Frustrujące pytanie

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Frustrujące pytanie

Postautor: de5150 » lutego 14, 2007, 12:08 am

Mam takie nurtujace mnie pytanie..czy można zacząć grać na gitarze mając 17 lat (oczywiście szczególnie Bluesa ale i nie tylko ;) )? Czy to już jest stosunkowo za późno?
de5150
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 15
Rejestracja: września 14, 2006, 12:38 pm

Postautor: Rivler » lutego 14, 2007, 12:55 am

Wios?o do r?ki i tyle, a nie tam b?dziesz si? przejmowa?. ;) Najwy?ej zrezygnujesz z "umieraj m?odo", i b?dziesz wymiata?.
ride to live...
Awatar użytkownika
Rivler
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 68
Rejestracja: grudnia 27, 2005, 11:31 pm
Lokalizacja: Bia?ystok

Postautor: Kuba Chmiel » lutego 14, 2007, 2:12 am

Nigdy nie jest za p??no na granie!
Awatar użytkownika
Kuba Chmiel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4230
Rejestracja: września 18, 2005, 11:20 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Jedi » lutego 14, 2007, 11:05 am

Najwi?kszy problem to motywacja i czas ale je?li uda Ci si? po?wi?cic te 2,3 godziny dziennie na dobry trening to bez problemu b?dziesz m?g? w nied?ugim czasie nie?le grac, tak?e nie marnuj czasu na zadawanie takich pyta? tylko gitara i trening:D.

Ps. I koniecznie s?uchaj du?o muzyki.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: felek » lutego 14, 2007, 11:26 am

Jedi masz mega racje:)Wystarcz? checi i troszke czasu, samouki rz?dz?!
Awatar użytkownika
felek
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2007, 10:34 am
Lokalizacja: Miastko

Postautor: Jedi » lutego 14, 2007, 12:44 pm

Z tym ?e jestem po szkole muzycznej:D ale wiem po do?wiadczeniu wielu koleg?w poza tym po szkole sam baaardzo du?o cwiczy?em w domu.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Kruposz » lutego 15, 2007, 12:21 am

ze szko?? muzyczn? to r??nie bywa...:) napewno nikomu na z?e nie wysz?a nauka w niej,ale czasami blokuje rozw?j w?asnego stylu...ja sam ucz?szcza?em na gitark? do SM Wojciecha Kilara i nie narzekam na nauk? w takowej szkole,bardzo mi si? podoba?a :) ale samemu te? da si? tego wszystkiego nauczy? (wystarczy poszuka? ?r?de?)...a co do pocz?tk?w grania w wieku 17 lat to si? nieprzejmuj,nigdy nie jest za p??no...:)
Awatar użytkownika
Kruposz
bluesman
bluesman
 
Posty: 393
Rejestracja: maja 1, 2006, 11:10 am
Lokalizacja: Rzesz?w / Kraków

Postautor: jurek87 » lutego 15, 2007, 10:17 am

Co? Ci ch?opie powiem: chcia?bym mie? jeszcze raz 17 lat. Tylko z jednego powodu. Nie zadawa?bym sobie ju? wi?cej takich g?upich pyta?. Zacz??em gra? pod koniec podstaw?wki, ale jakie? 10 lat p??niej takie frustracje mnie zniszczy?y. Nie by?o ?adnej kariery, w wieku 24 czy 25 lat nie by?em jeszcze s?awny i nie mia?em nawet jednej porz?dnej koszuli, a Hendrix przyprawia? mnie o straszne kompleksy. W ko?cu skradziono mi piec, kt?rego nawet jeszcze nie sp?aci?em. Rzuci?em granie w choler?. I to by?a najwi?ksza g?upota jak? mog?em zrobi?. Po paru latach przyszed? taki kryzys, ?e o ma?o nie przekr?ci?em si? na tamten ?wiat i od tej chwili wiem po co ?yj?. Kupi?em zn?w gitar? (ju? niejedn?) i wiem ?e teraz pr?dzej pozb?d? si? ostatniej koszuli ni? jej. Za miesi?c nagrywam pierwsz? p?yt?, a za dwa ma si? urodzi? moje trzecie dziecko i jestem szcz??liwym cz?owiekiem! Dlatego m?wi? Ci z perspektywy: nie my?l czy gra?! My?l o tym jak ?wiczy?, sk?d czerpa? inspiracj? i co masz do powiedzenia od siebie. Jak przychodzi kryzys, to po prostu w??cz metronom i graj bezmy?lnie skale. Kryzys szybko minie, a Ty b?dziesz ca?y czas w formie i b?dziesz si? dalej rozwija?. ?ycie niesie co chwil? dobre niespodzianki dla tych, kt?rzy s? gotowi. Wywal te frustracje jak najdalej i graj ch?opie, bo ?ycie jest pi?kne!

P.S.
Eric Bibb nagra? ?wietn? piosenk? - "Shine On", idzie to mniej wi?cej tak:

Keep on when your mind says quit
Dream on till you'll find you're livin' in
I'll be right by your side
Oh baby, keep on

Don't stop until you win your prize
Lean on all that love that's in my eyes
You're a diamond to me
Shine on

On to nagra? dla swoich dzieci, nie ka?dy ma takie wsparcie w rodzicach, ale czasem wystarczy s?owo zach?ty ?eby si? nie podda?. Keep on!
Awatar użytkownika
jurek87
bluesman
bluesman
 
Posty: 231
Rejestracja: października 6, 2005, 1:14 pm

Postautor: jurek87 » lutego 15, 2007, 10:25 am

Drugie P.S.

W muzyce nie chodzi o wymiatanie, ale do tego si? dojrzewa. Najwi?ksi, kt?rych podziwiamy w wi?kszo?ci nie byli dobrymi technikami, na egzaminach mieliby du?e k?opoty. Nie namawiam ?eby ola? ?wiczenia, ale w wieku 17 lat mo?na zrobi? bardzo du?o na gitarze, zw?aszcza je?li to nie jest Tw?j pierwszy instrument. Twoje frustracje s? bezzasadne :)
Awatar użytkownika
jurek87
bluesman
bluesman
 
Posty: 231
Rejestracja: października 6, 2005, 1:14 pm

Postautor: Turgon » lutego 15, 2007, 3:23 pm

Zgadzam si? z Jurkiem :P W 100 % ... Mo?e nie chce by gitara by?a moim zawodem, ale kocham gra? na niej. Nie odda?bym tego za nic!
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: badboy7 » lutego 19, 2007, 11:41 pm

ja gitar? odkry?em p??no,bo mia?em ju? 27 lat :? i ?a?uj? straconego wcze?niej czasu... wkr?ci?em sie teraz na maxa i nadrabiam zaleg?o?ci ju? drugi rok
badboy7
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 65
Rejestracja: lutego 17, 2007, 7:55 pm
Lokalizacja: Polkowice

Postautor: Tomiszon » lutego 20, 2007, 12:05 am

To ja si? podziel? m?dro?ciami kt?re dopiero co wynios?em z warsztat?w w Daily.

Jeden z nauczycieli tych?e warsztat?w, B?a?ej Pawlina, kt?ry teraz innym pokazuje jak si? gra bluesa na gitarze, zaczyna? kiedy mia? 19 lat (je?li mnie pami?? nie myli)

A w?r?d uczni?w na tych warsztatach by? jeden, kt?ry mia? lat przynajmniej 70... Ale dusz? wci?? 18! i to w grupie pocz?tkuj?cej.

Wi?c skoro w takim wieku mo?na by? pocz?tkuj?cym, to ch?opie, bierz wios?o i graj! tak naprawd? niekt?rzy zaczn? w wieku 9 lat i nic nadzwyczajnego z tego nie wyniknie, a niekt?rzy maj? "to co?", co potrzebuje tylko podstaw ?eby si? rozwin??, i ju? po kilku latach mog? hula? na scenie!
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: thomas85pl » lutego 20, 2007, 3:24 am

Ja zacze?em si? uczy? gra? na gitarce jak mia?em 12 lat. Nie m?wi?em nic dla rodziców, dopiero pod koniec 1-go miesi?ca nauki podszed?em do mamy z prosba - mamo daj mi pieni?dze, trzeba op?acic szko?e muzyczn?. By?a zdziwiona, ale pozytywnie. Nie chodzi o to jak si? uczy?em, a o to, ?e po 4 latach przestalem grac, gra?em sobie z godzinke raz na miesi?c swoje ulubione kawa?ki, albo kiedy w duszy pojawia? si? romantyzm :D Dopiero kilka miesi?cy temu wzi??em si? na powaznie za gitare, codziennie trenuj?, jest ci??ko, ale fajnie.Znowu to uczucie nauki - bol? palce, boli nadgarstek - fajnie :) Najwazniejsze si? nie poddawa? i cho? ci??ko, dalej ?wiczy
Ostatnio zmieniony marca 24, 2014, 3:06 pm przez thomas85pl, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
thomas85pl
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 49
Rejestracja: grudnia 7, 2006, 12:37 am

Postautor: Turgon » lutego 21, 2007, 4:57 pm

Ja nawet ostatnio mimo choroby, gor?czki nie pu?ci?em gitarki... gram ! Cho? trudno mi si? gra ze wzgl?du na moje problemy z rytmik?, ale co mi tam ! Co do wieku rozpoczynania grania na gitarze m?j nauczyciel pan Pawe? zacz?? w wieku bodaj?e 18 lat... Sam stwierdzi?, ?e zupe?nie mu odwali?o! Ma w domu kilkana?cie gitar - fendery, gibsony i inne. Gra z takimi lud?mi jak Skiba i w takich hotelach jak np. Eris :)
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Al Koholik » lutego 21, 2007, 6:39 pm

hehe sprawa jest prosta chcesz grac to graj a jak nie to nie. Ja wirtuozem nie zostalem i juz nawet nie zamierzam za to lubie sobie poplumkac na wieczor do poduchy albo na jakims ognisku szarpnac 5 strun (... czasem sie zdarza ze struna peka bo cieka i juz...) byle by czlowiekowi to co robi frajde sprawialo.... a na razie w posdeszlym juz wieku zglebiam tajniki harmoszki.... jestem na takim etapie ze nawet nie wiem o co pytac... wazne by robic to co sie chce
Al Koholik
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 17
Rejestracja: lipca 9, 2006, 2:43 pm

Re: Frustruj?ce pytanie

Postautor: KRIST » lutego 23, 2007, 3:26 pm

de5150 pisze:Mam takie nurtuj?ce mnie pytanie..czy mo?na zacz?? gra? na gitarze maj?c 17 lat (oczywi?cie szczeg?lnie Blues ale i nie tylko ;) )? Czy to ju? jest stosunkowo za p??no?
stary bierz wioslo i zasuwaj cwicz sluchaj cwicz sluchai itd. na nauke nigdy nie jest za pozno. :wink: :wink: :wink:
Awatar użytkownika
KRIST
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1021
Rejestracja: października 18, 2006, 9:35 am
Lokalizacja: Delta Brynicy

Postautor: de5150 » lutego 24, 2007, 4:35 pm

dziekuje za mile odpowiedzi. Mam do was jeszcze pytanie bardziej teoretyczne .. chcialbym sie dowiedziec jak najlatwiej mozna okresil tonacje utworu. Tak wiem ze najczesiej jest to pierwszy badz ostatni dzwiek, ale przeciez nie zawsze. prosze o pomoc
de5150
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 15
Rejestracja: września 14, 2006, 12:38 pm

Postautor: Jedi » lutego 24, 2007, 5:56 pm

Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: blues4u » października 14, 2007, 12:24 pm

Moje doświadczenie z gitarą zaczęło się jak miałem chyba 14 lat. Nie dawałęm sobie rady z tą gitarą. Rzucałem i znów wracałem, ale bez skutku. Jak się okazało, po prostu miałem nie gitarę, lecz coś co można by nazwać wyrobem gitaropodobnym nie nadającym się do grania (to była tak naprawdę gitara mojego brata). Jak już skończyłem 28 lat, kolega gitarzysta zostawił u mnie w domu jedną ze swoich gitar, żeby nie wozić ją za każdym razem. I tu się zaczęło. Po ośmiu miesiącach pojeczałem z zespołem na występy za granicę jako gitarzycta. Po prostu ta gitara była dobra. Wniosek z tej opowieści - kup sobie naprawdę dobrą gitarę i napewno się nauczysz grać.
blues4u
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: września 13, 2007, 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jedi » października 14, 2007, 7:16 pm

Tak tak to jest ogromna prawda. Gdy się ma dobrą gitarę to po prostu chcę się grać, sam dźwięk zachęca do tego. Gdybym sugerował się na pierwszym elektryku na jakim grałem to pewnie dzisiaj wzdrygało by mnie na myśl o gitarze:).
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Turgon » października 14, 2007, 8:36 pm

Wystarczy odpowiednia ilość muzyki i jakieś sukcesy - bo bez osiągania czegokolwiek nigdy bym już nie tknął gitary.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Rafał Nitka Białek » października 14, 2007, 11:12 pm

...
Ostatnio zmieniony lipca 31, 2010, 4:19 pm przez Rafał Nitka Białek, łącznie zmieniany 1 raz
www.ftb.blues.org.pl/?mpageid=66

"Miła mowa pomnaża przyjaciół, a język uprzejmy pomnaża miłe pozdrowienia". (Syr 6)
Awatar użytkownika
Rafał Nitka Białek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3277
Rejestracja: października 20, 2004, 11:51 pm

Postautor: Grzegorz Sterna » października 15, 2007, 1:04 pm

a taki Grzegorz Sterna jeszcze sie nie zaczął uczyć grać na gitarze a już gra hehehheheh a stary jest ze hej.
Niczym sie nie przejmuj tylko graj, graj i graj a na koniec jeszcze graj.
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Re: Frustrujące pytanie

Postautor: Slavkomierz » października 15, 2007, 3:57 pm

de5150 pisze:Mam takie nurtujace mnie pytanie..czy można zacząć grać na gitarze mając 17 lat (oczywiście szczególnie Bluesa ale i nie tylko ;) )? Czy to już jest stosunkowo za późno?


Moim zdaniem jesteś za młody i powinieneś jeszcze trochę poczekać... :wink:
Awatar użytkownika
Slavkomierz
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 87
Rejestracja: marca 5, 2007, 11:56 pm

Postautor: Jedras-Blueska » października 15, 2007, 8:34 pm

Witam!co prawda jestem basista,ale np.w moim przypadku wyglada to tak,ze na basowce gram juz okolo 21 lat a zaczynalem grac w wieku 16lat,nie stety nie bluesa!Bluesa zaczolem grac dopiero od 2 lat,jednak opinie jakie ma nasza sekcja rytmiczna sa b.pozytywne,taka opinie m.inn.wydal nasz kolega Andrzej Jerzyk ,ktory jest wybitnym znawca muzyki bluesowej,wiec nigdy nie jest za pozno,po prostu graj,a jezeli ktos cie zauwazy jak mnie, to wtedy dostaniesz tyle energii,by sie cieszyc i bawic wspanialem bluesem,bez wzgledu na wszystko a szegolnie na wiek,pozdrawiam,do boju kolego!
Awatar użytkownika
Jedras-Blueska
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 19
Rejestracja: października 9, 2007, 9:58 am
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki/TUREK/KOLO

Postautor: kamilteau » października 16, 2007, 4:05 pm

Ja przygodę z muzyką zacząłem mając 9 lat, ale cały czas czuję się jakbym zaczynał. Jeżeli nawet nie prezentuję sobą wysokiego poziomu, to przynajmniej mam z grania radochę, a to chyba jest najważniejsze. Nie ma co się zastanawiać, bo życie Ci minie i niczego nie zdążysz dokonać. Zatem od razu do dzieła i połamania gryfu życzę :mrgreen:
Jednak wiem, nie da się, zawsze wygra blues...
http://www.sarmatajam.fora.pl/
Awatar użytkownika
kamilteau
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 113
Rejestracja: września 15, 2007, 7:10 pm
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Postautor: Jedi » października 17, 2007, 5:21 pm

Według mnie grający ludzie są szczęśliwsi:]. Zawsze ma się ten kochany kawałek drewienka tudzież blachy pod ręką, można złapać i pograć ku pokrzepieniu serca :D.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Jawor » lutego 26, 2008, 11:28 pm

Edison zaczał mówić, gdy miał 4 lata. też można by się było doczepić, że już za późno. Mikołąj Traska sięgnął po saksofon wiosen sobie licząc chyba 24. Nidgy nie jest za późno. A uczeniu się końca nie ma nigdy :)
Awatar użytkownika
Jawor
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 19
Rejestracja: grudnia 2, 2007, 10:13 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Krajcar » lutego 27, 2008, 6:09 am

Pewnie, że można :!: Nigdy nie jest za późno :) Najlepiej zacznij grać od Hey Joe i przyjedź do Wrocławia 1 maja na Thanks Jimi Festival :!: :)
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: remek4blues » lutego 27, 2008, 11:26 am

ja zaczynałem jak miałem 17lat :D na ukradzonym ze strtchu sąsiada połamanym akustyku z którego zrobiłem sobie elektryka :D po 3 misiącach dorobilem się Defila :D kosztował mnie 2 flaszki :D
Everybody Needs Somebody to Love !!!
Awatar użytkownika
remek4blues
blueslover
blueslover
 
Posty: 426
Rejestracja: grudnia 7, 2007, 12:02 am
Lokalizacja: pole łąka woda las


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 172 gości

cron