Plyta uszkodzona przez uzycie zlego pisaka/markera

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Plyta uszkodzona przez uzycie zlego pisaka/markera

Postautor: bluesman1 » listopada 21, 2009, 1:26 am

Witam!

Mam pytanie. Otoz do rak wpadly mi plyty CD-R, ktore ktos nieumyslnie popsul, piszac na nich cienkopisem zamiast specjalnym markerem. W rezultacie przy odtwarzaniu pojawiaja sie ciagle tykania lub niemoznosc przeskoczenia do kolejnego utworu.
Sprobowalem metody z wcieraniem pasty do zebow, jednak dalo to polowiczny sukces - plyta odtwarza sie bez problemu, ale ciagle ,,cyka".
Czy istnieje skuteczna metoda aby wyeliminowac te bledy i zgrac plyte na dysk twardy? Chodzi mi tu przede wszystkim o profesjonalny software, ktory moglby zsamplowac i zastapic uszkodzone fragmenty dzwieku na zasadzie podobnej do MASH'a w odtwarzaczach kompaktowych lub droga eliminacji czestotliwosci na ktorych owo uszkodzenie wystepuje.

Pzdr
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Postautor: krak68 » listopada 23, 2009, 6:31 am

Kiedyś i ja miałem podobny problem. Dawno temu skompresowałem płytę na do formatu mp3. Podczas odtwarzania słychać było pewnego rodzaju stuki. Z tego co pamiętam, to wina była po stronie rodzaju kompresji, lub wersji programu do kompresowania. Owe stuki były słyszalne też po powtórnym przekształceniu mp3 na format audio. Może ktoś nagrał płytę audio z plików mp3 ?
...Dzisiaj miałem piękny sen...
Blues Drive
Awatar użytkownika
krak68
bluesman
bluesman
 
Posty: 240
Rejestracja: marca 28, 2007, 7:18 am
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Lewy » lutego 13, 2010, 6:42 pm

Pod Winshitem swego czasu używałem programu Exact Audio Copy. Zgrywa każdy sektor po dwa razy i porównuje. Jak się różnią, to próbuje jeszcze kilkadziesiąt razy. Pod linuxem jest RipperX, podobny w działaniu a szybszy i chyba dokładniejszy. Zgrywałem nim pękniętą płytę i udało się :D
Awatar użytkownika
Lewy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 83
Rejestracja: września 11, 2008, 7:40 pm

Postautor: Tomek D. » lutego 18, 2010, 9:57 pm

niestety, płytę dużo łatwiej uszkodzić od góry niż od dołu. Jeżeli płyta jest porysowana od dołu, to można oddać ją do szlifowania na specjalnej maszynie.
Tak to pozostają programy do odzyskiwania danych, ale może być z tym różnie.
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Lewy » lutego 19, 2010, 10:14 pm

Dokładnie tak. Jednak w tym przypadku, jeżeli płyta tylko 'cyka' albo przeskakuje, jest duża szansa na odzysk tym softem. Bądź co bądź, z tego co pamiętam, to w przypadku płyt audio sektor ma zdaje się trochę większą pojemność, z czego część to dane naprawcze rozrzucone w obrębie całej ścieżki.
Awatar użytkownika
Lewy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 83
Rejestracja: września 11, 2008, 7:40 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości