Szumiący humbucker

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Szumiący humbucker

Postautor: Krzysiek101 » marca 6, 2009, 7:48 pm

Niedawno kupiłem płytkę do strata w układzie HSS. Płytka pochodzi ze Squiera, single grają bez zarzutów, brzmienie nie najgorsze tylko jest drobny problem z humuckerem, po prostu szumi, a sam szum jest o wiele głośniejszy niż przy połączeniu obu singli (gryf+środek). Sprawdziłem czy masa nie jest źle poprowadzona i okazuje się że wszystko jest jak powinno, więc pytanie dlaczego szumi?
Czy to kwestia połączeń, czy raczej przetwornik daje d... znaczy ciała :D
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: Tomek D. » marca 7, 2009, 5:31 pm

ale szumi, czy burczy (przydźwiek 50Hz) ?
Jeżeli burczy, to możliwe, że została zamieniona faza jednej z cewek w humbuckerze.
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Krzysiek101 » marca 7, 2009, 8:41 pm

raczej buczy tzn. tak sobie pobzykuje, czyli jak można zmienić faze? Chyba że to wina czego innego.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: Tomek D. » marca 8, 2009, 1:12 pm

Cewki w humbuckerze zwykle łączy się szeregowo w przeciwfazie. W obu cewkach indukuje się przydźwięk o prawie identycznej amplitudzie, ale dzięki takiemu połączeniu, suma dwóch sygnałów o przeciwnych fazach daje zero. Uzyskujemy w ten sposób wyeliminowanie większości przydźwięku.
Jeżeli Twój humbucker ma 4 przewody + ekran, to najprawdopodobniej jest to pomyłka w połączeniu.
Jeżeli ma 2 żyły + ekran, też jest możliwa pomyłka w połączeniu.
Jeżeli ma 1 żyłę + ekran, to raczej ciężko się pomylić... no chyba, że ktoś przylutował ekran zamiast sygnału...
Tutaj jest kilka ciekawych linków:
http://www.projectguitar.com/tut/pickupwiring.htm
http://www.projectguitar.com/ref/wire.htm
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Krzysiek101 » marca 9, 2009, 3:54 pm

Jak działa humbucker to wiem, ale dobrze że napisałeś może innym się przyda. Wszystko wygląda tak, że musiałem całość przelutować, bo jakbyś przełącznika nie ustawił zawsze wszystkie pickupy działały, taka ci to ciekawostka przyrodnicza, do tej pory nie mogę pojąć jak można było coś takiego zrobić :D Teraz wszystko działa jak należy i jestem pewien że wszystko dobrze polutowałem, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Nie chce mi się teraz rozbierać wiosła, ale z tego co pamiętam to są dwie żyły (zielony przylutowany do przełącznika i biały do masy).

A zapytam jeszcze tak. Gdyby to nie była kwestia połączenia to jakie mogą być jeszcze przyczny takiego buczenia?


EDIT: Czy da się ustalić w którą stronę ma być wsadzony humbucker jeżeli nie jest on w żaden sposób opisany, a te metalowe rdzenie są jednolite nie tak jak w innych pickupach gdzie jedna część zazwyczaj wygląda jak śrubki.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: Tomek D. » marca 9, 2009, 11:01 pm

Krzysiek101 pisze:A zapytam jeszcze tak. Gdyby to nie była kwestia połączenia to jakie mogą być jeszcze przyczny takiego buczenia?


Trudno mi powiedzieć jakie mogą być jeszcze inne przyczyny buczenia. Jeżeli to jakaś chińszczyzna, to nie wykluczone, że pomylili się łącząc cewki w środku przetwornika.
W moim starym Ibanezie od nowości nie było połączenia masy ze strunami. Po rozebraniu gitary okazało się, że w fabryce, wiercąc otwory pod wkręty przewiercili kabelek łączący masę z mostkiem...
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 147 gości