Maria Jurkowska

Są osoby wśród nas o których warto napisać, które tworzyły i tworzą historie bluesa w Polsce.

Moderator: mods

Maria Jurkowska

Postautor: anna » kwietnia 4, 2006, 4:27 pm

Maria Jurkowska

Urodzona 14 sierpnia 1938 roku w Zawicho?cie, zmar?a 14 grudnia 1991 w Warszawie

By?a propagatork? bluesa i jazzu w Polsce. Przez wiele czasu tylko jej audycje ukazywa?y prawdziwe oblicza muzyki, kt?r? sie zajmowa?a.
  • W latach 1968 - 1969 stworzy?a 60 audycji
    * Wiek Jazzu.
  • By?a autork? wielu audycji radiowych:
    * Z jazzowego archiwum
    * ?ladami jazzowych legend
    * Blues wczoraj i dzi?
  • W roku 1975 otrzyma?a drug? nagrod? w konkursie radiowym za audycj?
    * W kabaretach Storyville
  • a pi?? lat p??niej zwyci??y?a audycj?
    * Legenda o Johnie Henrym.
  • Wiele jej tekst?w i publikacji znalaz?o si? w pi?mie Jazz Forum.
  • Od 1992 roku Redakcja Muzyczna Programu III PR przyznaje co roku nagrod? jej imienia, osobom, kt?rzy przys?u?yli si? popularyzacji Bluesa w Polsce.


info - wikipedia
anna
 

Postautor: Stanley-1 » kwietnia 6, 2006, 9:22 pm

oj przyda?aby si? fotka...
...szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się nim dzielisz...
.
Awatar użytkownika
Stanley-1
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7616
Rejestracja: marca 13, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Glogówek

Re: Maria Jurkowska

Postautor: J A R O M I » kwietnia 15, 2006, 2:51 am

anna pisze:
Od 1992 roku Redakcja Muzyczna Programu III PR przyznaje co roku nagrod? jej imienia, osobom, kt?rzy przys?u?yli si? popularyzacji Bluesa w Polsce.


info - wikipedia


Niestety - ostatni punkt w wyliczance z wikipedii, jest niezgodny z prawd?...
A szkoda, szkoda...
Komentowa? a? si? nie chce...
Słowa napisane, świadczą w pierwszej kolejności o piszącym te słowa. Jaromi
www.jaromi.com . http://pl.youtube.com/BluesJaromi . www.jaromi.com/eka
Awatar użytkownika
J A R O M I
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1433
Rejestracja: października 1, 2005, 2:23 pm
Lokalizacja: Kościan i Okolice

Postautor: J A R O M I » kwietnia 15, 2006, 3:10 am

Jedyna znzna mi fotka Majki

Obrazek
Ostatnio zmieniony maja 29, 2006, 5:44 pm przez J A R O M I, łącznie zmieniany 2 razy
Słowa napisane, świadczą w pierwszej kolejności o piszącym te słowa. Jaromi
www.jaromi.com . http://pl.youtube.com/BluesJaromi . www.jaromi.com/eka
Awatar użytkownika
J A R O M I
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1433
Rejestracja: października 1, 2005, 2:23 pm
Lokalizacja: Kościan i Okolice

Postautor: anna » kwietnia 15, 2006, 8:39 am

(...)Od 1992. Redakcja Muzyczna Programu III PR przyznaje rokrocznie nagrod? im. Marii Jurkowskiej osobom zas?uzonym na polu popularyzacji bluesa i z tej okazji organizuje koncerty polskich gwiazd. Dotychczasowaymi laureatami nagrody byli : Pawe? Ostafil (1992) Tadeusz Nalepa (1993) S?awomir Wierzcholski (1994) Leszek Cicho?ski (1995) Ireneusz Dudek (1996) Jan Chojnacki (1997) " (...)

Taka informacja opr?cz "wikipedii" jest r?wnie? podana w Encyklopedii Muzyki Popularnej "Blues w Polsce" Marka Jakubowskiego & Mariusza Szalbierza wydana w roku 1997'.
Wi?c do tego roku ?miem twierdzi? informacja ta jest wiarygodna. Czy do dnia dzisiejszego nagrody s? wr?czane nie wiem. Poda?am informacj? z wikipedii, uprzednio j? sprawdzaj?c w?a?nie w tej encyklopedii gdzie jest r?wniez zamiszczone jedyne chyba zdj?cie Marii Jurkowskiej, kt?re umie?ci?e? Jaromi :) i dzi?kuj? Ci za to.
Z drugiej za? strony, przykro stwierdzi? ?e jest tak ma?o informacji o Marii Jurkowskiej w internecie, jak r?wnie? na stronach internetowych Polskiego Radia czy stronach Jazz Forum, gdzie przecie? Maria Jurkowska przez tyle lat by?a autorem audycji w 3, jak i artuku??w w tym czasopismie.
anna
 

Postautor: Janusz M. » kwietnia 15, 2006, 9:53 am

Gdyby nie Maria Jurkowska,po?owa z nas nie s?ucha?aby dzisiaj bluesa.Powinni?my dzi?kowa? Panu Bozi,?e mieli?my okazj? s?ucha? jej program?w :-D
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna-rozkosz dla smakosza :-D
Janusz M.
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1159
Rejestracja: stycznia 13, 2005, 12:28 am
Lokalizacja: Sląsk

Postautor: J A R O M I » kwietnia 15, 2006, 10:19 am

anna pisze:(...)Od 1992. Redakcja Muzyczna Programu III PR przyznaje rokrocznie nagrod? im. Marii Jurkowskiej osobom zas?uzonym na polu popularyzacji bluesa i z tej okazji organizuje koncerty polskich gwiazd. Dotychczasowaymi laureatami nagrody byli : Pawe? Ostafil (1992) Tadeusz Nalepa (1993) S?awomir Wierzcholski (1994) Leszek Cicho?ski (1995) Ireneusz Dudek (1996) Jan Chojnacki (1997) " (...)

Taka informacja opr?cz "wikipedii" jest r?wnie? podana w Encyklopedii Muzyki Popularnej "Blues w Polsce" Marka Jakubowskiego & Mariusza Szalbierza wydana w roku 1997'.
(...)


... i wymienieni przez Ciebie droga anno autorzy Encyklopedii Muzyki Popularnej
"Blues w Polsce" - Marek Jakubowski i Mariusz Szalbierz - byli ostatnimi - jak do tej pory laureatami nagrody im. Marii Jurkowskiej, kt?r? otrzymali w roku 1998.
P??niej - niestety, Redakcja Muzyczna Programu III PR, zaprzesta?a przyznawania owej nagrody.
Słowa napisane, świadczą w pierwszej kolejności o piszącym te słowa. Jaromi
www.jaromi.com . http://pl.youtube.com/BluesJaromi . www.jaromi.com/eka
Awatar użytkownika
J A R O M I
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1433
Rejestracja: października 1, 2005, 2:23 pm
Lokalizacja: Kościan i Okolice

Postautor: alojz keta » kwietnia 15, 2006, 11:37 am

Redakacja Tr?jki na przestrzeni ostatnich paru lat zaprzesta?a wielu pozytywnych przedsi?wizi??, a nabardziej boli to ?e przesta?a by? DOBR? stacj? :cry:
Awatar użytkownika
alojz keta
bluesman
bluesman
 
Posty: 340
Rejestracja: lutego 26, 2005, 9:02 am
Lokalizacja: Miko??w

Postautor: Marek Wojtowicz » czerwca 5, 2006, 8:43 pm

"Blues wczoraj i dzi?" pani Marii Jurkowskiej - to wspania?e wspomnienie audycji z przesz?o?ci. Dla mnie to by? jedyny kontakt z bluesem w tamtych trudnych. Wys?ucha?em wielu biografii wielu wspania?ych bluesman?w. jestem wdzi?czny za to.
Marek Wojtowicz
bluesman
bluesman
 
Posty: 373
Rejestracja: maja 19, 2006, 3:04 pm

Postautor: Marek Wojtowicz » czerwca 5, 2006, 8:48 pm

Mia?o by? "w tamtych trudnych czasach" zjad?o mi "czasy", rzeczywi?cie dla bluesa to by?y czasy ?mierdz?ce wrogim imperializmem. C?? tak by?o. Jak jest dzisiaj?
Marek Wojtowicz
bluesman
bluesman
 
Posty: 373
Rejestracja: maja 19, 2006, 3:04 pm

Postautor: Robert007Lenert » czerwca 6, 2006, 6:32 pm

A ja do dzisiaj mam kilka audycji na tasiemkach magnetofonowych... takie perelki!!!
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: J A R O M I » sierpnia 8, 2006, 9:54 pm

Robert007Lenert pisze:A ja do dzisiaj mam kilka audycji na tasiemkach magnetofonowych... takie perelki!!!
No i prosz?. Tak?e u mnie c?? takiego znale?? mo?na na szpulkach... :lol:
Słowa napisane, świadczą w pierwszej kolejności o piszącym te słowa. Jaromi
www.jaromi.com . http://pl.youtube.com/BluesJaromi . www.jaromi.com/eka
Awatar użytkownika
J A R O M I
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1433
Rejestracja: października 1, 2005, 2:23 pm
Lokalizacja: Kościan i Okolice


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Postacie Bluesa w Polsce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości