problem ze strunami w basie

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

problem ze strunami w basie

Postautor: mattik » sierpnia 2, 2007, 11:07 pm

witam, dawno mnie nie bylo na forum :)

mam maly problem z basem otóż mam gitarę basową Zak, która przeżyła juz kilka ładnych lat pożyczyłem ją od kumpla i wymieniłem w niej struny i pojawił się problem -> nastroiłem ją wszystko ok tylko że gdy chcę zagrać obojętnie na której strunie dźwięk na 1 progu tu zawsze struna opiera sie także na progu 2 i brzęczy... nie bardzo wiem jak to brzęczenie zniwelować.
liczę na pomoc z góry dziekuję.

pozdrawiam

mateusz
"... by? jednym z niewielu Skazanych na Bluesa, ten wyrok dodawa? mu si? ..."
Awatar użytkownika
mattik
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 138
Rejestracja: grudnia 19, 2005, 11:40 pm
Lokalizacja: Ostr?w Wlkp.

Postautor: luk@s » sierpnia 2, 2007, 11:18 pm

Hm... Jak dla mnie to:

- za niska akcja strun (mało prawdopodobne ale ;) )

lub

- nieprawidłowa krzywizna gryfu

mayones.pl -> Aby sprawdzić płaszczyznę chwytni dociskamy strunę G1 na pierwszym i ostatnim progu. Dobrze wyregulowany gryf powinien być delikatnie wklęsły, a na VIII progu odległość między szczytem progu a spodem struny powinna wynosić od 0,2 do 0,5 mm.

Więc sprawdź krzywiznę gryfu najpierw :)
luk@s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 26
Rejestracja: czerwca 6, 2006, 4:58 pm

Postautor: jomm » sierpnia 2, 2007, 11:27 pm

Całkowicie niewykluczone, że założyłeś struny innej grubości, co nieco zmienia odległość strun od gryfu, a inna siła naciągu delikatnie zmienia geometrię gryfu.
Awatar użytkownika
jomm
blueslover
blueslover
 
Posty: 649
Rejestracja: sierpnia 22, 2006, 12:54 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Pi-kny » sierpnia 3, 2007, 9:43 am

Jeśli założyłeś struny innej grubości lub od innego producenta to musisz za każdym wyregulowac gryf i ustawić menzurę!
Jeśli tego nigdy nie robiłeś lepiej daj gitare do fachowca. Szczególnie przy kombinowaniu z prętem w gryfie łatwo jest popsuć gitarę.

Widzę że jesteś z Ostrowa. Tu masz numer GG do osoby która wyregule Ci gitare za rozsądną cenę: 1259447
Awatar użytkownika
Pi-kny
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 46
Rejestracja: grudnia 6, 2004, 11:48 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Betsztyn » listopada 27, 2007, 10:56 pm

Wiadomo, ze gryf zmienia swoje naprezenie w zaleznosci od wielu czynnikow: roznica grubosci strun, temperatura otoczenia, wilgotnosc powietrza, czas itd... Ja generalnie dosyc czesto reguluje napiecie preta w gryfie. Natomiat od nie dawna zauwazylem, ze jest duzo mniej roboty z pretem, jak wymieniam struny, jedna po drugiej, zamiast wszystkie na raz.
Co mam na mysli to to, ze zdejmuje jedna stara strune i zakladam nowa i tak postepuje z kazda nastepna . W ten sposob gryf nie jest narazony na duze wahania napiecia w trakcie wymiany strun.
Awatar użytkownika
Betsztyn
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5454
Rejestracja: listopada 15, 2007, 3:38 pm

Postautor: radlow » grudnia 1, 2007, 12:12 pm

Polecam zrobić sobie setup basu.Dobrze ustawiony instrument to podstawa. Jeśli sie to robi z wyczuciem i przemyślanie to nic sie nie uszkodzi. Polecam ten manual http://garywillis.com/pages/bass/bassma ... anual.html
"czas budowlanki wybite zęby, stłuczone szklanki..."
Awatar użytkownika
radlow
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 92
Rejestracja: marca 8, 2006, 5:32 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości