Problem z połączeniem pickupów w stracie

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Problem z połączeniem pickupów w stracie

Postautor: Krzysiek101 » marca 23, 2010, 2:55 pm

Otóż połączyłem pickupy jak na rysunku i według mnie powino działać to mniej więcej jak układ 2x humbucker, ale coś jest nie tak, bo w pozycji gdzie łącze ze sobą wszystkie cewki (coś jak środkowa pozycja w gitarach z układem HH) to dźwięk jest taki przymulon jakby telefoniczny i nie mam pojęcia jak temu zaradzić. Na rysunku nie jest to zaznaczne ale przy potencjometrach Tone zastasowałem kondensatory jak dla układu HH 2xtone 2xvolume. Może ktoś z was ma pomysł jak sobie z tym poradzić.

Obrazek
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » marca 23, 2010, 3:09 pm

Zamień + i - w jednym z "humbackerów". W środkowej pozycji włączone są najpewniej w przeciwnych fazach, więc dźwięk staje się cichszy, cieńszy.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » marca 23, 2010, 10:00 pm

No to prawdziwego humbuckera pod mostkiem zostawiłbym bez zmian, a te dwa single podpiąć odwrotnie. Tylko zastanawia mnie czy czy "humbucker" pod gryfem będzie działał jak należy, bo jak go podepne odwrotnie to według mnie będzie w przeciwnej fazie. Myślałem jeszcze nad wyrzuceniem kondensatora połąćzonego z tone 1.

Dla jasności przy singlach "-" oznacza oplot kabla.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » marca 23, 2010, 11:03 pm

Chodzi o to, że najpewniej właśnie teraz jest odwrotnie w fazie. Jeśli masz wyprowadzenia z singli w ekranowanym kablu, koniecznie wymień te kable. Jeśli lubisz kombinować z różnymi połączeniami, to najlepiej od razu wlutuj dwie żyły + ekran (wtedy nie będzie problemu w razie zmiany polaryzacji, etc.)
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » marca 24, 2010, 10:48 am

Chyba zrobię jak mówisz. A tak na marginesie to da się jakość sprawdzić gdzie cewka ma początek a gdzie koniec bez konieczności rozbierania jej na części?
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » marca 24, 2010, 1:17 pm

Trzeba by w nią zajrzeć, jednak nie ma to większego znaczenia. Jest to sprawa czysto umowna i ma znaczenie wyłącznie wtedy, gdy chcesz bardzo dokładnie sparować przetworniki. Jeżeli chcesz łączyć dwa przypadkowe single, ew. single z jednego kompletu, ale nie najwyższych lotów - to istotny jest efekt końcowy - czyli polaryzacja (zależna od kierunku nawijania i ustawienia magnesów).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » marca 25, 2010, 5:41 pm

No teraz działa jak należy. Dzięki za pomoc. Tylko nie mogę zrozumieć gdzie wcześniej popełniłem błąd :roll:
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » marca 25, 2010, 11:18 pm

Po prostu nie wziąłeś pod uwagę tego, że humbacker może mieć cewki nawijane w przeciwnym kierunku, względem singli (np S w prawo, N w lewo, a w singlach na odwrót).

Wszystkiego dobrego!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 225 gości

cron