Nauka gry na saksofonie

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

Nauka gry na saksofonie

Postautor: YES » lutego 12, 2006, 9:44 pm

Witam
Mam pyta?ko odno?nie nauki gry na saksofonie. Bardzo poci?ga mnie d?wi?k tego przecudnego instumentu i chia?bym dowiedzie? si? czy jest to w miare osi?galne dla kogo? kto nie ma poj?cia jak si? trzyma instrum?t a co dopiero gra..., za to ma wielkie ch?ci :D
Patrzy?em po sklepach internetowych na saksofony - do?? du?o kosztuj?... ale to chyba nie ma sie co pali? na nowy sprz?t.
Mo?e kto? gra na tym instrumenice ??
Prosz? o kr?tk? wypowied?

Dzik?ki YES


(zapewne by? ten temat poruszny ale nie mog?em znale?? funkcji szukaj)
YES
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 9
Rejestracja: grudnia 28, 2005, 7:50 pm

Postautor: Corvus » lutego 12, 2006, 9:51 pm

Gra? na saksofonie to jedna z naj?atwiejszych rzeczy jakie s? na ?wiecie ;) Ale tak powa?nie - saksofon uchodzi za jeden z naj?atwiejscych instrument?w. I drogich ;) Oczywi?cie ?eby gra? nie?le to ju? du?o roboty.
No i ?eby sprostowa?: "Gram na saksofonie" to za dynamiczne stwiedzenie je?li chodzi o mnie ;) Szko?? muzyczn? mia?em z nim tylko.
Awatar użytkownika
Corvus
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1132
Rejestracja: września 12, 2005, 2:55 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Basman » lutego 13, 2006, 9:01 am

Napisa?bym, ?e jak czytam stwierdzenie "naj?atwiejszy instrument na ?wiecie", to mi si? ziemniaki w piwnicy przewracaj? i scyzor w kieszeni otwiera. Ale nie napisz?, bo znowu wyjdzie, ?e si? Ciebie czepiam o pisanie bzdur....

Po za tym naj?atwiejszym instrumentem jest perkusja. Wali si? pa?? w b?ben albo talerz i efekt jest, po za tym sta? nie trzeba, mo?na siedzie?.


Dmucha?em troch? w rur?, bo jak mi przysz?a ochota na pochodzenie do Musikschulle to ju? du?y by?em, i stwierdzili, ?e mog? na tenorowym. No to ponad p?? roku dmucha?em w t? rur?, s?siadom si? to bardzo nie podoba?o, a ja chcia?em na strunowym instrumencie szarpanym jakim niew?tpliwie jest gitara, wi?? po p??roczu przynios?em za?wiadczenie lekarskie, ?e nie mog? dmucha?. Do dzi? ?a?uj? bo podstawy saksofonu to co?, co chcia?bnym mie? w swoim cv.

Z saks?w najbardziej lubi? te ni?ej brzmi?ce (zboczenie jakie? cy cu? ?). Generalnie sugerowa?bym znalezienie jakiego?nauczyciela, kt?ry da?by Ci lekcje prywatne, on te? m?g?by pom?c w zakupie niedrogiego u?ywanego instrumentu. No i skoro nie masz o tym poj?cia, na pewno kilkana?cie przynajmniej lekcji, kt?re naucz? Ci? zad?cia i pozwol? na poznanie roz?o?enia "d?wi?k?w w klapach". A dalej to ju? tylko wolna wola, i jak to mawia Wojtek Pilichowski "10 lat po 10 godzin dziennie i b?dziesz mistrzem ?wiata". No i oczywi??ie ?rodowisko bezpieczne, bo jak mieszkasz w bloku, to wsp??czuj? s?siadom...
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Corvus » lutego 13, 2006, 11:43 am

Basman pisze:Napisa?bym, ?e jak czytam stwierdzenie "naj?atwiejszy instrument na ?wiecie", to mi si? ziemniaki w piwnicy przewracaj? i scyzor w kieszeni otwiera. Ale nie napisz?, bo znowu wyjdzie, ?e si? Ciebie czepiam o pisanie bzdur....

Prze?yj?, Drogi Basmanie, Twoje czepianei si?:) P?aka? b?d? jutro. Ale faktem jest ?e nawet w podr?cznikach na sax u?ywaj? tego bzdurnego stwierdzenia. Bez urazy, ale i o basie m?wi? podobnie - ?e wystaczy plumka? w k??ko to co kazali. I je?li wyj?? z takie za?o??nia to sax jest bardzo ?atwy bo wystarczy si? nauczy? pewnych regu?kowych podstaw, ?eby odegra? jak?? melodi?. ?eby gra? jednak trzeba czego? wi?cej... a wtedy ju? saksofon staje si? trudniejszy.
Do saksofonu nie trzeba specyficznie dmucha?, jak do tr?bki na przyk?ad. potem wystarczy si? dowiedzie? gdzie jaki d?wi?k masz i gotowe. Najlepszy przyk?ad tego jak ci??ko si? uczy? gra? na saksofonie to szko?y zawodowe, gdzie w orkiestrach d?tych graj? saksofoni?ci-amatorzy, kt?rzy po 3 miesi?cach kontatku z instrumentem jad? na mi?dzynarodowe przegl?dy orkiestr d?tych....
Awatar użytkownika
Corvus
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1132
Rejestracja: września 12, 2005, 2:55 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: YES » lutego 13, 2006, 8:39 pm

Ciekawe macie prze?ycia z tym instrumentem ;)
Bardzo podoba mi si? d?wi?k saksofonu w utworze Money - Pink Floyd - jest taki POT?NYYY !!
Co to za rodzaj sax'a ?
YES
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 9
Rejestracja: grudnia 28, 2005, 7:50 pm

Postautor: Basman » lutego 14, 2006, 8:15 pm

Jak kto? postawi durn? tez?, to trudno. Ale jej mniej lub bardziej bezmy?lne powtarzanie to ju? g?upota. Jak mi jaki?ujek na weselu na kt?rym gra?em t?umaczy?, ?e bas czy saksofon to prosty instrument, to znosi?em. Ale jak takie herezje powtarza kto?, kto muzykuje, s?ucha, a na dodatek pretenduje do pozycji wybitnego filozofa i my?liciela niniejszego forum - no to mnie to troszk? zastanawia.

Amen.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Corvus » lutego 14, 2006, 8:41 pm

Ale faktem jest ?e na pewnych instrumentach jest ?atwiej si? nauczy? gra? ni? na innych. Na przyk?ad nikt nie por?wna saksofonu do fortepianu... Mo?na gra? na saksofonie pi?knie, tak jak to robi? mistrzowie, gdzie saksofon przewy?sza o niebo kiepskiego klawiszowca... Ale fortepian to forepian.

Basmanie... skoro Ci moja osoba tak strasznie nie odpowiada i Ci? do bia?ej gor?czki doprowadza, to uwierz mi ?e mam takie warunki w ?yciu, ?e ludzi do ogryzania si? znajd? sobie w prawdziwym ?wiecie, a nie musz? ich szuka? na forach internetowych. Nie wiem jak z tym jest u Ciebie. Ale z troski o Twoje zdrowie psychiczne i komfort odwiedzania Okolic mo?esz mi po prostu napisa? ?ebym si? nie odzywa? w w?tkach w kt?rych Ty piszesz. Z b?lem serca, ale to znios?. Jak widzisz - nie pisuj? na O?lej ??czce, aby? nie musia? przewija? moich wypowiedzi, podobnie mog? z reszt? robi? :)
Awatar użytkownika
Corvus
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1132
Rejestracja: września 12, 2005, 2:55 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Michał » lutego 14, 2006, 9:27 pm

A ja czytaj?c rozmowe Basmana z Covusem, nasuno mi si? kawa?, o gitarzystach, ale to zapraszam do przes?uchania p?yt G2 Spruch / J?kalski. Tam w?a?nie pierwszy raz ten kawa? s?ysza?em, polecam t? p?yte nie tylko ze wzgledu na tek dowcip, a przedewszystkim na muzyke

A Yes na naszym forum jest jeszcze saksofonista jupiter (nie ujmuj?c umiej?tno?ci Corvusa), a tak og?lnie to na skasa sa taby i jak si? na tym gra :D

Ja znam jednego takiego co gra na tym instrumencie(ale nigdy go nie pyta?em), jak co? chcesz konkretnego, nuty czy taby, to ja zapytam czy ma co? dla pocz?tkuj?cych
Michał Orłowski
"Aby sobą być, prawdzie patrzeć w twarz, kochać wszystkich ludzi i pokój z sobą nieść. ..."
www.MusicSerwis.com.pl
Awatar użytkownika
Michał
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7127
Rejestracja: kwietnia 14, 2005, 7:54 pm
Lokalizacja: Katowice/Gorlice/Moszczenica/

Postautor: Basman » lutego 14, 2006, 9:56 pm

Corvus. Dzi?ki za trosk? o moje zdrowie psychiczne. Zapewniam Ci?, ?e Twoja osoba absolutnie nie wp?ywa na m?j komfort przegl?dania tego Forum, natomiast czasem wp?ywaj? na to pogl?dy przez t? osob? wyg?aszane.

Ogryza? Ci? te? nie mam zamiaru, bo przypuszczam, ?e jest mi?dzy nami zbyt ma?a r??nica p?ci, a ja jestem zdeklarowanym heteroseksualist?. Niemniej jednak, jak kto? publicznie wyg?asza tezy, z kt?rymi si? nie zgadzam, to sobie pozwalam na ripost?, niezale?nie od tego, czy dyspurs si? toczy przy kawiarnianym stoliku, czy przy komputerowym monitorze.

Kto? z mniejszym do?wiadczeniem muzycznym przegl?daj?cy ten topic m?g?by doj?? do wniosku, ?e powy?sze wywody maj? jakie? odzwierciedlenie w rzeczywisto?ci. A po mojemu nie maj?, i tyle. Amen.


Micha?, najfajniejsze s? dowcipy o basistach i perkusistach. Bo je?li idzie o gitarzyst?w to to nie s? dowcipy, tylko prawda :twisted: .

A teraz przyjdzie Lesiu i mnie palnie w ?eb :twisted: . Ale w sumie na gitarze pewnie ?atwiej si? naumie? ni? na fortepianinie o perkusji nie m?wi?c/pisz?c.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: YES » lutego 14, 2006, 10:48 pm

Jak narazie to szko?a pa?stwowa nie jest dla mnie osi?galna ze wzgl?du na m?j wiek :( (a m?wi? nigdy nie jest za p??no na nauk?). Za to um?wi?em si? z pewn? dziewczyn? kt?ra gra ju? 4 rok i zgodzi?a si? pokaza? mi conieco :D Jak co? z tego wyjdzie to pomy?le nad prywatnym nauczaniem ;). Ciekaw jestem ile takie nauki mog? mnie kosztowa?...

Szacunek YES
YES
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 9
Rejestracja: grudnia 28, 2005, 7:50 pm

Postautor: Basman » lutego 15, 2006, 9:04 am

YES pisze:um?wi?em si? z pewn? dziewczyn? (.....) zgodzi?a si? pokaza? mi conieco :D


Gratulacje :-).

Zale?y sk?d jeste?, ale u nas we wsi takie lekcyjki to jakie? 20 z? za godzin?.

Ja si? troch? sp??ni?em, bo par? dni temu kumpel bardzo niedrogo sprzeda? sax altowy Amati. Ale ju? za p??no :-). Tak to bym Ci podes?a? namiar.

Ale jakby by?a decyzja o zakupie, to w Tarnowie mam kumpla, kt?ry jest serwisantem instrum?tuf nad?tych, a saksofon?w zw?aszcza, uczciwy to ch?op, bo basista z przekonania no i na pewno ma namiary na instrumenty sprawne, a niedrogie, wi?c jakby co to mog? skontaktowa
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Michał » lutego 15, 2006, 3:40 pm

http://freewiktor.prv.pl/ a to jest strona jednego z Naszych Forumowicz?w

Zapraszam
Michał Orłowski
"Aby sobą być, prawdzie patrzeć w twarz, kochać wszystkich ludzi i pokój z sobą nieść. ..."
www.MusicSerwis.com.pl
Awatar użytkownika
Michał
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7127
Rejestracja: kwietnia 14, 2005, 7:54 pm
Lokalizacja: Katowice/Gorlice/Moszczenica/

Postautor: dmin » lutego 15, 2006, 4:36 pm

"Ale faktem jest ?e na pewnych instrumentach jest ?atwiej si? nauczy? gra? ni? na innych."

Corvus,kur.a !co Ty bracie najlepszego pleciesz?To tak jakby rozpatrywa? gr? na gitarze przez pryzmat zespo??w punkowych.No bo faktycznie jest prosto kupujesz ksi??eczke "sto funt?w grasz wszystko" dwa dni bola cie paluszki a na trzeci przy pomocy CGAF walisz Punka az piszczy(wiem bo sam przez to przeszedlem).
pozdrowienia i nie popadajmy prze?wiadczenie bycia najlepszymi na ?wiecie
Te? nie jestem perwersyjnym fanem tego co tu wypisujesz m?wi?c szczerze i tego co Basman tez nie za bardzo.No ale ja najbardziej kocham tylko sie:)
Dominik
Co z?ego, to nie ja.
dmin
bluesman
bluesman
 
Posty: 377
Rejestracja: czerwca 15, 2004, 4:32 pm
Lokalizacja: Szczecin....niestety:)

Postautor: Tomiszon » lutego 17, 2006, 12:10 am

by? taki kawa?...

Ojciec kupi? swojemu synkowi gitar? basow?, wzmacniacz i karnet na 4 lekcje gry. Ciesz?c si? z prezentu niebywale, synek pobieg? na pierwsz? lekcj?. Kiedy wr?ci? do domu, ojciec zapyta?:
- I jak synku, czego si? nauczy?e??
- Nauczy?em si? pierwszych czterech d?wi?k?w na strunie E
- No, to ?wietnie, ciesz? si? ?e ci si? podoba.
Tydzie? p??niej syn, wy?wiczywszy wszystkie te cztery d?wi?ki uda? si? na kolejn? lekcj?. Po powrocie znowu ta sama rozmowa:
- I czego si? nauczy?es na lekcji?
- Nauczy?em si? pierwszych czterech d?wi?k?w na strunie A
- Fantastycznie! widz?, ?e robisz post?py!
Tydzie? p??niej synek znowu wyszed? na lekcj?. Jednak nie wr?ci? po dw?ch godzinach. min??a 20, a synka dalej nie ma. i tak mijaj? godziny, 23, 00, 01..

W ko?cu, o 3 nad ranem syn wparowuje do domu. Ojciec zrywa si? z kanapy i biegnie do sieni. syn zatacza si? po przedsionku, ?mierdz?c papierosami, piwem i B?g wie czym jeszcze!
- Gdzie? ty by?! Wiesz jak si? z matk? martwili?my??
- Przepraszam, tato... mia?em pierwszy koncert.


nie ura?aj?c nikogo, jak basman powiedzia?, to wcale nie jest prawda :P
...chyba ze chodzi o basist?w punkowych.

A co to jest tuzin perkusist?w na dnie morza?
Dobry pocz?tek!
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: Basman » lutego 17, 2006, 2:43 pm

M?j ulubiony jest taki:

Tata pyta:
- Synku, co chcia?by? w ?yciu osi?gn?? ?
- Chcia?bym dorosn?? i zosta? basist? w zespole rockowym.
- Synku, tych dw?ch rzeczy nie da si? po??czy?...

:twisted:
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: freewiktor » lutego 28, 2006, 9:27 am

fajnych rzeczy si? tu dowiedzia?em :)
jak wybiera?em saksofon,to te? my?la?em,?e to ?atwy instrument :) ale mo?e co? w tym jest,bo gitara by?a dla mnie zbyt trudna :)

ch?tnie pomog? na tyle ile potrafi?. Yes,je?li Ci? to interesuje naprawd?,to odezwij si? do mnie na priva.

pozdrwiam 8)

a.rojek
Awatar użytkownika
freewiktor
bluesman
bluesman
 
Posty: 307
Rejestracja: sierpnia 25, 2004, 7:03 pm
Lokalizacja: Zduńska Wola

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 28, 2006, 9:40 am

Basman pisze:Micha?, najfajniejsze s? dowcipy o basistach i perkusistach. Bo je?li idzie o gitarzyst?w to to nie s? dowcipy, tylko prawda .


A my gitarzy?ci zawsze my?leli?my, ?e odwrotnie :wink:

Basman pisze:A teraz przyjdzie Lesiu i mnie palnie w ?eb . Ale w sumie na gitarze pewnie ?atwiej si? naumie? ni? na fortepianinie o perkusji nie m?wi?c/pisz?c.


Je?eli napisa?e? o mnie to wcale nie mam takich zamiar?w. :wink:
A wracaj?c do tematu - dla mnie "?atwo??" grania na jakim? instrumencie zale?y g??wnie od predyspozycji, ch?ci i poziomu do jakiego chce si? doj??. Na jednych instrumentach ?atwo si? zaczyna, a na innych trudniejszy jest ci?g dalszy.
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Basman » lutego 28, 2006, 4:02 pm

Leszku... Jeste? jednym z niewielu my?l?cych gitarzyst?w :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .

Obrazek


Zreszt? ja zmieniam w og?le moje stereo i mono typy, bo na przyk?ad grywam teraz z wybitnie sympatycznym b?bniarzem. Okazuje si?, ?e si? da.

A je?li idzie o przemoc fizyczn?, to moja obawa jest skierowana do Lesia z Chojnic... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 28, 2006, 4:21 pm

Basman pisze:Leszku... Jeste? jednym z niewielu my?l?cych gitarzyst?w :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .

Obrazek


Do kt?rych s??w odnosi sie obrazek "ironia"? - mam nadziej?, ?e do pierwszych, bo nie chcia?bym przynosi? wstydu gitarzystom :wink:

A je?li idzie o przemoc fizyczn?, to moja obawa jest skierowana do Lesia z Chojnic... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Tak te? my?la?em - no to zobaczymy 8)
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

pytanko

Postautor: Gosia88 » sierpnia 22, 2006, 3:30 pm

Hej wszystkim forumowiczom!!! :D
Mam 18 lat (prawie, jeszcze tylko 2 i p?? miesi?ca) i chcialabym zacz?? gra? na saksofonie altowym. Nigdy nie mia?am z saksofonem do czynienia, ale od ma?ego intryguje mnie ten istrument (Szczegolnie lubi? temaz z r??owej pantery). Niestety jak by?am ma?a, to w podstaw?wce mia?am obowi?zkowo flet prosty (bleeeeeee ) :( , a p??niej uczy?am si? gry na pianinie (w miar? dobrze, ale mam wstr?t do pianina).
Mam pytanie: czy nie jestem za stara, aby dobrze gra? na saksofonie? I czy lepszy jest tenorowy od altowego?
Gosia :)
Gosia88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: sierpnia 22, 2006, 3:18 pm
Lokalizacja: Legnica

Postautor: Geronimo » sierpnia 22, 2006, 9:42 pm

Mam stary saksofon altowy firmy Pan-American i te? chce na nim gra?, ale (narazie) jeszcze go nie odnowi?em ( brak kasy... :( )...
A tak na marginesie to mo?e kto? w ko?cu napisze od czego zacz?? nauk? ( wiecie- jak zagra? od "c do c" :wink: ). A kawa?y mo?na pisa? w innum temacie.
G?wniarzu uperfumowany,
Co splendor oraz spleen Londynu
Nosisz na g?bie zakazanej,
I ty, co mieszkasz dzi? w pa?acu,
A sra? chodzi?e? pod cha?up?,
Ty, wypasiony na Ikacu,
Ca?ujcie mnie wszyscy w dup
Awatar użytkownika
Geronimo
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 51
Rejestracja: maja 28, 2006, 11:25 am
Lokalizacja: Nowy S?cz,lub Krak?w

Postautor: Gosia88 » sierpnia 22, 2006, 11:14 pm

Tak. Masz racj?! Takie w?a?nie ma?e wskaz?wki jak zacz?? i jaki saks na pocz?tek wybrac (model i firma) tak w okolicach 2,5 tysi aby nie by? taki do ko?ca dla pocz?tkuj?cych (pocz?tkuj?cy - ?rednio zaawansowani), oraz wiadomo?ci na temat podr?cznika (dobrego), albo nauczyciela (w moim przypadku z dolnego ?l?ska).
Fajnie by by?o!!! :D

P.S. Te? mam stary instrument, ale skrzypce mojej ?p. babci, do odnoweinia (ca?kowitego), s? z oko?o 1950 roku (czyli zabytek), produkcji niemieckiej czy austryjackiej. Jak ktos je chce to bardzo prosze. Dam za saksofon altowy (nowe skrzypce - dobre skrzypce oko?o 8 tys. kosztuj?, a odnowienie 3tys. ). :lol: :wink:
Gosia88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: sierpnia 22, 2006, 3:18 pm
Lokalizacja: Legnica


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 221 gości

cron