64 CHROMONICA 4 chromatic octaves professional model

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

64 CHROMONICA 4 chromatic octaves professional model

Postautor: Robert007Lenert » maja 22, 2007, 1:54 pm

Wlasnie nabylem "64 CHROMONICA 4 chromatic octaves professional model" Czy ktos z Was ma doswiadczenia zwiazane z ta , badz inna harmonijka chromatyczna. Interesuje mnie jej /uproszczone/ zastosowanie do grania bluesa /gra w trzeciej pozycji/.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Robert007Lenert » maja 25, 2007, 8:12 am

Nikt nie grywa na chromatyce ??????
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Corvus » maja 25, 2007, 7:41 pm

Fajna zabawka. Ci??ka do okie?znania, ale bardzo fajna, chocia? problemem s? kana?y 4 i 5 je?li gra?o si? na diatoniku.
Twoja ma 16 kana??w, czyli pewnie wiesz jakie tam s? d?wi?ki:
C# F G# C# C# F G# C# C# F G# C# C# F G# C#
C E G C C E G C C E G C C E G C
D F A B D F A B D F A B D F A B
D# F# A# C D# F# A# C D# F# A# C D# F# A# D
A potem ju? zostaje opanowa? skale, jakie tylko chce si? u?ywa?. Bo na chromatyku 3 pozycja to fajne rozwi?zanie, ale mo?na te? ciekawie pr?bowa? ze skalami pentatonicznymi. Mas? efekt?w dodaje si? oktawami, a do tego dochodzi jeszcze podci?ganie d?wi?k?w o mikrotony. W ka?dym razie, nie uwa?am si? za autorytet, ani nawet za przyzwoitego harmonijkarza chromatycznego. Polecam natomiast doskona?a stronk?, co prawda po angielsku, ale lepszej nie ma na sieci:
http://www.angelfire.com/music/HarpOn/index.html
Poza tym, ja mam 10 kana?ow? Chromett? 10. Prostok?tne kana?y to bardzo wygodne rozwi?zanie, lepsze, wed?ug mnie, ni? okr?g?e otwory w wielu chromatykach.
Awatar użytkownika
Corvus
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1132
Rejestracja: września 12, 2005, 2:55 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Robert007Lenert » maja 25, 2007, 8:38 pm

Ja zauwazylem, ze nie mozna stosowac tak mocnego zadecia jak na diatoniku. Zwlaszcza w niskich rejestrach a tym bardziej mocnego przyzsania w niskich. Czy to norma? Czy to moj egzemplarz ma taka specyfike??? Po co sa paski "welwet"?/ czy jakos tak sie nazywajace/... znaczy niby wiem :) Czy pozbycie sie ich wplynie znaczaco na mozliwosc zwiekszenia sily zadecia??? No mam raczej bardziej niz mocne... takie przyzwyczajenie.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: bigZbig » maja 26, 2007, 5:13 pm

Chromatyka rzuci?em w k?t,kiedy po nader intensywnym ?wiczeniu siad? by? mi jeden a kana??w.To niestety wydatek kilkuset z?otych a mam dok?adnie taki sam model,jak i ty.Mam ,ale nie mam!Paski tak samo mnie wkurza?y,szczeg?lnie przy niskich kana?ach.Mia?y dziwn? tendencj? wchodzenia w relacje ze stroikami-przy zbyt mocnym d?ciu po prostu sie skleja?y jedno z drugim,zatyka?y i ju?!Ale chyba s? potrzebne,jest to kwestia uszczelnienia akurat "nieczynnego"kana?u.Do?? dobrze si? toto podci?ga?o i to nawet o p?? tonu - i w te i wew te.Oczywi?cie niektore tylko kana?y!
W ogole na chromatyku powinno si? chyba gra? delikatniej ni? na diatoniku-tak bardziej od niechcenia,kwestia wyczucia.
czas spoważnieć by - już ten wiek...
bigZbig
blueslover
blueslover
 
Posty: 666
Rejestracja: marca 4, 2005, 5:58 pm
Lokalizacja: SouthPyrland

Postautor: Wojtek Jemiola » maja 26, 2007, 7:35 pm

Ano trzeba. Wystarczy tylko pos?ucha?, jak na chromatyku gra? jego IMHO ABSOLUTNY mistrz - czyli William Clarke, kt?ry na diatoniku robi? to bardzo si?owo, a tutaj - delikatnie, leciutko - nawet w szybkich numerach, gdy z t? si?? ?atwo przesadzi?. Polecam cho?by p?yt? "Blowin' like hell" - utw?r tytu?owy to popis nad popisami!
Poza tym jest jeszcze mn?stwo wspania?ych bluesowych harmonijkarzy graj?cych na chromatyku... inaczej robi? to Little Walter, inaczej George Smith, a dzisiejsi mistrzowie wyci?gn?li z tego ciekawe wnioski - tutaj polecam cho?by Roda Piazz? (kawa?ek Devil's foot - mi?d!), kt?ry ch?tnie si?ga po ?w instrument. W Polsce zdecydowanie najlepiej radzi sobie z nim ?ukasz Rumpel.
Aha - nie wiem, jak Tobie - ale mi od pocz?tku gra na chromatyku wydawa?a si? bardzo prosta. Jakie to z?udne...
pozdrawiam,

Wojciech Jemio?a

http://radiocentrum.pl:8000/listen.pls

Audycja Bluesowa w Radiu Centrum Rzesz?w - niedziela, godzina 12.00

Moje portfolio: www.wj.bharp.pl/galeria
Wojtek Jemiola
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 92
Rejestracja: marca 12, 2007, 10:23 pm
Lokalizacja: spod Rzeszowa

Postautor: Robert007Lenert » maja 27, 2007, 7:08 pm

Masz racje Wojtek :) Katuje tego chromatyka...i tak jak napisales... :) :) :), ale to baaaaaaardzo pozorne :)
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Robert007Lenert » maja 30, 2007, 10:59 am

A co z tymi paskami?? Ktos probowal je usunac???
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: bigZbig » maja 30, 2007, 6:27 pm

Jestem zdania,?e jak kto? je tam umie?ci?,to widocznie po co? to zrobi?.Na resekcj? nie zdecydowa?em si?,wywali? ?atwo a je?eli to b??d,to co dalej z tym fantem?
Pytanie:czy spotkali?cie gdzie? wymienne panele ze stroikami do 64 Chromonica?Mo?e si? by odkurzy?o i przeprosi?o sprz?t?
czas spoważnieć by - już ten wiek...
bigZbig
blueslover
blueslover
 
Posty: 666
Rejestracja: marca 4, 2005, 5:58 pm
Lokalizacja: SouthPyrland

Postautor: Robert007Lenert » maja 30, 2007, 6:51 pm

Big Zbigu.. jeden stroik padl?? Jesli tak, to warto wymienic go. Ogaldalem swoja "64" harmoszke , to wykonalne jest :)
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: bigZbig » czerwca 1, 2007, 6:51 am

No tak,tylko sk?d ten stroik?Z do?wiadczenia wiem /naprawa diatonik?w/,?e stroik tych samych rozmiar?w z innej harmonijki wcale nie musi tak samo brzmie?,jak wymieniany.Znowu przycinanie,dopasowywanie metodami cha?upniczymi po??danych efekt?w raczej nie przynosi.Trudno jest uzyska? szczelno?? kana?u i jednocze?nie ?eby stroik si? nie haczy?.No wi?c je?li masz,Agencie,jaki? patent na napraw?,nadstawiam usz?w i ocz?w!
czas spoważnieć by - już ten wiek...
bigZbig
blueslover
blueslover
 
Posty: 666
Rejestracja: marca 4, 2005, 5:58 pm
Lokalizacja: SouthPyrland

Postautor: Corvus » czerwca 2, 2007, 12:19 pm

Valvedki to fajna sprawa. Wystarczy jak najs?absze dmuchni?cie, ?eby osi?gn?? ca?kiem mocne brzmienie. To otwiera mo?liwo?ci... Poza tym, wydaje mi si? ?e usuni?cie windsavers?w bez rozstrojenia harmonijki nie jest raczej mo?liwe... oczywi?cie mo?na po takim zabiegu pr?bowa? j? ponownie nastroi?. Chocia? ;) rozstrojona harmonijka, nastrojona ponownie, a potem wystawiona na mocne zad?cie... nie wr??? jej zbyt d?ugiej ?ywotno?ci, nawet je?li w mi?dzyczasie ?ycie b?dzie mia?a pi?kne. Szkoda ?e w wi?kszo?ci diatonik?w nie ma valved?w. Zak?adanie ich to jednak skomplikowany proces.
Co do naprawy harmonijek i robienia stroik?w to polecam nasz krajowy autorytet: Krzysztofa Gaszewskiego: http://www.gaszewski.pl/serwis/start/index.php?id=40
Awatar użytkownika
Corvus
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1132
Rejestracja: września 12, 2005, 2:55 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Robert007Lenert » czerwca 3, 2007, 1:51 pm

Corvus napisal:
" Co do naprawy harmonijek i robienia stroik?w to polecam nasz krajowy autorytet: Krzysztofa Gaszewskiego: http://www.gaszewski.pl/serwis/start/index.php?id=40 "
Tez polecam !!! Mimo, ze sam cos potrafie naprawic :)
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Wojtek Jemiola » czerwca 3, 2007, 3:40 pm

Ja bym sobie osobi?cie da? spok?j z usuwaniem windsaver?w (chochlik drukarski, wrrr) - granie na takiej harmonijce jest po prostu utrudnione, zad?? trzeba konkretnie i tak nie ka?dy d?wi?k siada, a wszelkie efekty z oktawami, to tragedia jest... Lepiej nieco przestawi? zad?cie - zmniejszenie si?y daje ogrom mo?liwo?ci :)
Ostatnio zmieniony czerwca 5, 2007, 7:34 pm przez Wojtek Jemiola, łącznie zmieniany 1 raz
pozdrawiam,

Wojciech Jemio?a

http://radiocentrum.pl:8000/listen.pls

Audycja Bluesowa w Radiu Centrum Rzesz?w - niedziela, godzina 12.00

Moje portfolio: www.wj.bharp.pl/galeria
Wojtek Jemiola
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 92
Rejestracja: marca 12, 2007, 10:23 pm
Lokalizacja: spod Rzeszowa

Postautor: Robert007Lenert » czerwca 3, 2007, 7:19 pm

Macie racje. Zdecydowanie inny sposob zadecia i przyzsania. Juz w jakims stopniu nad tym panuje :)
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 165 gości

cron