Menzura ? (nie stroi gitara)

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Menzura ? (nie stroi gitara)

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 17, 2008, 12:28 am

Witam was ! dzisiaj zalozylem nowe struny do gitary to juz 4 komplet od kiedy gitara byla u lutnika.A byla jakos 4 miesiace temu.Ustawil mi wszystko gitara stroila w kazdej pozycji.Dzisiaj zakladam struny i struna G nie stroi i nie ma szans aby nastroic gitare ze stroika poniewaz ona na kazdym progu nie zgadza sie z akordem...Zaczolem sie bawic tymi srubkami...wiem ze 12 prob pusta struna i ma byc taki sam dzwiek jak na 12 progu poszczegolnej struny ktora badamy.Poustawialem wszystko ladnie co do centa :] I dalej to samo ... ?? popostu rece mi opadaja..nie wiem co jest grane..Ja moge zawiezc do lutnika ale on jest bardzo drogi.Co zrobic ?? Pomocy !
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Matragon » lipca 17, 2008, 6:37 am

Na odległość za wiele się nie da pomóc ... Jeśli wyczerpałeś swoje możliwości to chyba jednak wizyta u fachowca będzie konieczna. Jeżeli to tylko ustawienie instrumentu - to nie powinno drogo kosztować (w granicach 20 / 30 zł) ...

Który to taki "drogi" lutnik ??? :)

A z ciekawości - co to za gitara i jakie struny założyłeś ?

P.S. też jestem z Krakowa - więc w razie czego mogę Ci pomóc :)
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Turgon » lipca 17, 2008, 9:43 am

Uprzedzę kolegę Narwiego co do gitary, bo to Maya SG :)
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 17, 2008, 10:28 am

Dzieki Turgon ;] Maya SG. Drogi taki jeden ale nie podbam ;p
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: el.guitar » lipca 17, 2008, 4:23 pm

Hej!

A jak po swoich poprawkach sprawdzasz strój na tunerze na innych progach, to jaki efekt? Gdzie "za nisko", a gdzie "za wysoko"? Bo to może być jeszcze kwestia krzywizny gryfu, zwłaszcza, jeśli zmieniłeś struny na inny "kaliber".

Napisz też jakie struny założyłeś i na jakich strunach gitę ustawiał Ci lutnik.

Inna kwestia to jakość tunera. Czasem ustawianie menzury z tanim stroikiem jest gorsze, niż robienie tego tylko na słuch.

Jeśli to twój pierwszy kontakt z setupem gitary, to poproś o pomoc znajomego z większym doświadczeniem (na pewno jakiś się znajdzie). Patrz, pytaj i staraj się zrozumieć "co?", "jak?" i "po co?".

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » lipca 17, 2008, 4:26 pm

I zawsze zostaje jeszcze iść do lutnika. Jesteś z Krakowa - na pewno znajdziesz w mieście innego speca.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Matragon » lipca 17, 2008, 8:55 pm

el.guitar pisze:I zawsze zostaje jeszcze iść do lutnika. Jesteś z Krakowa - na pewno znajdziesz w mieście innego speca.


ja już koledze pomoc zaoferowałem - także jakby co podtrzymuję :)
odezwij się na priva ... wszystko da się wyregulować i ustawić 8)
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 18, 2008, 12:40 am

Dzieki chlopaki za pomoc :)

Lutnik ustawial gitare na strunach Erni Ball 9-46 a teraz zakladalem Elixir 9-42 .
Gitare robie na stroiku.
Gitara poprostu stroi wtedy gdy G troche spuszcze o pare centow.Wiec gdy podciagne ja na siodelku i tak musze zrobic to samo spuscic strune.Wiec ustawianie jest na marne.Robilem to i na sluch i za pomoca stroika.
Stroje gitare na stroiku.W pozycji pierwszej stroi gitara super.W barowych nie stroi.Spuszczam strune Barowe stroja a w pierwszej pozycji nie stroi nic.Jezeli zagram E na 12 Progu a na G strunie E na 9 progu to jest makabra G nie stroi.Oddam moze gitare do lutnika bedzie to jedynym wyjsciem.
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: el.guitar » lipca 18, 2008, 7:37 am

Z tego co tu napisałeś, może być potrzebna korekcja siodełka.

Masz kapodaster? Jeśli tak, to załóż na 2. progu i spróbuj wyregulować strunę G (oczywiście teraz nie XII tylko XIV próg i nie stroimy do G tylko do A).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Tomiszon » lipca 18, 2008, 8:59 am

masz strasznie cienkie struny, może po prostu przyciskając palcem do progu je napinasz? ja tak kiedyś miałem że myślałem ze gitara mi nie stroi, a okazało się że ja robiłem zwyczajne bendy zamiast naciskać prostopadle ;)...

Tak samo problem może być jeśli masz struny za wysoko nad gryfem, wtedy też dociskając tak jakby je napinasz.
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: el.guitar » lipca 18, 2008, 12:07 pm

Tak strasznie cienkie, to one nie są, choć dla mnie 10-52 to minimum (a mój ulubiony David Gilmour gra na 8-38 :shock: ).

Myślę, że skoro Narwi pokusił się o samodzielne ustawianie menzury, to chyba najpierw zadbał o odpowiednią akcję strun. Choć możesz mieć rację, Tomiszon. Mayones ładuje w swoje gity progi "jumbo", więc na cienkich strunach może wychodzić mimowolny bending. Wiem, bo mam jumbo w swoim stracie od mayo i przyznam, że gdy na początku grałem na dziewiątkach też miałem problemy z intonacją.

Może Narwi da się przekonać do nieco grubszej góry. Dół już zmienił na cieńsze (było 9-46, a wdraża właśnie 9-42). Jeśli założysz 10-42 różnica w "czuciu" będzie nie wielka, a może to ułatwić prawidłową intonację. Zanim wydasz forsę na kolejny komplet elixirów, kup jakieś tańsze dziesiątki (tak, żeby 3 struna miała grubość minimum .017) i zmień same wiolinowe.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Turgon » lipca 18, 2008, 12:31 pm

el.guitar, to nie mayones, to "MAYA" - japońska kopia Gibsona, made by Ibanez Corp.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 18, 2008, 12:53 pm

Hmmm to jest mysl..Zmienie struny na 10-52 . i tak jak mowicie to jest chyba powod dlatego ze dzwonilem do swojego lutnika i powiedzial mi ze gdy szliowal progi bawil sie wszystkim.A i mnie spierniczyl :D ze zalozylem struny inne a ustawiana gitara byla na EB.. :) Zmienie struny wiolinowe na EB i zobaczymy.Dam znac ! dzieki
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Jedi » lipca 18, 2008, 6:58 pm

Miałem te same problemy i zmieniłem z 10-42 na 10-52 i nic mi to nie dało.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: andrzej » lipca 18, 2008, 7:30 pm

Wydaje mi sie ze trzeba by podejsc "customowo" do siodelka na strunie G jednoczesnie pamietajac ze moze to zmienic akcje.Dla pewnosci sprawdz czy przy mostku masz taka sama krzywizne jak na podstrunicy (chyba 12 ale nie jestem pewien,wazne ze ma byc to samo).Pamietaj zeby mierzyc luk POD strunami.
andrzej
blueslover
blueslover
 
Posty: 466
Rejestracja: kwietnia 2, 2007, 9:16 am
Lokalizacja: charzykowy

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 18, 2008, 9:43 pm

Nie nie ja juz mam dosc :D nie mam nerwow nie chce sie w to bawic :) Daje struny lutnikowi "Blue steel" 10-52 oraz gitare do ustawienia.Szkoda czasu i nerwow.
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: andrzej » lipca 18, 2008, 9:49 pm

To prawda :) jest z tym "troche zabawy" :mrgreen: Sam jestem bardzo ciekawy co bylo nie tak...Daj znac i powodzenia :wink:
andrzej
blueslover
blueslover
 
Posty: 466
Rejestracja: kwietnia 2, 2007, 9:16 am
Lokalizacja: charzykowy

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 18, 2008, 10:09 pm

hehe :) Dobrze ze mam druga gitare :D Ja zawsze oddaje do najlepszego lutnika w krakowie i wole juz zaplacic pszenicą ale niech to ma rece i nogi. Dam znac :) pozdrawiam :)
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: el.guitar » lipca 20, 2008, 8:55 pm

Turgon, dzięki za poprawę. Nie znałem tej marki, ale skoro Ty tak ochoczo pospieszyłeś z pomocą, to od razu mi się skojarzyła z Flame SG ;)

Narwi z Southern Cross, Skoro grałeś na cienkich strunach, nie zmieniaj na 10-52, bo to set z grubymi basami, a nie wiolinowymi. Załóż zamiast dziewiątek standardowe 10, np. http://www.sklepmuzyczny.pl/sklepmuzyczny,pl,strona,produkt,asortyment,1,dzial,9,grupa,28,id,6393.html
(ten set ma sporo grubszą strunę G - 0.22, natomiast dół i góra są prawie takie jak masz teraz). Uważaj tylko, żeby nie kupić setu z "G" w owijce. Nagły przeskok w basowych strunach o dwa stopnie nie jest ci potrzebny, a na pewno z początku będzie Ci się źle grało. Jeśli chcesz aż tak grubych, to 11-52. Są bardziej wyrównane. Osobiście gram na 10-52, ale to świadomy wybór.

No i nie poddawaj się! Wszystko da się zrobić samemu, tylko trzeba zrozumieć zależności i wykazać się cierpliwością.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Narwi z Southern Cross » lipca 20, 2008, 9:43 pm

jednak wezme EB 10-46 :) mysle ze te beda ok. Dzieki za pomoc jutro gitara ląduje u lutnika na stole niech sie bawi :)
B.B Band ??
Narwi z Southern Cross
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 123
Rejestracja: lipca 15, 2008, 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Matragon » lipca 21, 2008, 6:19 am

Narwi z Southern Cross pisze:jednak wezme EB 10-46 :) mysle ze te beda ok. Dzieki za pomoc jutro gitara ląduje u lutnika na stole niech sie bawi :)


też używam EB 10 - 46 (w wersji Reinforced) ...
i do tej pory nie miałem z nimi żadnego problemu.

Słyszałem natomiast opinię, że najmniej problemowe są struny Dunlop - podobno na 10 kompletów - 10 dobrych ... ale sam nie miałem okazji na nich grać.
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: el.guitar » lipca 21, 2008, 9:13 am

matragon pisze:Słyszałem natomiast opinię, że najmniej problemowe są struny Dunlop - podobno na 10 kompletów - 10 dobrych ... ale sam nie miałem okazji na nich grać.


Popieram! Sam gram na Dunlopach. Tanie (kosztują tyle, co D'Addario). Bardzo trwałe i praktycznie od razu po założeniu dobrze trzymają strój. Są też bardzo wyrównane, jeśli chodzi o powtarzalność parametrów - mam założony 6. czy 7. set z rzędu i nie miałem od pierwszego kompletu potrzeby korygowania żadnych ustawień.
W porównaniu z Blue steel, na których grałem wcześniej, brzmią nieco ciemniej i wydają się "sztywniejsze" przy tych samych grubościach, jednak Blue Steel'e po tygodniu grania brzmią już inaczej, a po 2 już przestają mi się podobać... ;) Dunlopy są naprawdę trwałe. Oczywiście to opinia subiektywna. Na EB nie grałem.

Skoro zrobił się delikatny offtop o strunach, może ktoś powie, jak sprawują się strunki GHS Big Core. Oczywiście najbardziej interesuje mnie set 10-52 (czy 56).
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » lipca 21, 2008, 9:16 am

Odnośnie Dunlopów taka mała ciekawostka. Producent na opakowaniu nie umieszcza informacji na ten temat, ale wydaje mi się, że basy maja heksagonalny rdzeń (przynajmniej końcówki strun tak wyglądają). Może w tym tkwi różnica?
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 175 gości

cron