Jaka gitara basowa an początek ???

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Jaka gitara basowa an początek ???

Postautor: kazek » marca 31, 2010, 8:39 pm

Znajomy Kanadyjczyk chce zacząć przygodę z gitarą basową.
Może coś doradzicie.Wszelkie uwagi mile widziane.
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: Dziadek Władek » marca 31, 2010, 9:17 pm

Czy to jego pierwszy instrument?
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: kazek » marca 31, 2010, 10:00 pm

Dziadek Władek pisze:Czy to jego pierwszy instrument?

Tak

aha , budżet- 500 zł
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: Basman » kwietnia 1, 2010, 8:15 am

Słaby budżet.

To jest wieczna bolączka - ludzie na początek kupują taniuśkie instrumenty, które są słabe, i zamiast zachęcać do gry, powodują zniechęcenie.

Za 500 zł ciężko będzie kupić cokolwiek sensownego, jak się parę stówek dostuka, to w granicach 7-8 stówek można szukać na alledrogo używki Squiera jazz bassa. Nowego można szukać wokolicach tysiaka.

Ja osobiście polecam używane Jamachy zwłaszcza z serii BB - bardzo fajne, wygodne i dość uniwersalne basiki. Z budżetowych nówek warto popatrzyć na gitarki z logo Vintage - tanizna, chińszczyzna, ale o dziwo, nie szajs. Oczywiście na tej półce cenowej i jakościowej.

ZAPOMNIEĆ O WSZELKICH CHIŃSKICH WYNALAZKACH TYPU STAGG, SKYWAY, CRUISER I INNE NOŁNEJMY W CENIE 499 ZŁ.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: kazek » kwietnia 1, 2010, 9:32 am

dzięki za odpowiedż,

wiadomo,
nie sztuka przehuśtać 500 pln i NIC z tego...
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: andrzej » kwietnia 1, 2010, 2:00 pm

Zasada no 1:
najlepsza na jaka Cie stac :)
andrzej
blueslover
blueslover
 
Posty: 466
Rejestracja: kwietnia 2, 2007, 9:16 am
Lokalizacja: charzykowy

Postautor: Basman » kwietnia 2, 2010, 12:19 pm

Aneks do zasady nr. 1. jak cię nie stać na dobry bas (niekoniecznie megadrogi) to poczekaj. Sprzedaj butelki, nie pij piwa, zarób, ukradnij, pożycz, umyj okna sąsiadce za 50 zł i kup bas lepszy od tego, na który cię stać.

Uzasadnienie dodatkowe - jak kupisz gównianą imitację instrumentu za 299 zł na allegro to: po pierwsze nie da się na tym grać, po drugie nie da się tego potem sprzedać za więcej niż 150 zł.

Jak se kupisz jakiegoś używanego skłajera za 600 zł, to nie dość, że da się na tym zacząć grać, to jeszcze spokojnie za chwilę się go za te 600 zł sprzeda.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: przemak2 » kwietnia 2, 2010, 10:06 pm

Model - jazzbass, bez watpliwosci.
Firma - vintage albo squier.
Nowy albo uzywany, w obu przypadkach dokladnie obejrzec. W zeszlym roku na targach we Frankfurcie w wolnej chwili ogladalem sobie basy na stoisku Fendera, chyba z godzinke tam spedzilem, biorac do reki rozne takie... Stoisko Fendera bylo inne, bo instrumenty mialy metki z cenami. Pierwszy do reki poszedl trzykolorowy klasyczny precision - miod malina, rzut oka na metke - 10 tys euro, mam oko! Potem ogladalem sobie squiery, stoja sobie w rzadku jazzbassy, takie same modele, ze 20 sztuk, wszystkie po 300 euro, w roznych kolorach. Klasyczny trzykolorowy - masakra, manualnie odrzuca, ale... obok wisi bialy... biore go i to jest zupenie inny instrument - ksztalt gryfu, akcja, wszystko, gdyby mozna bylo tam kupic, to... dobrze, ze nie bylo mozna ;)
Awatar użytkownika
przemak2
blueslover
blueslover
 
Posty: 656
Rejestracja: lutego 16, 2007, 8:15 pm
Lokalizacja: Poznan

Postautor: Basman » kwietnia 3, 2010, 3:08 pm

przemak2 pisze:Model - jazzbass, bez watpliwosci.
Firma - vintage albo squier.


E tam bez wątpliwości :). Dobry precel nie jest zły :). Nie mówiąc o musicmanach of korz, a nad polskim morzem i w okolicach Mielca powstały wcale zacne kopie wyżej wymienionych ;).

Ja z uporem maniaka jeszcze namawiam na jamahy z serii BB.

Co do Vintage - miałem w łapach kilka egzemplarzy tego fraglesa wzorowanego na gitarze Jaco - wszystkie były bardzo zacne jak na instrument za tysiaka. Dwóch moich kumpli, lepszych muzykantów niż ja, ma te instrumenty i używa na przemian z oryginalnymi fenderami i mjuzikmanami - nie ma wstydu. Zwłaszcza, jeśli się zmieni pikapy na jakieś lepsiejsze i zrobi sensowne ustawienie instrumentu.

Zresztą ustawienie, to inna sprawa. Gul mi skacze, jak włażę do największego sklepu w stolnicy, biorę w łapy trzy mjuzikmany po 8 kloców sztuka, i każdy z nich jest ustawiony tak (a raczej nie ustawiony), że zamiast zachęcać do kupna mówi - wybierz instument o połowe tańszy.

Cóż. Polskie sklepy muzyczne to temat na poemat :).
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: przemak2 » kwietnia 4, 2010, 1:10 am

Basman pisze:E tam bez wątpliwości :). Dobry precel nie jest zły :)...


Tak, ale po pierwsze normalny nie ma przystawki pod mostkiem, co skazuje na granie vintage, a poza tym ma chyba mniej "przyjazny", przyanjmniej dla poczatkujacego, gryf.
A zreszta widac, co mam ;)
Awatar użytkownika
przemak2
blueslover
blueslover
 
Posty: 656
Rejestracja: lutego 16, 2007, 8:15 pm
Lokalizacja: Poznan

Postautor: Basman » kwietnia 5, 2010, 7:54 am

To tak jak "normalny" musicman ma jednego hambakera - a widać, co ja mam ;).

Swoją drogą piękne czasy. Jak ja zaczynałem plumkanie, to wybór był prosty - albo Aster Bas, albo Jolana Galaxis :).
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: el.guitar » kwietnia 5, 2010, 11:37 am

Podpinam się pod temat - też szukam basu dla początkującego - a raczej początkującej o bardzo pięknych i małych dłoniach. ;)
Czy w półce do kafla warto oglądać się za basami z krótką menzurą (@30")? Coś takiego np.: cort action junior. W tysiącu zmieściłby się jeszcze dobry pikap...

A może lepiej nie zawracać sobie głowy i niech się kobieta przemęczy na basie pełnowymiarowym?

Dochodzi jeszcze kwestia pieca. Jakieś kombo do grania w domu (max 50 W), ale żeby nie była to jakaś pierdziawka. Harke, Warwick, Behringer... W okolicach tysiaka znajdą się też małe komba Ampeg, Ashdown czy Eden... Polećcie coś, proszę - w basowym sprzęcie w ogóle się nie orientuję.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Basman » kwietnia 5, 2010, 1:41 pm

Nie kombinuj z krótką menzurą. Przyjdzie kobicie zagrać gdzieś na cudzym basie, bo nie będzie mieć swojego pod ręką i co ? Zginie jak ciotka w Czechach.

Corty o dziwo nie są generalnie czymś najgorszym, co w sklepach się znajduje. Nie powinny powodować odruchu obrzydzenia przy kontakcie z gitarą.

Jeśli idzie o combo, to chyba szkoda kupować tylko pierdziawki do domu, i bym poszukał używki Ampeg BA 115, a jakby się jeszcze trafił "nie mejd in czajna", to by było git.

Jeśli chodzi o pierdziawki typowo domowe, to najlepszy stosunek brzmienia do ceny z tych co widziałem ma Ashdown After Eight.

I to jedyny produkt tej firmy, o którym wypowiem się w pozytywny sposób :p.

Można jeszcze szukać używki Hartke 1415. Niegłupie, 140 wat, i lekkie, a to ważne w przypadku babeczki.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: el.guitar » kwietnia 5, 2010, 6:07 pm

W sumie racja, ale nie podejrzewam, żeby moja żonka nagle zaczęła latać po jamach. Musi się po prostu przymierzyć - sama niech zdecyduje o menzurze.

Myślałem o Ampeg BA 112 - zawsze nieco mniejszy, a 50 W to chyba nawet dla basu wystarczy w domu (jak szukałem wzmaka do gitary, też zamiast 5W kupiłem 25 W i jakoś się sprawdza - więc raczej w słabsze piece nie wierzę).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Agni » kwietnia 5, 2010, 8:55 pm

Skoro żona ma małe dłonie, to zamiast bawić się w krótką menzurę, warto może zwrócić uwagę na szerokość gryfu. Sama mam małe dłonie i normalna menzura nie przeszkadza mi wcale, ale szeroki gryf już trochę tak. Peavey'e Millenium na przykład mają wąskie gryfy.

Chcesz jej zrobić niespodziankę, czy dasz jej wpierw spróbować zagrać na czymś, żeby sprawdziła, czy jej wygodnie? :)
Aga
Awatar użytkownika
Agni
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: maja 31, 2009, 1:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: el.guitar » kwietnia 6, 2010, 9:32 am

Dzięki, Agni. Jak gdzieś trafię Peaveya na pewno mu się przyjrzę. Wolę, żeby moja pani sama się przymierzyła, choć wiem, że nie będzie zachwycona ciąganiem po sklepach muzycznych. Muszę więc sam zebrać jakiś wywiad i co najwyżej dać jej ograniczony wybór (byle nie zbyt duży, bo dla niej i tak decydujący będzie kolor... ;) ).

Może ktoś napisać co dla basistów oznacza "wąski gryf". Jakiś wymiar, to będę wiedział czego szukać.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Agni » kwietnia 6, 2010, 1:01 pm

Wrócę do domu, zmierzę w moim basie (który dla mnie osobiście jest wygodny) i podam. Myślę jednak, że na miejscu u sprzedawcy dowiesz się, które z modeli tam obecnych na stanie w danym przedziale cenowym mogą najbardziej odpowiadać.
Aga
Awatar użytkownika
Agni
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: maja 31, 2009, 1:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Basman » kwietnia 7, 2010, 7:17 pm

Ja bym nie szukał wymiaru.

Trzeba kupić jakiś bas w normalnej menzurze i zacząć grać.

Po kilku miesiącach już będzie wiadomo.

Ale polecam metodę na macanta.

Bo śmieszyła by mnie sytuacja, w której el.guitar będzie biegał po sklepach z suwmiarką i szukał instrumentu, który będzie miał wymiary podane przez Agni :).

Nie ma co kombinować, cza kupić dżez basa skłajera albo jamaszkę BB 614 na przykład i zacząć grać :).
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: el.guitar » kwietnia 7, 2010, 10:53 pm

W sumie racja. Ale mój problem rozwiązał się chyba sam... Ostatnio żonka przebąkuje coś o pianinie... Kobiety! Pewnie jeszcze z dziesięć razy zmieni zdanie.

Dzięki wszystkim za dobre rady. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: leszekblues » kwietnia 7, 2010, 11:08 pm

el.guitar pisze:W sumie racja. Ale mój problem rozwiązał się chyba sam... Ostatnio żonka przebąkuje coś o pianinie... Kobiety! Pewnie jeszcze z dziesięć razy zmieni zdanie.

Dzięki wszystkim za dobre rady. Pozdrawiam!


I skonczy sie na dobrym perfumie :D
leszekblues
 

Postautor: Matragon » kwietnia 8, 2010, 6:52 am

xxx
Ostatnio zmieniony września 21, 2012, 9:17 am przez Matragon, łącznie zmieniany 1 raz
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: el.guitar » kwietnia 8, 2010, 8:59 am

Michał Matragon Worgacz pisze:
el.guitar pisze:W sumie racja. Ale mój problem rozwiązał się chyba sam... Ostatnio żonka przebąkuje coś o pianinie... Kobiety! Pewnie jeszcze z dziesięć razy zmieni zdanie.


saksofon jest jeszcze bardziej seksowny :wink:
ewentualnie (jak twierdzą Skaldowie) - wiolonczela :twisted:

pzdr !

Ty mnie nie strasz! Wcale nie byłbym zaskoczony, jak by nagle wyjechała z puzonem, albo afrykańskimi bębnami...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Matragon » kwietnia 8, 2010, 9:07 am

xxx
Ostatnio zmieniony września 21, 2012, 9:13 am przez Matragon, łącznie zmieniany 1 raz
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Basman » kwietnia 8, 2010, 2:51 pm

Ale weź tu zmierz szerokość gryfu na harfie..... :)
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: andrzej » kwietnia 8, 2010, 7:14 pm

... i trzy dni stroisz...
andrzej
blueslover
blueslover
 
Posty: 466
Rejestracja: kwietnia 2, 2007, 9:16 am
Lokalizacja: charzykowy

Postautor: Basman » kwietnia 9, 2010, 1:34 pm

a nie można kupić już nastrojonej ?
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Agni » kwietnia 9, 2010, 2:13 pm

el.guitar pisze:W sumie racja. Ale mój problem rozwiązał się chyba sam... Ostatnio żonka przebąkuje coś o pianinie... Kobiety! Pewnie jeszcze z dziesięć razy zmieni zdanie.

Dzięki wszystkim za dobre rady. Pozdrawiam!


Ciiii, bas byłby chyba jednak tańszy, bynajmniej na początku. ;)
Awatar użytkownika
Agni
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: maja 31, 2009, 1:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: przemak2 » kwietnia 9, 2010, 4:16 pm

Chodzi rozumiem, na zachete?

http://www.youtube.com/watch?v=D-eQZL5taFg

:D
Awatar użytkownika
przemak2
blueslover
blueslover
 
Posty: 656
Rejestracja: lutego 16, 2007, 8:15 pm
Lokalizacja: Poznan

Postautor: andrzej » kwietnia 10, 2010, 2:01 pm

troche temat sie "rozjezdza" :D
Ale jak juz to teraz: jaka jest wysokosc pomiedzy pickupem a strunami (pickup przy mostku) w J-Bassie?
andrzej
blueslover
blueslover
 
Posty: 466
Rejestracja: kwietnia 2, 2007, 9:16 am
Lokalizacja: charzykowy

Postautor: przemak2 » kwietnia 10, 2010, 2:46 pm

Taka odleglosc, jak sobie wkrecisz srubki...
Awatar użytkownika
przemak2
blueslover
blueslover
 
Posty: 656
Rejestracja: lutego 16, 2007, 8:15 pm
Lokalizacja: Poznan

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 140 gości