Taby na harmonijke plx

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

Taby na harmonijke plx

Postautor: Werner » kwietnia 23, 2007, 3:34 pm

Witam;) to moj pierwsyz post;) a zarazem temat;)

Chcialbym taby na harmonijke do Autsajdera D?emu i w miare mozliwosci do innych blusowych piosenek S?awka Wierzcholskiego itp;)

Wybaczcie jesli te taby gdzies tu s? a ja o nie pytam, ale z tego co widziaelm na forum to nie znalazelm tu tych tabow;)

prosze o pomoc;)
"I will light te match this morning,so I won't be alone..." -Pearl Jam-Indifference
Awatar użytkownika
Werner
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 63
Rejestracja: kwietnia 22, 2007, 6:27 pm
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Werner » kwietnia 30, 2007, 3:39 pm

Sorki za spam ale zeby bylo widac ze pisze a nie chce zakladac kolejnego tematu to dopisze tutaj :)

Interesuj? mnie taby do piosenek ogolnie bluesowych ;) cokolwiek kto ma :) Gang Olsena,S?awek Wierzcholski,D?em itd :)

Naprawde bardzo bym prosil :)
"I will light te match this morning,so I won't be alone..." -Pearl Jam-Indifference
Awatar użytkownika
Werner
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 63
Rejestracja: kwietnia 22, 2007, 6:27 pm
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: dzikiflaming7 » kwietnia 30, 2007, 5:49 pm

My?le ?e na forum Harmoszka.com powinna? popyta?.... na Harptabs.com jest pokazny zbi?r tabulatur cho? nie znalaz?am tam ani Wierzcholskiego ani D?emu ;/
Moje ?ycie dedykuj? sztuce...gdy tworzysz jeste? bli?ej w?asnego nieba/
Awatar użytkownika
dzikiflaming7
blueslover
blueslover
 
Posty: 471
Rejestracja: stycznia 23, 2007, 12:08 pm
Lokalizacja: Bia?ystok

Postautor: fido » czerwca 6, 2007, 1:08 pm

ja też szukam taby wierzcholskiego a zwłaszcza solówki harmonijkowe "bardzo ciężkie czasy" i "lata dziewięćdziesiąte". A może jakiś zdolny to rozpisze?
Awatar użytkownika
fido
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: października 6, 2005, 10:27 pm

Postautor: Werner » sierpnia 18, 2007, 11:26 pm

Ja czasami sie bawie w rozpisywanie Roznych kawałkow nietylko bluesowych...ale wydaje misie ze nie zbyt mi to wychodzi...mimo tego lubie takie zabawy :P sprobuje ale nie obiecuje ze dam rade :D
"I will light te match this morning,so I won't be alone..." -Pearl Jam-Indifference
Awatar użytkownika
Werner
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 63
Rejestracja: kwietnia 22, 2007, 6:27 pm
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: kamilteau » września 24, 2007, 9:01 pm

"Lata dziewięćdziesiąte":

(1,4) 2,5 (1,4) (2,5) (2,5) 2,5 (1,4) 2,5 (1,4)

(4) (4-) 4 (4) (4) (4) (4) (4-) 4 (4) (5) 5 (4) (4) 4 (3) (4-w)

(4) (4-) 4 (4-w) (4-w) (4-w) (4-w)

(4) (4-) 4 (4) (4-) 4 (4-) (4)

(3) (2) 2 (2) (2w) (2w) (2w) (2w)

no, jakoś tak :D

i drugi chorus:

(2) (3) (4) (5) (5) (5) 5 (4) (5) 5 (4) 4 (4)

9 8- 9 9 9 9 10 9 9 8w 9

(3-) (3-) (3-)

(4) (4-) 4 (4) (4-) 4 (4)

(4) (4-) 4 (4) (4-) 4 (4)

(3) (2) 2 (2)

no, mniej więcej...

:D
w - wibrato

np. (4-) - czwarty na wdechu z podciągiem itd.

(1,4) - 1 i 4 na wdechu, 2 i 3 blokujemy językiem
Jednak wiem, nie da się, zawsze wygra blues...
http://www.sarmatajam.fora.pl/
Awatar użytkownika
kamilteau
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 113
Rejestracja: września 15, 2007, 7:10 pm
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Postautor: fido » maja 21, 2008, 9:54 pm

dzięki kamilteau, sprawiłeś mi wielką radośc (tabami) i wielki zawód (jakie to skąplikowane!). Ledwo nauczyłem się w miarę szybko grać podciągi a już trzeba pakować pół harmonijki w usta i grać na 1 i 4 kanale jednocześnie !! Trudno trza ćwiczyć :( - myszy i pająki już się wyprowadziły teraz chyba kolej na żonę :lol:
Awatar użytkownika
fido
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: października 6, 2005, 10:27 pm

Postautor: nowo-narodzony » maja 22, 2008, 6:06 pm

Panowie...
Starajcie sie grac ze słuchu! W szczególności Autsajdera ;)
"Kolekcjonuje wspomnienia."
nowo-narodzony
bluesman
bluesman
 
Posty: 277
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 4:47 pm
Lokalizacja: Tychy - Kraków

Postautor: Wojtek Młynarczyk » maja 23, 2008, 5:24 pm

Popieram w 100%!!! Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać! I starać się zagrać - najpierw poszczególne dźwięki, potem fragmenty fraz, potem całe frazy. Pewnie, że tak trudniej - ale za to dużo bardziej rozwija... Bo przy okazji poznaje się mechanizmy, następstwo akordów, harmonię, itd. itp. I jest okazja wnieść coś nowego, zagrać jakiś fragment inaczej.

Taby to pójscie na łatwiznę. Co będzie kolejnym krokiem? Może wentylatorek zamontowany do harmoszki, żeby przypadkiem płucek sobie nie przemęczyć? A dalej to już tylko harpik samogrający: wersja standard (grająca tylko pełne tony), wersja optimum (grająca półtony, ale tylko w podciągach) no i wersja platinum czyli full wypas: (podciągi, overtechnik, różne wibrata...). Moim skromnym zdaniem zupełnie nie tędy droga.

A jeżeli już zapis - to porządny, NUTOWY. Ale wtedy w pakiecie z całą teorią w małym palcu!

A taby to, jak mawiał nieodżałowany towarzysz Wiesław, "ni to pies, ni wydra, coś na kształt świdra".
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: wyderko » maja 24, 2008, 10:00 pm

No, ni wydra to na pewno :D
wyderko
bluesman
bluesman
 
Posty: 387
Rejestracja: sierpnia 9, 2005, 6:57 pm

Postautor: Mariusz » maja 28, 2008, 2:17 pm

Hej
Sławek Wierzcholski wydał dwa podręczniki nauki gry na harmonijce ustnej w wraz z płytami CD, są tam rozpisane jego solówki można popróbować. Ja polecam własne poszukiwania brzmienia i stylu.
Awatar użytkownika
Mariusz
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2008, 9:58 am

Postautor: kamilteau » lipca 27, 2008, 1:38 pm

Jednak jak sam Wierzcholski napisał w pierwszej części swojej "szkoły" ("Harmonijka i blues"), taby są tam rozpisane na 99%. I w sumie dobrze, bo to nieco zmusza grającego do własnej weryfikacji tego, co stoi przed nim napisane. Z drugiej strony poprzestawanie na tej książce może znacznie ograniczyć kreatywność grającego - mówię to niejako z własnego doświadczenia, chyba trochę za długo trzymałem się zagrywek tam przedstawionych i potem miałem lekki problem z "przestawieniem się" na inne sposoby grania. Zgodzę się z moim przedmówcą - najlepsze jest poszukiwanie własnego brzmienia, własnych riffów, bo to najbardziej rozwija i pozwala odnaleźć własny styl. No i ćwiczenie słuchu muzycznego - powtarzanie ze słuchu zagrywek mistrzów, najpierw nutka w nutkę, a potem z dodawaniem własnej fantazji i kreatywności :)
Jednak wiem, nie da się, zawsze wygra blues...
http://www.sarmatajam.fora.pl/
Awatar użytkownika
kamilteau
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 113
Rejestracja: września 15, 2007, 7:10 pm
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Postautor: nowo-narodzony » lipca 27, 2008, 1:50 pm

kamilteau, No proszę jak to ładnie napisałeś!
Uczę się grać na podobnej zasadzie. Chyba zresztą jak większość ;)
"Kolekcjonuje wspomnienia."
nowo-narodzony
bluesman
bluesman
 
Posty: 277
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 4:47 pm
Lokalizacja: Tychy - Kraków


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron