Gitary z lat 70'-80'

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Gitary z lat 70'-80'

Postautor: czsebastian » marca 23, 2007, 4:38 pm

Co my?licie gitarach z allegro dobrych firm z lat 70-80-ch. Mo?e mia?bym zamiar tak? jedn? kupi?. Jakiego? np. Ibanez'a Concorda made in Japan albo innego jao?ca lub co? w tym stylu. Czy takie gitary op?aca si? kupi? za 900-1300 z??? Czy to pud?o czasem nie jest rozegrane?? Jak dzia?a elektronika w tych gitarach?? Nie mia?em nigdy styczno?ci z takimi gitarami wi?c prosz? aby kto? wypowiedzia? si? na ten temat. Wiem ze gitara powinna stroi? na progach, powinna by? wygodna itp.
Ponieważ blues ma działanie lecznicze dla duszy czy też psychiki człowieka, bluesman jest także uzdrowicielem...
Awatar użytkownika
czsebastian
bluesman
bluesman
 
Posty: 311
Rejestracja: lutego 19, 2007, 4:11 pm
Lokalizacja: Krotoszyn

Postautor: Black_Beauty » kwietnia 1, 2007, 1:23 pm

Cze??. Mam japo?skiego les paula z lat 70 kt?rego kupi?em za 1000 z? ,a kt?rego nie sprzedam za 4000. D?ugo sta?a na allegro nikt nie chcia? kupi? w ko?cu cena spad?a.Faktycznie elektronika nie by?a w idealnym stanie przystawki sprz?ga?y lecz gada?y ?wietnie - odda?em do merlina zeby nawoskowa? i jest cacy.Ka?dy swoje chwali ale gra?em na Gibsonie standardzie i Goldtopie (nie by?y moje) , nie mia?y tego czego? co ma m?j les paul.Najlepsze jest ?e ma conajmniej r?wnie d?ugi sustain jak gibsony a gryf jest wkr?cany.Tego instrumentu nie por?wnuje do epiphon?w i innych wiose? w przedziale cenowym za kt?re go kupi?em.Moje zdanie jest takie : ta gitara jest dla mnie lepsza ni? gibson standard i goldtop na kt?rym mia?em okazj? gra? , ta gitara ma dusz?.Nie opieraj si? na mojej opini bo nawet je?li kto? w latach siedemdziesi?tych zrobi? kiepsk? gitar? to ona b?dzie kiepska,lecz w wi?kszo?ci przypadk?w japo?skie gitary z tamtych lat s? cudowne. Japo?skie firmy ,kt?re produkowa?y kopie fender?w i gibson?w s?dzi?y si? z amerykanami bo w wi?kszo?ci przypadk?w te gitary by?y lepsze od orygina?ow z USA. Ograj zanim kupisz.
Awatar użytkownika
Black_Beauty
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 47
Rejestracja: maja 6, 2006, 10:06 pm
Lokalizacja: Biskupiec

Postautor: SchyMan » kwietnia 1, 2007, 6:23 pm

zgadzam si? z przedm?wc? i dodam jeszcze ?e ja wychodz? z za?o?enia ?e im starsza jest gitara jest lepsza .Troch? roz?mieszy?o mnie to "rozegrane" :) gitara nie mo?e by? rozegrana oczywi?cie je?li chodzi o instrumenty takie jak gitary akustyczne to fakt po 30-80 latach gitara do niczego si? ju? nie nadaje ale zupe?nie odwrotnie jest z elektrykami .

Je?li zainteresowa? by? sie troch? lutnictwem dowiedzia? by? si? ?e drewno na gitar? musi by? naprawd? dobrze wysezonowane czyli suszone przez wieele lat oczywi?cie dzi? s? zupe?nie inne metody suszenia ale to jak wiadomo nie zast?pi "le?akowania" latami w suszarni . To raz a drug? rzecz? jest to ,?e drzew kiedy? ros?y zupe?nie inaczej w sporym st?oczeniu walcz?c o ?wiat?o tym samym ros?y wolniej a dzi? sadzi sie drzewa w r?wnych ?ci?le okre?lonych odst?pach by przy?pieszy? wzrost.

Drewno w starej gitarze jest ?wietnie rozegrane i konsekwencj? tego jest ?wietne brzmienie ale to nie znaczy ?e spokojnie mo?esz kupowa? tak? gitark? w ciemno trzeba pami?ta? ze taki instrument mo?e liczy? sobie naprawd? poka?n? liczb? by?ych w?a?cicieli kt?rzy mogli go r??nie traktowa? i tak jaki? idiota m?g? wypaczy? gryf napinaj?c nie w t? stron? ,kto? zechcia? sobie zmieni? kolorek lakieru wi?c poszed? do lakiernika samochodowego kt?ry pomalowa? lakierem samochodowym kt?ry wybitnie nie nadaje si? do krycia instrument?w .Wi?c dobrze ogra? taki instrument ale najprawdopodobniej takie cacko powali brzmieniowo nie jedno nowe wios?o.
Awatar użytkownika
SchyMan
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 84
Rejestracja: marca 21, 2007, 9:48 pm

Postautor: czsebastian » kwietnia 2, 2007, 2:53 pm

dzi?ki ch?opaki bardzo mi pomogli?cie. Hehe ju? dokona?em wyboru i kupi?em niez?e wiose?ko z 77' zobacz? jak si? sprawdzi a potem napisze recenzje. :)
Ponieważ blues ma działanie lecznicze dla duszy czy też psychiki człowieka, bluesman jest także uzdrowicielem...
Awatar użytkownika
czsebastian
bluesman
bluesman
 
Posty: 311
Rejestracja: lutego 19, 2007, 4:11 pm
Lokalizacja: Krotoszyn

Postautor: Hisieher » kwietnia 2, 2007, 3:23 pm

Zdarzy?o mi si? kiedy? pogra? na ibanezie z lat 70'/80'. By?a to podr?bka les paula z czas?w kiedy ibanez robi? podr?by(nawet czcionka napisu ibanez taka jak w gibsonach ;)). Kole? kupi? j? za 1200z? a brzmienie naprawde mnie powali?o (mog?em to oceni? do?? obiektywnie bo by? tam taki sam piecyk jaki ja wtedy mia?em). Jedyne co w niej trzeba by?o zrobi? po kupieniu to szlif prog?w. Gitarka naprawde miodzio :]
Awatar użytkownika
Hisieher
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 35
Rejestracja: sierpnia 22, 2006, 8:59 am
Lokalizacja: okolice Rybnika

Postautor: kubass » kwietnia 2, 2007, 3:38 pm

Ja r?wnie? jak najbardziej jestem za starymi gitarami. Nie mo?na ich por?wnywa? z nowymi ze sklepu. Sam ju? tego do?wiadczy?em... Na szcz??cie teraz ju? nie mam k?opotu z gitar?, bo mam zestaw prawdziwych vintagowych rarytas?w: Fendera Stratocastera z 76' i Gibsona SG Standarda z 83'. Brzmi? na prawde rasowo. Polecam vintagowe sprz?ty :wink:
kubass
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 22
Rejestracja: czerwca 13, 2006, 1:44 pm
Lokalizacja: Ko?obrzeg

Postautor: franz » kwietnia 3, 2007, 11:35 pm

Black_Beauty pisze:Cze??. Mam japo?skiego les paula z lat 70 kt?rego kupi?em za 1000 z? ,a kt?rego nie sprzedam za 4000. D?ugo sta?a na allegro nikt nie chcia? kupi? w ko?cu cena spad?a.Faktycznie elektronika nie by?a w idealnym stanie przystawki sprz?ga?y lecz gada?y ?wietnie - odda?em do merlina zeby nawoskowa? i jest cacy.Ka?dy swoje chwali ale gra?em na Gibsonie standardzie i Goldtopie (nie by?y moje) , nie mia?y tego czego? co ma m?j les paul.Najlepsze jest ?e ma conajmniej r?wnie d?ugi sustain jak gibsony a gryf jest wkr?cany.Tego instrumentu nie por?wnuje do epiphon?w i innych wiose? w przedziale cenowym za kt?re go kupi?em.Moje zdanie jest takie : ta gitara jest dla mnie lepsza ni? gibson standard i goldtop na kt?rym mia?em okazj? gra? , ta gitara ma dusz?.Nie opieraj si? na mojej opini bo nawet je?li kto? w latach siedemdziesi?tych zrobi? kiepsk? gitar? to ona b?dzie kiepska,lecz w wi?kszo?ci przypadk?w japo?skie gitary z tamtych lat s? cudowne. Japo?skie firmy ,kt?re produkowa?y kopie fender?w i gibson?w s?dzi?y si? z amerykanami bo w wi?kszo?ci przypadk?w te gitary by?y lepsze od orygina?ow z USA. Ograj zanim kupisz.

Ja mam Ibaneza Performera '82. Kumpel z zaprzyja?nionej kapeli, Powszechnie Szanowany Mecenas Gitarowy (lokalnie i internetowo) ma Gibsona LP Supreme. Je?li powiem, ?e chcia? si? zamieni?, to sk?ami?. Ale jest pod wra?eniem.
Co do tych proces?w, to pono? prawda.
Japo?czycy w tamtych latach strasznie chcieli dor?wna? ?wiatu i pokaza?, ?e potrafi? lepiej, wi?c nie oszcz?dzali na materia?ach, ani na precyzji. St?d kopie lepsze od orygina??w.
Ja choruj? na Ibaneza Musiciana. By?a taki na Allegro, ale wtedy by?em sp?ukany.
A Les Paula firmy Tokai /pono? lepszy od Les Paula firmy Gibson/ widzia?em na Allegro za ok. 3000. Te? nie mia?em siana, niestety.
Awatar użytkownika
franz
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 38
Rejestracja: czerwca 3, 2006, 7:23 pm
Lokalizacja: z poddasza

Postautor: franz » kwietnia 3, 2007, 11:37 pm

Black_Beauty pisze:Cze??. Mam japo?skiego les paula z lat 70 kt?rego kupi?em za 1000 z? ,a kt?rego nie sprzedam za 4000. D?ugo sta?a na allegro nikt nie chcia? kupi? w ko?cu cena spad?a.Faktycznie elektronika nie by?a w idealnym stanie przystawki sprz?ga?y lecz gada?y ?wietnie - odda?em do merlina zeby nawoskowa? i jest cacy.Ka?dy swoje chwali ale gra?em na Gibsonie standardzie i Goldtopie (nie by?y moje) , nie mia?y tego czego? co ma m?j les paul.Najlepsze jest ?e ma conajmniej r?wnie d?ugi sustain jak gibsony a gryf jest wkr?cany.Tego instrumentu nie por?wnuje do epiphon?w i innych wiose? w przedziale cenowym za kt?re go kupi?em.Moje zdanie jest takie : ta gitara jest dla mnie lepsza ni? gibson standard i goldtop na kt?rym mia?em okazj? gra? , ta gitara ma dusz?.Nie opieraj si? na mojej opini bo nawet je?li kto? w latach siedemdziesi?tych zrobi? kiepsk? gitar? to ona b?dzie kiepska,lecz w wi?kszo?ci przypadk?w japo?skie gitary z tamtych lat s? cudowne. Japo?skie firmy ,kt?re produkowa?y kopie fender?w i gibson?w s?dzi?y si? z amerykanami bo w wi?kszo?ci przypadk?w te gitary by?y lepsze od orygina?ow z USA. Ograj zanim kupisz.

Ja mam Ibaneza Performera '82. Kumpel z zaprzyja?nionej kapeli, Powszechnie Szanowany Mecenas Gitarowy (lokalnie i internetowo) ma Gibsona LP Supreme. Je?li powiem, ?e chcia? si? zamieni?, to sk?ami?. Ale jest pod wra?eniem.
Co do tych proces?w, to pono? prawda.
Japo?czycy w tamtych latach strasznie chcieli dor?wna? ?wiatu i pokaza?, ?e potrafi? lepiej, wi?c nie oszcz?dzali na materia?ach, ani na precyzji. St?d kopie lepsze od orygina??w.
Ja choruj? na Ibaneza Musiciana. By?a taki na Allegro, ale wtedy by?em sp?ukany.
A Les Paula firmy Tokai /pono? lepszy od Les Paula firmy Gibson/ widzia?em na Allegro za ok. 3000. Te? nie mia?em siana, niestety.
Awatar użytkownika
franz
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 38
Rejestracja: czerwca 3, 2006, 7:23 pm
Lokalizacja: z poddasza

Postautor: mazdah » kwietnia 27, 2007, 11:32 pm

Na jedno trzeba uwa?a?. Kiepskie gatunkowo drewno nie nabierze szlachetno?ci z wiekiem, st?d radz? uwa?a? i kupowa? tylko gitarki sprawdzonych firm. Z drugiej strony ?wczesna bud?et?wka gra?a tak jak dzisiejszy instrument z p??ki ?redniej.
Ponadto gitarki tak niem?ode kryj? w sobie wiele niespodzianek ( czasami niemi?ych ) i generalnie trzeba liczy? si? z dodatkowymi nak?adami rz?du ~300z?
Kr??y taka maksyma: "wszystko co sie mia?o zepsu? ju? si? zepsu?o i zosta?o naprawione" Guzik prawda, to, ze drewno przesta?o pracowa? nie znaczy wcale, ze jest OK, ja np walcz? aktualnie ze swoim 26 letnim Blazerem bo gryf mi faluje ;) Czy to praca drewna czy tez pr?t regulacyjny - dowiem si?, jak zajrz? do ?rodka.. Generalnie wymagaj? cz?sto wi?cej ni? nowe czy kilkuletnie
Czym sie odwdzi?cza taka gitarka? Klasycznym wygl?dem, niepowtarzalnym brzmieniem, cz?sto doskona?? wygod? grania za niewielka kas
Awatar użytkownika
mazdah
bluesman
bluesman
 
Posty: 300
Rejestracja: kwietnia 25, 2007, 6:33 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: czsebastian » maja 3, 2007, 7:13 pm

Kupi?em Jolane Irys z '74na kszta?t telecastera tylko ze do g?ry ma jeszcze efa takiego. Co prawda da?em za niego 200z? ale chodzi przefiku?nie. Tak jak chcia?em. Mam aby do wymiany potencjometry i wtyk Jack i nic wi?cej. Gitarka stroi bardzo dobrze. Bardzo wygodna. Wajcha nawet jest :) dzia?? i o dziwo a? tak mocno nie rozstraja gitary. Co prawda z wizualnej strony prezentuje si? gorzej ale mi to pasuje, bo kupi?em sobie j? tylko i wy??cznie do ?wicze? w domu.
Ponieważ blues ma działanie lecznicze dla duszy czy też psychiki człowieka, bluesman jest także uzdrowicielem...
Awatar użytkownika
czsebastian
bluesman
bluesman
 
Posty: 311
Rejestracja: lutego 19, 2007, 4:11 pm
Lokalizacja: Krotoszyn

Postautor: Mr.Blues » maja 5, 2007, 12:43 pm

Witam!
Nie jestem znawc? gitar, ale niedawno kupi?em japo?sk? kopie strata z 78 r.
Podobno, bo znam to tylko z opowie?ci fachowca , w Japoni w latach 70-80 by?o kilka ma?ych firm, kt?re robi?y gitary dla Ibaneza. Potem potentat Ibanez wszystkie je wch?ono? ( bo by?y lepsze niz seryjne ) i znikn??y z rynku.

Przetworniki mam stare, wymieni?em reszt? elektroniki, i jestem zachwycony !!!

Na allegro jest go?? z W-wy, kt?ry si? specjalizuje w tych starociach, i ceny ma "normalne" Polecam!

Te? mia?em chrapk? na tego starego japo?skiego Les Paula !!! :)

Pozdrawiam!
Blues to jedyny naprawdę uczciwy rodzaj muzyki! (Bill Wyman)
Awatar użytkownika
Mr.Blues
blueslover
blueslover
 
Posty: 567
Rejestracja: marca 15, 2005, 8:27 am
Lokalizacja: Żory (Śląsk)

Postautor: czsebastian » maja 5, 2007, 2:51 pm

oG??EM M?WI?C VINTAGE ??DZI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ponieważ blues ma działanie lecznicze dla duszy czy też psychiki człowieka, bluesman jest także uzdrowicielem...
Awatar użytkownika
czsebastian
bluesman
bluesman
 
Posty: 311
Rejestracja: lutego 19, 2007, 4:11 pm
Lokalizacja: Krotoszyn

Postautor: Black_Beauty » maja 21, 2007, 2:50 pm

Mr.Blues pisze:
Te? mia?em chrapk? na tego starego japo?skiego Les Paula !!! :)

Pozdrawiam!

Tego mojego johnny pro II? Stary , im d?u?ej j? mam tym bardziej j? lubi
Awatar użytkownika
Black_Beauty
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 47
Rejestracja: maja 6, 2006, 10:06 pm
Lokalizacja: Biskupiec

Postautor: Mr.Blues » maja 21, 2007, 11:04 pm

Podejrzewam ! :)
Ja te? mam tak samo z moim starym stratem!

Chcia?em kupi? tego Les Paula, ale ?ona zrobi?a mi awantur? haha:)

Pozdrawiam
Blues to jedyny naprawdę uczciwy rodzaj muzyki! (Bill Wyman)
Awatar użytkownika
Mr.Blues
blueslover
blueslover
 
Posty: 567
Rejestracja: marca 15, 2005, 8:27 am
Lokalizacja: Żory (Śląsk)

gitary 70/80

Postautor: Oorkha » maja 23, 2007, 12:18 pm

Mam Ibaneza Artista '86.
C??... chcia?bym gra? w po?owie tak, jak on m?wi...
Og?lnie czuj?, jakbym mia? w r?ce co?, na co nie zas?u?y?em.

d.
Oorkha
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 40
Rejestracja: października 26, 2004, 10:43 am
Lokalizacja: Krak?w

Postautor: Matragon » września 12, 2007, 7:21 am

japończyki z lat 70' i 80' mówiąc językiem współczesnej młodzieży :
"miażdżą" i są "wypasione" ...
a po mojemu - to naprawdę zawodowe instrumenty, z duszą i charakterem ...
Gram na takiej gitarze - (Ibanez Studio, St-105, rocznik 1979) - i nie zamieniłbym jej na żadną inną :)
nomen omen, wcześniej miałem między innymi Fendera Stratocastera (amerykańca) ... i mimo jego niezaprzeczalnych zalet i uroku - zdecydowanie lepiej mi się gra na TYM wiosełku (poniżej) :

Obrazek

dla mnie bomba, ale jak zawsze przy tego typu dyskusjach - wszystko jest kwestią gustu i umiejętnego dobrania instrumentu dla siebie ... :)
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Rbercik » września 12, 2007, 11:00 am

Witam zakupiłem niedawno na alegrosie przepiękną japońską gitarekę o nazwie Aria Diamond jest to skrzypcówka z wibrato rok produkcji podobno 72.działała tylko jedna przystawka i brakowało kilka śrubek i jednej gałki.Gite rozebrałem elektronike połatałem,gałki od radmora zamątowałem iiii :D ale ona brzmi i ten gryf bardzo wygodny troszkę buczy ale taki ta elektronika ma urok.
In the hills of mystery.
Awatar użytkownika
Rbercik
bluesman
bluesman
 
Posty: 208
Rejestracja: sierpnia 13, 2007, 11:05 am
Lokalizacja: Warszawa


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 130 gości