Rawa Blues 2015

Piszcie o odbywających się Festiwalach bluesowych i nie tylko. Reklama i zwiazane z tym tematy.

Moderator: mods

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: adamg53 » czerwca 21, 2015, 10:22 pm

"A inni słuchacze?", Też są oburzeni, w szczególności w/g mnie oczywiście występami Dudka, jestem stałym bywalcem Rawy , ale jak ten gościu gra jestem na balkonie i spożywam kanapki, tudzież inne medykamenty z przyjaciółmi.
adamg53
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 59
Rejestracja: stycznia 21, 2010, 10:02 pm
Lokalizacja: Czeladź

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: karambol » czerwca 25, 2015, 9:19 am

Dzisiaj startuje plebiscyt internautów 35 edycji festwalu Rawa Blues.
Znamy już komplet amerykańskich gwiazd, którzy wystąpią podczas jubileuszowej, 35 edycji Rawa Blues Festival. Na Dużej Scenie zostały jeszcze dwa wolne miejsca dla młodych, polskich artystów. O obsadzie jednego z nich zdecydują internauci.

Internetowy plebiscyt rusza 25 czerwca. Wezmą w nim udział artyści wyłonieni przez Radę Artystyczną spośród niemal 80 zgłoszeń. W tym gronie znaleźli się: Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Manfredi & Johnson, Wes Gałczyński & Power Train, Sex Machine Band, Acustic oraz Droga Ewakuacyjna. Cała szóstka ma zapewniony występ na festiwalowej Małej Scenie, jednak dwójka szczęśliwców ma szansę zagrać u boku gwiazd bluesa (jednego laureata wybiorą internauci, drugiego – publiczność w „Spodku”).

Jak głosować w sieci? Wystarczy polubić oficjalny fanpage festiwalu na Facebooku (http://www.facebook.com/rawablues) lub zarejestrować się na stronie http://www.rawablues.com.

Plebiscyt Internautów potrwa miesiąc. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody – bilety na tegoroczny festiwal.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: rocken » czerwca 25, 2015, 12:46 pm

Bardzo łatwo o właściwy wybór w tegorocznym plebiscycie małej sceny. 8)

https://rawablues.com/pl/plebiscyt/?artist=45
Wes Gałczyński & Power Train
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » czerwca 25, 2015, 11:21 pm

Wes na dużej scenie to byłoby TO!
Trzeba powalczyć :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Yaniu » czerwca 29, 2015, 11:34 am

Pan Wes daje czadu. To też właśnie tak zagłosuję.
Ratując świat "...próbowaliśmy już wszystkiego, oprócz miłości..."
Awatar użytkownika
Yaniu
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 847
Rejestracja: lipca 25, 2012, 12:22 pm
Lokalizacja: Łomża

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » czerwca 30, 2015, 9:35 am

Też głosuję na Wes'a i PT, ale ja mam dwóch faworytów i nie zmartwiłbym się gdyby wygrali Manfredi & Johnson. Póki co jednak Wes wskoczył na pierwsze miejsce.
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: rocken » lipca 6, 2015, 12:21 pm

karambol pisze:Wielokrotnie siedząc w Spodku marzyłem aby kiedyś w tej sali zobaczyć na żywo BB Kinga. Niestety to jest już nie możliwe. On zapewne zapełniłby Spodek.

Jestem pewny, że B.B. King w ostatnich latach nie zdołałby wyprzedać biletowanego koncertu w sali na 10 tysięcy osób. W czasach jeszcze większej posuchy w podaży wykonawców zagranicznych dał w Polsce, jeśli dobrze liczę 6 koncertów, więc akurat, jeśli chodzi o dostępność tego muzyka w Polsce raczej nie ma co narzekać. Wszystkie koncerty były w salach na 2000-3000 osób. Koncert w Operze Leśnej w tym samy roku, gdy wydał płytę z Claptonem „Riding with the King”, która była jednym z jego największych sukcesów komercyjnych ostatnich lat, to też obiekt na ok. 5 tysięcy ludzi.

A lamenty, że kiedyś Spodek był pełny (na Rawie podobno raz w 1992 roku) lub rodzime kapele bez problemu wyprzedawały koncerty w tego typu salach, to tak jakbym słyszał, co poniektórych powtarzających „za komuny to było lepiej”. Kolejki do sklepów spożywczych też były wówczas większe…
Festiwali narosło jak grzybów po deszczu. Frekwencja to problem organizatora, a nie słuchacza.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » lipca 11, 2015, 7:16 am

Electric Muddy pisze:Też głosuję na Wes'a i PT, ale ja mam dwóch faworytów i nie zmartwiłbym się gdyby wygrali Manfredi & Johnson. Póki co jednak Wes wskoczył na pierwsze miejsce.

Wygląda na to, że "dają sobie zmiany"... jak prawdziwa czołówka peletonu ;)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » lipca 11, 2015, 4:48 pm

Dziadek Władek pisze:
Electric Muddy pisze:Też głosuję na Wes'a i PT, ale ja mam dwóch faworytów i nie zmartwiłbym się gdyby wygrali Manfredi & Johnson. Póki co jednak Wes wskoczył na pierwsze miejsce.

Wygląda na to, że "dają sobie zmiany"... jak prawdziwa czołówka peletonu ;)

Jakikolwiek będzie wynik to ja cały czas mam nadzieję, że na dużej scenie wystąpi cała trójka, czyli: Manfredi & Johnson, Wes Gałczyński & Power Train ....i Billy Branch & The Sons of Blues :mrgreen: :wink:
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » lipca 11, 2015, 10:18 pm

Electric Muddy pisze:
Dziadek Władek pisze:
Electric Muddy pisze:Też głosuję na Wes'a i PT, ale ja mam dwóch faworytów i nie zmartwiłbym się gdyby wygrali Manfredi & Johnson. Póki co jednak Wes wskoczył na pierwsze miejsce.

Wygląda na to, że "dają sobie zmiany"... jak prawdziwa czołówka peletonu ;)

Jakikolwiek będzie wynik to ja cały czas mam nadzieję, że na dużej scenie wystąpi cała trójka, czyli: Manfredi & Johnson, Wes Gałczyński & Power Train ....i Billy Branch & The Sons of Blues :mrgreen: :wink:

No!... I ja bym się też tego trzymał :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » lipca 24, 2015, 9:06 pm

Do końca głosowania pozostało już nieco ponad doba, a tymczasem przewaga między drugim, a pierwszym miejscem się cały czas zmniejsza.
Czy Manfredi & Johnson na ostatniej prostej prześcigną Wes'a Gałczyńskiego & Power Train?
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Perfect Stranger » lipca 25, 2015, 7:28 pm

Nie wiem czy to prawda, ale ponoć Spodek generalnie cienko przędzie. Trochę szkoda, chociaż od koncertu Deep Purple, który był kompletną masakrą akustyczną, dotarło do mnie to, co moja świętej pamięci Babcia powtarzała (a współuczestniczyła w projektowaniu tego budynku),a mianowicie, że o akustyce to myśleli tam na ostatnim miejscu :|
Awatar użytkownika
Perfect Stranger
bluesman
bluesman
 
Posty: 398
Rejestracja: czerwca 14, 2006, 5:14 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » sierpnia 17, 2015, 7:47 am

Skoro mamy jubileusz, to w tym roku na #35rawablues nie może zabraknąć niespodzianek - tych muzycznych oczywiście. Szczegółów na razie nie zdradzamy ale szykuje się coś ekstra!!


źródło
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » sierpnia 27, 2015, 11:08 pm

Selfie Irka Dudka z tramwajem... ale to raczej nie jest jedna z w/w niespodzianek ;)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Bub19 » września 16, 2015, 9:59 am

A do 3.10 już niedługo (mniej niż 3 tyg) - nie mogę się doczekać!!
Bub19
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 8
Rejestracja: lipca 27, 2015, 2:32 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » września 17, 2015, 3:39 pm

Rawa Blues Festival pisze:Szef legendarnej bluesowej wytwórni znów w Polsce!

Bruce Iglauer – prezydent Alligator Records – będzie gościem specjalnym tegorocznej, jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival. Wielka postać światowego bluesa spotka się z fanami tej muzyki w katowickim „Spodku”.

Będzie to trzecia wizyta Bruce'a Iglauera na Rawie Blues. Po raz pierwszy przyjechał do Katowic w 1996 roku, towarzysząc „Królowej Bluesa” Koko Taylor. - To niemożliwe, że jest to już szesnasty taki festiwal, a ja nie miałem dotąd o tym najmniejszego pojęcia. - powiedział wówczas, zaskoczony rozmachem katowickiego festiwalu i żywiołową reakcją „spodkowej” publiczności.

Piętnaście lat później Iglauer celebrował w Katowicach jubileusz 40 – lecia wytwórni Alligator Records. Tym razem przyleci do stolicy Górnego Śląska, by świętować 35 urodziny Rawa Blues Festival.

Prezydent legendarnej wytwórni weźmie udział w oficjalnej konferencji prasowej w przeddzień festiwalu, a na sobotę zapowiedział już spotkanie z fanami bluesa na antresoli katowickiego „Spodka”. Będzie okazja do zadawania pytań jednej z najważniejszych postaci w historii tego gatunku muzycznego.

W dniu festiwalu, na antresoli „Spodka” działać będzie również stoisko z praktycznie niedostępnymi w Polsce oryginalnymi płytami z bogatego katalogu Alligatora.
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: bartic » września 21, 2015, 10:45 am

aligatory tanio i od ręki dostępne tu: http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu ... word=99214
pozdrawiam
bartłomiej czerniak
Awatar użytkownika
bartic
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2761
Rejestracja: maja 22, 2004, 5:04 pm
Lokalizacja: Wrcłw

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » września 21, 2015, 3:02 pm

bartic pisze:aligatory tanio i od ręki dostępne tu: http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu ... word=99214

"Liczba znalezionych produktów: 227"... W Spodku podczas Rawy na peeeeewno będzie więcej ;) :twisted:
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » września 21, 2015, 4:15 pm

Zdecydowana większość pozycji nie jest dostępna od ręki. To tanio też jest dyskusyjne, raczej bym powiedział względnie tanio, większość płyt kosztuje 52,99 zł i faktycznie zamawiając przez zagraniczne portale i doliczając koszty przesyłki to za większość z tych płyt ciut więcej zapłacimy (ale i też nie więcej niż 60 zł), po drugie jeżeli ktoś nie jest z Krakowa i składa zamówienie za mniej niż 200 zł musi doliczyć koszty przesyłki. Jednak faktycznie w ofercie RS, bywały płyty, tanie i dostępne od ręki, jak np. Cephas & Wiggins: "Shoulder To Shoulder" (29,99 zł) i "Somebody Told The Truth" (19,99 zł), jednak po złożeniu zamówienia zarówno przy jednej jak i drugiej, znikało 24 h, a cena płyty od razu zrobiła się 52,99 zł.
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » września 26, 2015, 8:17 pm

Jest rozpiska godzinowa dużej sceny.

Scena Boczna

Start od godz. 11:00

Droga Ewakuacyjna
Sex Machine Band
Acustic
Manfredi & Johnson
Joanna Knitter Blues & Folk Connection
Wes Gałczyński & Power Train

Scena Główna

Start od godz. 15:00

15:05 - Laureat sceny bocznej
15:20 - Laureat plebiscytu internetowego: Wes Gałczyński & Power Train
15:35 - Blues Junkers
15:50 - Wielka Łódź
16:10 - Romek Puchowski
16:35 - Boogie Boys
17:05 - Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa

Koncert Finałowy
17:50 - Selwyn Birchwood
18:50 - Jarekus Singleton
19:50 - Irek Dudek
20:40 - Bettye LaVette
21:50 - Elvin Bishop

Prowadzenie koncertów: Jan Chojnacki i Marek Jakubowski
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: kora » października 2, 2015, 6:06 am

_______________

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: kora » października 2, 2015, 6:07 am

________________


♫ Bettye LaVette zaprasza na Rawa Blues Festival 2015

Takiej kobiecie się nie odmawia :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: kora » października 2, 2015, 6:07 am

______________________


♫ Bettye LaVette - Hey, hey baby



obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: rocken » października 2, 2015, 9:44 am

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: StS » października 2, 2015, 5:09 pm

bartic pisze:aligatory tanio i od ręki dostępne tu: http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu ... word=99214

Od ręki mogą być dostępne pozycje ze znaczkiem "24h". Na pozostałe średni czas realizacji: od 7 do 40 dni.
StS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3545
Rejestracja: lutego 15, 2006, 6:36 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: rocken » października 4, 2015, 3:47 pm

Rawa Blues 2015
Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Wes Gałczyński & Power Train, Blues Junkers


Polscy debiutanci na dużej scenie Spodka zaprezentowali się bardzo dobrze. Często narzekałem lub zupełnie odpuszczałem występy rodzimych wykonawców na tym festiwalu, ale w tym roku debiuty to był mocny punkt. Stylistycznie te trzy zespoły różniły się mocno jednak sam poziom wykonawczy był dla mnie bardzo satysfakcjonujący.

Jako pierwszy zespół zaprezentował się laureat małej sceny wybrany przez jury Joanna Knitter Blues & Folk Connection. Mam, znam i podoba mi się pierwsza płyta tej formacji i wczoraj też nie zawiedli. Na bardzo fajnym poziomie zagrana rockowa americana z wyraźnymi wpływami country i blues. Głos Joanny świetnie się wpisuje w te południowo-amerykańskie klimaty.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Wes Gałczyński&Power Train widziałem dwukrotnie na żywo i wiedziałem, czego się można spodziewać. Na początek rozbujała publiczność znana z wersji umieszczonej na YT interpretacja „Stack O’Lee”, dwa kolejne utwory przedstawiły ostrzejszą odsłonę kapeli. Świetny wokal i stylowa gra slide’m Wes’a moim zdaniem dają „carte blanche” na każdy festiwal bluesowy tej formacji, bo nie powinno być żadnych wątpliwości, że lider „terminował’ swoją muzyczną pasję na nagraniach takich klasyków jak Hound Dog Taylor i Elmore James.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Najbliżej klasycznej r’n’b stylistyce był debiutujacy na deskach Rawy warszawski kwartet „Blues Junkers”. Minimalistyczny zestaw perkusyjny składający się z samego werbla, który podkreślał puls, bardzo stylowe niezbyt nachalne piano Dominika Abłamowicza, którego gra nawiązywała do takich klasyków jak Professor Longhair lub „Champion” Jack Dupree, instrumentalnie dopełnienie to klasyczne gitarowe zestawienie Stratocaster, kabel, Twin Reverb. Natomiast Natalia Abłamowicz chyba dopiero w tej konfiguracji może naprawdę się spełnić i sprawdzić jako wokalistka, a zrobiła to wczorajszego wieczoru wzorowo. Kończąca występ interpretacją klasycznego tematu I'd Rather Go Blind” znakomita. Trzymam kciuki i liczę na sukces na European Blues Challenge!

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

__________________

W następnej kolejności mieli wystąpić rodzimi wykonawcy z ugruntowaną pozycją. Jako pierwsza zaprezentowała się poznańska Wielka Łódź. O ile muzycznie jest dla mnie to akceptowalne to image i emploi lidera mocno kłóci się z moim poczuciem dobrego smaku, więc świadomie opuściłem sale Spodka. Wróciłem jeszcze na chwilę zobaczyć Romka Puchowskiego, bo kilka jego koncertów, jakie widziałem wspominam dobrze. Wczoraj nie było za dobrze. Muzycznie odszedł już dość mocno od bluesa jednak to nie był największy problem, brakowało mi w tym graniu zaangażowania i jakiejkolwiek dramaturgii.

__________________

Wróciłem dopiero na „młodych wilków” Alligatora. Ale o tym i głównych gwiazdach później (być może)…

_________________

Po za muzycznie dzięki tym których spotkałem za miłe spotkania i pogawędki! ;)

____________

Dziadek Władek pisze:
Rawa Blues Festival pisze:W dniu festiwalu, na antresoli „Spodka” działać będzie również stoisko z praktycznie niedostępnymi w Polsce oryginalnymi płytami z bogatego katalogu Alligatora.


Widziałem tylko płyty gwiazd Rawy, jakiegoś większego katalogu Alligatora się nie dopatrzyłem. To, co było w cenach raczej mało atrakcyjnych (75zł).


_________________

Do pogłosu w Spodku można się przyzwyczaić, ale że coś buczy na przodach prawie przez cały festiwal to już zupełnie nie przystoi przy tak zawodowej produkcji koncertów.

__________________

Wygląda natomiast, że fajną sprawą było wydanie albumu okolicznościowego. Na pierwszy rzut oka robi porządne wrażenie. Z każdej Rawy opis i fotki (cena albumu 75zł do tego koszulka z lat poprzednich gratis).

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: kanczenconga » października 4, 2015, 3:52 pm

a już myślałem, że na Rawę nikt nie pojechał ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: kora » października 5, 2015, 4:22 pm

________________




rocken pisze:Po za muzycznie dzięki tym których spotkałem za miłe spotkania i pogawędki! ;)


Miło było się spotkać i pogawędzić :)
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Dziadek Władek » października 6, 2015, 11:43 am

Organizator RBF pisze:35. Rawa Blues Festival za nami. Działo się!

Spontaniczny jam session Elvina Bishopa, Irka Dudka, Jarekusa Singletona i Selwyna Birchwooda zakończył po północy jubileuszową edycję festiwalu Rawa Blues. Niespodzianek w katowickim „Spodku” nie brakowało również podczas koncertów gwiazd.

Taką był z pewnością wspólny występ Elvina Bishopa i Bettye LaVette. Weterani nie zawiedli. Bishop zaprezentował solidną porcję utworów z obsypanego nagrodami albumu „Can't Even Do Wrong Right”. Pokazał bluesa tryskającego radością, porywającego do tańca. Lider zaimponował kondycją: grał niemal półtorej godziny, a później jeszcze przez kilkadziesiąt minut cierpliwie rozdawał autografy i pozował do zdjęć z fanami.

Zupełnie inny charakter miał recital Bettye LaVette. Po raz pierwszy w długiej historii festiwalu na scenie „Spodka” zagościł klasyczny soul. To było muzyczne misterium, wokalistka i jej zespół wykreowali niesamowity klimat.

Przyszłość bluesa nazywa się Jarekus Singleton. Koncert młodego gitarzysty i wokalisty z Południa Stanów Zjednoczonych był największym pozytywnym zaskoczeniem imprezy. A natchnione wykonanie utworu „Crime Scene” z rewelacyjnymi gitarowymi solówkami na długo pozostanie w pamięci uczestników Rawa Blues Festival. Publiczność bardzo dobrze przyjęła również występ Selwyna Birchwooda, młodego gitarzysty zafascynowanego Hendrixem. Artysta początkowo sprawiał wrażenie lekko onieśmielonego i przytłoczonego wielkością „Spodka”, ale z każdym kolejnym kawałkiem rozkręcał się coraz bardziej.

Irek Dudek świętował w tym roku kilka rocznic: 35 urodziny festiwalu, 50 lat gry na harmonijce ustnej oraz 30 rocznicę wydania „Złotej Płyty” (jako Shakin' Dudi). Niespodziankę sprawili mu członkowie ekipy organizacyjnej imprezy, wręczając na scenie specjalnie przygotowany złoty winyl w efektownej oprawie. Muzycznie? Bogate aranżacje rozpisane na big band (grający bez nut!), sporo popisów lidera na harmonijce ustnej i słynny standard „Georgia On My Mind” w setliście.

Gościem specjalnym tegorocznej Rawy był Bruce Iglauer. Szef legendarnej wytwórni Alligator odpowiadał na liczne pytania fanów bluesa podczas spotkania na antresoli „Spodka”. Po nim rozdał niemal tyle samo autografów co festiwalowe gwiazdy.

Blues rozbrzmiewał w katowickim „Spodku” od godziny 11.00. Zwycięzcą Małej Sceny została Joanna Knitter i jej Blues&Folk Connection. Od 15.00 na Dużej Scenie koncertowały młode polskie zespoły oraz weterani Rawy Blues: Wielka Łódź, Boogie Boys, Roman Puchowski i Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa.

35 Rawa Blues Festival przyciągnął do „Spodka” ponad 5 tysięcy miłośników bluesa, wśród nich sporo rodzin.
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rawa Blues 2015

Postautor: Electric Muddy » października 6, 2015, 10:40 pm

Jestem leniwy i dlatego jeszcze nic do tej pory nie napisałem, ale na pewno była to najlepsza Rawa z pośród trzech, na których byłem. Mega pozytyw jeśli chodzi o koncerty Birchwooda i Bishopa, no i te wspólne występy z udziałem gwiazd też bardzo uatrakcyjniły Rawę.
W przyszłym roku znowu na Rawę ma przyjechać Bruce Iglauer, a więc jest szansa, że znowu wystąpi jakaś gwiazda ze stajni Aligatora.

Bettye Lavette i Elvin Bishop - "Everyday I Have The Blues"

Bishop, Dudek, Singleton, Birchwood

Bishop, Singleton, Birchwood
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

PoprzedniaNastępna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Festiwale

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 160 gości

cron