PIKAPY W STRATOCASTERZE

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

PIKAPY W STRATOCASTERZE

Postautor: andrzej-blues » listopada 22, 2008, 10:45 am

zawsze mnie nurtowalo jak rozróżnić sigle w stratocasterze-- alnico 3 alnico 5 itp itd.-- napisów na nich nie ma po wyjeciu też podobne
ogólnie o sinlach-- modele --jakie sa obiektywnie uwazane za najlepsze a jakie slabe-- wiem tylko ze cenione sa kobaltowe noiselss.
Jakie sa najlepsze do bluesa itd.
każda informacja jest cenna choć wiadomo że przeważaja raczej odczucia subiektywne i kazdemu może pasowac co innego-- mimo wszystko kto wie nie błądzi.
Czy przy kupnie gitary można sprawdzić jaki model pikapów ma rzeczywiscie
andrzej-blues
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 98
Rejestracja: września 27, 2008, 7:27 pm
Lokalizacja: wieliczka

Postautor: el.guitar » listopada 22, 2008, 12:45 pm

Noislessy nie są singlami! To przetworniki dwucewkowe, tylko że cewki są ułożone jedna nad drugą (tzw. stos), a nie obok siebie, jak w tradycyjnym humbie. Oczywiście jest to uwaga czysto techniczna, bo jeśli chodzi o brzmienie, to chyba dla gitarzysty mało istotna jest budowa przetwornika.

Jak rozróżnić single? Rozumiem, że pytasz o to jak określić model oryginalnych przetworników montowanych w Fenderach. Właściwie... nie wiem. Za mało oryginalnych stratów miałem w swoich łapskach, ale może ktoś z forum wie.

Co do magnesów, to wpływają głównie na siłę sygnału i sustain - na brzmienie w mniejszym stopniu. Wpływ na brzmienie może mieć co najwyżej kształt i wymiary magnesów, a nie materiał, z którego są wykonane. Największy wpływ na brzmienie singli (humbów również) ma cewka: jej wysokość, wymiary rdzenia, średnica drutu, ilość zwojów, sposób nawijania.

Najsilniejsze - ceramiczne dają silny sygnał, ale zmniejszają długość wybrzmiewania strun, w skrajnych przypadkach uniemożliwiają poprawną intonację, a w gitarach z mostem Floyd Rose jest ryzyko, że jak ustawisz pickupy za wysoko, to struny się do nich przykleją.

Najsłabsze magnesy, czyli AlNiCo 2, wytwarzają słabsze pole, więc i sygnał z pickupa jest mniejszy, zyskujemy natomiast mniejsze zaburzenia drgań strun - dłuższy sustain.

Co do wrażeń subiektywnych, to usłyszysz tyle zdań, ilu użytkowników forum zabierze głos. Ja polecam Lace Sensors. Podobnie jak noislessy mają bardzo mały brum (tylko że tu rzeczywiście jest tylko jedna cewka, więc to prawdziwe single). Nawijane są bardzo cienkim drutem (średnica prawie 2x mniejsza niż w standardowych singlach), na bardzo wąskim rdzeniu. Mają znacznie wyższą impedancję, ale i też wyższy sygnał od typowych singielków. Magnesy są w nich bardzo nietypowe - umieszczone po bokach cewki i pod nią, dodatkowo pole jest rozpraszane stalowym "grzebieniem" nad cewką, co ma zmniejszyć pole wokół strun. Co do brzmienia... nie każdy je lubi, ale mnie odpowiadają i nie zamienię ich na żadne inne. Gram na secie Blue (N), Gold (M) i 2xRed (B). Przy czym pozycji M nie używam, bo może LS Gold pasowały Claptonowi, ale mnie nie. Planuję zastąpić Golda LS Burgundy, albo Light Blue.

Pewnie można sprawdzić jakie przetworniki są w wiośle (w sensie czy są oryginalne i jaki to model), ale chyba ważniejsze jest to, jak ta gitara brzmi.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: druciki » listopada 22, 2008, 2:17 pm

Może tu coś będzie:
http://www.strat.stone.pl
-= low power tweed twin =-
druciki
bluesman
bluesman
 
Posty: 253
Rejestracja: stycznia 13, 2008, 5:07 am

Postautor: borszysz » listopada 23, 2008, 9:14 am

Ja wsadziłem 3 x Schaller Vintage S6 Custom i jestem z nich bardzo zadowolony. Naprawde klasyczne stratowate brzmienie, szklanka na cleanie, przester z klasycznym takim hmmm zadziorkiem:P Na youtubie jak wpiszesz Bluestracja, to można posłuchać jak to gada. Pzdr
Pozdrawiam!
Borszysz

M: wojtek@hoodooband.pl

www.HOODOOBAND.pl
Awatar użytkownika
borszysz
blueslover
blueslover
 
Posty: 619
Rejestracja: lipca 15, 2008, 3:40 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: krienai » listopada 24, 2008, 2:08 pm

Witam

Jeśli pozwolicie to podepnę sie do tematu i zapytam o pickupy GFS Stratocaster Vintage Alnico Stagger - czy ktoś miał z nimi do czynienia i jeśli tak to o jakieś recenzje bym prosił. Na Harmony Central są nawet chwalone a cena w okolicach 200 zł za set na Allegro zachęca do kupna tylko czy brzmią - that is the question? :) Z góry dzięki.


Pozdrawiam
"There must be some kind of way out of here..."
Awatar użytkownika
krienai
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 66
Rejestracja: lutego 11, 2007, 1:40 am
Lokalizacja: wieś stołeczna

Postautor: andrzej-blues » listopada 24, 2008, 6:02 pm

Borszysz czy to te shallery
http://www.youtube.com/watch?v=tqanO9Yn ... re=related
jaki wzmacniacz-- czysty przester z wzmaka czy z jakšœ kostkš- pytam z ciekawosci-- dla mnie troche za ostry ale to może tak z nagrania brzmi
andrzej-blues
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 98
Rejestracja: września 27, 2008, 7:27 pm
Lokalizacja: wieliczka

Postautor: borszysz » listopada 24, 2008, 6:52 pm

Tak to te. Wzmacniacz to kopia 800, paczka hartke gh410, przester idzie z bossa me50 ustawionego na TubeScreamera z odkręconym gainem. Jak mi się uda, to jutro nagram na probie jakieś próbki z czystym kanałem na każdej pozycji i z mniejszym przesterem i wrzuce ci gdzieś na neta.
Pozdrawiam!
Borszysz

M: wojtek@hoodooband.pl

www.HOODOOBAND.pl
Awatar użytkownika
borszysz
blueslover
blueslover
 
Posty: 619
Rejestracja: lipca 15, 2008, 3:40 pm
Lokalizacja: Katowice


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 161 gości

cron