Tanie efekty

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Tanie efekty

Postautor: el.guitar » października 20, 2006, 12:17 pm

Chcia?bym zapyta?, co s?dzicie o efektach z najni?szej p??ki cenowej, takich jak DANELECTRO, BEHRINGER.

Firmy te oferuj? du?y wyb?r przester?w i modulacji w cenach kilkudziesi?ciu z?. Wiem, ?e wybranie efektu to kwestia ogrania w sklepie wszystkiego, co le?y na p??kach, ale chcia?bym wiedzie?, czy warto wog?le sobie g?ow? zawraca?. Je?li tak, to m?g?bym skompletowa? skromny pedalboard w cenie jednej markowej kostki. :lol:

Czekam na opinie dotycz?ce wszystkich efekt?w (g??wnie typu distortion, chorus i delay, bo w takie chc? si? wyposa?y?).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Bluesman » października 20, 2006, 12:31 pm

Napisa?em kiedy? gdzie? taki wyw?d. Nawet jego cz??? ukaza?a w pewnym og?lnopolskim miesi?czniku dla gitarzyst?w.

Kod: Zaznacz cały
Ostatanio zastanawia mnie jedna rzecz. Gdy jakis gitarzysta prosi o rade w sprawie konkretnego sprzetu, to na ogol rozmowa zchodzi na "wybijanie" mu go z glowy, gdyz pod jakims wzgledem jest on kiepski. Pojawia sie tedy slawietne zdanie... "lepiej sobie dozbieraj i kup cos lepszego". Skad sie to wlasciwie wzielo? Czy istnieje rzeczywista roznica miedzy intrumentami/efektami/piecami w danym przedziale cenowym? Mysle, ze to wszystko nie jest do konca takie oczywiste.
Na jednym ze spotkan, Wojtek Pilichowski powiedzial, ze instrument musi na siebie zarabiac. I to jest fakt. Czyli mamy pierwsza wskazowke, dobry koncertowy sprzet jest drogi. W pewnej zasadniczej kwestii jest to racja. Mianowicie na koncertach czy studiu bardzo wazne jest, aby tor audio byl wolny od wszelakiego rodzaju skaz/trzaskow. Tego sie raczej nie przeskoczy. Mozna stosowac roznego rodzajow bramki szumow itp, ale najlepiej jest posiuadac sprzet ktory jak najmniej sieje. Najlepiej pod tym wzgledem wypada sprzet drozszy, gdyz za cala obrobre dzwieku odpowiedzialna jest dosc zaawansowana technika. Czyli w tej kwesti mamy jasnosc.
Przenalizujmy teraz przecietnego Kowalskiego. Czy on musi wydawac duze pieniadze na sprzet? Raczej nie. Na potrzeby domowego uzytku sprzet z tzw. klasy sredniej jest absolutnie wystarczajacy, gdyz daje wystarczajaca jakosc dzwieku. Ale jak to wlasciwie jest z ta jakoscia? Czy tylko drogie efekty maja porzadne brzmienie? NIE! Drogie efekty wcale nie musza (ale moga) miec wspanialego brzmienia. Wydaje mi sie, ze doskonalym tego przykladem moze byc efekt Fuzz Face. Kosztuje on nie malo, a brzmi.... powiedzmy, dosc specyficznie :/ Uwazam, ze wybor np. efektu do gitary musi opierac sie glownie na wlasnych odczuciach. Nie mozna sie kierowac tym, ze cos jest drogie, to na pewno swietnie brzmi. Bodzcem do pewnych przemyslen bylo u mnie wysluchanie jednego z forumowych Jam Session. Wlasnie w jednym z utworow kolega Reverb zagral solo na swoim efekcie Boss OS-2. Brzmienie jakie uzyskal w tym utworze bylo identyczne jak brzmienie jakie ja uzyskuje na swoim sprzecie. A jestem szczesliwym posiadaczem efektu Daphon OverDrive E200D, pieca wlasnej roboty Dr Ludmi?a, no i do tego wszystkiego podlaczam gitare Hohner L75 Professional. Osiagam na nim sound jaki jest chrakterystyczny dla takich gitarzystow jak Jerzy Styczynski czy Marek Raduli (nie mowie oczywiscie o gitarze Midi) Oczywiscie nie dokladnie taki sam, ale bardzo zblizony. Wiec skoro nie widac roznicy... to po co przeplacac? Wiadomo, ze sa wyjatki, np. Fuzz marki Exar ma strasznie duzo siary w sobie, jest az nie przyjemny. Ale wystarczy go "dopalic" Chorusem Kody i jest dobrze Wink
Dlatego uwazam, ze poglad, ze jezeli cos nie jest Bossem to jest do niczego, jest bardzo mylny. To samo tyczy sie gitar. Wiadomo, ze nie ma co chwalic gitary ktora nam kaleczy progami palce Wink ale tania gitara tez moze swietnie zabrzmiec. Podsumowujac... nie wstydzcie sie swojego niemarkowego sprzetu. Jezeli tylko jestescie zadowoleni z jego brzmienia to jest ok.


Ja sam u?ywam kompresora Behringera i jestem zadowolony. Najlepiej dan? kostk? wypr?bowa? w sklepie. Polecam gor?co tanie sprz?ty ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Bluesman
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 97
Rejestracja: sierpnia 1, 2006, 10:34 am
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: mr izzy » października 20, 2006, 1:04 pm

hmm by?o co? o tych kostkach w kt?rymy? z numer?w Gitarzysty...co do tego co napisa? Bluesman....hmmm mo?e i jest troche racji w tym ...ale po co ??czy? exara z chorusem jakiej? kody czy co? jak za kase wydan? na te efekty mo?na by kupi? bossa???...jedno jest pewne i najpewniejsze...nigdy nie nale?y z g?ry os?da? sprz?tu je?li si? go najpierw nie wypr?buje w sklepie czy gdziekolwiek indziej
Awatar użytkownika
mr izzy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 67
Rejestracja: października 15, 2006, 4:08 pm
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Postautor: el.guitar » października 20, 2006, 1:54 pm

No to mi pewnie nie pomo?ecie...

Trzeba pochodzi? i obs?ucha? co si? da bez wzgl?du na cen?. ?yczcie mi cierpliwo?ci. Mo?e znajd? jakie? niedrogie cudo, a mo?e stwierdz?, ?e trzeba jeszcze troch? uciu?a?.

Je?li kto? ma jeszcze jakie? do?wiadczenia, to s?ucham...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Marchwiak » października 20, 2006, 3:58 pm

gralem na berhi...co? tam, takim rozowym, jekis mega disotrtion czy cos i dzwiek byl tak samo plastikowy i 'suchy' jak obudowa, juz wole swoj efekt w piecu
jedni po prostu graj?, a inni musz? zapier...
nienawidz? ludzi pisz?cych 10 post?w skolei...
nienawidz?...
Awatar użytkownika
Marchwiak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 118
Rejestracja: lutego 20, 2006, 10:46 pm
Lokalizacja: Opole

Les Paul

Postautor: alojz keta » października 20, 2006, 4:04 pm

Awatar użytkownika
alojz keta
bluesman
bluesman
 
Posty: 340
Rejestracja: lutego 26, 2005, 9:02 am
Lokalizacja: Miko??w

Postautor: Basman » października 20, 2006, 4:15 pm

Po mojemu jestr tak, ?e se b?dziesz musia? kupi? cokolwiek, d?u?ej na tym pogra? i dopiero wtedy dojdziesz do jakich? wniosk?w i b?dziesz mia? punkt odniesienia. Wtedy trzeba b?dzie sprzeda? to co Ci nie pasuje, i ju? du?o bardziej ?wiadomie kupi? inne zabawki.

Tow. Bluesman napisa? pi?kny wyw?d. Jako basman czasem to si? nawet dziwi?, ?e moi koledzy kupuj? pojedyncze kostki EBS-a po 800 z? za sztuk?. Jak ich sta?, to git, ale mam to samo zdanie na ten temat co prezes Pi. Na graniu trzeba zarabia?.

No chyba ?e kogo? sta? na efekty za 4 tysie - to jego brocha. Fakt, ?e drogie zabawki s? bardziej profesjonalne, ale jak si? nie jest Kubic?, to si? bolidem F1 ?adnie nie pojedzie. Znam go?cia, kt?ry ma 4 EBSy - compresor, chorus, octawer i przester. Pewnie, ?e to najwy?sza p??ka, ale moim zdaniem na "normalne" ucho efekt, jaki mo?na osi?gn?? za pomoc? kombajnu digitecha czy zooma jest podobny.

tyle, ?e MSZ gorzej tu z przesterami. O ile efekty przestrzenne czy czasowstrzymywacze :) (dileje i pog?osy) w tanich zabawkach s? wporzo, o tyle przester jednak trudniej ?adny uzyska?. Mam z tym tyle spokoju, ?e nmie lubi? przesteru w basie :).

Reasumuj?c powy?sze bezsensowne wywody - musisz sobie co? kupi? i pogra?, a po p?? roku b?dziesz ju? du?o bardziej ?wiadomie szuka? swojego brzmienia, a to jest zawsze odczucie subiektywne i nikt Ci na forumie nie pomo?e.

Amen :).
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 138 gości