LAMPOWCE CRATE

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Postautor: el.guitar » grudnia 3, 2008, 2:33 pm

Szukałem wzmacniacza pracującego w klasie A, stąd zainteresowałem się ampami Crate V33 i starszym V32. Dopiero teraz zwróciłem uwagę na V50, z końcówką na dwóch EL34 w klasie AB, oczywiście.

Obecnie produkowany V50 ma dokładnie ten sam preamp, co V33, różni się tylko końcówką, ale poprzedni model V50 miał preamp z osobnym EQ dla każdego kanału i nawet z osobną regulacją reverbu na kanał. W sekcji master jest też potencjometr presence, który pracuje w częstotliwości 20kHz i w zakresie 20dB, co jest chyba lepszym rozwiązaniem, niż obecnie stosowany przełącznik presence, podbijający pasmo 10kHz o 10dB - na pewno to rozwiązanie daje większą paletę brzmień.

Na uwagę zasługują też potencjometry tonu starszego V50. W kanale czystym regulacja jest w zakresie 20dB dla bass i treble, natomiast środek jest strojony na 600 Hz (czyli niskie-średnie) z zakresem regulacji 6dB. W kanale przesterowanym natomiast środek jest strojony na 1kHz, czyli podobnie jak we wzmacniaczach marshallopodobnych. Myślę, że tak zaprojektowany preamp pozwoli na bardzo drastyczne zmiany barwy, a co za tym idzie dużą paletę brzmień.

W przypadku V50 między starszym, a obecnym modelem jest też zasadnicza różnica w stosunku sygnału do szumów. Starszy model 70dB, nowszy 48dB. Chyba po raz kolejny możemy się przekonać, że lepsze wrogiem dobrego. Na plus dla nowego V50 jest chyba tylko funkcja boost, podbijająca środek, oraz 2-przyciskowy footswitch. W starszym nogą można zmieniać tylko kanał.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: badboy7 » grudnia 4, 2008, 11:49 am

niema footswitcha w komplecie, ale piec obsługuje każdy standardowy 2 przyciskowy foot.i z tego co sie orientuję lampy na końcu są 6L6, chyba że elguitar pisał o starszym v50
badboy7
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 65
Rejestracja: lutego 17, 2007, 7:55 pm
Lokalizacja: Polkowice

Postautor: robert » grudnia 4, 2008, 12:03 pm

[quote="badboy7"]niema footswitcha w komplecie, ale piec obsługuje każdy standardowy 2 przyciskowy foot.i z tego co sie orientuję lampy na końcu są 6L6, chyba że elguitar pisał o starszym v50[/quote]

el34 czy 6l6 ,zależy z jakiej firmy , teraz producenci tyle modeli wypuszczają że lampy te czasmi wogóle się od siebie nie różnią .
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: robert » grudnia 4, 2008, 12:05 pm

te 10- 20 khz , jest dośc przemyślanym rozwiązaniem prze konstruktorów , ma to o wiele lepszy wpływ na brzminie we wzmaniczzach do rocka niż podbijanie 5-8 khz .
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: el.guitar » grudnia 5, 2008, 3:23 pm

robert pisze:te 10- 20 khz , jest dośc przemyślanym rozwiązaniem prze konstruktorów , ma to o wiele lepszy wpływ na brzminie we wzmaniczzach do rocka niż podbijanie 5-8 khz .

Dokładanie tak, ma to pozwolić na większe nasycenie przesteru wyższymi harmonicznymi.

Co do lamp w V50, to rzeczywiście jest różnie. Obecny ma chyba 6L6, a nie EL34, ale to nie jest chyba drastyczna różnica. Osobiście zastanawiam się nad tym starszym V50 (z podwójną korekcją). Ciągle można je znaleźć w sklepach (oczywiście nie wiem czy również w Polsce).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Turgon » grudnia 5, 2008, 3:42 pm

el.guitar, różnica tetroda, a pentoda jeśli chodzi o przesterowanie się końcówki jest drastyczna.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: el.guitar » grudnia 5, 2008, 3:45 pm

OK, OK, nie kłóćmy się. ;) Sorry.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: robert » grudnia 5, 2008, 5:03 pm

[quote="Turgon"]el.guitar, różnica tetroda, a pentoda jeśli chodzi o przesterowanie się końcówki jest drastyczna.[/quote]

Można też zrobić tak że będzie nie zauważalna ta róznica i nie rozróznisz czy to tryb triodowy czy pentodowy ,

najpierw się troszkę pobaw tym tematem a potem stwierdzisz sam że tak jest w rzeczywistosci

Zadam ci małą zagadkę , do czego służą rezystory włączone w siatki ekranujące lampy wyjściowej ?

i dlaczego wzmacniacze z możliwościa pracy koncówki jako trioda posiadają dalej po jednym takim rezystorze na siatce ,

raz włączanym do filtra raz do anody ?
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 5, 2008, 7:25 pm

Robert, nie mówię o trybie triodowym, a pentodowym. To nie była literówka. Mówię o różnicach pomiędzy tetrodami strumieniowymi, a pentodami...

Co do twojego pytania nie wiem. Nigdy nie zbudowałem wzmacniacza z możliwością pracy w obu trybach.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: robert » grudnia 6, 2008, 2:40 am

1iygiu
Ostatnio zmieniony grudnia 6, 2008, 3:32 am przez robert, łącznie zmieniany 1 raz
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: robert » grudnia 6, 2008, 3:32 am

[quote="robert"]A El34 to tetroda strumieniowa z siatką trzecia ,
6L6 to tetroda bez tej siatki

Różnica pomiędzy obydwoma zależnie od producenta czasami jest tylko w nazwie
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 7, 2008, 9:59 am

Robert, bzdura... El34 to pentoda i ma trzy siatki, w tym tą trzecią hamującą, a tetroda ma dwie siatki i tzw. płytki hamujące, a to zasadnicza różnica i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: robert » grudnia 7, 2008, 10:37 am

[quote="Turgon"]Robert, bzdura... El34 to pentoda i ma trzy siatki, w tym tą trzecią hamującą, a tetroda ma dwie siatki i tzw. płytki hamujące, a to zasadnicza różnica i nie wprowadzaj ludzi w błąd.[/quote]

No to sobie jeszcze doczytaj na temat El34 .
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 7, 2008, 11:10 am

Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: robert » grudnia 7, 2008, 11:59 am

Ale ja się nie kłóce stary o teorie ,bo w teorii rzeczywiście róznice są w tych lampach , kwestia jest w temacie kto i jak produkuje i jak nazywa swoje lampy

Ja wprowadzam w bład czy producenci?


sobie zerknij w pare wzmacniaczy i popatrz dobrz gdzie i z czym ta siatka jest połaczona ., często wogóle nie jest uzyta , czasami połączona jest z katodą ,drukiem na ścieżce , czasami tego połaczenia nie ma ,

wzmak sprzedawany jest z 6L6 , a ty wsadzisz El34 ,no i co z tego wyszło ?

ktoś zaprojektował El34 w chinach która wyglada prawie identycznie jak 6550 .

W tym cały szkopuł ,
stare lampy np:Telefunken , czy Phillips ,tam róznica była bo był jasny podział na europejsckie EL34 i amerykanskie 6L6 ,

w dzisiejszej dobie producenci walcząc o jak najlepsze walory brzmieniowe swoich lamp często produkują rzeczy które nie są adekwatne do pierwotnych założeń typu lamp




Widziałem El34 gdzie anoda jest prawie identyczna jak w lampach amerykańskich a siatki trzeciej nie ma po prostu ale nazywa się el34
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: robert » grudnia 7, 2008, 12:50 pm

[quote="Turgon"]http://audioton.republika.pl/lampy2.html - a ty sobie poczytaj to.[/quote]


I daj spokój z tym hasłem że jak ktośnie umie grać na akustyku to nie jest gitarzysta , są takie typy że nie graja ani na akustykach ani na elektrycznych a są gitarzystami .
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 7, 2008, 1:06 pm

robert, gadasz bzdury jakich mało. Widzę, że nawet tom do Ciebie jasno nie trafia. EL34 nie mają wewnętrznego połączenia z tą siatką, natomiat 6L6 mają.
I kij mnie obchodzi co robią chińczycy, co produkują wg Ciebie producenci lamp. Ja się opieram na czymś jasnym i namacalnym jak karty katalogowe, a nie kurde jakiś własnych domysłach.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: robert » grudnia 7, 2008, 1:17 pm

[quote="Turgon"]robert, gadasz bzdury jakich mało. Widzę, że nawet tom do Ciebie jasno nie trafia. EL34 nie mają wewnętrznego połączenia z tą siatką, natomiat 6L6 mają.
I kij mnie obchodzi co robią chińczycy, co produkują wg Ciebie producenci lamp. Ja się opieram na czymś jasnym i namacalnym jak karty katalogowe, a nie kurde jakiś własnych domysłach.[/quote]

dobrze , po co się denerwujesz , są el34 i 6L6 , te pierwsze w założeniu powinny być pentodami a te drugie tetrodami ,.
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: Turgon » grudnia 7, 2008, 2:38 pm

Denerwuje się jak ktoś gada rzeczy wyssane z palucha.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: robert » grudnia 7, 2008, 3:20 pm

Oj kolego ! nie do końca ,nie do końca , ale zostańmy przy teorii , dobrze?
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: robert » grudnia 7, 2008, 3:29 pm

jak ktoś dalej ma wątpliwości że crate to górna półka to proszę odwiedzić ten link

http://www.youtube.com/watch?v=SY7mvH8w ... re=related
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: badboy7 » grudnia 7, 2008, 7:27 pm

niezły zestaw:)
badboy7
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 65
Rejestracja: lutego 17, 2007, 7:55 pm
Lokalizacja: Polkowice

Postautor: el.guitar » grudnia 7, 2008, 9:57 pm

Chcę taki! Ale full stack!!!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » grudnia 7, 2008, 11:08 pm

No i koniecznie drabinę, żeby do potencjometrów heada sięgnąć, dwie takie paczki będą miały ponad 3 metry wysokości...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: robert » grudnia 8, 2008, 7:07 am

[quote="Turgon"]Denerwuje się jak ktoś gada rzeczy wyssane z palucha.[/quote]

znalazłem coś na necie co rozwiąże nasze problemy w dyskusjii i zrozumiesz o co mi chodziło turgon , poczytaj sobie tu.

http://schematicheaven.com/mods/6l6toel34mod.htm
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: pyroslaw1 » grudnia 8, 2008, 2:58 pm

No więc ja , ten który zaczął dyskusje pozwole sobie wtrącic uwage że ogólnie sam dziele brzinie wzmacniaków na dwa - amerykanskie to lampiaki na 6l6 i 6v6 -oraz europejskie czyli na EL . Oczywiście cały wypiard robi głosnik , sam osobiście do 30 watowego tranzystorowego LANEYA made in china wsadziłem głosnik CELESTION GD12- 30 lata 70te .obudowe tez dałem handmade - normalnie cudo zasuwa jak złoto , niektórzy sądzą ze to lampa. Ale wracając do meritum sprawy czy ktos gruntownie przetestował to cos ?

http://www.artmusic.pl/offer/42/5712/crate_v_50112.html

co to jest warte ? tak naprawdę ?
blues , to zawsze blues jest ...nigdy nie zawiedzie

www.slawekpyrko.pl
www.kasachorych.com
pyroslaw1
bluesman
bluesman
 
Posty: 282
Rejestracja: marca 5, 2005, 9:06 pm
Lokalizacja: Bia?ystok

Postautor: robert » grudnia 8, 2008, 3:48 pm

NA YOUTUBE JEST TEST JAK TYP RZUCA NIM O ZIEMIE I DALEJ DZIAŁA .
robert
bluesman
bluesman
 
Posty: 213
Rejestracja: listopada 1, 2008, 5:18 am
Lokalizacja: Antarktyda

Postautor: badboy7 » grudnia 8, 2008, 6:52 pm

pyroslaw1 jak bedziesz przejazdem w okolicach polkowic lub głogowa wpadnij potestować, na F.hajłeju gra super rockendrolowo,ibanez LP z burstbuckerami pro ma piękne overdrajwy,a na sportowej kopi ibaneza z Billem Lawrence xl500 pod mostem mozna łupać ciężkie riffy,
badboy7
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 65
Rejestracja: lutego 17, 2007, 7:55 pm
Lokalizacja: Polkowice

Postautor: pyroslaw1 » grudnia 8, 2008, 8:19 pm

propozycja ciekawa ... z tym ze.... riffy na harmonijce cienko wychodzą
a juz sprawdziłem ze ze fendery na 6l6 robione sa zupełnie inne w brzmieniu niz peaveye te amerykańskie robione na EL kach

ooo :

http://pl.youtube.com/watch?v=O9bVvU1dJTc
blues , to zawsze blues jest ...nigdy nie zawiedzie

www.slawekpyrko.pl
www.kasachorych.com
pyroslaw1
bluesman
bluesman
 
Posty: 282
Rejestracja: marca 5, 2005, 9:06 pm
Lokalizacja: Bia?ystok

Postautor: StS » lutego 8, 2009, 4:52 pm

el.guitar pisze:Na Crate gra też Billy Gibbons (ZZ-Top), no ale oczywiście firma ta robi też profesjonalny sprzęt, więc na pewno ZZ-top nie mają na scenie ampów za 200 dolców... ;)
Obrazek
StS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3545
Rejestracja: lutego 15, 2006, 6:36 pm

PoprzedniaNastępna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 131 gości

cron