harmonijka - pytanie techniczne :)

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

harmonijka - pytanie techniczne :)

Postautor: homar » września 5, 2006, 8:30 am

Witam
Czy granie na 2 kanale na wdechu przy u?yciu nosa jest normalne dla tego kana?u czy istnieje mo?liwo?? wydobycia czystego d?wi?ku tak jak np. na kanale 1,3,4 wci?gaj?c normalnie powietrze ?? Jak wy?wiczy? taki wci?g ?? Pr?bowa?em wci?ga? powietrze na r??ne sposoby, (lekko :o , mocno :shock: , z p?uc :D , p?ytko :) ) a tylko wyra?nie anga?uj?c nos wydobywam czysty d?wi?k :? a mo?e to wina harmonijki (blusband) mo?e na lepszym sprz?cie tego problemu nie ma ?? Prosz? o pomoc :cry:
Awatar użytkownika
homar
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 42
Rejestracja: września 1, 2006, 12:05 am
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Kruposz » września 5, 2006, 2:05 pm

te? mia?em ten problem :P ale to kwestia rozegrania harmoszki...
Awatar użytkownika
Kruposz
bluesman
bluesman
 
Posty: 393
Rejestracja: maja 1, 2006, 11:10 am
Lokalizacja: Rzesz?w / Kraków

Postautor: radecki07 » września 5, 2006, 7:43 pm

jest to kwestia zad?cia, a reaczej wci?gni?cia powietrza. Wiele pocz?tkuj?cych os?b ma taki problem. Na jednych warsztatach go?? tez mia? taki problem, prowadz?cy poradzi? mu aby sie zaopatrzy? w zatyczki do nosa takie jakie maj? p?ywacy. :)
Graj?c wciagaja powietrze przez nos tracimy moc tego d?wieku, i p??niej tr?dno sie odzwyczai
Awatar użytkownika
radecki07
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 40
Rejestracja: lipca 17, 2005, 5:06 pm

Postautor: BlueBlues » września 6, 2006, 12:44 pm

tak ?eby nie zak?adac nowego tematu :
Czy wam te? si? zdarzy?o ?e harmonijka nie wybrzmiewa przy zad?ciu na drugim kanale ? Bo moja ni cholery nie chce brzmie?, wydaje tylko jaki? obrzydliwy d?wi?k. Ta harmonijka to Hohner Mariner Band
Awatar użytkownika
BlueBlues
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 38
Rejestracja: września 5, 2006, 11:06 pm
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: luk@s » września 6, 2006, 3:23 pm

BlueBlues pisze:tak ?eby nie zak?adac nowego tematu :
Czy wam te? si? zdarzy?o ?e harmonijka nie wybrzmiewa przy zad?ciu na drugim kanale ? Bo moja ni cholery nie chce brzmie?, wydaje tylko jaki? obrzydliwy d?wi?k. Ta harmonijka to Hohner Mariner Band


Przy??czam si? do pytania. Te? mam Marine Band Hohner'a i mam ten sam problem z wybrzmiewaniem 2 kana?u.
luk@s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 26
Rejestracja: czerwca 6, 2006, 4:58 pm

Postautor: radecki07 » września 6, 2006, 3:44 pm

Mia?em kiedys taki problem na 1 na wydechu. A ca?kiem niedawno to na kana?ach na wdechu. Sposobem na to jest odgi?cie stroika od tego d?wi?ku od p?ytki stroikowej.
Awatar użytkownika
radecki07
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 40
Rejestracja: lipca 17, 2005, 5:06 pm

Postautor: luk@s » września 6, 2006, 5:59 pm

A m?g?by? dok?adniej opisa? jak to zrobi?? bo wiesz ja si? za bardzo na tym nie znam i gram dopiero od niedawna wi?c boj? si? ?eby czego? nie popsu?. ;) Z g?ry dzi?ki.
luk@s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 26
Rejestracja: czerwca 6, 2006, 4:58 pm

Postautor: radecki07 » września 6, 2006, 6:05 pm

musisz zdj?c blachy, jest ona przymocowana z regu?y na ?r?bki, no chyba ze to Marine Band Classic. to s? gwod?dziki, bierzesz jakis pr?cik czy cos i delikatnie odginasz stroiki. Te co graj? na wdechu (dolne) na zewn?trz, a te co graj? na wydechu (g?re) do ?rdoka. Uwa?aj zeby nie z?amac!! Przyj?yj sie jak wygl?daj? stroki obok.
Awatar użytkownika
radecki07
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 40
Rejestracja: lipca 17, 2005, 5:06 pm

Postautor: BlueBlues » września 6, 2006, 11:01 pm

no tak, problem w tym ?e te ?rubki s? bardzo malutkie i jako? nie jestem w stanie ich odkr?ci?, robi? w og?le takie ma?e ?rubokr?ty ? ;)
Awatar użytkownika
BlueBlues
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 38
Rejestracja: września 5, 2006, 11:06 pm
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: dyczkosia » września 7, 2006, 12:00 am

BlueBlues pisze:no tak, problem w tym ?e te ?rubki s? bardzo malutkie i jako? nie jestem w stanie ich odkr?ci?, robi? w og?le takie ma?e ?rubokr?ty ? ;)


Robi?!!! Czasem nawet jako dodatek do breloka do kluczy :)))))
a.k.a. Florentine Pogen

"Umysł jest jak spadochron. Dopóki go nie otworzysz - nie działa." (F. Zappa)
Awatar użytkownika
dyczkosia
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 986
Rejestracja: marca 15, 2006, 11:38 pm
Lokalizacja: Bochnia

Postautor: luk@s » września 7, 2006, 6:25 am

Na pewno robi? bo ja takowy posiadam :) Zreszt? je?li robia takie ma?e ?r?bki to i ?r?bokr?ty te? ;)
luk@s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 26
Rejestracja: czerwca 6, 2006, 4:58 pm

Postautor: homar » września 7, 2006, 8:04 pm

a co s?dzicie o "k?paniu" harmonijki ?? tzn. pod bie??c? wod? przep?uka?, wystkuka? no i gra? :) np. http://www.gaszewski.pl/serwis/start/index.php?id=38
O m?j ?l?sku .. umierasz mi w bia?y dzie? ....
Awatar użytkownika
homar
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 42
Rejestracja: września 1, 2006, 12:05 am
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: radecki07 » września 8, 2006, 6:40 am

swego czasu, na na harmonijkowej grupie dyskusyjnej by?a dyskusja na ten temat. Wiele os?b poleca ten spos?b. Ale znaczna wi?kszo?? harmonijkarzy z wy?szej p??ki :) zdecydowanie odradza. Wi?c chyba naleza?oby zaufac tym bardziej do?wiadczonym i nie ryzykowac. Mowa tu oczywiscie o harmonijkach z drewnianym grzebieniem. Takie moczenie powoduje p?cznienie drewna i co za tym idzie zwi?kszenie szczelno?ci. Takie zabiedzi nie dzia?aj? na plastikowe grzebienie (bo jak?) oraz na ipregnowane w wosku
Awatar użytkownika
radecki07
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 40
Rejestracja: lipca 17, 2005, 5:06 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości