z kronikarskiego "obowi?zku"( tu: przyjemno?ci!) graj?cym slide -jest wspomniany J.B.HUTTO.
To bardzo stylowy i jednoznacznie umieszczony w chicago bluesie gitarzysta.
Warte s? polecenia jego p?yty dla Delmark, i wiele w Europie ukaza?o sie nak?adem austriackiego Wolf Rec. Jest te? p?yta wydana przez Evidence jak i przez francuski Black& Blue. J.B. HUTTO chyba w 1982(lub 83-nie pami?tam) wyst?pi? na dwu koncertach w stolicy i Katowicach.
Podaj? to tylko orientacyjnie, bo nie jest to stylistyka w jego grze jaka? innowacyjna. Po prostu solidne granie-bez fajerwerk?w.
W stajni Alligatora wydaje swe p?yty wci??, wspomniany wcze?niej przez A.J. Australijczyk, czyli Dave HOLE.
Gra on inn? technik? ni? tu w/w przeze mnie inni muzycy.
SLIDE w jego wykonaniu jest wykonane nie z "podchwytem" d?oni i palc?w jak u wi?kszo?ci graj?cych slide, u?o?onych na gryfie gitary, lecz jego d?o? z rurk? przesuwa si? po prostu u?o?ona "nad" gryfem gitary.
Daje to zupe?nie inne mo?liwo?ci tzw. ca?o?ciowego przyciskania strun rurk?.-, osi?gaj?c zupe?nie inne brzmienia i alikwoty dobywane ze strun.
Warto przes?ucha? r?wnie? i jego wszystkie p?yty(cz??? wyda? Alligator z dystrybucj? ?wiatow?, a cz??? na Europ? jest tylko osi?galna przez francusk? DixieFrog Rec.
Dave Hole nie do ko?ca gra chicago blues&boogie-jest wi?c nieco (z punktu muzycznego dla europejskiego odbiorcy) "strawniejszy", poza tym gra te? bluesrockowo jak i stosuje artykulacj? sensu stricte rockow?.
To narazie tyle o graj?cych i wydanych przez Alligator slajdowcach.

W Chicago wa?n? rol? wype?nia? kuzyn Johna Lee Hookera-Earl HOOKER.

Earl gra? na dwugryfowym Gibsonie z obni?onymi progami (wa?na cecha dla gitary s?u??cej do techniki slide!).
Zaczyna? jeszcze w latach 50-tych z Jr.Wellsem, by potem jego s?awa rosn?ca z roku na rok umo?liwi?a mu nagrywanie solowych album?w.
Warte jego przes?uchania s? dwie p?yty (CD) wydane przez Arhoolie i jedna przez MCA. jedna z nich by?a fachowo opisana w jednym z wcze?niejszych numer?w Tw?j Blues.

Kolejnym wartym odnotowania slajdzist? z Chicago by? John LITTLEJOHN.
Jego p?yty nagrane przez brytyjsk? JSP i Jima O`Neila s?ynn? Rooster Blues (tu z plejad? gwiazd chicagolat 70 i 80).
Zostawmy ju? muzyk?w slide z kr?g?w Chicago.

W <bluesie akustycznym> ogromne pole do popisu i wiele nagra? pozostawi? po sobie Johnny SHINES.
To on gra? w jednym z najwa?niejszych utwor?w Big Walter HORTONA (hca) zatytu?owanym "Brutal Hearted Woman".
Po latach jego ?piewny styl gry i jego slide mo?na s?ucha? na wielu p?ytach CD.
Ot cho?by wydanej w 2001r. przez Westside p?ycie przynosz?cej ten okres wsp?lpracy z Hortonem a zatytu?owanej " Evening Shuffle-The Complete J.O.B. Recordings 1952-53".
czy innej wydanej na CD w 1994r. nak?adem Testament Rec. a przynosz?cej jego (Shinesa) dalsz? i ju? p??niejsz? wsp??prac? z Hortonem z lat 1966 i 69 a zatytu?owan? "J.SHINES with B.W.Horton".
Warte s? polecenia dla chc?cych "studiowa?" technik? akustycznego slide inne p?yty SHINESA.
"Standing At The Crossroads" z 1970r.wydanej w 1995r. przez Testament,
czy ?wietnej,koncertowej(z 1971r) wydanej przez Rounder a o tytule "Hey Ba Ba Re Bop".

Id?c "?ladami" wskazanymi przez P.Szyma?skiego, warto Wam drodzy "?lizgacze akustyczni" poleci? dwie p?yty CD wydane przez Sony/Columbia-Legacy, a zatytu?owane "The Slide Guitar-Bottles,Knives & Steel". vol.1 i vol.2. Wydane w serii Roots`n`Blues przynosz? ogromne bogactwo styl?w i sposob?w wydobywania brzmie? akustycznego slide historycznych i bardzo wa?nych dla tego sposobu gry wykonawc?w takich jak Sylvester WEAVER; Walter BEASLEY;BARBECUE BOB;Blind Willie JOHNSON;Blind Willie McTELL;TAMPA RED;Charley PATTON;Blind Boy FULLER; LEADBELLY:Casey Bill WELDON;Buddy WOODS;Bukka WHITE;Son HOUSE;Buddy MOSS;Sam MONTGOMERY;Robert HICKS;
Te dwie p?yty przynosz? ka?da po 20 utwor?w przedstawiaj?cych r??ne style i techniki grania. To oczywi?cie w nurcie gitary akustycznej.

Wydaje si? ,?e w tej chwili najwi?ksz? ,l?ni?c? jasnym blaskiem
GWIAZD? slide lub jak kto woli bottleneck pozostaje niekwestionowany ...

SONNY LANDRETH.

Jego dokonania s? i pozostaj? najwa?niejszym drogowskazem slajdowej maestrii w wr?cz nieosi?galnym brzmieniowo i technicznie (tak akustycznie jak i elektrycznie) oraz muzycznie, majstersztyku w szeroko rozumianym mainstreamie tak bluesowym jak i folkowym a nawet Zydeco pomieszanego z Cajun
Stosowanie r??nej i czasami wr?cz niezwyk?ej artykulacji, w po??czeniu z w?a?ciwie ustawionym "piecykiem" i r??nymi technikami kostkowania i palcowania oraz fenomenalna wr?cz "czu?o??" muzyczna, stawiaj? tego Muzyka na pierwszym miejscu w?r?d graj?cych dzi? czynnie slajdowc?w.
Jego percepcja i wr?cz wirtuozerska wizja slide zapewnie pozostanie bardzo d?ugo niedo?cig?a dla wielu innych znakomito?ci slide gitary.

Brzmieniowo podobny i technicznie r?wnie bieg?y -znany Wam m?odzieniec- Derek TRUCKS, pomimo ?wietnego i ?atwo ju? rozpoznawalnego brzmienia, wci?? podkre?la jak? wielk? rol? w jego grze slide odegra?o dwu stylistycznie nieco odmiennych gitarnik?w- DUANE ALLMAN i SONNY LANDRETH.

Derek ma kilka znakomitych ( i bardzo slajdowych) p?yt. Warte odnotowania s? "Out Of The Madness" ; "Joyful Noise" i "Soul Serenade".
Cho? nie do ko?ca bluesowe(szczeg?lnie ta ostatnia) to warto si? z nimi zapozna?, by us?ysze? co ten m?odzieniec NA SWOICH p?ytach ma do zagrania, bez podporz?dkowania si? pewnej ustalonej stylistyce w ALLMAN BROTHERS BAND. To i tak mi?d na slajdowe uszy!

Z innych slajdowc?w, gitarowc?w warto odnotowa? te? dokonania brytyjczyka ,ci?gle niedocenianego-Micka TAYLORA.
Ale i r?wnie? Kim SIMMONS i Ray COODER s? wa?nymi (nie doko?ca graj?cy tylko slajdem) gitarzystami.
To oczywi?cie nie wszyscy slajdzi?ci.
Ale poniewa? link jest na stronie muzycznej, napisa?em tylko o tych ktorzy NAJWI?CEJ WNIE?LI do rozwoju tej techniki i ktorych ju? za dokonania zrealizowane i te kt?re jeszcze przed nimi s? (Landreth i Trucks) warto s?ucha?, podgl?da? i obserwowa?. Reszcie nic przecie? nie mo?na zarzuci? , bo graj? tak jak serce i dusza i d?onie im podpowiadaj? .
Ta wymieniona przeze mnie liczba slajdowc?w TO G?RA LODOWA GITARY SLIDE.
Je?li nie wymieni?em tu kogo? przez kogo? z Was kochaj?cych za SLIDE, to dlatego ,?e g??wna my?l jaka mi przy?wieca?a, to wskaza? tych co dla slide uczynili i czyni? najwi?cej.
Ale przecie? temat nie jest zamkni?ty i mi?o bedzie poczyta? inne spojrzenia, os?uchania i dywagacje na ten jak?e interesuj?cy temat.

LESZKU VOODOO-Tobie to co tu napisa?em dedykuj? z ca?ego serca-w podzi?ce za wywo?anie tego mi?ego memu sercu tematu.

Wszystkim czytaj?cym z przymru?eniem oka.

Pozdrawiam zdrowo, bluesowo i slajdowo.

{ copyright by CROSSROADS } -ha,ha, ha.

to hejah!



















Crossroads
 

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » sierpnia 7, 2004, 11:38 pm

No c?? Crossroads - stworzy?e? doktorat. My?l? sobie ?e wielu m?odych sympatyk?w muzy spod znaku SLIDE, si?gnie bez cienia w?tpliwo?ci, po kr??ki wymienionych przez Ciebie Wykonawc?w.
Tak! J. B. Hutto mam jego znakomit? wersj?: "Speak My Mind" zarejestrowan? w roku 70' w Chicago i to jest dla mnie Mistrzostwo ?wiata.
Natomiast Dave Hole powala mnie na kolana bardzo energetyczn? wersj?: " The Sun is Shining" z mojego ulubionego kr??ka :"Short Fuse Blues".
Dobrze ?e przypomnia?e? mi tych dw?ch zawodnik?w - Dzi?ki!!!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Olo » sierpnia 9, 2004, 7:01 am

Dzi?ki Crossroads.
To mi narobi?e? apetytu. Teraz wiem, czego (lub kogo mam szuka?). Chocia? niekt?rych z wymienionych przez Ciebie znam.
Lil'Ed stoi u mnie na najwy?szej p??ce (ach zobaczy? go na ?ywo... mo?e pan Andrzej Matysik go kiedy? sprowadzi do Polski na koncerty).
Na J.B. Hutto mam ochot? od d?u?szego czasu bo du?o o nim czyta?em. Tak?e jak ?rodki finansowe pozwol? to jest w pierwszej kolejno?ci na li?cie zakup?w.
Landretha znam tylko z fantastycznej p?yty Juniora Wellsa "Come on in this house" - tak?e na niego te? chyba si? skusz?.
Dave Hole znam tylko z p?yty Under the spell ale nie zrobi?a na mnie wi?kszego wra?enia (mo?e inne s? lepsze).
O Allmanie nie wspominam bo to by?, jest i b?dzie nr 1.
A pozostali - no c?? trzeba b?dzie ich pozna? skoro tak ich zareklamowa?e?.

Pozdrawiam
Olo
Olo
 

Doctor SLIDE

Postautor: Crossroads » sierpnia 10, 2004, 5:14 pm

Hej,Hej!

Bardzo dzi?kuj? za s?owa uznania jakie tu pad?y z ust (palc?w) Jerzyka i Ola. To mi?e widz?c, ?e to co napisa?em o Gitarzystach SLIDE trafia do ludzi zajmuj?cych si? bluesem ale i przecie? pokrewnymi gatunkami, bo slide to nie tylko blues, ale TU mia? swoje ?r?d?o i tu jest najwi?cej mistrz?w tego gatunku. Je?li Was nie zm?czy?em, to mo?e wkr?tce zn?w si? tu odezw? i co? dla Was napisz?.
Narazie bardzo dzi?kuj? za docenienie mego wysi?ku za klawiatur?.
Pozdrawiam Was zdrowo i bluesowo i slajdowo.
Hejah!
Crossroads
 

Doctor SLIDE

Postautor: Crossroads » sierpnia 14, 2004, 5:50 pm

Hej! Hej!
dzi? w kolejnym odcinku SLIDE, dla tych co nie znaj? i nie wiedz?, kilka informacji o p?ytach wykonawc?w jakich wymieni?em wcze?niej.
Mi?o by?oby, gdyby ten z Was kto je posiada,swoimi s?owami i odczuciami podzieli? si? z Nami wiedz? o tych p?ytach.

1. LIL`ED & the Blues Imperials
- Roughousin` - 1986r.
- Chicken, Gravy & Biscuits - 1988r.
- What You See Is What You Get - 1992.
- Get Wild! - 1999r.
- Heads Up! - 2002r
te wszystkie p?yty ukaza?y sie nak?adem Alligator Records
- LIL`Ed & Dave WELD With Imperial Flames - Keep On Walkin`-1996r
(nagranie z gitarzyst? ,kt?ry gra? na pierwszej p?ycie Roughousin)
- LIL`ED WILLIAMS & Willie KENT & Eddie C.CAMPBELL - Who`s Been
Talking- 1998r. (nazwiska same m?wi? za siebie!)
obydwie CD wydane przez Earwig Records

2. J.B.HUTTO
- Masters Of Modern Blues - 1966r. -Testament Records
- Hawk Squat - 1966/68r. - Delmark Rec. ( z Sunnylandem Slimem &
Hawks)
- Slidewinder - 1972r. - Delmark
- Live At Shaboo Inn.,Connecticut - 1979r.- Francuski Fan Club
- Hip Shakin` with the Houserockers - 1976/77 - nagrania z Wiednia wydane przez austriacki Wolf Rec.
- Keeper Of The Flame - studio1980 i live 1979 - Wolf rec.
- High & Lonesome - live 1982 - francuski Fan Club
- Slideslinger - 1982 licencja z francuskiej Black & Blue wydana przez Evidence Rec. .Na pocz?tku b.w. wydana z 3 bonusami w digi packu w oryginale przez Black & Blue, o zmienionym tytule-jakim, nie pami?tam.
- Rock With Me Tonight - 1983 - Rounder/Bullseye Blues
wszystkie w/w p?yty s? na CD-podane daty dotycz? roku nagrania sesji lub koncertu (live), nie roku wydania!

3. Sonny LANDRETH.
- Crazy Cajun Recordings - 1973/77 - Edsel, rownie? wydana przez Music Club posiada tylko 15 utwor?w (Edsel ma 20 utwor?w!) i tytu? Prodigal Son:The Collection
tu s? pierwsze utwory slide akustyczne i elektryczne, solo i z sekcj? rytmiczn? w r??nych stylach-od rocka przez blues, folk po louisian?.
- Blues Attack -1981r. - AVI
- Down In Louisiana - 1985r. - Epic/Sony
- Outward Bound - 1992r. - ZOO/Praxis/BMG
- South Of I-10 - 1995r. - ZOO Entertaintment/BMG
- Levee Town - 2000r. - Sugar Hill
- The Road We`Re On - 2003r. - Sugar Hill
ten ?WIETNY gitarzysta jest te? na p?ytach Johnna HIATT`a w zespole The GONERS, oraz na wielu innych; np. u Marka Knopflera, tej z Telarc,wymienionej przez OLA(dzi?ki!), na p?ytach Gatemouth BROWNA oraz m.in. na prze?licznej Bayou Boogie - grupy Beausoleil - 1985r. - na rounder rec. i naprawd? BARDZO WIELU innych.
Wiem, ?e wyst?pi? z 30 min. recitalem na ubr. 15th Annual Warren Haynes Christmas Jam z 20 grudnia 2003r, gdzie zagra? 6 utwor?w. PODOBNO s? one nieoficjalnie publikowane. Podobno!???

A teraz co? dla cia?a i ucha akustycznego (przede wszystkim slide) i elektrycznego slide.
MISSISSIPPI FRED MCDOWELL !!!
Mistrz akustycznego slide odkryty w 1958 r przez niestrudzonego Alana Lomaxa, kt?ry rok p??niej nagra? go dla biblioteki Kongresu USA.
To m.in. on by? tym, kt?ry wywar? najwi?kszy wp?yw na wielu innych muzyk?w. M.in. na R.L.Burnside`a-tak dzi? modnego (nie graj?cego w stylu slide)
Warto pozna? jego bogat? dyskografi?, bo to mistrz slide -jeden z najlepszych. Ma?? rurk? szklann? zak?ada? o d?ugo?ci tylko dw?ch ?r?dkostek, na przedostatni palec.
- Mississippi Blues - 1965r. - Black Lion
- Long Way From Home - 1966r. - Milestone/OBC
- My Home Is In the Delta - 1963/64r. - Testament
- Mississippi Delta Blues - 1964/65r. - Arhoolie
- Good Morning Little School Girl / sings Blues and Spirituals - 1964/65.
Arhoolie
- Levee Camp Blues - 1966/68r. - Testament
od po?owy roku 1968 McDowell zacz?? gra? na gitarze elektrycznej, oto jego kolejne nagrania ale na w/w gitarze elektrycznej.
- This Ain`t No Rock N`Roll - 1968/69r. - Arhoolie
- Steakbone Slide Guitar (in London) - 1969r. - Tradition/Rhino
- Standing At the Burrying Ground-live at the Mayfair Hotel, London 1969r.
w dwu nagraniach Matka brytyjskiego
bluesa - Jo Ann KELLY - Sequel
- I Do Not Play No Rock`n`Roll - 1969r. dwup?ytowy album w digipacku z ksi??eczk? o tym wykonawcy i wieloma ciekawymi informacjami - Capitol
/EMI

wszystkie ukaza?y si? na CD ( i ukazuj? sie w r??nych konfiguracjach i pod r??nymi tytu?ami).
Fred McDOWELL by? bardzo wa?n? i powa?an? osobowo?ci? muzyczn?.

I jeszcze dwie p?yty o slide
BOTTLENECK BLUES - Testament.- wydana w 1995r.
- nagrania z lat `50 i `60 tych w wi?kszo?ci s? to tzw. fields recordings ( uchwycone gdzie? w terenie, domu, podw?rku itp.) pokazuj? panoram? styl?w slide.
Do??czona ksi??eczka wyja?nia wiele o tej technice granej no?em, uci?t? szyjk? butelki, ma?? szklann? buteleczk? po lekarstwie, metalow? rurk? oraz o stylu "diddley bow".
Omawiane s? stroje otwarte w D-E lub w G-A
nazywane one by?y "sewastopol" oraz "hiszpa?ski" i wzi?te zosta?y z takich kompozycji jak The Siegoe Of Sebastopol czy Spanish Fandango.
Jest te? om?wiony styl (bardziej harmonijny) "hawajski".
Nagrania przedstawiaj? wykonawc?w:
Napoleon STRICKLAND; Big Joe WILLIAMS; Robert NIGHTHAWK; Fred McDOWELL; Mot WILLIS; John Lee GRANDERSON; J.B.HUTTO; Blind Connie WILLIAMS; David Honeyboy EDWARDS; John LITTLEJOHN; Johnny SHINES; Jack OWENS i Herb QUINN.

oraz DOWN HOME SLIDE - nagrania z lat 1961-1972 - Testament z 1998

przynosi nagrania nast?puj?cych wykonawc?w;
Robert NIGHTHAWK; John Henry BARBEE; Fred McDOWELL; Big Joe WILLIAMS; Elijah BROWN; Eddie TAYLOR; George COLEMAN; Blind Connie WILLIAMS; Johnny SHINES; John LITTLEJOHN; Arthur WESTON i Honeyboy EDWARDS.

?ADNE z tych nagra? nie pojawia si? na innych p?ytach i zosta?y nagrane TYLKO na te dwie p?yty!

To tyle narazie w temacie SLIDE - najpi?kniejszym brzmieniu gitary bluesowej jak i rockowej. A wiecie,ze Johnny WINTER w po?owie lipca br. wyda? now? swoj? p?yt? studyjn?? Kto ja ju? s?ysza? niech sie nam pochwali-prosz? i co tam na niej s?ycha?.

Pozdrawiam was zdrowo, bluesowo i slajdowo.

LESZKUVOODOO - Tobie ten kolejny odcinek dedykuj? - za wywo?anie
tego tematu.

to Hejah!

P.S. A ja zapraszam innych z Was na t? stron?-mo?e i kto? z Was co? skrobnie?
Crossroads
 

Postautor: Pawel Freebird Michaliszy » sierpnia 16, 2004, 11:34 am

CROSSROADS

Rewelacja!!!!!!!!!!
Ale Ty potrafisz pisac...
Alez to sie czyta!!!
Chyle czola...
Chlopie- Ty powinienes pisac o swej ukochanej muzyce.
POWINIENES!!!
To genialny przewodnik dla WSZYSTKICH zainteresowanych tematem.
Raz jeszcze najszczersze GRATULACJE.
FACHOWO - PRZYSTEPNIE - CZYTELNIE...
Super
Freebird
.........................
Ps. Wszystkie swiateczne jamy- benefity W.Haynesa sa publikowane dla zrzeszonych fanow Mule.
Tak jak Blue Floyd.
Sam Warren zapytany o slide i mistrzow tegoz - jednym tchem wymienia wlasnie Sonnego i Duane'a.
Pawel Freebird Michaliszy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 80
Rejestracja: kwietnia 10, 2004, 9:49 am

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 333 gości

cron