Ben Harper with Charlie Musselwhite - Get Up!

Chcecie podzielić się z innymi Waszymi odczuciami co do nowej lub ulubionej przez Was płyty? Oto miejsce dla Was!

Moderator: mods

Ben Harper with Charlie Musselwhite - Get Up!

Postautor: Brzoza » lutego 1, 2013, 8:58 am

Obrazek

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim ciekawe premiery wydawnicze. Już pierwsze trzy miesiące obrodzą nam wieloma znakomitymi krążkami. W lutym pojawi się długo oczekiwany album mistrza trans bluesa Otisa Taylora oraz kolejne dzieło Devona Allmana, syna legendy zespołu The Allman Brothers Band. To tylko ułamek tego, na co niecierpliwie czekamy. Ale teraz skupmy się na płycie, która swoją premierę miała kilka dni temu. Mowa tu oczywiście o wspólnym projekcie gitarzysty Bena Harpera i mistrza harmonijki Charliego Musselwhite’a o wymownej nazwie Get Up!

Przyznam się, że wiadomość o tej kooperacji spadła na mnie jak grom z jasnego nieba i dowiedziałem się o niej zaledwie kilka tygodni przed premierą. Moja ciekawość była ogromną i dwa dni po premierze mogłem przekonać się osobiście, co z tej kooperacji wyszło. Zupełnie inaczej podchodzi się do twórczości osób, które miało się przyjemność podziwiać na własne uszy i oczy. Dwa lata temu Charlie Musselwhite był główną gwiazdą Gdynia Blues Festival i miałem wielką przyjemność uczestniczyć w tym koncercie. Sala Teatru Muzycznego w Gdyni, wypełniona prawie do ostatniego miejsca, spotęgowała przekaz muzyczny artysty do tego stopnia, że zakochałem się bezgranicznie w muzyce tego harmonijkarza. Zaraz po tym sięgnąłem po całą twórczość Charliego i z wielkim zapałem „chłonąłem” jego płyty jedną za drugą. Nie spodziewałem się jednak, że jego najnowsze dziecko będzie nagrane wspólnie z Benem Harperem. Oszalałem do reszty. Z Benem Harperem! Z człowiekiem, którego często opisuję się jako „współczesną wersję Johna Lee Hookera”. Tak, już wiele razy spotkałem się z tym określeniem. Coś w tym jest. Jego proste gitarowe riffy i charyzmatyczny głos „kipią” wręcz energią i miłością do bluesa. Ze wspólnej pracy obu Panów nie mogło narodzić się nic innego jak wspaniały album.

I Get Up! właśnie taki jest. Wspaniały. Połączenie „oszczędnej” gitary Bena, jego ciepłego głosu z otaczającą to wszystko harmonijką Charliego. Już pierwszy utwór Don’t Look Twice odpowiada na wątpliwości sceptyków. Spokojne dźwięki akustycznej gitary w parze z delikatnymi wypełnieniami harmonijki tworzą urokliwą atmosferę przyjacielskiej rozmowy dwójki muzyków. Kolejne I’m In, I’m Out and I’m Gone przeistacza się w mocniejsze granie z wyrazistym basem, który podkreśla tytuł krążka. Trzeci numer to już wesołe „podskakiwanie” w towarzystwie kobiecych chórków, które zachęcają do wspólnej zabawy. W końcu blues to też radość z życia, a nie tylko zamartwiania się różnymi sprawami. Najmocniejszym akcentem na albumie to zdecydowanie numer I Don’t Belive a World You Say. Ciężkie brzmienie gitary i harmonijki oraz podniosły głos Bena tworzą z tego utworu rasowy mroczny blues, który wręcz elektryzuje. Wszystko po to, aby za moment wrócić do sielanki w You Found Another Lover, pełnego żalu o straconą miłość, lecz również o radości z czyjegoś szczęścia. Płyta jest pełna uniesień oraz pełnego uspokojenia. Tego muzycznego i emocjonalnego. Wszystko jest znakomicie poukładane i płyta ta tworzy przepiękną historię, której słucha się z zapartym tchem od początku do końca. Podobnie jest w życiu. Raz się cieszymy, raz się smucimy. Ale smucimy się po to, aby później się ponownie cieszyć. Taka jest właśnie ta płyta. Dwóch różnych od siebie muzyków nagrało płytę bliską każdemu z nas. Płytę na wszelkie nasze problemy.

Adam "Brzoza" Brzeziński

źródło: http://www.trojwymiar.radiosar.pl
Moja audycja w Radiu SAR --> www.trojwymiar.radiosar.pl
wtorki o 21:00 | Adam Brzeziński
http://blues.com.pl/viewforum.php?f=87
Awatar użytkownika
Brzoza
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6369
Rejestracja: października 29, 2009, 11:20 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: posener » lutego 1, 2013, 10:32 am

Nie znam płyty, bo nie przepadam za B.Harperem, chociaż miewałem jego płyty, ale przyjemnie poczytać w tej zakładce fajną recenzję.
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 1, 2013, 11:10 am

Ja czekam na swój egzemplarz z Kraju Kwitnącej Wiśni, który kupiłem parę dni temu na eBay`u. Japońskie wydanie zawiera dwa bonusowe utwory nieobecne na wydaniu europejskim i amerykańskim.
Nowy płyta Devona Allmana już się ukazała. Nie jest zła, choć raczej powalony nią nie zostałem.
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Postautor: rocken » lutego 1, 2013, 11:34 am

Z tego co słyszałem w zagadkach to fajnie zrealizowana jest ta płytka, szczególnie pogłos na wokalach, "czuje się" pomieszczenie. Zupełnie inaczej niż większość realizowanej obecnie muzyki.

Jednak do Bena Harper'a jakoś nie mogę się zbytnio przekonać.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Postautor: Brzoza » lutego 1, 2013, 12:50 pm

Rock-A-Billy pisze:Nowy płyta Devona Allmana już się ukazała. Nie jest zła, choć raczej powalony nią nie zostałem.


Serio, gdzie? Na iTunes i Amazon jest data 11 lutego... Masz na myśli album Turquoise?
Moja audycja w Radiu SAR --> www.trojwymiar.radiosar.pl
wtorki o 21:00 | Adam Brzeziński
http://blues.com.pl/viewforum.php?f=87
Awatar użytkownika
Brzoza
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6369
Rejestracja: października 29, 2009, 11:20 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: posener » lutego 1, 2013, 1:08 pm

="BrzozaSerio, gdzie? Na iTunes i Amazon jest data 11 lutego... Masz na myśli album Turquoise?


Brzoza, zajrzyj tutaj. Pliki nie powinny być jeszcze usunięte. W ogóle w tej niewinnej zakładce czasami można pewne rzeczy usłyszeć dosyć szybko :wink:

http://blues.com.pl/viewtopic.php?t=168 ... tart=10830
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm

Postautor: azazzello » lutego 1, 2013, 2:46 pm

Moze byc, ale jak na razie mam skojarzenia ze to takie "delikatniejsze" Moreland & Armbuckle...
Btw ci ostani wlasnie w Seattle nagrywaja nowe CD...wiec bardziej jestem ciekawy czy zaproponuja jakies nowe brzmienia :wink:
Awatar użytkownika
azazzello
blueslover
blueslover
 
Posty: 747
Rejestracja: sierpnia 17, 2006, 2:51 pm

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 1, 2013, 3:51 pm

Brzoza pisze:
Rock-A-Billy pisze:Nowy płyta Devona Allmana już się ukazała. Nie jest zła, choć raczej powalony nią nie zostałem.


Serio, gdzie? Na iTunes i Amazon jest data 11 lutego... Masz na myśli album Turquoise?


Tak. Ja dostałem z naszego Rockserwisu już jakieś 10 dni temu.
http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu ... cat=12&l=1

Po raz pierwszy nasi byli szybsi. Jeszcze kilka dni temu mieli ją na stanie w opcji - dostawa 24h :)
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Postautor: Brzoza » lutego 1, 2013, 5:50 pm

Rock-A-Billy pisze:
Brzoza pisze:
Rock-A-Billy pisze:Nowy płyta Devona Allmana już się ukazała. Nie jest zła, choć raczej powalony nią nie zostałem.


Serio, gdzie? Na iTunes i Amazon jest data 11 lutego... Masz na myśli album Turquoise?


Tak. Ja dostałem z naszego Rockserwisu już jakieś 10 dni temu.
http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu ... cat=12&l=1

Po raz pierwszy nasi byli szybsi. Jeszcze kilka dni temu mieli ją na stanie w opcji - dostawa 24h :)


Ostro :D Ja zamówiłem na Amazon, więc jeszcze trochę poczekam :(
Moja audycja w Radiu SAR --> www.trojwymiar.radiosar.pl
wtorki o 21:00 | Adam Brzeziński
http://blues.com.pl/viewforum.php?f=87
Awatar użytkownika
Brzoza
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6369
Rejestracja: października 29, 2009, 11:20 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 1, 2013, 9:45 pm

Brzoza pisze:
Rock-A-Billy pisze:
Brzoza pisze:
Rock-A-Billy pisze:Nowy płyta Devona Allmana już się ukazała. Nie jest zła, choć raczej powalony nią nie zostałem.


Serio, gdzie? Na iTunes i Amazon jest data 11 lutego... Masz na myśli album Turquoise?


Tak. Ja dostałem z naszego Rockserwisu już jakieś 10 dni temu.
http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu ... cat=12&l=1

Po raz pierwszy nasi byli szybsi. Jeszcze kilka dni temu mieli ją na stanie w opcji - dostawa 24h :)


Ostro :D Ja zamówiłem na Amazon, więc jeszcze trochę poczekam :(


Płytę Devona wydała niemiecka wytwórnia Ruf, stąd premiera "kontynentalna" okazała się nieco szybsza, od anglo - amerykańskiej.
Nowy Ben Harper rzeczywiście fenomenalny. Świetna muzyczna produkcja. Rzeczywiście "słychać pomieszczenie" jak to trafnie określił ktoś na forum. Rzecz dość niespotykana w dzisiejszej manierze nagraniowej.
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Postautor: Sin_skinner » lutego 3, 2013, 7:28 pm

Kurcze, tutaj rozmowa o Devonie, a opinie o tej płycie... malutko ;)
Cieszę się, że tą płytę miałem możliwość przesłuchać. Teraz czekam aż przyjdzie pocztą by móc ją z rozkoszą od foliować i umieścić ją w odtwarzaczu. Ta płyta jest taką pewną formą wrót (moich) do twórczości Charlie'ego Musselwhite'a. Nie znałem wcześniej Mistrza, bo w bluesie dopiero stawiam kroki. Ale płyta "Get Up!" nagrana wspólnie z Benem Harperem, powaliła mnie po prostu. Ledwo usłyszałem kawałek Don't Look Twice (no po prostu refren od razu wzbudził we mnie podróż po amerykańskich autostradach autostopem), czułem że ta podróż będzie magiczna, pełna emocji, zapierająca dech w piersi. Harper swoim głosem tworzy niesamowity klimat, a Mistrz z cichutką, nie nachalną się wydaje harmonijką ten klimat, te emocje przypieczętuje. Raz jest melancholijnie, trochę smutnawo, raz żywo, energicznie, i tą płytę czyni bytem prawdziwym. Wybitnie dobra płyta!

Panie Adamie, dziękuję za bogatą recenzję, szczególnie za informację iż Ben Harper przez niektórych uważany jest za współczesnego John Lee Hookera. Tym bardziej zwrócę uwagę na tegoż pana. Nawiasem mówiąc oglądając teledysk do "I Don't Believe a Word You Say" już za pierwszym razem jakoś pojawił się w mojej głowie obraz Hookera.

Pozdrawiam,
Łukasz.
Sin_skinner
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 46
Rejestracja: maja 23, 2011, 6:03 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Wasze recenzje płyt

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 155 gości

cron