Problem z pickupami

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Problem z pickupami

Postautor: Krzysiek101 » stycznia 11, 2007, 5:25 pm

Od d?u?szego dzasu mam problem z pickupem pod mostem. S? dwie mo?liwo?ci, albo kto? wsadzi? pierwszy lepszy pickup, albo tak by?o od nowo?ci.
W oryginale 3 single powinny by? spolaryzowane: S N S (albo na odwr?t, ale mniejsza o to) natomiast u mnie jest S N N wiec w pozycji ?rodek+most to zamiast pozbywa? si? szum?w to si? zwi?kszaj?.
Je?li mam wymienia? 1 pickup to o wiele bardziej wol?, uzbira? kase na ca?y o wiele lepszy komplet np. Noiselessy. W takim uk?adzie wpad?em na pomys? ?eby odklei? magnes i obduci? go na druga stron?. Jakby kto? si? dziwi? o co mi chodzi to niech zerknie na fotk?, moj? pickupy - ?rodkowy i ten pod mostem wygl?daj? dok?adnie tak samo. Natomiast przy gryfie na magnesie nie ma takiej bia?ej pow?oczki.
Tylko mam problem, jak ju? oderwe ten magnes to czym go przyklei? :?:
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: olek-gorny » stycznia 11, 2007, 9:53 pm

Zamie? ?rodkowy z tym przy gryfie, dlatego ?e polaryzacja ?rodkowego i tego przy mostku jest taka sama, a ten, co masz przy gryfie jest w przeciwfazie. Jak po??czysz wszystko powinno wyj?? klasyczne brzmienie Stratocastera.
STRONA ZESPO?U http://hokusband.com/
Awatar użytkownika
olek-gorny
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: października 15, 2006, 4:37 pm
Lokalizacja: KATOWICE

Postautor: Krzysiek101 » stycznia 11, 2007, 10:59 pm

Dzi?ki za rad?. Tak jeszcze spytam, czy b?dzie to mia?o du?y wp?yw na brzmienie, bo na niekt?rych przystawkach jest konkretnie podane w jakich pozycjach maja byc montowane?

A w?a?nie jaka powinna by? prawid?owa polaryzacja SNS czy NSN?
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: MrEvil » stycznia 12, 2007, 7:54 pm

zasadniczo bez r??micy, bo to chodzi o stosunek jednej przystawki do drugiej
I don't play the Guitar. The Guitar play me.
www.muzyczny.pl
Awatar użytkownika
MrEvil
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 35
Rejestracja: listopada 22, 2006, 7:53 pm
Lokalizacja: Z Piek?a rodem

Postautor: el.guitar » stycznia 13, 2007, 12:28 pm

Dodam jeszcze, ?e np. w Fenderach przystawki nie r??ni? si? od siebie, wi?c zmiana miejsc nie powinna robi? r??nicy.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Leszek75 » stycznia 27, 2007, 6:59 pm

el.guitar pisze:Dodam jeszcze, ?e np. w Fenderach przystawki nie r??ni? si? od siebie, wi?c zmiana miejsc nie powinna robi? r??nicy.

W wi?kszo?ci Stratocaster?w pickupy r??ni? si? od siebie. Gryf i ?rodek maj? ok. 6,5 kohm a most ma ok. 11 kohm. Dzi?ki temu si?a sygna?u jest wywa?ona.
Awatar użytkownika
Leszek75
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: marca 2, 2006, 1:13 am

Postautor: el.guitar » stycznia 28, 2007, 1:31 am

Z tego co mi wiadomo rezystancje przetwornik?w w stratach s? r??ne. W wielu modelach przetwornik pod mostem ma wi?ksza rezystancj?, ale starsze modele - z lat '50 i p??niejsze na nich wzorowane maj? identyczne picupy o rezystancji ok 5 - 5,5 kOhm... jednak mog? si? myli?. Nie wiele ameryka?skich strat?w przesz?o przez moje r?ce, wi?c nie chc? tu uchodzic za wyroczni? i z nikim si? k??ci?.

Jako? zwykle nie u?ywa?em pozycji 2 i 4 w swojej gitarze. Dzi?ki temu tematowi odkry?em dlaczego. Ot?rz w moim Flamie SSH single r?wnie? mia?y t? sama polaryzacj?. Delikatnie odklei?em magnes przy ?rodkowym przetwornikum, a nast?pnie przyklei?em go drug? stron? za pomoca zwyk?ego "super glue" i przelutowa?em przewody. Teraz mam przeciwn? polaryzacj? z picupem przy gryfie i wewn?trzn? po??wk? HB. Nie zauwa?y?em, ?eby przetwornik w??czony samodzielnie (pozycja 3) mia? teraz inne brzmienie, albo s?abszy sygna?, za to w po??czeniu z singlem przy gryfie lub po??wk? humba praktycznie nie ma brumu.

Zaznaczam, ?e odwa?y?em si? na tak? kombinacj? tylko dla tego, ?e w moim wio?le mam tanie picupy made in korea i w razie czego by?em przygotowany na zakup nowego setu.

Pokusi?em si? te? o zainstalowanie w gitarce dodatkowego prze??cznika, kt?rym mog? po??czy? single szeregowo i mam w ten spos?b w gitarze 2 "humbackery".
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 3, 2007, 4:40 pm

olek-gorny pisze:Zamie? ?rodkowy z tym przy gryfie, dlatego ?e polaryzacja ?rodkowego i tego przy mostku jest taka sama, a ten, co masz przy gryfie jest w przeciwfazie. Jak po??czysz wszystko powinno wyj?? klasyczne brzmienie Stratocastera.


Z?o?liwo?? rzeczy martwych :evil: , okaza?o si? ?e kabla z ?rodkowego nie starczy :(

el.guitar pisze:(...)Delikatnie odklei?em magnes przy ?rodkowym przetwornikum, a nast?pnie przyklei?em go drug? stron? za pomoca zwyk?ego "super glue" i przelutowa?em przewody. Teraz mam przeciwn? polaryzacj? z picupem przy gryfie i wewn?trzn? po??wk? HB. Nie zauwa?y?em, ?eby przetwornik w??czony samodzielnie (pozycja 3) mia? teraz inne brzmienie, albo s?abszy sygna?, za to w po??czeniu z singlem przy gryfie lub po??wk? humba praktycznie nie ma brumu.

Zaznaczam, ?e odwa?y?em si? na tak? kombinacj? tylko dla tego, ?e w moim wio?le mam tanie picupy made in korea i w razie czego by?em przygotowany na zakup nowego setu(...).


Korea?skie, Japo?skie i tak wszystkie robione s? na Tajwanie :D Zak?adam ?e w moim stracie te? s? wsadzone podobne cuda, wi?c jak "naprawa" nie wyjdzie to si? kupi pierwszy lepszy za pare groszy, chocia? z drugiej strony wola?bym nowy set.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Re: Problem z pickupami

Postautor: Leszek75 » lutego 4, 2007, 12:40 am

Krzysiek101 pisze:Je?li mam wymienia? 1 pickup to o wiele bardziej wol?, uzbira? kase na ca?y o wiele lepszy komplet np. Noiselessy.

Gor?co polecam. Mam i bardzo sobi? chwal
Awatar użytkownika
Leszek75
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: marca 2, 2006, 1:13 am

Postautor: MrEvil » lutego 4, 2007, 1:29 pm

spr?buj przelutowa? kable (zamieni? miejscami) tego jednego pickupa i prawdopodobnie b?dzie dzia?a
I don't play the Guitar. The Guitar play me.
www.muzyczny.pl
Awatar użytkownika
MrEvil
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 35
Rejestracja: listopada 22, 2006, 7:53 pm
Lokalizacja: Z Piek?a rodem

Postautor: Krzysiek101 » lutego 6, 2007, 12:23 pm

MrEvil pisze:spr?buj przelutowa? kable (zamieni? miejscami) tego jednego pickupa i prawdopodobnie b?dzie dzia?a?


Chodzi Ci o przelutowanie kabli z jednego pickupa na drugi?

Zauwa?y?em ?e na pickupie przy gryfie, kable kt?re z niego wychodz? s? wlutowane odwrotnie (i to nie fabrycznie, tylko kto? to poprawia?) ni? na dw?ch pozosta?ych. Zastanawia mnie dlaczego?
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 6, 2007, 9:01 pm

Krzysiek101 pisze:(...)
Zauwa?y?em ?e na pickupie przy gryfie, kable kt?re z niego wychodz? s? wlutowane odwrotnie (i to nie fabrycznie, tylko kto? to poprawia?) ni? na dw?ch pozosta?ych. Zastanawia mnie dlaczego?


Bo opr?cz polaryzacji magnes?w istotna jest jeszcze polaryzacja cewki. W dobrych setach picup?w s?siednie przetworniki maj? odwrotnie spolaryzowane magnesy, a ich cewki s? nawijane w odwrotnych kierunkach (cz?sto oznacza si? to jako RW/RP). W ten spos?b Przetworniki mog? pracowa? zgodnie w fazie, a jednocze?nie dzia?a? bezszumowo jak humbacker (bez wzgl?du na to, czy s? po??czone r?wnolegle, jak w 2 i 4 pozycji switcha w stracie, czy szeregowo, jak w humbackerach).

Zamiast przewija? przetwornik, wystarczy tylko przelutowa? (zamieni?) przewody (oczywi?cie to tylko namiastka, ale efekt podobny). Je?li wi?c zmienisz tylko polaryzacj? magnes?w, albo tylko cewki, nie otrzymasz uk?adu powstrzymuj?cego brumy, a jedynie brzmienie Out Of Phase. W takim ustawieniu sygna? (a wi?c i brumy) jest mniejszy, mocno obcinane s? te? najni?sze cz?stotliwo?ci. Nie jest to brzmienie typowe dla strata, ale niekt?rzy je lubi?.

My?l?, ?e powiniene? najpierw przeprowadzi? "test", aby sprawdzi?, jaka w?a?ciwie jest polaryzacja Twoich singli. Spr?bujmy podej?? do tego metodycznie:
    Wymontuj ?rodkowy SC i zbli? go z kolejno z pozosta?ymi (stronami magnes?w). Uwa?aj! Je?li magnesy si? przyci?gn? gwa?townie i zderz?, mog? pop?ka?. W ten spos?b okre?lisz polaryzacj? magnes?w. Je?li zbli?one "plecami" picupy b?d? si? przyci?ga? - maj? przeciwn? polaryzacj?. Je?li b?d? si? odpycha? - polaryzacj? zgodn?.
    Teraz kiedy ju? wiesz, kt?re s? zgodne, a kt?re "odwrotne" zamontuj je tak, aby ten jeden "inny" (przyci?gaj?cy dwa pozosta?e) by? na ?rodku.
    Teraz z??? gitar? i pod??cz do pieca. Je?li w 2. lub w 4. pozycji prze??cznika d?wi?k jest "Out Of Phase" (cichy, piskliwy, zero basu), to zamie? jeszcze przewody wyprowadzaj?ce sygna? odpowiednio dla picupa przy gryfie lub przy mo?cie.
    Teraz b?dziesz mia? pewno??, ?e jest ok.

Dobrze, ?eby? jeszcze sprawdzi? rezystancj? poszczeg?lnych przetwornik?w. Mo?esz to zrobi? prostym omomierzem lub miernikiem uniwersalnym (nawet bez otwierania gitary - pod??czasz kabel, ga?a Volume na max, ko?c?wki miernika na styki drugiego ko?ca kabla i masz wynik). Oczywi?cie przetwornik o najwi?kszej rezystancji powinien i?? pod gryf, ale najpierw zastosuj si? do wcze?niejszego opisu.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 7, 2007, 8:24 pm

No dobra, nieco wzbogaci?em swoj? wiedze, to teraz czas wzi??? si? za robote.

El.guitar po tym co napisa?e? coraz bardziej utwierdzam si? w tym, ?e wygodniej (i szybciej) by?oby kupi? nowy set przetwornik?w :D ..... tylko z kas? kiepsko :( :cry:
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 7, 2007, 11:04 pm

Tylko pami?taj, ?e kupuj?c zestaw, te? nie masz pewno?ci, czy b?d? chodzi? tak jak tego oczekujesz. Zw?aszcza tanie sety nie zawsze s? "zgrane". A pokombinowa? z tym co masz, zawsze mo?esz. :)
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 7, 2007, 11:40 pm

el.guitar pisze:A pokombinowa? z tym co masz, zawsze mo?esz.

No to ?em przekombinowa? :D

Zamieni?em gryfowy z ?rodkowym (szczeg?? ?e musia?em nadsztukowa? kabla, bo jaki? ... musia? skraca? kable) no i dupa zbita !!!
Szlag trafi? ?rodkowego :evil: . My?la?em ?e to przez ten nadsztukowany kabel, ale nie. W ka?dym razie jak si? dotknie magnes?w to przetwornik generuje jaki? szum, ale sygna? jest prawie nie s?yszalny. :cry:
Wcze?niej, od czasu do czasu, ten pickup ?cisza? si? podczas grania, ale wystarczy?o go lekko stukn?? i dzia?a? jak trza.

el.guitar pisze:Zw?aszcza tanie sety nie zawsze s? "zgrane".

A mnie ten ?rodkowy tak si? "zgra?" ?e a? pad? z przem?czenia :D

Mo?e uda si? go odratowa?, a jak nie to si? pomy?li co dalej.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 8, 2007, 12:01 am

Krzysiek, sprawd? luty: przy picupie, w miejscu, w kt?rym sztukowa?e? i przy potencjiometrach.
Masz mo?e jaki? miernik pod r?k??
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 8, 2007, 2:41 pm

Na pocz?tku odlutowa?em ten dodatkowy kabelek i wr?ci?em do stanu sprzed poprawek. Wszystko dzia?a jak nale?y opr?cz ?rodka :(
Przy potencjometrach nic nie grzeba?em ale sprawdzi? zawsze mo?na. Napewno to nie jest wina prze??cznika, ani dodatkowego kabelka.
Aktualnie wszelkie mierniki ma m?j brat, ale ?rubokr?t te? si? nada? do sprawdzania :D Mo?e to nie miernik, ale przynajmniej mam drobne rozeznanie.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 8, 2007, 6:56 pm

Ale miernikiem (omomierzem) m?g?by? sprawdzi?, czy to co? na kablach, a je?li tak, to kt?ry kabel nawale, czy, nie daj bo?e uszkodzi?e? cewk? w picupie.

Przetwornik nie daje sygna?u, bo obw?d jest gdzie? przerwany - nie zauwa?y?e?, ?eby izolacja cewki by?a gdzie? uszkodzona?
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 8, 2007, 9:44 pm

Racja co miernik to miernik.

Pickup daje sygnal tylko strasznie s?aby i co dziwne jak potencjometr TONE skr?ca?em na 0 to by?o go slycha? nieco wyra?niej (by?o to po zamianie pickup?w ?rodkowego z gryfowym).
Na 100% nie jest to potencjometr, bo przy nim nic nie robi?em. Co wi?cej przed zamiana przetwornik?w, na ?rodkowym nie mia?em zrobionej regulacji barwy, poniewa? pod TONE 2 da?em regulacj? dla mostkowego.

Na chwil? obecn? wszystko jest po??czone tak jak przed zamian?, a pomimo tego ?rodkowy pickup daje s?abiutki sygna?, praktycznie nie s?yszalny. Natomiast gryfowy dzia?a bez zarzut?w.

Izolacja cewki jest nie uszkodzona. Chocia? zastanawia?em si? czy przypadkiem nie przerwa? si? jeden z drucik?w, kt?re wychodz? z cewki, bo niedo?? ?e s? cienkie jak w?os to jeszcze niczym nie os?oni?te :?
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 8, 2007, 10:30 pm

Bo te druciki, to poprostu zako?czenia uzwojenia cewki, musz? by? cienkie, a w typowych singlach raczej nigdy nie s? os?oni?te. :)

Je?li b?dziesz mia? dost?p do omomierza lub miernika uniwersalnego, to zmierz op?r przyk?adaj?c ko?c?wki miernika do punkt?w lutowniczych przy picupie (volume na maxa, albo w??cz inny przetwornik, je?li mierzysz w gitarze). Powinno by? kilka kOhm. Je?li tak b?dzie - przetwornik jest ca?y - wina kabli lub jakiego? dinksu typu potencjometr czy prze??cznik. Sprawd? te? czy kt?ry? z tych "drucik?w" faktycznie si? nie urwa?. Je?li to ten z zako?czenia cewki, to bardzo delikatnie (!!!) mo?na odwin?? jeden zw?j i wlutowa? go na nowo.

Je?li miernik poka?e w?a?ciw? rezystancj? i ca?a reszta te? b?dzie OK, to niski sygna? mo?e by? te? spowodowany z?ym kontaktem magnesu z nabiegunnikami. Ale gdyby obluzowa? si? magnes, to by? chyba zauwa?y?...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 9, 2007, 10:03 pm

Przerwa?o si? wyprowadzenie z cewki, kt?re sz?o do masy. No to przylutowa?em i...

....niestety R=0 Ohm :cry:
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 10, 2007, 1:37 am

Zero!!??

No to co? si? wyja?ni?o. to nie przerwanie obwodu, ale zwarcie (chyba ?e tw?j miernik pokazuje 0, gdy nie ma co mierzy? lub wynik jest poza zakresem, generalnie oznaczenia s? jednak inne). Zmierz na najmniejszym zakresie pomiarowym. Je?li wynik b?dzie rz?du pojedynczych om?w lub u?amk?w oma, to masz ju? pewno??, ?e to zwarcie.

Win? tego mo?e by? uszkodzenie lakieru na drucie cewki. Trudno to zobaczy? (nawet gdyby? cewk? ca?? rozwin?? :) ) Jestem jednak przekonany, ?e to raczej wina jakiego? po??czenia - spr?buj odlutowa? przewody od pickupa i wtedy zmierzy?. Pami?taj, ?e luty na przetworniku musisz wykona? szybko - ?eby nie nagrzewa? tak cienkiego drutu, bo ?atwo wtedy o uszkodzenie jego izolacji (lakieru).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 10, 2007, 4:26 pm

Wczoraj odlutowa?em te? kabel od pickupa i okaza?o si? ?e kabel jest sprawny. Jak mierzy?em op?r na przetworniku to miernik nic nie pokazywa?, natomiast jak zewre ko?c?wki miernika ze soba to wtedy pokazuje 0. Na reszcie pickup?w jest op?r oko?o 6,2 kOhm.

Jak zamienia?em pozycjami przetworniki to przelutowa?em tylko kable sygna?u na prze??czniku i nic pozatym, wi?c dziwi mnie to, ?e nagle pickup przesta? dzia?a
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 10, 2007, 5:57 pm

Czyli jednak nie zero, tylko przerwany obw?d...

A jak wlutowywa?e? ko?c?wk? wyprowadzenia, to pami?ta?e? usun?? z niej izolacj? (lakier)? Przewa?nie sama si? rozpuszcza podczas lutowania, ale czasem trzeba j? po prostu oskroba?...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 10, 2007, 11:46 pm

W takim razie spr?buje jeszcze oskroba?. Za???my ?e oskrobie i mase i sygna?, to po przy?o?eniu miernika do tych wyprowadze?, cewka b?dzie wykazywac jaki? op?r? Moim zdanie powinna (o ile obw?d nie jest prazerwany) chocia? wol? si? upewni? :)
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 11, 2007, 11:56 am

Oczywi?cie, ?e powinna. Kilka kOhm. Je?li tak b?dzie, to tylko dobrze przylutowa?... :)
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 12, 2007, 8:44 pm

On ?yje!!! On ?yje!!! :D :D :D
A wszystkiemu winne te cholerne nieoskrobane "druciki" :D

El.guitar wielkie dzi?ki za pomoc. Masz u mnie czteropak wybranego polskiego z?otego, chyba ?e preferujesz co? z obcych land?w :D
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 12, 2007, 9:15 pm

To ja dorzuc? jeszcze cztery i zrobimy sobie kiedy? jakie? jam session. Zapraszam z gitar? do Wroc?awia!

A przy okazji, uda?o Ci si? ustali? najlepszy uk?ad dla twoich pickup?w? Tzn. w?a?ciwa polaryzacja, wi?ksza rezystancja przy mo?cie itd? Czy mo?e po przygodach z drucikami zadowalasz si? tym, ?e po prostu graj?? :)

Taki przetwornik to wyj?tkowo proste urz?dzenie i my?l?, ?e warto troch? w gitarze pogrzeba?, ?eby znale?? brzmienie najlepsze dla siebie. Nie zawsze musi to oznacza? wymian? setu na kilka razy dro?szy.

Ja w swoim stracie HSS musia?em "rozbroi?" humba, ?eby zrobi? dodatkowe wyprowadzenie dla roz??czania cewek (orginalnie by?a tylko 1 ?y?a + ekran). O odwr?ceniu magnesu w ?rodkowym ju? pisa?em. teraz kombinuj? z r??nymi ustawieniami. bardzo fajny efekt uzyskuj? przez szeregowe po??czenie singli. Poniewa? s? one po mojej przer?bce przeciwnie spolaryzowane, to ??cz?c je w fazie mam ?wietnego humackera. Jest troch? ciemny w brzmieniu, ale jedno ciemniejsze ustawienie w gitarze o bardzo jasnym charakterze tylko poszerza spektrum brzmie?. No i jak ?wietnie teraz brzmi "Money For Nothing" Streits?w, kiedy mam 2 humby... 8)
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Krzysiek101 » lutego 12, 2007, 11:16 pm

el.guitar pisze:To ja dorzuc? jeszcze cztery i zrobimy sobie kiedy? jakie? jam session. Zapraszam z gitar? do Wroc?awia!

Dzi?ki za zaproszenie. Mo?e w pa?dzierniku zawitam we Wroc?awiu na uczelni to w chwili wolnego czasu si? zorganizuje jaki? Jam. Tylko jest jeden problem tzn. wydaje mi si?, ?e gra? umiem, tylko te nieszcz?sne skale i teoria :|
Chocia? jeszcze jedno. Wstyd si? przyzna? :oops: ,?e wzmaka nie mam :cry: Ale mam drobny przyp?yw got?wki, mo?e nareszcie zbuduje 5W lampiaka.
el.guitar pisze:A przy okazji, uda?o Ci si? ustali? najlepszy uk?ad dla twoich pickup?w? Tzn. w?a?ciwa polaryzacja, wi?ksza rezystancja przy mo?cie itd? Czy mo?e po przygodach z drucikami zadowalasz si? tym, ?e po prostu graj?? :)

Jak na razie to ciesz? si? ?e graj? :) Pozatym ka?dy ma taki sam op?r wi?c to bez znaczenia :) Ale i tak jest lepiej ni? by?o. Nareszcie w pozycji ?r.+most zmniejszy?y si? szumy :D
el.guitar pisze:Taki przetwornik to wyj?tkowo proste urz?dzenie i my?l?, ?e warto troch? w gitarze pogrzeba?, ?eby znale?? brzmienie najlepsze dla siebie. Nie zawsze musi to oznacza? wymian? setu na kilka razy dro?szy.

Jak ju? wcze?niej pisa?em, nie mam wzmaka, wi?c trudno mi jednoznacznie mi oceni? czy te przetworniki w 100% mnie zadowalaj?, czy te? nie. W ka?dym razie marzy mi si? komplet Noiseless'?w
el.guitar pisze:Bardzo fajny efekt uzyskuj? przez szeregowe po??czenie singli. Poniewa? s? one po mojej przer?bce przeciwnie spolaryzowane, to ??cz?c je w fazie mam ?wietnego humackera. Jest troch? ciemny w brzmieniu, ale jedno ciemniejsze ustawienie w gitarze o bardzo jasnym charakterze tylko poszerza spektrum brzmie?. No i jak ?wietnie teraz brzmi "Money For Nothing" Streits?w, kiedy mam 2 humby... 8)

Ja kiedy? chia?em po??czy? wszystkie 3 single razem, jednosze?nie zachowuj?c standardowe ustawienia, w takiej sytuacji musia?bym robi? dodatkowy otw?r w maskownicy lub zastosowa? fenderowski prze??cznik (o ile si? nie myle) S-1. Wydaje mi si? ?e efekt by?by podobny jak 2 humbuckery.
May The Blues Be With You.
Awatar użytkownika
Krzysiek101
bluesman
bluesman
 
Posty: 279
Rejestracja: listopada 28, 2004, 4:35 pm
Lokalizacja: Sosnowiec/Wrocław

Postautor: el.guitar » lutego 13, 2007, 8:16 pm

3 single w szereg to nie jest dobry pomys?... B?dziesz mia? bardzo ma?o g?ry i raczej dudnienie ni? g??boki bas. Do tego takie ustawienie nie dzia?a jak humbacker - je?li ?rodkowy pickup ma odwrotn? polaryzacj? do reszty, to niweluje tylko po?ow? szum?w, bo skrajne przetworniki maj? polaryzacj? zgodn?.

Ale bardzo ciekawe ustawienia s? gdy ??czysz dwa s?siednie single w szereg (masz humba), albo skrajne i do tego r?wnolegle ?rodek (takie ustawienie jest dost?pne w Fenderach z systemem S-1)

Co do szeregowego ??czenia, to ciekaw? opcj? jest po??czenie w gitarze Briana May'e (Queen). Masz tam 3 single i mo?esz je w??cza? pojedynczo, po dwa lub wszystkie na raz, ale do tego mo?esz jeszcze odwraca? je w fazie. Jest to do?? skomplikowane (May mia? w swojej gitarze a? 6 prze??cznik?w, ?eby to "opanowa?"). Mo?na jednak wykorzysta? najciekawsze ustawienie z jego gitary (moim skromnym zdaniem) - po??czenie skrajnych przetwornik?w w szereg i odwrotnie w fazie. Takie ustawienie daje do?? s?aby sygna?, ma?e szumy (przetworniki maj? zgodn? polaryzacj?, ale szumy zmniejszaj? si? przez odwr?cenie fazy) i powalaj?c? g?r?. May wykorzystywa? do tego jeszcze specjalny booster, podbijaj?cy najwy?sze pasma. Do tego kilkana?cie wzmacniaczy Vox... Kosmos! :) Bardzo ciekawe brzmienie do grania iskrz?cych sol?wek.

Co do S-1, to taki prze??cznik jest do?? drogi, do tego dochodzi jeszcze specjalny poczw?rny switch. Mnie dorobienie 4 dodatkowych ustawie? kosztowa?o... 3 z?. Kupi?em zwyk?e 6-pinowe prze??czniczki (tzw. hebelkowe) i zamontowa?em je pomi?dzy potencjometrami (mam tylko jedn? ga?? tone). Przer?bka bardzo subtelna i ledwo widoczna. Ten sam efekt mo?na by uzyska? montuj?c potencjometry push-pull (wtedy nie trzeba wierci?). Taki pot. te? troch? kosztuje. Ostatecznie mo?na jeszcze zamontowa? prze??cznik obrotowy wygl?daj?cy jak potencjometr (wyrzucasz jeden pot. od tonu, drugi lutujesz na sumie, a w puste miejsce wciskasz prze??cznik i zak?adasz na niego standardow? ga?k? - nic nie wida?!).

Chcesz, to naskrobi? Ci jaki? schemat.
Powiedz tylko jakie prz??czniki chcesz wykorzysta?, a ja narysuj? Ci jak to po??czy?, ?eby mie? same sensowne ustawienia. Wiele schemat?w w necie nie uwzgl?dnia tego, ?e specjalne prztyki s? drogie, ani tego, ?e w niekt?rych ustawieniach nie ma wog?le d?wi?ku, albo do niczego si? on nie nadaje...

A na jak? to uczelni? si? wybierasz? Ja studiuj? na politechnice (3 rok).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 182 gości

cron