Jak nagłośnić takiego elektroakustyka?

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Jak nagłośnić takiego elektroakustyka?

Postautor: WitekBielski » sierpnia 18, 2008, 9:35 am

Znacie jakiś dobry sposób żeby nagłośnić takiego oto elektroakustyka używając mikrofonu?

http://www.ariaguitars.com/int/03_produ ... a_50e.html

Oczywiście można ją nagłośnić przez wzmacniacz ale wolałbym mikrofon. Jak nagrywam ją w domu, ustawiam pojemnościówkę na wysokości 12 progu i jest dobrze. Liniowo/przez wzmacniacz efekt jest z goła inny - dla mnie gorszy.

Zastanawiałem się nad jakimś mikrofonem doczepianym do pudła. Romek Puchowski używa czegoś takiego, tyle że on ma dobro, które także "przekrzykuje" moją biedną gitarę.

Pozdrawiam!
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: dzetro » sierpnia 18, 2008, 11:59 am

Nie latwa sprawa, jesli grasz sam to wielkomembranowy studiowy mikrofon dobrej marki, jesli grasz w zespole to tylko mikrofonem nie naglosnis. Da sie kupic piezzo przetwornik do mostka, dostaniesz troche akustycznego dzwieku ale jest droge. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: WitekBielski » sierpnia 18, 2008, 4:24 pm

Gram sam, ewentualnie z harmonijkarzem. Myślę że wielkomembranówka raczej na pewno będzie sprzęgać na scenie :D :D :D Chyba że się mylę...
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: dzetro » sierpnia 18, 2008, 5:42 pm

Mozna sprobowac malomembranowy, czasami uzywam, najczesczej uzywam wielkomembranowke Studio projects i kolega Lubos takze i zawsze wylaczamy odsluchow, problem jest w przypadku ze przody sa na scenie w jednej linii s muzykami. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: Tomiszon » sierpnia 18, 2008, 6:30 pm

chyba jednak lepszym wyjsciem bylby dynamiczny pod samo pudlo, ja bym pod f-ke spróbował. tylko że jeśli będzie na statywie będziesz miał ograniczone pole manewru, no ale możesz pomyśleć nad patentem z uchwytem :) popytaj po warsztatach w okolicy, może ktoś będzie miał pomysł jak coś takiego zrobić...

no i prawda jest że ta twoja gitarka nie jest zbyt głośna, ale na początek zainwestuj w grubsze struny i pazurki, a na pewno będzie spora poprawa :)

Pozdro!
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: dzetro » sierpnia 18, 2008, 8:53 pm

A ja mysle jak masz taka gitare to uzyl bym pickup bo na to jest przeznaczona a jak grac akustycznie to kupic dobrego akustyka, mysle ze to co masz w planu jest zbyt komplikowana droga, bedzie malo basow i dosyc ciche, zle sie uslyszys. Pomysl o tym. :)
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: WitekBielski » sierpnia 18, 2008, 11:29 pm

Dziś grałem koncert i rozmawiałem z akustykiem. Mieliśmy spróbować z pojemnościówką, ale w drugiej sali grał bigband :wink: wiec mikrofonów zabrakło. Poszło oczywiście po linii.

Dziś także, zainspirowany poniekąd graniem kolegi Tomiszona, kupiłem sobie pazurki (Nie mieli metalowych :? ) i teraz jest już wyraźniej. Chodź z drugiej strony jestem przywiązany do swoich palców. Pazurki zgubie, palców...

Chyba zacznę zbierać na akustyka...

Pozdrawiam!
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: el.guitar » sierpnia 19, 2008, 8:14 am

No to zamiast plastikowych, czy metalowych pazurów, można jeszcze wyhodować własne... ;) Ja np. lubię grać z pazurem tylko na kciuku, pozostałe palce to matka natura (trochę dłuższe i bardziej szpiczaste niż do gry klasycznej).

Z pojemnościówką, to trzeba faktycznie popróbować. Czasem ludzie za bardzo się boją tych mikrofonów, a w praktyce okazuje się, że nie ma większych problemów na scenie. Jedna niedogodność, to konieczność zredukowania (zrezygnowania z) odsłuchów. W takich sytuacjach rozwiązaniem może okazać się odsłuch na słuchawkach, ale to raczej mało estetyczne i niewygodne rozwiązanie. Perkusiści, którzy często używają pojemnościówek (zwłaszcza overhead) przeważnie tak robią.

Tylko raz grałem na podobnej gitarze, ale oprócz przetwornika przy gryfie miała jeszcze piezo. Można było dowolnie ustawić balans, między sygnałem z obu przetworników, i mnie się podobało. Zmontowanie przez lutnika piezo i odpowiedniego preampu nie powinno być chyba droższe od dobrego mikrofonu, ale to już kwestia tego, czy takie brzmienie Ci się spodoba.

A co z mikrofonami na "gęsiej szyjce", takimi jakie stosują dęciaki? Może to da się jakoś wykorzystać?
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » sierpnia 19, 2008, 8:57 am

A może da się zainstalować coś takiego:
http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360027480602

W akustykach z płaską płytą podobno spisują się nieźle. To preamp z mikrofonem i możliwością miksowania sygnału z pickupa magnetycznego lub piezo. Stosunkowo tani, ale nie wiem, czy się nada do twojej gitary. Musiałbyś z jakimś doświadczonym lutnikiem pogadać.

A może zamiast kombinować i udziwniać... wypróbuj jakiś inny przetwornik. Może np. coś takiego EMG-91

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości

cron