Akustyk nie stroi

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Akustyk nie stroi

Postautor: DamorK » października 23, 2008, 2:48 pm

Witam.
Od miesiąca jestem posiadaczem akustyka-Furcha D40. Wszystko było w porządku do momentu, gdy wczoraj zmieniłem struny (z elixir 11 na Martin 12). Gitara nie stroi na wyższych pozycjach. Czy to normalne? Da się coś z tym zrobić (poza powrotem do 11-tek)?
DamorK
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: grudnia 6, 2007, 6:12 pm

Postautor: el.guitar » października 23, 2008, 9:59 pm

A jak z krzywizną gryfu? Jeśli znacząco się podniosła, to może wpłynąć na poprawną intonację. Spróbuj podciągnąć napięcie gryfu. Jeśli to nie pomoże, pewnie będzie trzeba podpiłować podstawek, ewentualnie dorobić nowy z większym zróżnicowaniem.

Myślę, że regulacja gryfu powinna wystarczyć, ale trudno powiedzieć tak bez instrumentu w ręce.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Matragon » października 24, 2008, 7:26 am

el.guitar dobrze prawi !
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Marshall » października 30, 2008, 9:37 am

nie mam pojęcia co to podstawek, ale połóż palucha na XII progu i sprawdz różnice pomiędzy odległościami struny od I i ostatniego progu.
Jeżeli takowe występują najlepiej udać się do lutnika :)
even hell has it heroes.
Marshall
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: października 24, 2008, 1:12 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Postautor: DamorK » października 30, 2008, 3:20 pm

Problem zażegnany :)
Nie wiedziałem, że wysoka akcja tak może wpłynąć na strojenie, ale spiłowałem siodełko i się okazało, że teraz stroi idealnie. Na grubszych strunach było to po prostu bardziej widoczne (słyszalne :) )
DamorK
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: grudnia 6, 2007, 6:12 pm

Postautor: el.guitar » października 30, 2008, 6:23 pm

No bo im grubsze struny, tym bardziej cofnięty musi być podstawek. Sam go piłowałeś? W sumie to niewielkie ryzyko. Zawsze można kupić nowy...

Rozumiem, że zmieniłeś tylko wysokość podstawka? A sprawdziłeś najpierw krzywiznę gryfu? Mówiąc o piłowaniu podstawka myślałem raczej o większych "skosach", tak, żeby struna opierała się dalej, no ale obniżenie akcji też da podobny efekt. Tylko tu łatwo przesadzić i struny będą po prostu brzęczeć. Geometria gitary jest dość złożona i robiąc cokolwiek należy pamiętać o wielu zależnościach. Dużo łatwiej je zrozumieć, gdy najpierw pomanipulujemy w gitarze elektrycznej, gdzie zmiany odbywają się prze kręcenie odpowiednimi śrubkami i są odwracalne. W akustyku jak się z czymś przesadzi, to zaczynają się problemy...

Ja też wolę wszystko sam w gitarze robić. Nie mam zaufania do lutników, odkąd jeden pan we Wrocławiu wymienił mi progi w akustyku. Musiałem nabić od nowa, wyrównać i ręcznie opiłować, bo "specjalista" źle wykończył końcówki progów, a wypoziomowane to w ogóle nie były. Dobrze, że podstrunnicy nie zniszczył...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: DamorK » października 31, 2008, 3:43 pm

No bo im grubsze struny, tym bardziej cofnięty musi być podstawek. Sam go piłowałeś? W sumie to niewielkie ryzyko. Zawsze można kupić nowy...


No właśnie do tego doszedłem sam i trochę podpiłowałem też z góry, ale niewiele, bo się okazało, że po obniżeniu akcji strun, stroi już dobrze. Krzywiznę gryfu sprawdziłem, ale jest w normie.

Mi co prawda sprzedawca ze sklepu zaproponował, że mi to zrobi, ale stwierdziłem, że zrobię sam, bo jestem noobem w tych sprawach i chciałbym się czegoś nauczyć :) W każdym razie dziękuję za wszelkie rady.
DamorK
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 24
Rejestracja: grudnia 6, 2007, 6:12 pm

Postautor: el.guitar » października 31, 2008, 6:03 pm

Dobra rada na przyszłość, poparta moim doświadczeniem: zanim coś zrobisz sam, dowiedz się na ten temat jak najwięcej. Z reguły tutoriale tego typu dostępne w necie są dość... niefachowe, jednak im więcej ich przetrawisz, tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 349 gości

cron