HAMMOND B3 lub jego ekstrakt....

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

HAMMOND B3 lub jego ekstrakt....

Postautor: alien » lutego 19, 2006, 5:12 pm

od d?u?szego czasu zastanawiam si? czy istnieje spos?b na uzyskanie brzmienia B3 bez jego posiadania 8) . No nie sta? mnie na B3 a jestem chory na jego brzmienie. Mo?e kto? przerabia? ten temat? . Og?lnie bior? pod uwag? nawet budow? instrumentu. Firma DOEPFER produkuj? pi?kne klawiatury organowe... ale problemem jest modu? brzmieniowy. Przerabia?em ju? temat KORGa CX-3, modu? CLAVIA NEII czy ROLAND'a VK8M... ale to nadal nie to. Nie mia?em tych "instrument?w" w r?kach ale dema kt?rych s?ucha?em nie zadowoli?y mnie. W zasadzie jedynym instrumentem kt?ry ze zwgl?du na budow? a nie na brzmienie mnie zainteresowa? by? WLM. Zastanawia?em si? ju? nawet nad programowym sprz?tem w stylu NativeInstruments B4 II - cho? nie wiem czy to ma wi?kszy sens, nie s?ysza??m/widzia??m tego nigdy w akcji :wink: jestem pewny ?e nie jeden z Was pracowa? nad tym problemem - mo?e jakie? wskaz?wki, uwagi? ...nie chc? pope?nia? b??d?w a chc? s?ysze? B3 :D
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: alien » lutego 19, 2006, 5:21 pm

...dodam ?e w moim posiadaniu by?y ju? instrumenty typu HAMMOND BX2 i HAMMOND B200 + leslie...
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: Luke » lutego 19, 2006, 5:58 pm

Skonatktuj si? z Paw??m Wi?sikiem:

http://www.venco.com.pl/~yahoob3/hammond/html/pksoh.htm

Najlepiej zorientowany w temacie facet jakiego znam!!!
POZDRAWIAM
Krzysztof Siewruk

www.smokestack.pl
Awatar użytkownika
Luke
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 936
Rejestracja: czerwca 23, 2005, 4:33 pm

Postautor: alien » lutego 19, 2006, 6:13 pm

...eee znam go... i jego odpowiedzi - zawsze najlepszy jest nowy (najdro?szy) model hamonda kt?ry notabene jest sprzedawany akurat przez niego ;)
Poprostu ten Pan - z ca?ym szacunkiem- nie widzi nic poza hammondem
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: paskud » lutego 19, 2006, 11:37 pm

Clavia na sucho brzmi nieco dziwnie - brzmienie wyzbyte jakiegokolwiek echa, delayu czy cho?by rewerbu jest strasznie ascetyczne. Dlatego dost?pne pr?bki mog? niewystarczaj?co pokaza? zalety brzmienia. Ale w sk?adzie to co innego!

pos?uchaj p?yty Karolaka i Wierzcholskiego "Pi?tek wieczorem" albo najnowszej p?ytki Carrantuohill "Session natural Irish jazz" na kt?rej si? udziela pan Wojciech - jak dla mnie cud mi?d :)

Poza tym hammond w clavii- to hammond - jak ustawisz drawbary dasz odpowiednie parametry perkussion i wibrato - to b?dzie brzmia? tak jak ty chcesz - ja si? nakombinowa?em z tym i dochodz? do coraz lepszych wynik?w:D

nag?o?nienie te? wa?na rzecz - dobrze by by?o mie? leslie ;P tylko trza mie? zdrowie ?eby go nosi? ;)
piecyk ldm mi odm?wi? wsp??pracy - na pianach by?o ok - ale jak w??czy?em hammonda to pasmo gwa?townie wzrasta?o w dolnych rejestrach i g?o?nik 12 cali celestion nie dawa? rady. Kupi?em Laneya z 15`` - jest ok :):):) tylko basista narzeka, ?e za du?o basu mam :>

ale ktoby s?ucha? basisty ;P

ps. dosta?em maila i odpowiedzia?em

pozdrawiam Paskud
pozdrawiam paskudnie ;)
paskud
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 187
Rejestracja: maja 3, 2005, 9:42 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postautor: Pachoł » lutego 20, 2006, 12:38 am

Hehe ile by? da? ?eby mie? prawdziwego hammonda... Na razie mam analogowe combo organy yamahy, kt?re po odpowiednim ustawieniu i przepuszczeniu przez symulator Leslie na kompie daj? zadowalaj?cy efekt (niestety brakuje drawbara 5 1/3 ale da si? oby? bez niego)... Jestem zmuszony u?ywa? pieca gitarowego (jako i? gram te? na gitarze) i mam ten sam problem z dolnym pasmem.
Z tego co s?ysza?em i czyta?em jedn? z najlepszych mo?liwo?ci jest Nord Elektro, dobry jest te? podobno modu? Voce V5, mo?na ?ci?gn?? pr?bki na ich stronie.
Pachoł
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 46
Rejestracja: lutego 17, 2006, 4:25 pm
Lokalizacja: Krak?w

Postautor: alien » lutego 20, 2006, 4:05 pm

to nadal p???rodki... :wink:
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: paskud » lutego 21, 2006, 9:25 pm

no to teraz masz zamieszane :twisted: :twisted: :twisted:
pozdrawiam paskudnie ;)
paskud
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 187
Rejestracja: maja 3, 2005, 9:42 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postautor: alien » lutego 21, 2006, 9:58 pm

dam rad?, dam rad?... jak nie ja to kto?
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: handy » marca 2, 2006, 9:52 pm

Polecam klawiature steruj?c? midi + wtyczke VST NI B4 :) i laptopik na scene - XXI wiek mamy panie ;)

:twisted:
Keep on rockin' in the free world :D
Awatar użytkownika
handy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 32
Rejestracja: stycznia 25, 2005, 4:47 pm

Postautor: paskud » marca 2, 2006, 11:11 pm

handy pisze:Polecam klawiature steruj?c? midi + wtyczke VST NI B4 :) i laptopik na scene - XXI wiek mamy panie ;)

:twisted:


niby mamy ten XXI wiek - ale zaj**i?cie bedzie to wygl?da? z perkusj?, basem, gitarami i harmonijk? ?
pozdrawiam paskudnie ;)
paskud
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 187
Rejestracja: maja 3, 2005, 9:42 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postautor: alien » marca 4, 2006, 8:36 am

taaaaa.... a ?eby zmieni? lekko"drawbar" czwarty wystarczy znale?? gdzie? myszk?.... kt?ra aktualnie le?y pod butem basisty.... ale co to....laptop w?a?nie si? zawiesi? a w miedzyczasie przyszed? mail...
Tak wiem przesadzone ale.... dlaczego CLAVIA robi instrumenty z "blachy"? heheheh.... zbyt d?uuugo gra?em i wiem jak to potem wygl?da 8) ....pozatym mo?e jestem wybredny ale to "co?" ma by? w jednym pude?ku :D
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: Pachoł » marca 5, 2006, 2:27 pm

Hehe, ja robie tak je?eli chodzi o symulacj? leslie; mam na kompie efekt vst, komp stoi w jednym pokoju, pod??czam go przed?u?aczem w przedpokoju, ustawiam efekt, mysz ustawiam tak ?eby przy klikni?ciu przestawia?a ze slow na fast, nast?pnie musz? unieruchomi? mysz (mysz optyczna - trzeba zas?oni? szczelnie sp?d), od??czam wszystko opr?cz myszy i zasilania, nios? komp do pokoju, pod??czam organy, piec i gram. :P
A w?a?nie, co powiecie o jakich? sprz?towych symulatorach? W?a?ciwie to zdania co do wi?kszo?ci z jakimi si? spotka?em w internecie s? podzielone, a jako? nie mog?em znale?? ?adnego w ?adnym sklepie albo komisie ?eby sprawdzi? dzia?anie i brzmienie na ?ywo.
Pachoł
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 46
Rejestracja: lutego 17, 2006, 4:25 pm
Lokalizacja: Krak?w

Postautor: alien » marca 5, 2006, 2:49 pm

...demo przynajmniej jednego programu ?ci?gn?? z netu - dzia?a 30 dni... dok?adnie to program B4 II firmy NATIVE INSTRUMENTS. Je?li idzie o brzmienie to wydaje mi si? ?e efekt jest znacznie gorszy ni? ka?dego syntezatora imituj?cego brzmienie Hammond'a - to oczywi?cie moje bardzo subiektywne zdanie :D
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: bartic » marca 5, 2006, 4:43 pm

jest tak modu? do klawisza jak microkuirzwel (nie wiem czy dobrze pisze). podobno jest niezwykle bogaty w r??ne d?wi?ki. b3 te? by? powinno. szkoda, ?e admira? ju? si? nie udziela. on mia? ten modu?. ja na hammondach si? nie znam
pozdrawiam
pozdrawiam
bartłomiej czerniak
Awatar użytkownika
bartic
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2761
Rejestracja: maja 22, 2004, 5:04 pm
Lokalizacja: Wrcłw

Postautor: Pachoł » marca 5, 2006, 5:53 pm

Oj wybacz, ale chyba naprawd? si? nie znasz. Hammond to nie pianino, ca?e bogactwo hammonda kryje si? w drawbarach kt?re mo?esz ustawia? jak chcesz i tworzy? brzmienie jakie chcesz. Tak?e w Micropiano(zak?adam ?e o to ci chodzi) z tego co pami?tam s? gotowe brzmienia, t? metod? da si? zast?pi? pianino, bo pianista w zasadzie nie mo?e ingerowa? w brzmienie instrumentu, ale nie hammonda.
Pachoł
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 46
Rejestracja: lutego 17, 2006, 4:25 pm
Lokalizacja: Krak?w

Postautor: bartic » marca 5, 2006, 5:55 pm

aha, dobrze wiedzie? na przysz?o?? :) dzi?ki!
pozdrawiam
bartłomiej czerniak
Awatar użytkownika
bartic
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2761
Rejestracja: maja 22, 2004, 5:04 pm
Lokalizacja: Wrcłw

Postautor: alien » marca 5, 2006, 6:17 pm

...ma?o tego ?e "drawbary" mo?esz ustawi? jak chcesz to istotny jest te? algorytm powstawania PERCUSSION... kt?ry akuratnie w B3 jest inny ni? w reszcie tego typu instrument?w - st?d na XB 1 czy 2...b?d? modelach XK nie uzyskasz takiego percussion jak np w numerze Deep Purple "no no no". Podsumowywuj?c 8) : brzmienie B3 to jedno a percussion w B3 to drugie. Wi?c je?li nawet uzyskasz to "warcz?ce" brzmienie B3 to wcale nie znaczy ?e uzyskasz cho? cz??? d?wi?k?w :) B3. Troszke to skomlikowane ale najpro?ciej to wyt?umaczy? w jeden prosty spos?b: nie wiadomo mi o ?adnym ekstrakcie lub nawet innym modelu Hammonda kt?ry jest w stanie wyprodukowa? d?wi?k B3
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: alien » marca 5, 2006, 6:20 pm

i dlatego HAMMOND B3 by?, jest i b?dzie HAMMOND'em B3...i nie powstanie ?aden nast?pca, zast?pca czy cholera wie co jeszcze. Je?li chcesz s?ucha? B3 to se musisz sprawi? B3 :D inn? spraw? jest fakt ?e przy graniu zespo?owym i najcz??ciej lichym nag?o?nieniu... mo?esz oszuka? publik? ka?d? "cyfr?"... w t?umie straci si? wszystko ;)
brzmienie inspiruje...
alien
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: maja 5, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój (śląskie)

Postautor: Spik3s » listopada 6, 2006, 12:20 am

Odkopuje topic bo z?era mnie ciekawo?? - orientuje si? kto? co to za klawisze by?y na jimiwayowym jam session 2 dnia? :> Bo gra?y przecudnie, a ja jak ostatnia d*** niespyta?em si? co to jest... ;)
Spik3s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: listopada 5, 2006, 3:34 pm
Lokalizacja: Ostr?w Wielkopolski

Postautor: DZAKO » listopada 6, 2006, 12:42 am

Oj Pany;-)) nie maszans na podrobienie b3!brzmienie to przetrwa?o 75 lat i napewno nie jeden raz tyle jeszcze przetrwa;-)hammond to dopiero po?owa brzmienia, drug? po?ow? jest graj?cy na nim;-)dodam jeszcze tylko ze zaden nowy(zmontowany ) organ nie zapierdzi jak ten 40-letni z uszczyrbionym klawiszem i wytartym drewnem. One maja dusze;-))) i w niej tkwi brzmienie;-))) pozdro;-P
Awatar użytkownika
DZAKO
bluesman
bluesman
 
Posty: 380
Rejestracja: sierpnia 11, 2006, 11:14 pm
Lokalizacja: PSZÓW

Postautor: Maniol HIGHWAY » listopada 6, 2006, 8:35 am

DZAKO pisze:Oj Pany;-)) nie maszans na podrobienie b3!brzmienie to przetrwa?o 75 lat i napewno nie jeden raz tyle jeszcze przetrwa;-)hammond to dopiero po?owa brzmienia, drug? po?ow? jest graj?cy na nim;-)dodam jeszcze tylko ze zaden nowy(zmontowany ) organ nie zapierdzi jak ten 40-letni z uszczyrbionym klawiszem i wytartym drewnem. One maja dusze;-))) i w niej tkwi brzmienie;-))) pozdro;-P


dobrze godosz chopie, dobrze godosz, hej!!!
JEŚLI CHCESZ DOTRZEĆ DO ŹRÓDŁA, MUSISZ PŁYNĄĆ POD PRĄD

www.highway.art.pl

www.youtube.com/user/maniolhighway
Awatar użytkownika
Maniol HIGHWAY
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2046
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 11:45 am
Lokalizacja: ZABRZE

Postautor: Spik3s » listopada 7, 2006, 10:29 am

Ja za takie B3 odda?bym wszystko :D oprocz pieni?dzy, bo ich nie mam :P :(


odpowie kto? na moje wsze?niejsze pytanie?? :)
Spik3s
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: listopada 5, 2006, 3:34 pm
Lokalizacja: Ostr?w Wielkopolski

Postautor: darus10 » kwietnia 8, 2007, 8:45 pm

Ja w?a?nie kupi?em modu? XM-1 i powiem szczerze ze barwa z B4 II firmy NATIVE INSTRUMENTS bardziej do mnie przemawia?a. Ale mam nadzieje ?e jak troszke nad nim popracuj? to b?dzie dobrze. A tak przy okazji - poszukuje polskiej instrukcji obs?ugi do tego modu?u oraz kontrolera. Przy okazji pozdrawiam wszystkich na forum !!!
Darek
darus10
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: kwietnia 8, 2007, 7:14 pm

Postautor: darus10 » kwietnia 8, 2007, 8:48 pm

Macie racj? ?e Hammondy s? troszk? za drogie ale c?z - jako?? musi kosztowa?. Drug? spraw? jest ze dobrych "hammondowc?w" to na palcach jednej r?ki policzy? mo?na - ja ch?tnie poduczy?bym sie od takiego !!!
Pozdro.
Darek
darus10
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: kwietnia 8, 2007, 7:14 pm

Postautor: kuba_soulfire » kwietnia 11, 2007, 6:21 pm

Mo?esz jeszcze sobie sprawdzi? modu? Hammond'a XM-2.
www.hammondzone.com - tam jest:)
Blues moj? drog? w d??eniu przez ?ycie...


www.soulfire.freehost.pl
Awatar użytkownika
kuba_soulfire
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 33
Rejestracja: marca 5, 2007, 10:20 pm
Lokalizacja: Ostrzesz?w

Postautor: blues4u » września 26, 2007, 12:07 am

A teraz wreszcie konkret na temat. Tu chodzi o uzyskanie bżmienia hamonda mniejszym kosztem, również na scenie. Na poczštku dyskusji pojawił się wštek modułów brzmieniowych, niesłusznie zaniechany. Demówki modułów nigdy nie oddajš ich prawdziwych możliwoœci, prezentujš gotowe "fabryczne" brzmienia. Moduł - to jest syntezator w małym pudelku za bardzo małe pienišdze. Trzeba tylko wykorzystać jego możliwoœci. A sš one spore nawet w klasie taniutkich modeli o wymiarach radia samochodowego. Nie będę pisał o nowoczesnych droższych modelach, lecz o nieco starszych w cenie 300 - 500 zł., bo chyba o taki koszt chodzi zainteresowanym amatorom. Polecam zwrócić uwagę na moduły typu ROLAND SC-55, KORG 05R/W, YAMAHA MU-50. Jak ktoœ ma więcej kasy to może nabyć mocniejsze póżniejsze modele, albo wygodniejsze w sterowaniu i programowaniu brznień syntezatory. A teraz konkretne możliwoœci tych modułów.
YAMAHA MU-50 : iloœć drwbarów (skrót DB) 4, pamięć na brzmienia - 32, w droższych modelach tak samo do 4 DB, ale więcej pamięci na brzmienia. ROLAND SC-55 : drawbary do 16 na solo bez akordów, z akordami do 4-5 ze względu na ograniczonš polifonię, w droższym SC-88 do 10 DB na akordach. Można podzielić 16 drawbarów pomiędzy lewš a prawš rękš, naprzykład l.r. - 6 DB na akordy 4-głosowe, p.r - 10 DB na solo 1 lub 2 głosowe. Da rady. Niestety pamięć tylko na 1 ustawienie. KORG 05R/W : do 16 DB, ale łatwiej użuwać 8 - szybszy dostęp. Polifonia nieco większa od SC-55 , więc pocišgnie 5-6 DB, przy podziale klawiatury na akordy i solo możemy wykorzystać do 8 DB. Nieco droższy KORG 05DR ma polifonię jak SC-88, więc możemy œmiało wrzucić 8 DB, lub więcej przy zagłębieniu się w menu. Pamięć na 100 brzmień. Wszystkie wymienione moduły majš bogaty zestaw efektów (dziesištki), w tym wirujšce głoœniki, chorusy, pogłosy i t.d. Wyżej podane ograniczenia iloœci drawbarów sš względne i zależš tak od polifonii modułów, jak i od styli gry, który może angażować różnš iloœć głosów w zależnoœci od tego, czy gramy akordy, czy melodię, czy dwoma rękami na całej klawiaturze, czy ustawiamu jej podział i lewa gra partię basu, a prawa akordy, lub solo. Polifonia w tych modułach w zależnoœci od modelu wynosi od 28 do 64 głosów. Przy artykulacji "legato" 1 głos w grze wymaga 2 głosów polifonii, żeby dŸwięk się nie zatykał. Do rozszerzenia iloœci drawbarów może się przydać stosowanie złożonych brzmień organowych lub ograniczenie polifonii w partiach jednogłosowych na korzyœć wielogłosowych. Programowanie brzmień w modułach jest niewygodne i czasochłonne, prawie nie ma możliwoœci kreacji brzmienia na żywo. Najlepiej przygotować komplet brzmień zapisanych w pamięci, a potem wybierać gotowe. Ze względu na niskš cenę tych modułów wielu amatorów napewno wybšczš im te niedogodnoœci. Nieco więcej możliwoœci dajš syntezatory zbudowane na podstawie tych modułów, wtedy, kiedy majš suwaki lub pokrętła do regulacji głoœnoœci poszczególnych partów. Wtedy mogš być namiastkš drawbarów na żywca. Zazwyczaj w syntezatorach jest ich od 1 do 4, ale to już coœ. Koszt ok. 1500 zł.
blues4u
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: września 13, 2007, 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 191 gości

cron