Rodzaje kondensatorów i ich wpływ na brzmienie Lampiaka

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Rodzaje kondensatorów i ich wpływ na brzmienie Lampiaka

Postautor: robert » grudnia 4, 2008, 11:59 am

Wpływ na brzmienie wzmacniacza mają nie tylko same wartości pojemności ale tez materiał z którego wykonany jest kondensator.

Dlaczego w określonym miescu we wzmacniaczy lampowym do gitary zastosowano.taki kondensator a nie inny



Wg. specjalnych zamierzeń konstruktora
używa się kilka rodzajów.

Polipropylenowe - wpływ na brzmienie dość spory , tłumione są najwyższe cżęstotliwośći , brzmeinie się ociepla i i traci swoja przezroczystośc ,
metalowe - dosyć dobrze przenoszą niskie tony , lekko tłumią najwyższe częstotliwości , środkowe częstotliwości przedostają sie jaskrawie .
Foliowe - jedne z najbardziej popularnych i używanych we wzmacniaczach lampowych , praktycznie przenoszą całość pasma nie modelując , spisują się świetnie na pierwszym stopniu wzmacniacza i za inwerterem
Ceramiczne - chyba najlepsze do brzmień gdzie uwypuklamy najwyższe częstotliwości , słabsze przenoszenie dołu , niska tendencja do mulistego brzmienia , wspaniałe przenoszenie środka pasma , najlepiej nadają się w filtrach podbijających góre i środek pasma wzmacnaicza .

Tantalowe - pracuja zwykle w filtrach katodowych , od zwykłych eletrolitów róznia sie super przenoszeniem i podbijaniem górnych częstotliwości ,między innymi dlatego użyte sa w barwie tonu abz jeszcze bardziej subtelnie uwzpulić to czym gra ten stombox w ibanezach Ts808 i całej rodzinie

Własciwości te odnoszą się także do kondensatorów w stompboxach i innych urządzeniach analogowych do gitary .

W zależności co chcemy skroić używamy pomiędzy stopniami , na katodach i anodach , wpinanych w masę a siatkę określonych kondensatorów które mają różne właściwości , szczególnie mocno mające wpływ na brzmienie w pierwszym stopni wzmacniacza jak równiez regulacji barwy tonu ,ogólnie dla ścisłości to całość
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 4, 2008, 6:08 pm

Szczerze, mówiąc w moim marszałku władowałem wszystkie polipropyleny WIMA. Natomiast szczerze mówiąc nigdy nie widziałem foliowego, chyba że nie wiem jak one wyglądają (bardzo prawdopodobne).
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: robert » grudnia 5, 2008, 3:07 pm

[quote="Turgon"]Szczerze, mówiąc w moim marszałku władowałem wszystkie polipropyleny WIMA. Natomiast szczerze mówiąc nigdy nie widziałem foliowego, chyba że nie wiem jak one wyglądają (bardzo prawdopodobne).[/quote]

Jakąś 800 tkę zrobiłeś chyba , to w jednokanałowym tego typu nie odczujesz zbytniej róznicy ba nawet zabrzmi pozytwyniej , tylko że polipropyleny ,napisze tu troszkę bzdurę , ale tak przynajmniej jest z doświadczenia , gra się trudniej ,tak jakoś twardzej i te struny się nie kleją do palca ,na flażoletach trzeba mocniej strzelać .

w bardziej zaawansowanych kanałach high gain , należy mieszać niestety .


Jak dałeś wszędzie te polipropyleny , to spróbuj na katodach rypnąć tantale , może się zmienić na plus , spróbuj , bardziej wyjaskrawisz piec i będzie jeszcze lepiej czuć marshallowską ziarnistość, spróbuj może cos dać , nie obiecuję bo żeby sie przkonać muszę mieć piec w rękach , ale spróbuj.
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 5, 2008, 4:56 pm

Dla mnie brzmienie jest świetne i strasznie jasne :) Po prostu takie jakie chciałem. Dlatego budowę tego pieca praktycznie uznałem za zakończoną.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Lewy » lutego 2, 2009, 1:42 am

Na pewno jako sprzęgające (anoda poprzedniego stopnia i siatka następnego) zamontuj styrofleksowe, nie będą przepuszczać ani odrobiny stałego napięcia na następny stopień. A jak masz taką możliwość, sprawdź pod nominalnym napięciem upływność.
Awatar użytkownika
Lewy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 83
Rejestracja: września 11, 2008, 7:40 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 286 gości

cron