6-string short scale bass

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

6-string short scale bass

Postautor: el.guitar » lipca 1, 2007, 11:40 am

Witam wszystkich, a w szczególności tych niskobrzmiących.

Jestem ciekaw jaką popularnością wśród basistów-gitarzystów cieszą się tego typu instrumenty. Chodzi oczywiście o coś pośredniego między gitarą a basem, a konkretnie o instrument o menzurze ok. 30" w stroju E-H-G-D-A-E, czyli tradycyjnym gitarowym, ale o oktawę niższym. Taka trochę niższa barytonówka, albo jak kto woli bas z dodanymi 2 wyższymi strunami (w przeciwieństwie do tradycyjnych szóstek, w których dodawane jest dolne H i górne C).

Chyba pierwszym instrumentem tego typu był Fender Jaguar Bass VI, ale produkowano go bardzo krótko. Tu jest krótki opis i zdjęcie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_VI

Ze współczesnych konstrukcji znalazłem tylko wyrób Musicmana:
http://www.ernieball.com/mmonline/specs ... hbass.html

Bardzo proszę o odpowiedź każdego, kto gra (grał) na takim instrumencie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » lipca 2, 2007, 9:02 am

Cisza...

A może jakiś basista próbował stroju z wysokim C lub H na tradycyjnej piątce?
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: sedit » lipca 2, 2007, 1:36 pm

Ja jedynie słyszałem o tych basach (a także o czwórkach z krótką menzurą) ale nawet nie wiem jak to brzmi, choć mogę sobie wyobrazić i też mnie ciekawi czy ktoś ma doświadczenie w tej kwestii.

pozdrawiam,
Sedit
Я - солдат, недоношеный ребенок войны
www.guitarheaven.pl
Awatar użytkownika
sedit
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1589
Rejestracja: maja 22, 2005, 2:32 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: el.guitar » lipca 2, 2007, 6:05 pm

Dzięki, Sedit!

Ja właściwie to nie gram na basie, ale Silhuette Bass mnie zaciekawiło.

Z wyrobów baso-gitaro-podobnych, chyba najbardziej odjechane są 8-strunowe Novax'y. Kiedyś ktoś wrzucił na blues.com.pl zdjęcie Charliego Hunter'a z taką gitarą i większość forumowiczów uznała ją za brzydactwo... a mnie się podoba.

Tu można sobie je pooglądać:
http://www.novaxguitars.com/

Swoją drogą Ralph Nowak... swój chłop.
Widać polskie korzenie... po ułańskiej fantazji.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » lipca 2, 2007, 6:12 pm

No włąśnie Sedit... brzmienie.

Też próbowałem to sobie wyobrazić... i w wyobraźni nie wyglądało to ciekawie. Boje się, że dolne E na tak krótkiej menzurze będzie za suche, takie bez głębi, z kolei riffy grane w gitarowym rejestrze mogą być za ciemne ze względu na ciężką dechę. Ale mogę się mylić.

Nie wiadomo też co z pickupami. Też muszą być czymś pomiędzy... Takie bartolini-duncan... :)

Zacząłem się zastanawiać nad takimi instrumentami, bo przeglądając katalog strun D'Addario znalazłem komplet do właśnie takiego instrumentu (set 0.022-0.100, czy coś koło tego).

Grać na tym powinno się przyjemnie - stosunkowo wąski gryf (mniejwięcej jak standardowa gitara 7-strunowa), a menzura praktycznie taka jak w barytonówkach.
Ostatnio zmieniony lipca 2, 2007, 6:15 pm przez el.guitar, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Basman » lipca 2, 2007, 6:14 pm

Tego typu zabawki raczej jednak dla gitarzystów są.

Ja osobiście bym chciał bas piccolo, kolega ma taką zabaweczkę, kupił córce. Brzmi toto nienajgorzej, a jest małe i śmieszne, zrobione na kształ precla. Niezły ubaw by ludzie mieli jakby się człek z takim na dżemie pokazał.

Niemniej jednak ciężko o doświadczenia z gitarą barytonową, skoro taki instrument praktycznie nie istnieje w polskich sklepach, ergo nie ma możliwości obmacania i sprawdzenia brzmienia.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: el.guitar » lipca 2, 2007, 6:20 pm

Jak wyżej - nie jestem basistą.

Basman, masz świętą rację. O barytonach dużo się ostatno mówi, ale prawdę mówiąc, to widziałem takie ustrojstwo tylko raz i to nie w Polsce. Był to 27-calowy Les Paul, strojony na dolne H czy A - już nie pamiętam. A tutaj nagle jeszcze większy dziwoląg... Nie wiem gdzie można by coś takiego zobaczyć.

Jeśli znacie jakiś sklep muzyczny, w którym są takie wiosła - mówcie!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » lipca 2, 2007, 7:18 pm

O, w Krakowie zajmują się dystrybucją MusicMan'a. Mają silhuette bass w ofercie (za jedyne 9... moich pensji...):

http://www.musicinfo.pl/index.php?page= ... p&Itemid=1

Ale pewnie i tak nie da się u nich tego obmacać... Wątpie, żeby mieli to na stałe w sklepie, raczej pod zamówienie, ale spytam.

PS
i mają błąd w opisie, to wiosło ma oczywiście menzurę 29 5/8" a nie 25 1/2".
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: leszekblues » lipca 3, 2007, 11:22 am

Albert Lee popyla na takim basie od Music Mana
leszekblues
 

Postautor: el.guitar » lipca 3, 2007, 5:18 pm

Z tego co ja się doczytałem, to pan Lee ma customowe wiosło z gryfem od MM590, czyli modelu, który standardowo jest strojony A-A, a więc to właściwie typowa barytonówka (w granicach normy)...

Ale to już blisko!

A znalazłeś może jakieś video w necie z Albertem i tym wiosłem? Jestem bardzo ciekaw...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: leszekblues » lipca 4, 2007, 9:40 am

Mam video ze szkoła VIrtuoso Techniques gdzie Albert własnie se popyla
leszekblues
 


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości

cron