Gitary typu Telecaster

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Gitary typu Telecaster

Postautor: Theoricus » lutego 25, 2006, 4:07 pm

Witam! :P

Mam kilka pyta? do bywalc?w-gitarzyst?w.. Jak zasygnalizowa?em w temacie, jestem zainteresowany Telecasterami - konkretnie, co jest w nich takiego, ?e s? a? tak popularne. Sam gram na typowej Strato-hybrydzie ;-) Ostatnio jednak przyjrza?em si? w sklepie muzycznym jakiemu? Tele i mnie troch? zaciekawi? (wydaje mi si? to o tyle dziwne, ?e styka?em si? z nimi nieraz i jako? nie zwracalem na nie uwagi.. mniejsza z tym :P)

Tak wi?c- co w tych Telecasterach jest? :P Nie chodzi mi o bzdety techniczne typu uk?ad pickup'?w, itd. bo to wida? na pierwszy rzut oka. Chce wiedzie? czy brzmienie bardzo odstaje od STRATus?w :P czy nie, kwestia wygody grania i og?lne wra?enia.. I co na tym mo?na gra?, bo przester na dw?ch singlach nie jest zbyt powalaj?cy zapewne, wi?c wnioskuj?, ?e gitarka jest przeznaczona do gatunk?w l?ejszych ;P

Btw, co s?dzicie o gitarkach Mayo-Flame, kumple m?wi? ?e strasznie nier?wna produkcja i trafiaj? si? buble :? Nie sta? by mnie by?o (przy zmianie dechy na now?) na oryginalnego Fendera, wi?c np. taki Flame Tell I by?by mile widziany =] Poprosz? o opinie.

Pozdrawiam ;-)
Theoricus
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: lutego 25, 2006, 3:52 pm
Lokalizacja: Krak?w

Tele

Postautor: Jedi » lutego 25, 2006, 5:37 pm

Telecaster jest gitar? raczej do country czy rock n' rolla, brzemienie jest bardzo czyste i "delikatniejsze" nawet od strata, szczerze m?wi?c marzy mi si? taka gitarka;]. A co do wygody grania, telecaster ma najwi?kszy z fender?w radius podstrunnicy (jest bardzo wypuk?a) co oznacza ?e dobrze podci?ga si? struny. Piszesz ?e przester nie jest powalaj?cy, ja osobi?cie lubie przesterowane single bardziej od humbacker?w (radze ci przes?ucha? sobie piosenke Money For Nothing Dire Straits?w na koncercie On the Night, tam Phil Palmer gra? drug? gitare na stracie na przesterze i brzmia?o to niesamowicie). Dla mnie jest to bardzo ciekawa gitarka i podej?ewam ?e b?dzie nast?pn? kt?r? b?de posiada?:).
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Re: Tele

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 25, 2006, 6:15 pm

Jedi pisze:A co do wygody grania, telecaster ma najwi?kszy z fender?w radius podstrunnicy (jest bardzo wypuk?a) co oznacza ?e dobrze podci?ga si? struny. .


Radius zale?y od modelu - s? dost?pne takie same jak np. w stratch. S? tele z 7.25" i z 9.5". Im bardziej wypuk?a tym gorzej - wszystkie stare gitarki lub ich kopie (7.25") s? najcz??ciej oprzerabiane do okolic 9.5, 10'' - g??wnie dlatego, ?e ?le si? podci?ga w wy?szych pozycjach.

p.s. Theoricus - najlepiej podejd? do sklepu i sam wypr?buj - ?aden opis nie da tego samego co w?asne ucho.
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tele

Postautor: Theoricus » lutego 25, 2006, 7:09 pm

Jedi pisze:Piszesz ?e przester nie jest powalaj?cy, ja osobi?cie lubie przesterowane single bardziej od humbacker?w (radze ci przes?ucha? sobie piosenke Money For Nothing Dire Straits?w na koncercie On the Night, tam Phil Palmer gra? drug? gitare na stracie na przesterze i brzmia?o to niesamowicie).

Przyznam, ?e w swoim fat stracie mam bardzo marne single, st?d zapewne moje uprzedzenie ;)

Leszek Jakubczak pisze:p.s. Theoricus - najlepiej podejd? do sklepu i sam wypr?buj - ?aden opis nie da tego samego co w?asne ucho.

Absolutnie si? z Tob? zgadzam, chcia?em tylko pozna? opinie bardziej do?wiadczonych grajk?w ode mnie ;-)
Theoricus
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: lutego 25, 2006, 3:52 pm
Lokalizacja: Krak?w

Postautor: Jedi » lutego 26, 2006, 7:25 pm

Napisa?em poprostu tak og?lnie ?e maj? wi?kszy radius bo tak dowiedzia?em sie od Lutnika;]
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 26, 2006, 10:43 pm

Jedi pisze:Napisa?em poprostu tak og?lnie ?e maj? wi?kszy radius bo tak dowiedzia?em sie od Lutnika;]


Fajny Lutnik :wink:

Theoricus pisze:Absolutnie si? z Tob? zgadzam, chcia?em tylko pozna? opinie bardziej do?wiadczonych grajk?w ode mnie


Je?li chodzi o wygod? grania to jest bardzo podobna do strat?w - profil gryfu jest taki sam (oczywi?cie zale?y od modelu). O brzmieniu napisa? Ci ju? Jedi - ale du?o zale?y od przystawek (s? modele z humbackerami, singlami i lipstick'ami) i od podej?cia do instrumentu - warto sobie pos?ucha? kilku gitarzyst?w, kt?rzy graj? na tele. Dla mnie brzmienie tele r?zni si? od strata g??wnie tym, ?e jest bardziej z "dechy". Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jedi » lutego 27, 2006, 7:02 pm

Dowiedzia?em si? tak od lutnika w Mielcu mo?esz sobie z nim pogada? i zapewniam ci? ?e zna si? na budowie gitar lepiej od ciebie;]
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 27, 2006, 7:44 pm

Jedi pisze:Dowiedzia?em si? tak od lutnika w Mielcu mo?esz sobie z nim pogada? i zapewniam ci? ?e zna si? na budowie gitar lepiej od ciebie;]


Nie mam z nim o czym gada? - pewnie mia? jednego tele w r?ku i sobie takie zdanie wyrobi?. Je?eli chcesz najbardziej wiarygodnego ?r?d?a to wejd? sobie na stron? fendera i poczytaj.
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jedi » lutego 27, 2006, 8:59 pm

Poprostu nie lubie jak kot? ocenia kogo? nie znaj?c wog?le jego umiej?tno?ci i wiedzy.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 27, 2006, 9:43 pm

Jedi pisze:Poprostu nie lubie jak kot? ocenia kogo? nie znaj?c wog?le jego umiej?tno?ci i wiedzy.


Je?eli zacytowa?e? jego s?owa to ju? wystarczaj?co du?o wiem - nie oznacza to, ?e nie umie pracowa? nad instrumentem, ale nie doko?ca si? na nich zna lub lubi wciska? r??ne kity (jak zreszt? kilku innych lutnik?w i specjalist?w innych dziedzin). Ale mo?esz mi nie wie?y? wi?c polecam Ci zajrzenie na te strony (kliknij na specyfikacje):
to wsp??czesny tele: http://www.fender.com/products/search.p ... 0118400725
to wsp??czesny strat: http://www.fender.com/products/search.p ... 0117400705
to replika tele: http://www.fender.com/products/search.p ... 0151100809
to replika strata: http://www.fender.com/products/search.p ... 0150800804
Mo?esz sobie wyrobi? w?asne zdanie.
Nie kwestinuje umiej?tno?ci tego pana (mo?e ?wietnie wymienia progi), ale wiedz? tak - i sam mo?esz to zweryfikowa
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jedi » lutego 27, 2006, 11:10 pm

Nie cytowa?em go to po pierwsze, po drugie go?? gra? w zespole w czasach w kt?rych te gitary powstawa?y i si? zmienia?y, a po trzecie jak mo?esz ocenia? jego wiedz? na podstawie jednego glupiego tekstu kt?ry napisa?em. Powiedzia? mi ?e tele standardowo mia?y wi?kszy radius podstrunnicy od strat?w bo tak si? m?wi, tak jak Ibanezy maj? wi?kszy radius od Fender?w a Gibsony mniejszy.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 28, 2006, 8:38 am

Jedi pisze:Nie cytowa?em go to po pierwsze, po drugie go?? gra? w zespole w czasach w kt?rych te gitary powstawa?y i si? zmienia?y, a po trzecie jak mo?esz ocenia? jego wiedz? na podstawie jednego glupiego tekstu kt?ry napisa?em. Powiedzia? mi ?e tele standardowo mia?y wi?kszy radius podstrunnicy od strat?w bo tak si? m?wi, tak jak Ibanezy maj? wi?kszy radius od Fender?w a Gibsony mniejszy.


No to w?a?nie po raz ostatni zabieram g?os w tej sprawie - poczytaj sobie zamiast go cytowa?! Tele zawsze mia?y taki sam radius jak straty - stare 7.25'', wsp??czesne 9.5'', niekt?re wersje strat?w i tele maj? po 12" (np. SRV, Eric Jonhson czy John 5 Telecaster), Gibsony najcz??ciej12'' - i nie oznacza to, ?e s? bardziej wypuk?e, lecz wr?cz odwrotnie. Im mniejszy radius tym bardziej wypuk?y kszta?t gryfu - ?atwo si? wtedy gra akordy, ale ?le podci?ga. Widz?, ?e masz internet, wi?c mo?esz sam sprawdzi? - a jak kole? mia? w "tamtych" czasach taki dost?p do tych gitar to jest bardzo ciekawe. Znam wielu muzyk?w, kt?rzy graj? ju? od wielu, wielu lat i wiem od nich jak trudno by?o w Polsce o takie gitary.
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub TELE » lutego 28, 2006, 5:35 pm

W wi?kszo?ci telekaster?w, radius podstrunnicy jes wi?kszy ni? w stracie, wynika to z wczesnych za?o?e? konstrukcyjnych Fendera. ale to nie jedyna r?znica. Tele r?zni si? te? pod wzgl?dem po??czenia z korpusem, blacha z ?rubami jest du?o wy?ej ni? w stracie, wi?c je?li kto? ma kr?tkie palce- mo?e zapomnie? o swobodnym graniu powy?ej 14 progu. Co do brzmienia to rzecz gustu, natomiast ?wietnie Tele si? sprawdza w kapeli z m?odszym bratem stratem :) , ma wi?cej ?rodkowego pasma(w szczeg?lno?ci modele z klonow? podstrunnic?) co tworzy doskona?e wsp??brzmienie.
Awatar użytkownika
Jakub TELE
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 66
Rejestracja: grudnia 10, 2005, 2:22 pm
Lokalizacja: ?yrard?w

Postautor: Jedi » lutego 28, 2006, 7:11 pm

Noi o tym w?asnie m?wi?em wreszcie kto? mnie popar?, bo ju? mia?em do?? t?umaczenia tego koledze od "cytowania":]
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Leszek Jakubczak » lutego 28, 2006, 8:19 pm

October 1950 Broadcaster specs:

Ash body 1.75" thick with Butterscotch Blond finish.
Maple one piece neck, all with truss rods. Sometimes the truss rod plug behind the nut on the peghead face is maple instead of walnut.
Peghead truss rod plug is more rounded.
Neck backshape feel was a large rounded "D" style neck. The [u]fingerboard had a 7.25" fingerboard radius with small (.078" wide)

Zr?d?o Vintage Guitar Collector :evil: Widz?, ze w Polsce jak powstanie jaki? bzdurny mit to go wszyscy powtarzaj?

A to specyfikacja Strata z 54 dla por?wnania :

May/June 1954 Fender Stratocaster specs:
Neck backshape feel was a large rounded "D" style neck. The fingerboard had a 7.25" fingerboard radius with small (.078" wide) frets.

To w nawi?zaniu do wczesnych za?o?nie? konstrukcyjnych.
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: jaqb » sierpnia 9, 2006, 8:48 pm

a co powiecie o tym cacku? czyz nie jest pi?kna??

http://www.musiccenter.pl/?mod=item&g1= ... 3=&id=6182

ale ?licznoo?? noo:)

PS sory ze nie na temat ale o tele wiem tylko tyle:) ze s? cie?sze od strat?w a brzmienie maja l?ejsze mialem w rekach cos w tym stylu i nie podobalo mi sie zbytnio.
jaqb
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 58
Rejestracja: sierpnia 9, 2006, 5:15 pm
Lokalizacja: blachownia

Postautor: lauderdale » grudnia 29, 2006, 9:55 am

Jedi pisze:Noi o tym w?asnie m?wi?em wreszcie kto? mnie popar?, bo ju? mia?em do?? t?umaczenia tego koledze od "cytowania":]


No i szkoda ze Cie poparl bo chyba przy Twoim uporze umrzesz w blogiej nieswiadomosci co do faktow,oraz przekonaniu , ze ktos na Ciebie nastaje a tak nie jest. :)
Chce ci gosc pomoc zebys po swiecie nie chodzil i nie opowiadal pierdolow.
Napisal Ci LJ sprawdz w internecie?
Czemu nie sprawdzisz zamiast tracic czas na jalowe dyskusje i proby powtarzania bzdur po lutniku z wiedza i doswiadczeniem.
Zycie jest jak klasa w podstawowce: jedni skoncza przed czasem inni nigdy nie skoncza chocby sto lat zyli.

Jak mawial stary Pawlak " cza miec na czym czapke nosic".

Tu masz pare linkow:
http://www.samash.com,
http://www.guitartrader.com,
http://www.MusiciansFriend.com.

SPRAWDZ i sie nie gniewaj. :)
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: Jedi » grudnia 29, 2006, 10:27 am

I chyba po raz kolejny musz? powt?rzy?, ?e skoro lutnik przekaza? mi tak? informacj? to tak? przyj??em do wiadomo?ci. Oczywi?cie pomyli?em si? pisz?c, ?e im wi?kszy radius tym wi?ksza wypuk?o??. Chodzi?o mi o to, ?e stereotypowo tele ma wi?kszy radius od strata a gibson ma najmniejszy, co oczywi?cie nie musi by? regu??.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: lauderdale » grudnia 29, 2006, 10:48 am

Jedi pisze:I chyba po raz kolejny musz? powt?rzy?, ?e skoro lutnik przekaza? mi tak? informacj? to tak? przyj??em do wiadomo?ci. Oczywi?cie pomyli?em si? pisz?c, ?e im wi?kszy radius tym wi?ksza wypuk?o??. Chodzi?o mi o to, ?e stereotypowo tele ma wi?kszy radius od strata a gibson ma najmniejszy, co oczywi?cie nie musi by? regu??.


Ale balagan ....
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: Pawel1991 » grudnia 30, 2006, 7:55 pm

Co do tematu... Wydaje mi sie ze brzmienie telecastera rozni sie mocno od brzmienia strata, wystarczy posluchac Taba Benoit'a np. na plycie "Wetlands"i porowanac sobie z jakims muzykiem grajacym na stracie (tylu ich teraz) i bedziesz wiedzial o co chodzi.. ;)

Ps. Niezle cacko :) http://www.fender.com/products/search.p ... 0137402321
Awatar użytkownika
Pawel1991
blueslover
blueslover
 
Posty: 400
Rejestracja: grudnia 10, 2006, 12:47 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: blue note » stycznia 13, 2007, 2:03 pm

Tele to znakomity instrument, je?li ... jest w r?kach znakomitego muzyka.
Polecam Alberta Collinsa, Robbena Forda, Roya Buchanana.
blue note
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: stycznia 7, 2007, 9:39 am


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 122 gości