mikser + komp

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

mikser + komp

Postautor: Tomiszon » lutego 24, 2010, 1:26 pm

Cześć!

właściwie mam wrażenie że powinienem to wiedzieć, w sumie to się domyślam, ale piszę żeby mieć jasność.

Sytuacja wygląda tak: wchodzę do studia, pan realizator podłącza parę mikrofonów, gram do paru mikrofonów i na komputerowym ekranie pojawia się kilka ścieżek z tych kilku mikrofonów, równocześnie.

Kupię sobie mikser, mikrofony kabel i przejściówkę, podłączę mikrofony, chcę podłączyć do kompa a mam tylko jedno wejście. przy niektórych kartach dźwiękowych może ze dwa, trzy. Jak podłączę to sygnał z miksera mi pójdzie na jedną ścieżkę.

Jak zrobić żeby móc nagrywać na komputer wielośladowo jednocześnie? zewnętrzna karta dźwiękowa z kilkoma preampami mikrofonowymi? mikser usb?


Oczywiście tak żeby było przyzwoicie i nie za drogo :twisted:

Pozdrawiam brać bluesową.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: faranek22 » marca 26, 2010, 5:18 pm

Moim zdaniem musi być specjalne urządzenie/karta bo programowo to powinno nie być większych problemów... Ewentualnie można włożyć kilka kart muzycznych w gniazda PCI i powinno też działać.



------------------------------------
narzędzia hakerskie
faranek22
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 33
Rejestracja: sierpnia 26, 2008, 12:40 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: @ndy.w » marca 27, 2010, 7:24 pm

są specjalne karty wielośladowe - oczywiście zewnętrzne. dużo droższe od "zwykłych" ale obecnie to jest śmiesznie tanie w porównaniu z tym co kiedyś. do tego wydajny komp i dobre oprogramowanie.

E-Mu, M-Audio i takie tam...
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Tomiszon » marca 28, 2010, 1:15 pm

Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: @ndy.w » marca 28, 2010, 1:41 pm

wygląda nieźle ale myślę że jak dobrze poszukasz to spokojnie znajdziesz coś równie dobrego a sporo tańszego. ale do tego przydałoby się kilka mikrofonów. warto pomyśleć o pojemnościowych
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Tomiszon » marca 28, 2010, 2:10 pm

no właśnie te tańsze najczęściej mają 2 kanały, a mi by się przydało więcej. Na chwilę obecną myślę o ustawieniu: pojemnosciowki "paluszki" na gitarę/gitary, na wokal SM58 albo pojemnościówka jeśli starczy kasy, i jeden duży pojemnik na pomieszczenie, żeby była i przestrzeń i selektywność. Więc 4 kanały to minimum.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: @ndy.w » marca 28, 2010, 4:39 pm

dobrze kombinujesz chłopie. widzę że masz poważne podejście do tematu. do rozwiązania pozostaną Ci 2 problemy:

1# dobre słuchawy na odsłuch. był już taki temat (słuchawki do bluesa czy coś takiego) i wielu się tam strasznie mądrze wymądrzało a każdy chwalił swoje. imho każde dobre słuchawki są dobre jeśli poznasz w jaki sposób oddają dźwięk

2# zapewnienie ciszy w pomieszczeniu w którym zamierzasz nagrywać. jeśli to jest domek za wsią to no problem ale jeśli mieszkanie w centrum miasta to będzie kłopot
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Tomiszon » marca 28, 2010, 6:02 pm

z ciszą kłopotu nie będzie ;)

hmmm no słuchawki rzeczywiście, trzeba będzie pomyśleć. w tej chwili mam philips shp2500

http://www.hitech.com.pl/?con=products& ... f2c56b2a2d

jakiejś wielkiej rewelacji nie ma (ja też wielkich porównań nie mam, z dobrych miałem na głowie tylko beyerdynamic za jakieś 600 zł, no oczywiście różnica była spora) ale tu chyba i rewelacji być nie musi, byle było słychać wyraźnie i bez zniekształceń.

ech kurczę, a kasy wydawać się nie chce...
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: @ndy.w » marca 28, 2010, 7:39 pm

problem "słuchawkowy" polega głównie na tym że nie masz studia i reżyserki ani realizatora czyli kogoś kto usłyszy co się nagrywa i ukręci co trzeba. oczywiście że można to obejść nasłuchując właśnie w słuchawach a heble w pozycjach neutralnych powinny oddać bezlitosną prawdę o tym co zagrasz i jak zabrzmisz...
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: synu » marca 31, 2010, 10:55 pm

ogólnie to zorientuj się dobrze, część kart z usb może rejestrować maksymalnie 2 ślady jednocześnie, lepiej kupić na firewire coś (dodatkowo nie obciąża procka)
teraz już chyba daje radę więcej się nagrać na usb, ale jak mówię, nie każde.

pytanie czy chcesz to włożyć do laptopa czy do pc, bo jak do pc to są tańsze opcje, na w/w pci np.

kupowanie miksera do nagrywania w domu nie ma raczej sensu (jeśli masz możliwość nagrywania wielośladowo) - taki masz w DAWie

jeśli chcesz nagrywać gitarę i wokal to imho też pomyśl o tym, że lepiej (wygodniej) byłoby nagrać te ślady osobno (po kolei), więc może jednak 2 kanały wystarczą :)

i pamiętaj o tym, żeby karta miała phantoma, jeśli chcesz pojemników używać :)
synu
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 51
Rejestracja: listopada 26, 2008, 9:26 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Tomiszon » kwietnia 1, 2010, 12:00 am

niestety Firewire w laptopie nie mam... no ale jesli jest interfejs usb 4-kanałowy to by było chyba bez sensu żeby nie mógł tych 4 kanałów naraz przekazywać.

nagrywanie na ślady osobno raczej nie wchodzi w grę, musi być na setę ;) a przynajmniej możliwość nagrywania na setę.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: synu » kwietnia 1, 2010, 4:40 pm

większość (a na pewno duża część) interfejsów na usb wysyła tylko sumę - jeden kanał stereo.

Nie wiem jak to jest w tym modelu, radzę tylko się dobrze upewnić, poczytać, żebyś później się nie rozczarował :)
info, że nagrywa wiele kanałów, nie zawsze znaczy, że nagrywa wielościeżkowo.

jeśli nie masz FW, no to w istocie zostaje Ci usb, chyba, że będziesz się bawił w jakieś konfiguracje typu: port FW na karcie pcmcia i wtedy możesz szukać czegoś z FW. W sumie nie jest to duży koszt.

zauważ też, że w tym tascamie masz tylko możliwość wysłania phantoma na wszystkie wejścia naraz, więc nie będziesz w stanie użyć jednocześnie pojemników i dynamicznych mikrofonów.

ogólnie to polecam rozglądnąć się za jakimś używanym sprzętem, bo za 1k możesz już znaleźć coś bardziej rozbudowanego i funkcjonalnego :)
synu
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 51
Rejestracja: listopada 26, 2008, 9:26 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Tomiszon » kwietnia 1, 2010, 4:47 pm

A czy nie jest tak że wysyłanie phantoma na mikrofon dynamiczny w niczym nie przeszkadza?
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: synu » kwietnia 1, 2010, 7:40 pm

hm, faktycznie :)
o ile kable są symetryczne to w istocie nie ma to znaczenia, sory za błąd :)
synu
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 51
Rejestracja: listopada 26, 2008, 9:26 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Jurek Muszynski » kwietnia 2, 2010, 8:46 am

Interfejs USB nie był projektowany z myślą o takich zastosowaniach. I zdarza się że karty na USB sprawiają problemy. Zdarzają się dropy i niestabilności. Jeżeli potrzebujesz niekłopotliwą i niedrogą kartę z kilkoma wejściami do laptopa, to np. RME Multiface. Za ok. 1200 zł (używana) masz 8 bardzo przyzwoitych wejść i 8 wyjść - co się przydaje np. kiedy chcesz zrobić kilka niezależnych miksów odsłuchowych. Sterowniki są wzorem stabilności - instalujesz i zapominasz o nich. Pudełko jest takie samo, a do niego są dwie wersje karty: PCMCIA i PCI.

Do tego potrzebujesz preampy mikrofonowe. Najtańszym rozwiązaniem jest jakikolwiek mikser, byle miał gniazda insert. Droższe miksery mają direct out'y. Kiedy nagrywam więcej śladów, to te mniej ważne (np. tomy) podpinam właśnie przez tani mikser Soundcrafta EPM.
Awatar użytkownika
Jurek Muszynski
bluesman
bluesman
 
Posty: 202
Rejestracja: grudnia 30, 2008, 9:47 am
Lokalizacja: Watford

Postautor: B&B » kwietnia 2, 2010, 9:08 am

Może kogoś zainteresuje takie urządzenie: Zoom H4n
Chyba nie spełnia wszystkich wymagań Tomka, ale myślę, że do podstawowych nagrań np. duetu może wystarczyć :) Cena to około 350$
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: przemak2 » kwietnia 2, 2010, 9:35 am

Obecne interfejsy USB 2.0 bez problemu nagrywaja 8 i wiecej kanalow, to nie USB 1. W praktyce rowniez USB sprawia mniej klopotow niz firewire. Zobacz takie cos - wyglada jak zabawka, ale jest calkiem sensownym urzadzeniem, umozliwiajac nagrania 8 sladow bez komputera (i z komputerem oczywiscie tez).
http://www.sklepmuzyczny.pl/sklepmuzycz ... ,8475.html
Awatar użytkownika
przemak2
blueslover
blueslover
 
Posty: 656
Rejestracja: lutego 16, 2007, 8:15 pm
Lokalizacja: Poznan

Postautor: Tomiszon » kwietnia 2, 2010, 11:27 am

Hmmm tak jak patrzę po tych różnych opcjach to jednak ten Tascam mi się wydaje coraz bardziej atrakcyjny, raz że nie wydaje się zbyt skomplikowany w użyciu, a dwa że w porównaniu z innymi o podobnych parametrach ten 1000 zł to jednak nie jest tak dużo - a z używanym taki problem że pewnie już nie będzie miał dołączonego oryginalnego Cubejsa. A zawsze lepiej mieć oryginalny niż kradziony... Wtedy z kupnem mikrofonu i kabli zamknąłbym się w 2000 zł, co już nie jest aż takim koszmarem.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: @ndy.w » kwietnia 2, 2010, 1:17 pm

summa summarum wychodzi jak zwykle że dobrymi radami piekło wybrukowany. bo tam różni różniste rzeczy doradzali a pytający i tak zdecyduje się NATO co sam wymyślił. ale spox. zapoznałeś się ze zdaniem innych.

a tak apropos cubase'a to zauważyłem że każdy ma swoją indywidualną metodę pracy z tym programem - odmienną niż inni. oczywiście to dzięki temu że program jest świetnie napisany i można sobie z nim pracować po swojemu.

no i pięknie. a potem kolejne płyty, kariera i takie tam... oczywiście potrzebne będzie parcie na szkło żeby móc przebić popularnością np. Dodę :P
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Tomiszon » kwietnia 2, 2010, 2:11 pm

@ndy.w pisze:summa summarum wychodzi jak zwykle że dobrymi radami piekło wybrukowany. bo tam różni różniste rzeczy doradzali a pytający i tak zdecyduje się NATO co sam wymyślił. ale spox. zapoznałeś się ze zdaniem innych.


Chyba o to właśnie chodzi, nie? :P Wcześniej nie wiedziałem czego szukam, teraz już trochę bardziej jestem naprowadzony. Ten Tascam wydaje mi się najbardziej odpowiedni do zastosowań które planuję, wprawdzie zoom wydaje się bardziej uniwesalny ale jest to koszt o połowę większy... zobaczymy jak to będzie z budżetem, bo od tego sporo zależy ;) Konkretne nagrania planuję robić w wakacje więc mam jeszcze trochę czasu na zmiany decyzji...

@ndy.w pisze:
no i pięknie. a potem kolejne płyty, kariera i takie tam... oczywiście potrzebne będzie parcie na szkło żeby móc przebić popularnością np. Dodę :P


parcia na szkło mi nie brakuje, gdy idę supermarketową (supermarkecianą?) aleją w świątecznych zakupów szale, cały czas twarz moja do witryn sklepowych przyklejona ślizga się po gładkiej ich szklanej powierzchni.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: przemak2 » kwietnia 2, 2010, 9:51 pm

Tomiszon pisze:Hmmm tak jak patrzę po tych różnych opcjach to jednak ten Tascam mi się wydaje coraz bardziej atrakcyjny


Wyglada calkiem w porzadku, jezeli 6 wejsc i jedno wyjscie stereo wystracza, to OK.
Awatar użytkownika
przemak2
blueslover
blueslover
 
Posty: 656
Rejestracja: lutego 16, 2007, 8:15 pm
Lokalizacja: Poznan


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości