DŻEM - MUZA

Chcecie podzielić się z innymi Waszymi odczuciami co do nowej lub ulubionej przez Was płyty? Oto miejsce dla Was!

Moderator: mods

DŻEM - MUZA

Postautor: GERARD » listopada 12, 2010, 1:13 pm

Premiera płyty 16.11.2010

Po długiej, ponad sześcioletniej przerwie, grupa Dżem powraca z nowym, studyjnym albumem, zawierającym w pełni premierowy materiał - pierwszy, skomponowany i nagrany w obecnym składzie zespołu.

Utwory zostały nagrane "na setkę" podczas sesji, która odbyła się wiosną w studiu Polskiego Radia Katowice. Miksy miały miejsce w Media Studio Piotra "Dzikiego" Chancewicza w Warszawie, gdzie we współpracy z muzykami wszystkie dźwięki zostały poddane długotrwałej, starannej obróbce, której efekty powinni docenić wszyscy fani Dżemu.

Na płycie CD znajduje się 12 rozbudowanych kompozycji ? najdłuższa z nich trwa prawie 10 minut. Grupa prezentuje zarówno piękne nastrojowe ballady, jak również ostre rockowe riffy. Nie obce są również klimaty reggae.

Album trafi do sklepów w wersji dwupłytowej /CD + DVD/, wzbogaconej o specjalnie zarejestrowany podczas nagrań film oraz wywiady z muzykami.

Tracklista

1. Koniecznie (5:47)
2. Partyzant (5:42)
3. Ani dużo, ani mało (6:52)
4. Bujam się (6:24)
5. Wolności dni (4:57)
6. To wszystko co mam (7:27)
7. Do przodu (4:35)
8. Za to, że żyję (6:12)
9. Leci muza (9:18)
10. Nie patrz tak na mnie (5:05)
11. Strach (6:22)
12. Szara mgła (5:31)
(za stroną www.dzem.com.pl)
w życiu piękne są tylko chwile .......
nie marnujmy ich
GERARD
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1506
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:05 pm
Lokalizacja: OSTRZESZóW

Postautor: margo » listopada 12, 2010, 11:37 pm

poznałam już STRACH w koncertowej wersji - GENIALNY!
Małgorzata teraz Jastrzębska
Awatar użytkownika
margo
Child In Time
Child In Time
 
Posty: 3814
Rejestracja: lipca 6, 2005, 10:11 am

Postautor: Armin » listopada 13, 2010, 10:59 am

Dwa single promujące płytę..do posłuchania tutaj:

http://www.fanclub.dzem.com.pl/fanclub/?m=1&a=369
Awatar użytkownika
Armin
blueslover
blueslover
 
Posty: 477
Rejestracja: sierpnia 23, 2006, 11:33 am
Lokalizacja: Lędziny

Postautor: borszysz » listopada 14, 2010, 7:31 am

margo pisze:poznałam już STRACH w koncertowej wersji - GENIALNY!


To się mocno zawiedziesz jak go usłyszysz na płycie...
Czekałem na ten krążek jak każdy "zadżemiony" człowiek bardzo długo. Z każdą nowo poznaną piosenką z tej płyty, bardziej wzrastało napięcie.
Kilka świetnych numerów- Partyzant- genialny numer, dla mnie Najemnik III, Do przodu- świetny na singla, kojarzy mi się troche z Naiwnymi pytaniami, Bujam się- w końcu stricte bluesowa piosenka, gdy to pierwszy raz usłyszałem, myślałem że tekst pisała Aśka Pilarska, numer świetny, no i Strach- klasyczne Gov't Mule, gitary targają dżinsy, klawisze wbijają w fotel, sekcja chodzi jak marzenie.
I dostaję płytkę... pierwsze wymienione przezemnie utwory brzmią jak należy, ale nie to na co najbardziej czekałem- Strach. Nie ma absolutnie żadnego kopa, brakuje w nim klawiszy, gitary nie porwałyby namokniętej chusteczki higienicznej, jakby zupełnie inny numer... Jestem troche tym zawiedziony niestety...
Pozdrawiam!
Borszysz

M: wojtek@hoodooband.pl

www.HOODOOBAND.pl
Awatar użytkownika
borszysz
blueslover
blueslover
 
Posty: 619
Rejestracja: lipca 15, 2008, 3:40 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Maniol HIGHWAY » listopada 14, 2010, 6:36 pm

no pięknie Panie Borszysz!!!

Członek Zarządu Fan Clubu zespołu Dżem.

fan klubu, który w założeniach statutowych ma za zadanie wspieranie i promowanie zespołu!!!

NO TO PIĘKNIE ICH WSPIERASZ!!!

ech, czemu mnie to nie dziwi, przejrzałem Cię już dawno i pogoniłem ze swojego otoczenia, bo mam dość JUDASZY.

oczywiście, że masz prawo do swojego zdania, ale poczytaj w słowniku pod zwrotem LOJALNOŚĆ.
JEŚLI CHCESZ DOTRZEĆ DO ŹRÓDŁA, MUSISZ PŁYNĄĆ POD PRĄD

www.highway.art.pl

www.youtube.com/user/maniolhighway
Awatar użytkownika
Maniol HIGHWAY
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2046
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 11:45 am
Lokalizacja: ZABRZE

Postautor: borszysz » listopada 14, 2010, 7:04 pm

Maniol pisze:no pięknie Panie Borszysz!!!

Członek Zarządu Fan Clubu zespołu Dżem.

fan klubu, który w założeniach statutowych ma za zadanie wspieranie i promowanie zespołu!!!

NO TO PIĘKNIE ICH WSPIERASZ!!!

A wspieram:) I zespół jest z tego wspierania bardzo zadowolony:) Co mnie tylko motywuje do dalszego działania!;) Popatrz na wszystkie akcje i spotkania jakie się w tym roku odbyły- 3 genialne zloty, 2 premiery płyt, Wszystkie gwiazdy nieba na festiwalu, a teraz jeszcze robimy zamknięty koncert dla fanclubowiczów, czego chcieć więcej?
Widzisz, czasem lojalnie i szczerze jest lepiej powiedzieć, że coś ci się nie podoba, niż udawać "lojalnego" i twierdzić, że wszystko jest piękne i kląć w myślach, że jest inaczej;) Kapela zna moje zdanie na ten temat, jestem z nimi w stałym kontakcie.

P.S. polecam przeczytać to co napisałem w tym samym czasie na oficjalnym forum dżemowym, jako rozwinięcie tego co napisałem powyżej:
KLIK


Maniol pisze:ech, czemu mnie to nie dziwi, przejrzałem Cię już dawno i pogoniłem ze swojego otoczenia, bo mam dość JUDASZY.


A tutaj rozbawiłeś mnie przednie;) Dziękuję ci!;) Tak mnie jeszcze nikt nie nazwał:)
Pozdrawiam!
Borszysz

M: wojtek@hoodooband.pl

www.HOODOOBAND.pl
Awatar użytkownika
borszysz
blueslover
blueslover
 
Posty: 619
Rejestracja: lipca 15, 2008, 3:40 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Armin » listopada 14, 2010, 7:12 pm

borszysz pisze:ale nie to na co najbardziej czekałem- Strach. Nie ma absolutnie żadnego kopa, brakuje w nim klawiszy, gitary nie porwałyby namokniętej chusteczki higienicznej, jakby zupełnie inny numer... Jestem troche tym zawiedziony niestety...



ze Strachu koncertowego zrobił się "straszek" płytowy.. :P
a co do klawiszy - kurcze,ktoś to już pisał.. ale też mam takie wrazenie, ze Jasiowe brzmienie wypadło tak,jakby rozbijał ktoś szklanki o płytki w kuchni :P jest pare wyjątków momentami.. no ale ogólnie cholernie brakuje Pawła...


a co do borysowego judaszowania - mnie się wydaje, że lepszy szczery fan niż "zalukrowany" i chwalący wszystko co mu się "wciśnie" :P

kiepski ze mnie recenzent.. powiem tylko tyle, że "Muza" dupska mi nie skopała :P jest TOP 3 w postaci "wszystko co mam" , "bujam sie" i "Partyzant" - reszta jakoś ginie w tłumie niczym szara mgła :P
wracam do nowego Claptona :roll:
Awatar użytkownika
Armin
blueslover
blueslover
 
Posty: 477
Rejestracja: sierpnia 23, 2006, 11:33 am
Lokalizacja: Lędziny

Postautor: Maniol HIGHWAY » listopada 14, 2010, 10:19 pm

borszysz pisze:
margo pisze:poznałam już STRACH w koncertowej wersji - GENIALNY!


To się mocno zawiedziesz jak go usłyszysz na płycie...

...Strach. Nie ma absolutnie żadnego kopa, brakuje w nim klawiszy, gitary nie porwałyby namokniętej chusteczki higienicznej, jakby zupełnie inny numer... Jestem troche tym zawiedziony niestety...


no cóż, jeśli to jest wsparcie to okey, nie wtrącam się, kto wie, może przełoży się to na lepszą sprzedaż płyty - nie wnikam.

o i skoro zespół zna twoje zdanie i jest zadowolony...

dobra KONIEC.

a tak odemnie o samej płycie.

1. ŚWIETNA CENA!!!
- a to przecież ważne.

2. DVD
- super dokument, wielka pamiątka na lata.

3. PŁYTA
- no cóż, przesłuchałem na razie tylko raz, bo dopiero co nabyłem. Warto kupić na pewno. To na razie tyle, bo muszę się osłuchać.

no i wielkie moje zaskoczenie (pozytywne) jak wyczytałem, że autorem dwóch utworów jest Zbyszek Szczerbiński!!!!
w tym utworu Partyzant, który jest genialny!!!

ech Zbyszku, żeś się tak krył ze swoim talentem tyle lat :wink:
JEŚLI CHCESZ DOTRZEĆ DO ŹRÓDŁA, MUSISZ PŁYNĄĆ POD PRĄD

www.highway.art.pl

www.youtube.com/user/maniolhighway
Awatar użytkownika
Maniol HIGHWAY
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2046
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 11:45 am
Lokalizacja: ZABRZE

Postautor: Karolu » listopada 15, 2010, 11:09 pm

za http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/198 ... ,id,t.html

We wtorek 16 listopada o godzinie 15.00 zapraszamy wszystkich internautów na czat internetowy z zespołem Dżem. Muzycy (konkretnie Adam i Janusz) chętnie opowiedzą o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Muza" oraz o najbliższych planach koncertowych.

Zapraszamy do udziału w czacie z zespołem!
Jeżeli macie ciekawe pytania, które chcielibyście zadać muzykom napiszcie do nas.
Dwie osoby, które wymyślą najbardziej interesujące pytania otrzymają od nas płytę z autografami muzyków.

E-maile i wraz ze swoimi danymi (Nazwisko, telefon) prosimy przysyłać na adres::konkursyslaskie@naszemiasto.pl.


+ najświeższy wywiad z Benem i Maciejem

http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/ ... ,id,t.html
Karolu
blueslover
blueslover
 
Posty: 474
Rejestracja: listopada 7, 2006, 11:43 pm
Lokalizacja: Tychy / Przygodzice

Postautor: Karolu » listopada 16, 2010, 9:07 am

Dzisiaj od godziny 10:00 gośćmi Piotra Barona w Jego porannej audycji w Programie 3 Polskiego Radia będą Beno Otręba i Jurek Styczyński.

www.polskieradio.pl
Karolu
blueslover
blueslover
 
Posty: 474
Rejestracja: listopada 7, 2006, 11:43 pm
Lokalizacja: Tychy / Przygodzice

Postautor: masc » listopada 16, 2010, 9:43 am

Kawa zaparzona, trójka odpalona...
"Treat me good, I'll treat you better.
Treat me bad, I'll treat you worse."
Awatar użytkownika
masc
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1154
Rejestracja: stycznia 19, 2006, 6:27 pm
Lokalizacja: Chrząstawa Wielka

Postautor: Tomasz » listopada 16, 2010, 11:14 am

No noo taka z lekka Hard Rockowa Muza :D
Awatar użytkownika
Tomasz
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 180
Rejestracja: maja 8, 2007, 4:33 pm
Lokalizacja: Włocławek

Postautor: Karolu » listopada 16, 2010, 11:40 am

Karolu
blueslover
blueslover
 
Posty: 474
Rejestracja: listopada 7, 2006, 11:43 pm
Lokalizacja: Tychy / Przygodzice

Postautor: Zbyszek Stępski » listopada 19, 2010, 11:06 pm

Jestem z Dzemem od samego jego powstania, od pierwszego ich albumu.

Jestem rozczarowany nową produkcją / MUZA / ... głównie wokal, mało przekonujący, a nawet nijaki ... i co z tego, że reszta jest w miarę. Nie wiem czy kolejne przesłuchanie coś pomoże.
Bardzo lubię koncertowy Dżem i przy takim wariancie póki co zostanę.
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Małgosia Koźmin » listopada 20, 2010, 12:25 pm

Dla mnie płyta jest bardzo piękna ,słucham jej non stop ,nie moźna porównywać płyt tych z Maciejem do tych poprzednich z Ryśkiem .Rysiek był cudownym wokalistą ale niestety nie ma go juz w Dżemie, jest Maciej, który też tak samo jest wielkim człowiekiem i piękne utwory pisze dla Dżemu i doceńmy to ,bo nie było to łatwe wejść na scenę po Rysku ,którego ludzie kochali i uwielbiali a jednak Dżem istnieje ,wydaje płyty i graja dla nas i uważam ,ze tez bardzo piękne utwory powstają.Warto mieć tę płytę "Muza"jest świetna
Awatar użytkownika
Małgosia Koźmin
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5387
Rejestracja: października 9, 2005, 7:37 pm
Lokalizacja: Koźmin WLKP

Postautor: leszekblues » listopada 20, 2010, 5:02 pm

Po RYsku to weszła na Blues nad Bobrem Martyna najpiierw
:wink: i nie tęgie miny mieli.
POtem Jacek
leszekblues
 

Postautor: Zdzisław Pająk » listopada 21, 2010, 5:16 pm

Małgosia Koźmin pisze:Dla mnie płyta jest bardzo piękna ,słucham jej non stop ,nie moźna porównywać płyt tych z Maciejem do tych poprzednich z Ryśkiem .Rysiek był cudownym wokalistą ale niestety nie ma go juz w Dżemie, jest Maciej, który też tak samo jest wielkim człowiekiem i piękne utwory pisze dla Dżemu i doceńmy to ,bo nie było to łatwe wejść na scenę po Rysku ,którego ludzie kochali i uwielbiali a jednak Dżem istnieje ,wydaje płyty i graja dla nas i uważam ,ze tez bardzo piękne utwory powstają.Warto mieć tę płytę "Muza"jest świetna


O płycie w "Muzycznej Pajęczynie" mówić będą muzycy "Dżemu" - sami też wybiorą po jednym utworze. Zapraszam
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Perfect Stranger » listopada 21, 2010, 6:18 pm

Maniol HIGHWAY pisze:no pięknie Panie Borszysz!!!

Członek Zarządu Fan Clubu zespołu Dżem.

fan klubu, który w założeniach statutowych ma za zadanie wspieranie i promowanie zespołu!!!

NO TO PIĘKNIE ICH WSPIERASZ!!!

ech, czemu mnie to nie dziwi, przejrzałem Cię już dawno i pogoniłem ze swojego otoczenia, bo mam dość JUDASZY.

oczywiście, że masz prawo do swojego zdania, ale poczytaj w słowniku pod zwrotem LOJALNOŚĆ.


nie bardzo wiem o co tu chodzi... !? właśnie dobrze, że Borszysz wyraził własne odczucia odnośnie płyty... mam wrażenie, że większość obecncyh tu forumowiczów traktuje zespół Dżem z jakąś czczą nabożnością, jakby nie można było powiedzieć złego słowa o tym co wydają...

właśnie słucham Muzy... jestem bardzo mocno sceptyczny co do tego składu, co już zresztą wyraziłem niejednokrotnie, ale... moi mili... jedno jest PEWNE... po raz pierwszy od nie wiem kiedy podoba mi się wokal pana Maćka Balcara! nareszcie nie jest cukierkowy! nareszcie ma trochę tej zadziorności, której tak mi po Ryśku brak, nareszcie facet śpiewa, a nie zawodzi! posłuchałem właśnie Partyzanta i jestem pod pozytywnym wrażeniem!
Awatar użytkownika
Perfect Stranger
bluesman
bluesman
 
Posty: 398
Rejestracja: czerwca 14, 2006, 5:14 pm

Postautor: Karolu » listopada 21, 2010, 7:14 pm

23 listopada 2010, godz. 19:00

Jedyny koncert radiowy zespołu „Dżem” promujący nową płytę „Muza” !

www.radio.katowice.pl/index.php?id=3
Karolu
blueslover
blueslover
 
Posty: 474
Rejestracja: listopada 7, 2006, 11:43 pm
Lokalizacja: Tychy / Przygodzice

Postautor: Zdzisław Pająk » listopada 22, 2010, 9:11 am

Dżem wystąpi 27 listopada w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na dwóch akustycznych koncertach, a w "Muzycznej Pajęczynie" audycji w Radiu Kultura (www.mok.bydgoszcz.pl - radio) muzycy Dżemu opowiedzą o pracy nad płytą i każdy zaprezentuje wybrany przez siebie utwór. Zapraszam o 20-tej - będzie też konkurs, choć już niezwiązany z "Dżemem".
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Marciniasty » listopada 30, 2010, 10:36 pm

Moim zdaniem płyta jest bardzo udana, dużo lepsza od 2004. Ma jednak wadę - chwilami jest niespójna. Usunął bym 2-3 utwory, które są zbyt lekkie. lekkie? nie, to nie do końca oddaje to co myślę. Może trywialne, może nijakie, może lekkomyślne... A kilkadziesiąt czy kilkanaście minut wcześniej "Partyzant". Jednak oprócz tego... Zachwyt. Płyta jest ogólnie ciekawa, wciąga, jest znakomicie zrealizowana. I co się okazuje? Ze nie wiadomo jakie Londyńskie studio wypadło jak byle barak (Dżem 2004) w porównaniu o Muzy i studia radia Katowice. No i jak pięknie ta płyta została wydana... Świetne (z kilkoma 2-3 wyjątkami) kompozycje, fantastyczna oprawa i realizacja dźwięku, na jaka czekałem w Polsce od kilku ładnych lat.
Awatar użytkownika
Marciniasty
blueslover
blueslover
 
Posty: 584
Rejestracja: listopada 6, 2005, 9:42 pm
Lokalizacja: Kujawy

Postautor: karambol » grudnia 4, 2010, 11:16 pm

Dżem to są profesjonaliści i z każdej, nawet najgorszej kompozycji potrafią zrobić coś wyjątkowego. To zdanie to moje alibi dla zespołu (którego z pewnością i tak nie potrzebuje) bo płyta niestety jest mocno taka sobie. Płyta niby nagrana "prawie" na setkę ale jakoś brak pazura, zadziorności. Jeżeli miało być tak spokojnie, dostojnie, nostalgicznie to się to zespołowi doskonale udało. Ale mi nie podoba się takie natchnione oblicze zespołu. Główną wadą płyty są średnie kompozycje i niestety dorównujące im teksty. Nie ma tu kwiatków jak z poprzedniej płyty "... jak nie to cyk browara łyk..." ale co najmniej jeden bliski jest temu. "Ani dużo, ani mało" prawie siedem minut a treści co najwyżej na 3. "Szara mgła" nie dam rady do końca wysłuchać. "To wszystko co mam" czy też "Leci muza" no cóż .... "Partyzant" z pewnością znajdzie się w koncertowej setliście zespołu. Jurek Styczyński na gitarach fantastyczny, jego solówki są ozdobą tej płyty.

Nie pisałbym tych kilku słów gdyby nie to, że byłem w Media Markcie i tam miałem okazję w dobrych warunkach (w kąciku z dobrym sprzętem, na wielgaśnych kolumnach) posłuchać najnowszej płyty Perfectu. I to całej płyty od początku do końca (córka była w kinie a ja miałem do "zabicia" dwie godziny). No i porównanie wypada blado. Na niekorzyść Dżemu. Perfect pokazał, że żyje i ma się całkiem, całkiem. A Dżem ?
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Bluesmaster » lutego 22, 2011, 3:46 pm

Po 3 miesiącach i wielokrotnym słuchaniu:moja opinia:jeden z najlepszych zespołów
świata nagrał godną swej renomy płytę. Spokojnie można postawić Muzę obok dzieł
z lat 80/90. Jest tu dawny dobry Dżem. Po tych wszystkich dramatach,które dotknęły
ich,są chyba jeszcze silniejsi.Wszystkie kompozycje mają w sobie ten szczególny
rodzaj spokoju. Taki spokój może dać ktoś,kto już nie musi niczego udowadniać!
To bardzo równa płyta. Oczywiście,są utwory które mocniej zaznaczają obecność,
ale brak słabych momentów. Mało tego! Znakomite teksty. Kilka z nich poruszające
i mądre. A "Partyzant"-genialny! Tak na marginesie-aby dobrze zrozumieć tekst
warto znać "Chrystusa z karabinem na ramieniu"Ryszarda Kapuścińskiego. "Boże mój czemu bawią się tak,w imię czego niszczą mój świat i nadzieję na następny dzień". Można powiedzieć:to nie o nas,to nie dzieje się tu... Naprawdę? A gdzie
się dzieje to:"słuchaj,jem chleb,myślę o ludziach,którzy nie jedli go pół roku"(A.
Kulisz-Szklana kula)... Swoją drogą tekst Adama i tekst Macieja Balcara to
najpiękniejsze teksty w ubiegłym roku. W sumie Muza-duuużo piękna!
Awatar użytkownika
Bluesmaster
blueslover
blueslover
 
Posty: 695
Rejestracja: stycznia 21, 2010, 1:34 pm

Postautor: Bluesmaster » marca 9, 2011, 8:40 pm

I oto życie dogoniło sztukę, albo sztuka poprzedziła i przewidziała samo życie.
To, co obecnie dzieje się w Libii zostało opisane w tekście "Partyzant"...
I straszno i smutno, że cywilizowana Europa na wszystko spokojnie patrzy.
Nasze "solidarne" elity również...
Czapki z głów przed Maćkiem i Dżemem...
Awatar użytkownika
Bluesmaster
blueslover
blueslover
 
Posty: 695
Rejestracja: stycznia 21, 2010, 1:34 pm

Postautor: mariuszgr4 » marca 15, 2013, 5:37 pm

Album jest znakomity, zdecydowanie najlepszy spośród tych wydanych po śmierci Ryszarda Riedla, perfekcją wykonawczą przywodzący na myśl Detox. Dżemy już od dawna potrafią robić w studiu nagraniowym to, co w pierwszym okresie działalności miało miejsce „tylko” na scenie. Czyli – z nut pozornie dość mocno już ogranych, wielokrotnie zastosowanych gdzieś przez kogoś w przeszłości wycisnąć wszystko, co się da – z lekkością i łatwością przynależną tylko instrumentalistom i stylistom największym. Całą recenzję płyty zamieściłem na blogu.
Awatar użytkownika
mariuszgr4
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 51
Rejestracja: grudnia 11, 2012, 5:20 pm
Lokalizacja: Katowice


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Wasze recenzje płyt

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 200 gości

cron