Co to są przeszkadzajki?

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Co to są przeszkadzajki?

Postautor: Krajcar » lutego 7, 2009, 7:19 pm

Mam może dziwne pytanie, ale co to jest przeszkadzajka i do czego służy? :D Widziałem kilka razy te jajkopodobne przedmioty w sklepach muzycznych i ile razy obok nich przechodziłem, tyle razy zastanawiałem się po co to i komu :D
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to są przeszkadzajki?

Postautor: Darekk66 » lutego 7, 2009, 7:25 pm

Krajcar pisze:Mam może dziwne pytanie, ale co to jest przeszkadzajka i do czego służy? :D Widziałem kilka razy te jajkopodobne przedmioty w sklepach muzycznych i ile razy obok nich przechodziłem, tyle razy zastanawiałem się po co to i komu :D

Do przeszkadzania, jak sama nazwa wskazuje :twisted: Zawsze można komuś nad uchem podryndać czymś , może się pomyli :twisted:
Darek Kępiński
Awatar użytkownika
Darekk66
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4658
Rejestracja: listopada 9, 2008, 8:02 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: Krajcar » lutego 7, 2009, 8:19 pm

Wydaje mi się, że "to coś" ma głębsze przeznaczenie :D
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Basman » lutego 7, 2009, 8:29 pm

Wszelkiego rodzaju instrumenty perkusyjne występujące poza normalnym zestawem perkusyjnym i obsługiwane przez innego człowieka niż brakujące ogniwo w teorii Darwina przesiadujące za perkusją :).

Czyli z reguły conga i jakies table, a do tego różne czynele, dzwoneczki, triangle, cow-belle i inne pierdoły w które można pukać tudzież w nie przydzwonić.

Pooglądaj sobie koncerty Erysia Claptona i tam na niektórych jest taki śmieszny łysy pan w okrągłych czasem okularkach. Wszystko co on ma wokół siebie, to są przeszkadzajki. Albo na przykład Mino Cinelu w składzie zespołu Anny Marii primo voto Jopek po mężu Kydryńska :).

Albo nasz Osjan. Nie ma tam normalnej perkusji, cała rytmika jest realizowana przez tzw. przeszkadzajki właśnie.

Sugerowałbym też poszukanie płyt Triloka Gurtu, tudzież efektów jego konszachtów z Garbarkiem Janem. Albo nieodżałowanym Zawinulem na ten przykład.

Tutaj wspomniany Hindus w towarzystwie mistrza Johna, a na basie plumka nieśmiało jakiś ksiądz parafialny :).
http://www.youtube.com/watch?v=QstxltuJ-xY

Perkusjonista/przeszkadzajkarz na ten przykład tak może wyglądać:

Obrazek

Dla ułatwienia dodam, że nie chodzi o te duże skrzypce po lewej, bo ta wiolonczela, to kontrabas.

Przeszkadzajki to jest to po prawej obsługiwane przez kogoś, kto wygląda jak młynarz tudzież wykonawca pizzy, dla ułatwienia dodam, że nie jest to Trilok Gurtu, tylko kobieta :). Nazywa się Gertruda Szymańska i bardzo fajnie obsługuje te dziwne wynalazki, którymi jest obstawiona.

U nast też w zeszłym roku Możdzer grał w trio z basistą Danielssonem i Zoharem Fresco własnie.

Fresco na krakowskim rynku wyglądał tak w miejscu pracy:

Obrazek

Jak widać na powyższych zdjęciach, bycie przeszkadzajkarzem, to zajęcie śmieszne i niegodne prawdziwych muzyków. Ale wygodne, bo człowiek se tu puknie, tam brzęknie, a kasa po dżobie ta sama.
Ostatnio zmieniony lutego 7, 2009, 8:59 pm przez Basman, łącznie zmieniany 4 razy
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Darekk66 » lutego 7, 2009, 8:52 pm

Darek Kępiński
Awatar użytkownika
Darekk66
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4658
Rejestracja: listopada 9, 2008, 8:02 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: Basman » lutego 7, 2009, 9:05 pm

Przypomniałem sobie jeszcze, że jak kiedyś byłem na koncercie duetu Skolias-Duży, to tam były fajne przeszkadzajki. Generalnie pan Bronisław ręcami i ustyma robił to, co przystoi prawdziwym mężczyznom, czyli grał na puzonie, natomiast przeszkadzajkami zajmowała się jego noga:

Obrazek

Jak widać, funkcja przeszkadzajkarza w zespole nie jest oczywista, zwłaszcza, że kasa po dżobie lepiej dzieli się na dwa niż na trzy.

:mrgreen:

Aha. Może jeszcze łatwiej będzie, jak powiem, że najpopularniejszym polskim przeszkadzajkarzem jest pan Jose Torres.

Tutaj ciekawym doświadczeniem może być zapoznanie się z nagraniami tercetu egzotycznego MUSIC PAINTERS, gdzie oprócz tego najwybitniejszego polskiego perkusjonisty udzielali się Bernard Maseli i pan Krzysztof Ścierański.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Basman » lutego 8, 2009, 2:06 pm

Jak ktos lubi pana Gurtu:

http://folk.wkrakowie.org/2009/01/29/tr ... rkusyjnym/

Trilok Gurtu na festiwalu perkusyjnym!

W dniach 18-22 lutego 2009 już po raz szósty Akademia Muzyczna w Krakowie organizuje międzynarodowy festiwal perkusyjny „Źródła i Inspiracje”. W tym roku gwiazda imprezy będzie wirtuoz tabli Trilok Gurtu! Oprócz koncertów, odbędą się też warsztaty dla instrumentalistów. Szczegółowy program na stronie organizatorów: http://www.amuz.krakow.pl/FP/program.html
W tej edycji festiwalu planowany jest udział :

Triloka Gurtu z kwartetem smyczkowym „Arke”z Włoch, prezentujących muzykę z płyty Arkeology, która odniosła wielki sukces i uznanie krytyki muzycznej nie tylko w Europie. Będzie to pierwszy koncert w Polsce z tą muzyką i tym projektem.
Trilok Gurtu to jeden z najbardziej znanych i cenionych perkusjonistów świata. Koncertujący i nagrywający z największymi gwiazdami jazzu i muzyki pop, od wielu lat wybierany Najlepszym Perkusjonistą Świata przez magazyn „Down Beat”, jest także liderem własnych zespołów i autorem płyt firmowanych własnym nazwiskiem.

Sola Akingbola z projektem „Routes to Roots”.
Sola to muzyk urodzony w Nigerii, mieszkający obecnie w Anglii i na co dzień związany z grupą Jamiroquai. Projekt „Routes to Roots” to oparty na tradycji afrykańskiej muzyki Joruba, zespół bębniarzy i śpiewaków pochodzących z Nigerii i prezentujących fantastyczną, transową i dynamiczną muzykę afrykańską. W składzie zespołu są muzycy występujący także ze znanymi gwiazdami rocka i muzyki funk.

Gamelan Orkiestra z Indonezji oraz projekt „Gamelan Connection”. Po raz pierwszy w Akademii Muzycznej będzie można posłuchać oryginalnej muzyki na Gamelan w wykonaniu muzyków z Yoyakarty (Indonezja) wykonywanej na oryginalnym instrumentarium z Jawy. Kontynuując rozpoczęte w poprzednich edycjach festiwalu koncerty – projekty specjalne, w tej edycji będzie to właśnie Gamelan – czyli próba połączenia tradycyjnej muzyki z Indonezji z doświadczeniami europejskiego jazzu i muzyki klubowej.

Międzynarodowy zespół tancerzy „Next Refleks”prezentujący najnowszy projekt oparty na improwizacji i interakcji pomiędzy muzyką live i tańcem. Zespół składa się z tancerzy pochodzących z różnych rejonów świata i prezentujących różne odmiany istniejącego współcześnie tańca – od hip hopu, poprzez break dance do ludowych tańców afrykańskich. Liderem zespołu jest MC Stewlocks - autor soundtracku do filmu “Kochaj i tańcz”. Będzie to wspólny spektakl zespołu Eastcom i tancerzy „Next Refleks”.

Anna Maria Sarna i duet Wiktoria Chrobak i Damian Mielecz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert prawykonań utworów na perkusję i orkiestrę symfoniczną. Dyrygować będzie Paweł Przytocki. W programie koncertu usłyszymy m.in. prawykonanie utworu „Porto Concertino” dla dwóch perkusistów i orkiestrę symfoniczną Laszlo Sule. Kompzytora, który jest znanym w krajach skandynawskich pianistą jazzowym będziemy mieli okazje podziwiać również na koncercie jazzowym wraz z Art’em Gore, na co dzień perkusistą Georga Bensona.

Ponadto wykonawcy z Polski:
Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie, młodzi laureaci ogólnopolskich przesłuchań perkusyjnych, Grupa Perkusyjna Akademii Muzycznej w Krakowie „Amadrums”, Duet Hob-Beats promujący materiał ze swojej najnowszej płyty, specjalny koncert klubowy przygotowany przez duet znakomitych DJ-ów Fractal Beats i Grove Brothers z udziałem gości zagranicznych, Jacek Pelc i Marcin Jahr, tym razem jako duet perkusyjny. Ponadto warsztaty i wykłady oraz koncerty i jam-session w Klubie Drukarnia.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Jedi » lutego 8, 2009, 3:47 pm

To może ja też coś od siebie. Jakby Ci się chciało całe przesłuchać to jest nawet bardzo ciekawe solo na przeszkadzajkach :].

http://www.youtube.com/watch?v=OzoDmKmcDwI
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: RockOnCellBlock » lutego 8, 2009, 5:46 pm

Krajcar pisze:Wydaje mi się, że "to coś" ma głębsze przeznaczenie :D

nie bylabym tego taka pewna ;)

jak juz wysylamy linki do filmikow bogatych w przeszkadzajki... znasz moze zespol Maleo Reggae Rockers? u nich znajdziesz bogata 'sekcje przeszkadzajek' .
zreszta wszelakie zespoly reggae chetnie wykorzystuja przeszkadzajki... choc jak widac - nie tylko.
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Darekk66 » lutego 8, 2009, 5:51 pm

RockOnCellBlock pisze:
Krajcar pisze:Wydaje mi się, że "to coś" ma głębsze przeznaczenie :D

nie bylabym tego taka pewna ;)

Jakby niektórym wykonawcom usunąć ze sceny te "przeszkadzajki" to zostało by tylko smętne pitolenie :twisted:
Darek Kępiński
Awatar użytkownika
Darekk66
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4658
Rejestracja: listopada 9, 2008, 8:02 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: Krajcar » lutego 8, 2009, 8:51 pm

Kurka, a jednak owe przeszkadzajki to, jak się okazuje, instrumenty wirtuozyjne :D
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: RockOnCellBlock » lutego 8, 2009, 9:15 pm

Darekk66 pisze:
RockOnCellBlock pisze:
Krajcar pisze:Wydaje mi się, że "to coś" ma głębsze przeznaczenie :D

nie bylabym tego taka pewna ;)

Jakby niektórym wykonawcom usunąć ze sceny te "przeszkadzajki" to zostało by tylko smętne pitolenie :twisted:


:lol:
Co racja to racja :lol:
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Basman » lutego 9, 2009, 12:07 pm

Krajcar pisze:Kurka, a jednak owe przeszkadzajki to, jak się okazuje, instrumenty wirtuozyjne :D


Jak wszystkie inne instrumenty zresztą.

Tak wyglądał pan Nowakowski ostatnio w Rotundzie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: RafałS » lutego 9, 2009, 12:38 pm

A czy chórzystki mogą być przeszkadzajkami, jeśli zagłuszją, fałszują albo w inny sposób (np. wizualnie) zakłócają odbiór ? :wink:
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: Basman » lutego 9, 2009, 3:01 pm

Jeśli ktoś bierze do kapeli chórzystki, które wizualnie zakłócają odbiór, to jest idiotą.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: Darekk66 » lutego 9, 2009, 8:27 pm

Basman pisze:Jeśli ktoś bierze do kapeli chórzystki, które wizualnie zakłócają odbiór, to jest idiotą.

A takie za ładne też, Panie, mogą przeszkadzać bo rozpraszają muzyków. Takie ładne maja jedno "zastosowanie": mogą pokrywać swoją wizualnością barki muzyczne kapeli :twisted:
Darek Kępiński
Awatar użytkownika
Darekk66
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4658
Rejestracja: listopada 9, 2008, 8:02 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: Krajcar » lutego 9, 2009, 8:41 pm

Przecież nikt nie chodzi na koncerty dla chórzystek... bez przesady :P a takie co fałszują, faktycznie powinny się nazywać przeszkadzajkami :D
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: RockOnCellBlock » lutego 9, 2009, 8:59 pm

Krajcar pisze:Przecież nikt nie chodzi na koncerty dla chórzystek... bez przesady :P a takie co fałszują, faktycznie powinny się nazywać przeszkadzajkami :D


Jak to : nie?
Panowie jak najbardziej!

Ja za to wolę okropnie seksownych gitarzystów w zapoconych podkoszulkach ;)
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Krajcar » lutego 9, 2009, 9:11 pm

RockOnCellBlock pisze:Ja za to wolę okropnie seksownych gitarzystów w zapoconych podkoszulkach ;)


Oo, ja też :P
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Basman » lutego 10, 2009, 9:29 am

Krajcar pisze:
RockOnCellBlock pisze:Ja za to wolę okropnie seksownych gitarzystów w zapoconych podkoszulkach ;)


Oo, ja też :P


Cóż. Kochać to nie znaczy zawsze to samo.

To ja jednak wolę chórzystki.
Awatar użytkownika
Basman
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1174
Rejestracja: kwietnia 19, 2004, 9:52 am

Postautor: RockOnCellBlock » lutego 10, 2009, 4:02 pm

Basman pisze:
Krajcar pisze:
RockOnCellBlock pisze:Ja za to wolę okropnie seksownych gitarzystów w zapoconych podkoszulkach ;)


Oo, ja też :P


Cóż. Kochać to nie znaczy zawsze to samo.

To ja jednak wolę chórzystki.


Hehe ;)

Chyba 'kochać to nia zawsze znaczy tak samo' :lol:
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Krajcar » lutego 10, 2009, 4:29 pm

RockOnCellBlock pisze:
Basman pisze:
Krajcar pisze:
RockOnCellBlock pisze:Ja za to wolę okropnie seksownych gitarzystów w zapoconych podkoszulkach ;)


Oo, ja też :P


Cóż. Kochać to nie znaczy zawsze to samo.

To ja jednak wolę chórzystki.


Hehe ;)

Chyba 'kochać to nia zawsze znaczy tak samo' :lol:


Ahh... czepiacie się :D
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości