Jaka gitara do nauki dla 9 latka

zapytania, porady itp.

Moderator: mods

Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: Wojtek Młynarczyk » czerwca 25, 2013, 7:59 pm

Mój 9 letni syn zaczął coś przebąkiwać o chęci uczenia się gry na gitarza. Chcę go wesprzeć (wiadomo, ambicje tatusia - niespełnionego muzykanta :) ), ale słabo się wyznaję na tym sprzęcie, stąd moja prośba do gitarzystów, szczególnie takich, którzy mają jakieś doświadczenia dydaktyczne: możecie podpowiedzieć jakieś rozsądne, umiarkowane rozwiązanie? Niekoniecznie najtańsze, choć oczywiście nie mam zamiaru wydawać majątku, szczególnie, że to moze być - jak to u dzieci - słomiany ogień. Jak najbardziej może być używany - potrafię instrument ograć, sprawdzić jak stroi, itp. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże i poda jakieś typy i orientacyjne ceny.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: rocken » czerwca 25, 2013, 8:43 pm

Szukaj gitary 3/4 (krótka menzura 580mm). Najłatwiej kupić chyba jest gitarę klasyczną. Najwięcej tego typu gitar dostępnych jest w polskich sklepach. Yamaha, Santos Martinez, Admira to wydatek rzędu 400-1000zł.

Chyba na allegro jakiś czas temu widziałem elektryczną 3/4 Fender Strat ale to już wydatek rzędu 1500zł.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Postautor: TITO » czerwca 25, 2013, 8:58 pm

Moja córka skończyła szkołę muzyczną w klasie Gitary Klasycznej. Zaczynała rok wcześniej od Twojego syna. Popełniłem jedyny błąd, bo na początku kupiłem jej gitarę klasyczną z serii "JUNIOR", czyli zwyczajnie mniejszą. Usłyszałem od pedagoga, że to zła decyzja i mogę sobie ten egzemplarz zawiesić na ścianie. Dziecko mimo całej swej "drobności" musi rozpoczynać na sprzęcie "pełnowymiarowym"- przynajmniej jeżeli chodzi o ten instrument!
Obecnie moje młodsze dziecko potrafi mniej lub więcej grać na wszystkim czego się dotknie aczkolwiek do żadnego instrumentu nie pała miłością i generalnie ma granie gdzieś, więc uwaga na kosztowne inwestycje.
Przez moment razem z siostrą grały covery White Stripes i wtedy miałem silne naciski na perkusję, już nawet penetrowałem Allegro, ale ostatecznie pożyczyłem jakieś graty od kolegi i to było rozsądne, bo po trzech miesiąca perkusistce (starszej córce) przeszedł zapał do gry i do nauki również, bo każdy nauczyciel (prywatne lekcje) był dla niej "za głupi"!
Tak wyglądało to u mnie, wnioski zostawiam dla Ciebie!
Nie ma nic piękniejszego niż gitara...
chyba, że dwie!
Awatar użytkownika
TITO
blueslover
blueslover
 
Posty: 781
Rejestracja: stycznia 26, 2011, 12:51 pm
Lokalizacja: White Plums Town

Postautor: Wojtek Młynarczyk » czerwca 25, 2013, 9:11 pm

Dzięki, bardzo cenne uwagi. Dokładnie o czyms w rodzaju "Junior" myślałem, przecież bidulek ma takie krótkie paluszki... :lol: No to juz przynajmniej jednego błędu może nie popełnię.

Jak wspomniałem, jak najbardziej liczę się z tym, że to będzie słomiany ogień, dlatego myślę o instrumencie używanym. Jedno pytanie, wybaczcie, jeśli z rodzaju tych irytująco dyletanckich :wink: : co dokładnie oznacza to, o czym wspomniał Rocken czyli "gitara 3/4 krótka menzura 580mm"? To właśnie typ "junior" czy coś co już mieści się w standardzie "pełnowymiarowym"? Ewentualnie jakaś podpowiedź co do konkretnego typu w obrębie jakiejś marki?
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: Wojtek Młynarczyk » czerwca 25, 2013, 10:06 pm

OK, pogrzebałem w necie i przynajmniej na ostatnie pytanie znalazłem odpowiedź... 3/4 chyba nie, bo jeśli syn załapie bakcyla, to za rok-dwa będzie za mała. Z drugiej strony, jednak w wielu miejscach polecają dla dzieci mniejsze... A co sądzicie o opcji 7/8, np. Hohner HC206? W necie znalazłem dość pozytywne opinie, ale wiem jak jest z opiniami w necie :wink: Sam dostaję gęsiej skórki jak ktoś jako "doskonałą harmonijkę dla początkującego" poleca Hohnera Silverstara albo Blues Banda... Druga opcja to Fender ESC 105 - rozmiar 4/4, ale węższy gryf. To by może było to... Ma ktoś jakieś doświadczenia z tymi modelami?
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: Yaniu » lipca 4, 2013, 3:11 pm

Chyba temat już zakończony ? :D


Yamah model C30M budżetowy 4/4 w przyzwoicie wykonana w rozsądnej cenie.

Jeśli sam zamierzasz uczyć dzieciaka to robisz błąd. :roll:
Awatar użytkownika
Yaniu
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 847
Rejestracja: lipca 25, 2012, 12:22 pm
Lokalizacja: Łomża

Postautor: Wojtek Młynarczyk » lipca 4, 2013, 3:36 pm

No, za wiele odpowiedzi nie otrzymałem, ale wiecej już pewnie nie będzie :) Tym bardziej dzięki tym, którzy się odezwali.

Żeby samemu uczyć, musiałbym umieć grać, a nie pitolić. Dlatego absolutnie nie zamierzam. Co więcej, jak się nie zdeklaruje, że będzie systematycznie chodził na zajęcia, to mu nie kupię gitary. Dlatego na razie tylko zbieram informacje, poczekam, czy po wakacjach będzie jeszcze w ogóle pamiętał, że go to interesowało...
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: dzetro » lipca 4, 2013, 5:11 pm

Wojtek, pozdrawiam
poczekaj po wakacjach i jesli syn bedzie chodzic na lekcje, to nauczyciel zazwyczaj sam poleci instrument. Prawda jest ze gitara klsyczna to ordotox i oni nieuznaja inszy rozmiar niz 4/4 i gryf 52 mm. U nas w sklepie mamy Sigma 3/4 gryf 48 mm i jestem w niej zakochany, do bluesa idealny istrument. Sigma robi tez travel serie http://www.sigma-guitars.com/index.php?id=348 rozne drewna, kolory, z elektronika i bez, wszystkie z litym topem i pokrowcem, nie jest to tylko dla dzieci, niegra zle, na stronie 4 zdjecie z dzieckem http://info.ami-gmbh.de/sigma/sigma_web ... g_2013.pdf jak bys chcial moge zalatwic za dobra cene (pracuje dla dystybutora dla Czech) :D
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: Paweł Stomma » lipca 4, 2013, 7:05 pm

To ja też napiszę. Jaka gitara dla początkującego?
Jakakolwiek!
Albo załapie i potem już sam będzie wiedział i szukał, albo nie załapie, a wtedy to i tak wszystko jedno.
Dont you step on my blue suede shoes.
You can do anything but lay off of my blue suede shoes

https://www.facebook.com/Breakmaszyna
Awatar użytkownika
Paweł Stomma
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3105
Rejestracja: czerwca 9, 2008, 8:52 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: dzetro » lipca 4, 2013, 8:09 pm

Paweł Stomma pisze:To ja też napiszę. Jaka gitara dla początkującego?
Jakakolwiek!
Albo załapie i potem już sam będzie wiedział i szukał, albo nie załapie, a wtedy to i tak wszystko jedno.


Zgadzam sie, byle by to troche trzymalo stroj i struny nie byly 2 cm nad gryfem :D
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza. www.retroblues.net
Awatar użytkownika
dzetro
bluesman
bluesman
 
Posty: 294
Rejestracja: kwietnia 30, 2007, 8:36 pm
Lokalizacja: Hlucin, Czechy

Postautor: Wojtek Młynarczyk » lipca 6, 2013, 8:49 am

Dzięki wszystkim. Chyba rzeczywiście wszystko sprowadza się do tego, co jest zawarte w ostatnich dwóch postach :lol: choć oczywiście i poprzednie były przydatne. Zobaczymy, czy po wakacjach syn nadal będzie chciał się uczyć i będzie gotów chodzić na zajęcia, czy też to chwilowy kaprys (co bardzo możliwe).
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: TJ Łysy » lipca 7, 2013, 11:04 pm

Ja mam małe dłonie i uważam że dobrze się stało, że pierwsza moja gitara(Defil Cha-Cha) miała krótszą menzurę . Już nie pamiętam dokładnie ile to było, chyba 60 cm, a jak uczyłem się grać to byłem już w liceum. Nie miałem żadnych kłopotów z przestawieniem się na pełnowymiarowy instrument, pomijając fakt, że niektórych rzeczy fizycznie nie mogę zagrać bo mi palce nie sięgają :wink:
Awatar użytkownika
TJ Łysy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 30
Rejestracja: marca 1, 2012, 10:02 pm

Postautor: JankoMuzykant » lipca 23, 2013, 2:08 pm

Zgadzam się z Pawłem. Po co od razu kupować nie wiadomo co. Dziewczynka ma 9 lat i może się okazać, że po miesiącu jej się znudzi i tyle będzie z nauki. Jak nadal będzie zainteresowana, złapie bakcyla to warto wtedy zainwestować w coś lepszego.
Chcesz coś kupić, nie masz pieniędzy, a jednocześnie - z różnych przyczyn, nie chcesz iść do banku? Na całe szczęście mamy XXI wiek, a więc kredyty dobrekredyty.com.pl można brać w instytucjach bankowych, które często są naprawdę uczciwe.
JankoMuzykant
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lipca 22, 2013, 11:35 am

Postautor: Szklanka » lipca 25, 2013, 9:56 pm

Ja też mam problem z tym, co kupić. Waham się między http://muzyczny.pl/113040_Yamaha-C-30-M ... yczna.html a http://muzyczny.pl/136077_Admira-Diana- ... yczna.html Ktoś miał do czynienia z tymi gitarkami i mógłby coś doradzić? :)
Szklanka
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lipca 24, 2013, 9:00 pm

Postautor: TJ Łysy » lipca 26, 2013, 8:06 am

A czemu chcesz kupować gitarę klasyczną ? Gitara klasyczna nadaje się bardzo dobrze np do grania flamenco, ale do grania raczej w klimatach blues/rock/jazz już niekoniecznie. Inna szerokość gryfu, kształt podstrunnicy i inna zupełnie charakterystyka dźwięku wymagają innej techniki gry. Potem trzeba się niejako od nowa nauczyć grać.
Awatar użytkownika
TJ Łysy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 30
Rejestracja: marca 1, 2012, 10:02 pm

Postautor: Dziadek Władek » lipca 26, 2013, 9:19 am

No... Blues to raczej "druty" niż "baranie kiszki"... ;)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: Wojtek Młynarczyk » lipca 30, 2013, 9:46 am

Nie zaglądałem tu przez jakiś czas i proszę, jak się temat rozwinął! Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Na razie w temacie cisza, możliwe, że to tylko chwilowa zachcianka była, jeżeli po wakacjach syn do tego wróci, to wtedy na pewno skorzystam z podanych tu rad.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: amos » września 2, 2013, 6:41 pm

Jeśli dzieciak nie ma zbyt długich paluszków to polecam gitarkę Yamaha GL-1 Guitalele.
Instrumment ma mniejszą menzurę niż 3/4 i nawet 4-5 latek może rozpocząć edukację. Przestrojona o kwintę (z E do A) 6 nylonowych stun, pudło sklejkowe ale jak podpiłujesz nieco mostek to nawet pasaże można wykrzesać z tego kawałka drewna. Nie jeden gitarzysta był zdziwiony możliwościami tego maleństwa. Gryf szeroki, spokojnie sam dasz radę zagrać, zakładając że nie masz wielkiej graby i grubych jak kołek paluchów :D
Szukaj używki bo nówka to koszt do 300PLN no i nie będzie szkody jeśli pociecha zrezygnuje z nauki.
W rękach Mistrza może zabrzmieć http://www.youtube.com/watch?v=5t3KJS1k ... re=mh_lolz
Życzę owocnych oszukiwań!
"Wszystko przemija, oprócz bluesa."
amos
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 22
Rejestracja: października 21, 2007, 10:37 pm
Lokalizacja: Syców

Postautor: Wojtek Młynarczyk » października 12, 2013, 10:08 am

Wakacje minęły, chęć synowi nie przeszła, a nauczyciel oczywiście okazał się być z tych, którzy nie uznają nic innego niż 4/4 :) TITO, jestem Ci winien duże piwo, że uchroniłeś mnie przed stratą! Gdyby nie Ty, na bank kupiłbym instrument 3/4 (bo przecież pełnowymiarowy byłby "za duży") i teraz bujałbym się po allegro żeby to sprzedać :? . Stanęło na Hohnerze HC06 - wypróbowałem kilka tańszych w okolicach 300 zł, ale były już wyraźnie gorsze jakościowo. Z kolei Yamaha C30M była droższa, a nie zauważyłem jakiejś różnicy w brzmieniu czy wygodzie grania, dodatkowo Hohner ma lakierowane drewno (choć nie wiem, jakie to ma znaczenie). Na progach stroi idealnie, struny są na odpowiedniej wysokości nad gryfem, na żadnym progu nie brzęczy, brzmienie ma ładne. Według opinii na forach jest dość trwały, więc na pierwsze parę lat na powinien być OK, a potem, jak zapał przetrwa, syn już sam sobie wybierze następny model. Dzięki wszystkim za podpowiedzi, bardzo się przydały.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Re: Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: Szklanka » maja 10, 2016, 12:05 pm

Tutaj mają naprawdę duży wybór gitar https://muzyczny.pl/118906g_Gitary-Gita ... yczne.html Na allegro też mają takie stricte dla dzieci http://allegro.pl/gitara-dla-dzieci-od- ... 03296.html , np. na tej aukcji. Ale nie wiem czy to dobry wybór... choć na początek może być okej.
Szklanka
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lipca 24, 2013, 9:00 pm

Re: Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: Mars22 » czerwca 13, 2016, 5:41 pm

Moja córka ma taką http://www.instrumentydladzieci.pl/pl/p ... iar-34/251 , choć bardziej jej służy jako zabawka niż jako instrument ;)
Mars22
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: maja 28, 2016, 9:09 am

Re: Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: Matka » czerwca 15, 2017, 4:59 am

Witam,poczytałem wasze porady i opinie,iako doświadczony gitarzysta nasuwają mi się dwie rzeczy.Po pierwsze co do nauki gry ja osobiście stosuje sposób domowy czyli po koleji ze strony praktycznej.Nauka czerpana np.z portalu yotube nie jest dobrym rozwiązaniem może tylko uzupełniać wiedzę nabytą już w realu.Prz czym należy pamietać,że osoba która chce się nauczyć grać powinna mieć słuch muzyczny więc należ to sprawdzić,inaczej bedzie się męczyć i uczący i uczeń.A gdy już zacznie coś brzdąkać będzie to takie jak mówię kwadratowe i nie będzie przyjemności ze słuchania tej "gry".Wniosek jest jeden jeżeli ktoś nie ma słuchu muzycznego niech da sobie spokuj z graniem.
Matka
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: czerwca 14, 2017, 8:49 pm

Re: Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: Szymonek84 » lipca 15, 2017, 7:59 pm

Cześć,

Moja siostra jest entuzjastką i początkującą gitarzystką. Otrzymała od nas rok temu gitarę, w tym roku chcielibyśmy kupić jej coś innego, ale też w tym temacie - muzycznym.

Ma 11 lat, na gitarze gra od 3 lat. Uczy się stacjonarnie i online. Czy są jakieś książki, inne kursy, rzeczy cokolwiek co mogłoby ją dodatkowo zainspirować?

Pozdrawiam
Zajrzyj: tutaj i tutaj
Szymonek84
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lipca 8, 2017, 11:54 am

Re: Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: Matka » września 11, 2017, 4:08 pm

Witam,jeżeli jest tak zapaloną gitarzystką proponowałbym czerpać wzorzec od jej ulubionego wykonawcy czy też zespołu,jest to dość motywujące pozdrawiam i sukcesów dla córki.
Matka
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: czerwca 14, 2017, 8:49 pm

Re: Jaka gitara do nauki dla 9 latka

Postautor: leszektfutfu » listopada 10, 2018, 10:02 pm

leszektfutfu
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 45
Rejestracja: października 26, 2012, 12:47 am


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Instrumenty muzyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 119 gości