Problem ze strunami

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Problem ze strunami

Postautor: Kuba Chmiel » października 23, 2006, 9:14 pm

Poraz 3 w ci?gu miesi?ca zerwa?em strun? H . U?ywam strun Dean Markley Blue Steel o grubo?ci 9 cali/0,23 mm (E1). Zastanawiam si? co mo?e by? przyczyn?, pozosta?e struny w gitarze pochodz? z kompletu, kt?ry by? za?o?ony w grudniu tamtego roku! Gitara ma dopiero 1,5 roku. Nie ?oj? a? tak mocno, przynajmniej nikt mi na to nie zwr?ci? uwagi. A mo?e nale?y zwi?kszy? grubo?? strun, ale na jakie, ?ebym nie musia? si? d?ugo przyzwyczaja?? Gram 1-3 godzin dziennie wi?c to nie jest a? tak du?o, ?eby te struny mog?y si? zu?y? w takim tempie. I dlaczego akurat ta jedna? Wiem, ?e w takich wypadkach nale?y wyszlifowa? progi, ale ta gitara ma tylko 1,5 roku u?ytkowania, to chyba za wcze?nie. A mo?e za bardzo si? tym przejmuje, ale troch? szkoda mi 30 z? na komplet strun prawie co 2 tygodnie, a kupowa?em te struny w?asnie ze wzgl?du na wytrzyma?o?
Awatar użytkownika
Kuba Chmiel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4230
Rejestracja: września 18, 2005, 11:20 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Marchwiak » października 23, 2006, 10:52 pm

mialem podobny problem z E1, tyle ze mi p?ka?y pomiedzy siodelkiem a ko?kiem. wymieni?em na tak? z kompletu 0,10 i jakos gra?o. tyle, ?e jak dla mnie to chyba nadwyr?za?em t? strun? przy nawijaniu, gdzies zachaczyla czy cos, bo chyba nie mozna trafic na 3 komplety ze zwalon? strun? E1, ktora p?ka w tym samym miejscu ;p
jedni po prostu graj?, a inni musz? zapier...
nienawidz? ludzi pisz?cych 10 post?w skolei...
nienawidz?...
Awatar użytkownika
Marchwiak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 118
Rejestracja: lutego 20, 2006, 10:46 pm
Lokalizacja: Opole

Postautor: Kuba Chmiel » października 23, 2006, 10:57 pm

Mi te? p?ka dok?adnie w tym samym miejscu, tyle, ?e mi?dzy mostkiem a dech?.
Awatar użytkownika
Kuba Chmiel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4230
Rejestracja: września 18, 2005, 11:20 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Marchwiak » października 23, 2006, 11:20 pm

nie wiem jak tobie, ale mi zak?adanie strun e1 i b sprawia problem... albo za duzo, albo za malo... i moze akurat nakrecales, po drodze gdzies sie 'oparla', material sie oksztalci? itd itd za siedmioma g?rami i masz 'brzd?k'
tyle ... btw. ujowa sprawa, true...
jedni po prostu graj?, a inni musz? zapier...
nienawidz? ludzi pisz?cych 10 post?w skolei...
nienawidz?...
Awatar użytkownika
Marchwiak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 118
Rejestracja: lutego 20, 2006, 10:46 pm
Lokalizacja: Opole

Postautor: Kuba Chmiel » października 23, 2006, 11:30 pm

Kurcze, nie wiem, przywi?zuj? do tego wag?, bo kiedy? przez kilka tygodni jak nie miesi?cy gra?em z opart? strun? o kraw?d? mostka, nad wy??obieniem przeznaczonym na strun?. Zorientowa?em si? dopiero jak struna wpad?a w ten otw?r i si? rozstroi?a. Co ciekawe, gra?a p??niej jeszcze d?ugo. Podejrzana sprawa.
Awatar użytkownika
Kuba Chmiel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4230
Rejestracja: września 18, 2005, 11:20 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: KRIST » października 24, 2006, 7:54 am

ja wymieniam struny przynajmniej raz w miesiacu a czasem nawet dwa razy na miesiac tez gram na strunach dean markley blue steel.
KRIST
Awatar użytkownika
KRIST
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1021
Rejestracja: października 18, 2006, 9:35 am
Lokalizacja: Delta Brynicy

Postautor: Marchwiak » października 24, 2006, 10:04 am

a ja wymieniam raz na rok ... i hulaj?...
jedni po prostu graj?, a inni musz? zapier...
nienawidz? ludzi pisz?cych 10 post?w skolei...
nienawidz?...
Awatar użytkownika
Marchwiak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 118
Rejestracja: lutego 20, 2006, 10:46 pm
Lokalizacja: Opole

Postautor: Krzysiek101 » października 24, 2006, 11:23 am

A jam Markleya Blue steel dziesi?tki od jakiego? roku i tak samo jak Colossus grywam 1-3 godzin na dzie?, przewa?nie ?agodnie ale czasem lubi? si? wy?y? na strunach. I jak do tej pory, odpuka?, ?adna mi nie p?k?a.
Natomiast ja mam podobny problem z klasykiem, ci?gle mi p?ka struna D i to zawsze na siode?ku mostka. Nawet wyszlifowa?em go w miejscu gdzie opiera si? struna, a i tak to nic nie da?o.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: Krzysiek101 » października 24, 2006, 12:48 pm

A jak ju? tak m?wimy o strunach to mo?e orientuje si? kto? czym mo?e by? spowodowane to ?e trudno mi zrobic podci?gi na strunach grubo?ci .010-.046 (Dean Markley Blue Steel)? Natomiast u kumpla kt?ry te? ma strata Squier'a i struny .010 podci?gi wychodz? bez problemu?
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: bluesman7 » października 24, 2006, 2:03 pm

kilka spraw mo?e miec na to wp?yw, po pierwsze struny u kolegi mo?e s? poprostu mi?kksze, bo Dean Markley Blue Steel nale?? do do?c twardych jak dla mnie.Poza tym, gitara mo?e inaczej ustawiona.

Co do problemu p?kania strun to kiedy? te? traktowa?em to jako problem,teraz juz nie, przyzwyczai?em si? do ich zrywania,poza tym wymieniam struny srednio raz na tydzie?,wi?c struny potencjalnie nie maj? czasu "pa?c", chocia? m?j spos?b gry jest poprostu idealny do tego aby je zrywac ...proponuje poszukac sobie odpowiedniego kompletu strun. Na moim poprzednim stracie tylko Blue Steele wytrzymaywa?y, ale niestety po wymianie gitary systematycznie (nawet co 3 dni) p?ka?a mi struna D. Rozpocz??em wi?c poszukiwania kompletu, kt?ry wytrzyma moj sposob grania i co ciekawe okazuje si?, ?e na moim aktualnym stracie rewelacyjnie sprawdzaj? si? D'addario, kt?rych wczesniej nie u?ywa?em bo p?ka?y w tempie ekspresowym.A co do grubo?ci strun Colossus, nie ma to znaczenia czy wymienisz na grubsz?-potencjalnie i tak jak ma p?kac ,to poprostu b?dzie :lol:
Ostatnia sprawa jaka mi do g?owy przychodzi, to poprostu zu?ycie materia?u, byc mo?e struna H jest przez Ciebie najcz??ciej uzywana, a rok to kupa czasu!!! :lol:
POzdrawiam.
Sebastian Kozłowski
Awatar użytkownika
bluesman7
bluesman
bluesman
 
Posty: 328
Rejestracja: października 24, 2005, 1:11 pm

Postautor: mr izzy » października 24, 2006, 2:54 pm

sprawa mo?e tkwi? w mostku...mia?em kiedy? lutnicze wios?o i ci?gle p?ka?a mi E1. To by?a wina mostka. Nie wiem co masz za gitarke ale mo?e daj j? jakiemu? lutnikowi kt?ry si? zna na rzeczy niech ci j? wyreguluje po??dnie lub ewentualnie stwierdzi czy mostek jest winien p?kaniu tej struny....nie mo?liwe raczje jest ?eby ka?dy komplet mia? wadliw? strun? h ..co? musi by? nie tak z gitar?..
Awatar użytkownika
mr izzy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 67
Rejestracja: października 15, 2006, 4:08 pm
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Postautor: Wooki » października 24, 2006, 3:18 pm

U mnie ze strunami by? problem bo zawwsze struny po jakis 3 tygodniach gry E A i D rozwija?y si? z owijki i ni wuja mo?na by?o zrobi? lecz p?zniej dowiedzia?em si? od kumpla aby nasmarowa? mostek lekka warstwa wazeliny lub jakiego? smaru prze?roczystego aby struny nie ociera?y o mostek i trzymaja ju? mi o wiele wiele d?u?ej ;P a z p?kaniem strun H lub E przy siode?ku to niestety nic tu chyba nie powiem bo nie wiem co to mo?e by?. :(
"A mo?e by tak z diab?em zawrze? pakt...."
Awatar użytkownika
Wooki
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 94
Rejestracja: maja 17, 2006, 10:02 pm
Lokalizacja: Ciechocinek

Postautor: Kuba Chmiel » października 24, 2006, 3:37 pm

Hm, Sebastian, fakt, ?e struna H jest chyba najcz??ciej u?ywana przeze mnie obok E1 (to raczej naturalne) ale zanim zacz??y si? problemy to komplet wytrzymywa? mi dobrych kilka miesi?cy. Fakt, ?e moje umiej?tno?ci rozwin??y si? bardzo w ciagu tego roku, ale nie zauwa?y?em, ?ebym w zwi?zku z tym ostrzej wali? w struny.
Dzisiaj by?em w sklepi muzycznym i kole? mi powiedzia?, ?e problem mo?e le?e? w mostku i ?ebym zajrza? do jakiego? lutnika, co potwierdza si? z tym co m?wi Mr Izzy. Chyba te? tak zrobi?, dzi?ki wszystkim za pomoc i zapraszam osoby do dyskusji, kt?re maj? jeszcze inne zdanie na ten temat. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kuba Chmiel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4230
Rejestracja: września 18, 2005, 11:20 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Marchwiak » października 24, 2006, 4:13 pm

ej, ale my nie mowili?my, ?e struna p?ka w miejscu oparcia o mostek ... bo to logiczne, ze tam raz nadgi?ta, b?dzie slabsza, ale ?e p?kaj? zaraz za nim, i nigdy sie o niego nie opiera?y...
ot taki szczeg?l ;p
jedni po prostu graj?, a inni musz? zapier...
nienawidz? ludzi pisz?cych 10 post?w skolei...
nienawidz?...
Awatar użytkownika
Marchwiak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 118
Rejestracja: lutego 20, 2006, 10:46 pm
Lokalizacja: Opole

Postautor: mickiewicz jr. » października 30, 2006, 9:29 pm

tej a powiedz mi collosusie jeden jakom ty? masz gitark? ?? ja mia?em squiera i tez tak mia?em ;) ale to prosto sprawdzic ;] zobacz czy te struny p?kaj? na mostku ;) znaczy po d?ugosci struny ;) i ktos tam jeszcze napisa? ze na 10 sie trufno podciagi robi ... nie tylko to zalezy od strun jeszcze chyba od ilosci sprezyn(czyli mostka) hmm moze jeszcze materia?u z jakiego gryff jest wykonany no i oczywiscie menzury ;)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
mickiewicz jr.
DatMistrz
DatMistrz
 
Posty: 2758
Rejestracja: listopada 11, 2005, 3:21 pm
Lokalizacja: Leszno/Wrocław

Postautor: Kuba Chmiel » października 30, 2006, 10:01 pm

Mam Ibaneza AX, struna p?ka?a za mostkiem, albo na nim, ale wydaje mi si?, ?e raczej za. Jutro odbieram gitar? od lutnika i zobacz?, czy jego majsterkowanie pomog?o.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kuba Chmiel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4230
Rejestracja: września 18, 2005, 11:20 am
Lokalizacja: Katowice


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 217 gości

cron