Zamienniki lamp

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Zamienniki lamp

Postautor: posener » listopada 18, 2008, 4:46 pm

Mam zamiar nabyć Wzmacniacz Fender Vibro Champ XD. Lampy 12 AX7 i 6V6 - obie chińskie. Czytałem niepochlebne opinie na temat tych lamp. Jakie inne lampy można zastosować aby uzyskać poprawę dźwięku? Wchodzą w grę Tungsol, Mullard (reissue), Sylvania, Sovtek. Byłbym wdzięczny za radę fachowców.
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm

Re: Zamienniki lamp

Postautor: druciki » listopada 18, 2008, 4:52 pm

posener pisze:Mam zamiar nabyć Wzmacniacz Fender Vibro Champ XD. Lampy 12 AX7 i 6V6 - obie chińskie. Czytałem niepochlebne opinie na temat tych lamp. Jakie inne lampy można zastosować aby uzyskać poprawę dźwięku? Wchodzą w grę Tungsol, Mullard (reissue), Sylvania, Sovtek. Byłbym wdzięczny za radę fachowców.


12AX7 - na ECC83 RFT, Neuhaus czy Tungsram,
6V6 - na 6P6S (posowieckie) - np. z www.kt66.prv.pl
-= low power tweed twin =-
druciki
bluesman
bluesman
 
Posty: 253
Rejestracja: stycznia 13, 2008, 5:07 am

Postautor: Wojtek Młynarczyk » listopada 18, 2008, 5:00 pm

Dokładnie takie właśnie lampy mam w swoim wzmaku: Dynacord Twen II (wcześniej pod nazwą Echolette Junior) - klon tego właśnie Champa. RFT (od Zoltana) na preampie i 6P6S na końcówce (kupione właśnie od firmy z tego linku) Używam pod harmonijkę i gada bardzo fajnie. Zaprzyjaźniony gitarzysta go próbował i był zachwycony - stwierdził, że Fender Blues Junior, to w porównaniu z moim dinem, gówno (sorry, to jego słowa, nie moje). Więc moge śmiało polecić.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: posener » listopada 18, 2008, 8:59 pm

A co sądzicie o RCA 1962 Long Gray Plate Square Getter 12AX7 lub NOS Tesla Genuine ECC803 S 12AX7 ?
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm

Re: Zamienniki lamp

Postautor: robert » listopada 28, 2008, 2:05 am

posener pisze:Mam zamiar nabyć Wzmacniacz Fender Vibro Champ XD. Lampy 12 AX7 i 6V6 - obie chińskie. Czytałem niepochlebne opinie na temat tych lamp. Jakie inne lampy można zastosować aby uzyskać poprawę dźwięku? Wchodzą w grę Tungsol, Mullard (reissue), Sylvania, Sovtek. Byłbym wdzięczny za radę fachowców.


Witam

z mojego doświadczenia - Do Fendera polecam ci zdecydowanie tylko te lampy

JJ Tesla Ecc83s przedwzmacniacz (bardzo ciepłe i czyste brzmienie , Top do Fenderowskiej szklanki )
Sovtek 6v6 GT EH koncówka mocy ( Bardzo jasne i przezroczyste , potrzeba naprawdę silnego sygnału żeby je przesterować , prądy katody można śmiało ustawiać na 35- 40 mA , czyli 70-80 ma z pary ( ), jest to lampa która z palcem w czterech wytrzymuje napięcia 450volt na siatkach ekranujących i 475 na Anodach , więc będzie także ci lata słuzyć w tym fenderze .

mało jest lamp wytrzymujących takie warunki pracy ., wiadomo też jak to się rewelacyjnie przekłada na brzmienie koncowe .


po prostu kompet do Fenderów moim zdaniem , po wielu doświadczeniach z Fenderami najlepszym kompletem okazywał się właśnie ten .

Twój Fender Vibro Champ , pracuje przy Anodach zasilanych 324volt, do tego w klasie A ,




Ecc83 RFT ogólnie jest to lampa z długą anodą więc duża pojemnność w zakresie wysokich tonów oznacza ich wyciszenie :

Lepiej użyć specjału do takich modów czyli 12AX7 LPS
anoda jeszcze dłuższa i wyższe wzmocnienie , dużo lepsze brzmienie

do tego czesto stosowana w tuż przed koncówką mocy

Ecc83 RFT naprawdę brzmi gorzej od tej powyżej ., Jeżeli chcesz zmulenia do harmonijki , należy użyć dobrego mikrofonu a lampę raczej dać o jasnym Ecc83S a nie ciemnym 12AX7LPS brzmieniu .

Niedawno np : z kolegą bawiliśmy się Orange AD30 , firmowo siedziały w nim 3x 12AX7WA
okazało się że najlepiej sprawdził się konfiguracja
1.12AX7WC
2.ECC83S
3.12AX7EH

efekt końcowy zależy zawsze od sposobu konstrukcjii własnej lampy , stopnia wzmocnienia .

Warto experymentować samemu



świetne były też lampy typu 7025 , tylko ciężko teraz dostać te NOS y.



Co do chińszczyzny jaką kupisz , musisz wiedzieć że problem był przeważnie w lampach koncowych które w bardzo krótkim czasie przestawały trzymać parametry wg. ustalonych norm , jednakże brzmieniowo są bardzo dobre , oczywiście przez bardzo krótki czas i to racując w kklasie AB przy napięciu 400-425 volt

W twoim wzmacniaczu występuje tylko jedna lampa przedwzmacniaccza
dlatego zainwestuj i kup sobie kilka rodzajów , potem reszte możesz przecież sprzedać .

Z lampą w koncówce można polemizować , klasa A,tylko 324 volty na anodzie , a więc wcale nie wyżyłowane warunki pracy , czyli ta chinszczyzna może się tu dobrze spisywać i może szkoda kasy na wymianę .
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: posener » listopada 30, 2008, 8:59 pm

Dziękuję za posty. Na razie wzmacniacz kupiony, ale jest w Niemczech i czeka na kogoś kto będzie jechał do Polski. Kupiłem także radziecką lampę 6P6S na końcówkę mocy:
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... 0310984684
Do przedzmacniacza zamierzam kupić kilka lamp i poeksperymentować. Wzmacniacz będzie wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem czyli do gitary.
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 142 gości