[Pytanie] Wibrato gardłowe/przeponowe

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

[Pytanie] Wibrato gardłowe/przeponowe

Postautor: Pulatom » stycznia 18, 2009, 8:35 pm

Witam,
mam takie pytanie dotyczące wykonywania tych dwóch rodzajów wibrata na harmonijce: czym one się różnią jeśli chodzi o brzmienie oraz w jakich przypadkach stosuje się jedno i drugie (czyli szybkość i intensywność, czy oba można robić przy różnych szybkościach i z różną "mocą" czy któreś w tym dominuje, np. przeponowe zazwyczaj jest szybsze itp.). Na razie stosuję tylko ręczne ale chciałbym nauczyć się porządnie też innych żeby móc je jakoś łączyć i urozmaicić trochę grę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pulatom
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 35
Rejestracja: listopada 25, 2008, 4:24 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: bohdan » stycznia 24, 2009, 6:16 pm

Szczerze Ci powiem, że sam nie wiem co, jak i z czym :)

Ode mnie jedna porada - słuchaj jak najwięcej! Na zachętę do nie martwienia się o wibrata - http://pl.youtube.com/watch?v=02qUzKwFJWY Pierre Lacocque na harmonijce proszę państwa!
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm

Postautor: Wojtek Młynarczyk » stycznia 24, 2009, 9:53 pm

Antek słusznie prawi. Jak najwięcej słuchać. Wtedy na wiele pytań odpowiedź znajdzie się sama.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: Pulatom » stycznia 24, 2009, 10:34 pm

Ok, dzięki :). Ostatnio wibrato nie daje mi spokoju, staram się rozszerzyć trochę swoją technikę w tej dziedzinie żeby nie robić ciągle tylko jednego. Tak jak radzicie postaram się po prostu dużo słuchać i starać się uzyskać podobny efekt na swoim instromencie. Tak w sumie nie jest dla mnie ważne jak dany typ wibrata się nazywa, chodzi mi żeby było w miarę płynne, kontrolowane i głębokie, nie takie "kaszlące" jakie czasem jest nieprawidłowe wibrato (chyba) gardłowe.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pulatom
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 35
Rejestracja: listopada 25, 2008, 4:24 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: bohdan » stycznia 25, 2009, 12:32 am

Jak już o tym wibracie rozmawiamy, to przypomniał mi się super utwór Jamesa Cottona - Blues In My Sleep. Myślę, że z tego można spokojnie się uczyć jak utrzymać długi dźwięk, by brzmiał on ciekawie.

Cotton gra tam co prawda przez wzmacniacz z dodanym pogłosem, ale sprzęt jest drugorzędny!

http://www.wrzuta.pl/audio/e3jJq3Ppz4/j ... n_my_sleep
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 184 gości