Jan "Izba" Izbiński - biały murzyn polskiego blues

Są osoby wśród nas o których warto napisać, które tworzyły i tworzą historie bluesa w Polsce.

Moderator: mods

Jan "Izba" Izbiński - biały murzyn polskiego blues

Postautor: Tomii » października 26, 2009, 10:04 pm

Breakout, Trubadurzy, Kasa Chorych, Sami Swoi, Recydywa Blues Band, After Blues, Hania Banaszak, Czerwono - Czarni, ... to tylko fragment imponujacej biografi, goszczacego juz blisko 40 lat na scenie Jana "Izby" Izbinskiego. Nazywany czesto; Bialy murzyn polskiego bluesa. Troche zapomniany muzyk, byc moze dla tego, ze jest kompletnie niemedialny, a slowo "internet" zna tylko z prasy :).
Chcialbym przypomniec jego sylwetke, bo w przyszlym roku, bedzie obchodzil 40 lecie na deskach krajowych i zagranicznych. Rozmawialem z nim niedawno i jak mowi: " chce na scenie jazzowej, bluesowej i rockowej grac i spiewac do grobowej deski".

Obrazek

Tak napisala o nim Hania Banaszak w lipcu 2003 roku;
"JANEK IZBIŃSKI ! Artysta jazzowo-bluesowy , zdecydowanie za mało "wykorzystywany" na polskich estradach . To bardzo utalentowany , rasowy "naturszczyk". Domyślam się , że jest większym specjalistą od bluesa , niż się go o to podejrzewa .Podobnie jest zresztą z jego inteligencją . Świat , który go otacza nie oczekuje od niego zbyt wyszukanych , filozoficznych przemyśleń . Mimo to Janek tara się rozwijać zarówno na płaszczyźnie intelektualnej jak i w rejonach muzycznych .
Sądzę , że w głębi duszy jest bardzo skromny . Nigdy , nigdzie się nie pchał . Zawsze czekał na swoją kolejkę . Nie bardzo się wprawdzie doczekiwał , ale może kiedyś mu się przydarzy . Jeszcze "TAM" stoi proszę Państwa ! Wystarczy go zauważyć ! A warto Słyszałam niedawno jak śpiewa . Spotkałam go po kilkunastu latach niewidzenia . Zaskoczył mnie ekspresją , barwą , stylowością i konsekwencją w miłości do bluesa ! Zastanawiam się dlaczego los tak oszczędnie go potraktował ? Abstrahując od naszej polskiej cechy , że cudze chwalimy i swego nie znamy , przypuszczam , że przeszkodą w Janka spełnieniach artystycznych , jest jego gwałtowna natura . Cóż , za wszystko się płaci . Jeśli ktoś jest wiarygodnie energetycznym wokalistą , trudna oczekiwać , że w życiu codziennym będzie flegmatycznym konformistą . Tlenem dla muzyki Janka jest bunt przeciw hipokryzji i powierzchowności tego świata . Jego talent i uczciwość artystyczna jest godna zauważenia , co niniejszym polecam."


# 1970
Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Lublinie z grupą Krzysztofa Sadowskiego.
# 1972
Współpraca z grupą „BREAKOUT” (P.S.J. Warszawa).
# 1973
Granie w zespole K.Sobczyk, H.Fabiana.
# 1974
Współpraca z zespołem „TRUBADURZY” (M.Lichtman, S.Kowalewski, T.Rostkowski, D.Śnieżko-Błocki, J.Izbiński).
# 1975
Nagroda Exe quo (III miejsce) z czarnoskórym wokalista, pianistą, trębaczem Le Bron Plater na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Lublinie z akompaniamentem tria słowackiego pianisty GABORA JONASA.Trasa koncertowa "Jazz Jantar" (P.S.J. Warszawa). "Pomorska Jesień Jazzowa"
# 1976
Udział w festiwalu studenckim „FAMA-76”.
# 1977-1978
Udział w festiwalach studenckich "FAMA-77" "FAMA-78". Współpraca z zespołem SAMI SWOI (P.S.J. Wrocław). Nagrania radiowe i telewizyjne oraz płyta z zespołem "SAMI SWOI" i Hanną Banaszak, m.innymi program telewizyjny dla Studio GAMA, reż. A.Wasylewski "BYŁ JAZZ".Międzynarodowa Wiosna Estradowa - Poznań z zespołem "SAMI SWOI".Udział w większości festiwali jazzowych - "Złota Tarka", "Jazz nad Odrą", "Jazz Jantar", "Lublin - Wokaliści Jazzowi".
# 1979
Wizyta Klubu STODOŁA w klubie ROTUNDA w Krakowie z udziałem czołowych artystów związanych z Klubem Stodoła, m.innymi „BAND” w składzie: D.”KROKO” Kozakiewicz, W.”JAJCO” Bruślik, W.”JANEK” Morawski i Jan”IZBA”Izbiński.
# 1980-1981-1982
„Blues Meeeting – Poznań 80”.Scena Rock-Bluesowa: "Rawa Blues", "Jarocin", "Jesień z bluesem" z zespołem "Kasa Chorych".Klub "Stodoła".
# 1983
Ponowna współpraca z zespołem "SAMI SWOI". Udział w festiwalu jazzowym "Jazz Jamboree - 83"Udział w nagraniu programu TV w Berlinie Zachodnim sieć TV-S.F.B
# 1984-1985-1986
Współpraca z P.S.J. Wrocław, P.S.J. Szczecin - "JESIEŃ Z BLUESEM Białystok -", "Blues Jantar" z RECYDYWĄ BLUES BAND; Klub RURA Wrocław; oraz kilkakrotnie z grupą organową Krzysztofa SADOWSKIEGO w klubie AKWARIUM (P.S.J. Warszawa)
# 1987
Otwarcie premier OPOLE'87 z orkiestrą Z.Górnego, PIKNIK COUNTRY MRĄGOWO-87, Biało-Czarne Odcienie Bluesa - Zamość wokaliści jazzowi; RAWA-BLUES'87.Trasa koncertowa po N.R.D. z zespołem "AFTER BLUES" (PSJ Szczecin).
# 1988-1989
Udział w nagraniu płyty ze szczecińskim zespołem OPERATING CONDITION.
# 1991
Koniec lat 80'tych oraz lata 90'te granie klubowe w ZSRR, Danii, Niemczech i Szwajcarii oraz w Polsce
# 1992
Ostatnie jesienne jamowanie w klubie jazzowym "Rura"we Wrocławiu oraz zamknięcie klubu pod hasłem "Żegnaj Stara Ruro".
# 1994
Występy obok Jarka Śmietany w Gitariadzie w Poznaniu p.t. "Barwy Gitary" - z udziałem perkusisty Krzysztofa Przybyłowicza i basisty Zbigniewa Wrombla.
# 1995
Powtórna współpraca z zespołem "SAMI SWOI"; Okazjonalna współpraca z zespołem VINTAGE BAND (K.Przybyłowicz-dr, Z.Wrombel-bass, P.Kałużny-keyboards, gościnnie A.Wendt-sax.t.)
# 1996
Wraz z grupą K.Sadowskiego udział w festiwalu w Neubrandenburgu "JAZZ FRUHLING",ponowna współpraca z Krzysztofem Sadowskim - organy Hammonda.
# 1997
Jazz na molo - Sopot, RAWA BLUES - Katowice, Złota Tarka - Iława, 5 grudnia '97 - koncert w Klubie REMONT na 5 organów Hammonda: W.Karolak, A.Zieliński, J.Skrzek, A.Dutkiewicz, K.Sadowski.
# 1998
Benefisy jazzowe - Olsztyn'98. Współpraca ze Zbigniewem "Levandkiem"Lewandowskim oraz Piotrem Kałużnym. Orkiestra POZNAŃ p.k. Leszka Paszko.
# 1999
„PLAY BOX” – Katowice SPODEK z Orkiestrą POZNAŃ. „II The Blues Brothers Day” Wrocław, Teatr Polski – 8 maja’99 z Orkiestrą POZNAŃ. Spotkania Wokalistów Jazzowych – Zamość z grupą Krzysztofa Sadowskiego. RAWA BLUES – duet IZBA-KAŁUŻA.
# 2000
"PLAY BOX" - Warszawa Torwar z Orkiestrą POZNAŃ. "Warszawa pozdrawia Berlin"- Berlin z orkiestrą Poznań. Głogowskie Spotkania Jazzowe z orkiestrą POZNAŃ z programem "The Blues Brothers"
# 2001
"Bluesada 2001" - Szczecin, Z."Levandek"Lewandowski, P.Serafiński, W.Rapa, J."Kanapa" Jędrzejewski.
# 2002
"Benefis 30-lecia działalności muzycznej" Z."LEVANDKA"Lewandowskiego - Stary Rynek - Wrocław z udziałem: K.Prońko, G.Łobaszewskiej, E.Urygi, J."IZBA"Izbiński, Bandu pod dyr.beneficjenta Z."LEVANDKA" w składzie: L.Paszko, M.Sikała, Z.Czwojda, J.Główczewski, I.Pietraszewski, T.Grabowy, P.Serafiński, A.Lesicki. "Jazz na kortach" - Szczecin, Z."Levandek", L.Paszko, Z.Czwojda, M.Sikała, P.Kałużny, J."Kanapa"Jędrzejewski I J."Izba"Izbiński.Jazz Bez - Przemyśl - Lwów, Jan"IZBA"Izbiński + LEVANDEK TRIO w składzie: Z."Levandek", T.Grabowy, Z.Babiarski. Współpraca ze szczecińskimi muzykami m.in. J."Kanapa" Jędrzejewski,
# 2003
Po 25 latach wspólny duet z H.Banaszak na Politechnice Wrocławskiej oraz w Klubie „Stodoła”.Pięciodniowa wizyta w Malmoe podczas promocji Województwa Zachodniopomorskiego w Szwecji.Koncerty w „Pałacyku” we Wrocławiu; „Jazz na kortach” w Szczecinie „Koncert na Zamku” w Szczecinie W Warszawie w Klubie „Stodoła” z zespołem w składzie: Z.”Levandek” Lewandowski, T.Grabowy, M.Sikała, A.Wendt, Z.Czwajda, T.Zientek, P.Kałużny, Z.Babiarski, L.Paszko, J.”Kanapa” Jędrzejewski.
# 2004
Honorowa odznaka uczestnika festiwalu podczas FAMY 2004 w Świnoujściu.Złota Tarka 2004 w Iławie z towarzyszeniem zespołu Zb.”Levandek” Lewandowski, Z.Babiarski, T.GrabowyDwudniowe koncerty z K.Sadowskim, J.Główczewskim, M.Mocarskim i Marysią Sadowską w warszawskim Klubie „Tygmont”
# 2005
Koncert w Poznaniu w Klubie „Pod Pretekstem” z projektem „A Tribute to Ray Charles” z P.KałużnymKoncert w Szczecinie w „Blue Crow” - „A Tribute to Ray Charles” – gościnnie A.WendtKoncert w Gorzowie Wielkopolskim w Klubie „Pod Filarami” z gorzowskimi muzykami P.Raminiak, I.Budny, K.Ciesielski – w programie - „A Tribute to Ray Charles”We wrześniu charytatywny koncert w Teatrze Dramatycznym w Warszawie z udziałem czołówki jazzowej kraju p.t.”Jazzmani dla Nowego Orleanu”
# 2006
Irlandia – Dwudniowe Koncerty w Klubie jazzowym w Dublinie „Bleu Note” z zespołem „Blue Crow Band” pod przewodnictwem W.”Brody”CzajkowskiegoPoznań – Klub „Pod Pretekstem” benefis P.Kałużnego z udziałem Kakapo, Jan „Izba”Izbiński, Wielka Łódź, Classic Jazz Quartet, Joanna Waluszko, Vintage Band, P.Kałużny, Z.Wrombel, K.Przybyłowicz i gościnnie M.Sikała
# 2007
5.03.07r. Poznań "Pod Pretekstem" - koncert z okazji wydania płyty benefisowej Piotra Kałużnego.
Świetny koncert, lecz nie chodzi tutaj o moją osobę tylko o muzyków towarzyszących, czyli: P.Kałużny, Z.Wrombel, K.Przybyłowicz, J.Cichocki. Zostało zarejestrowane.
3.05.07r. Teatr Letni Szczecin - 45-lecie zespołu Czerwono-Czarni pod honorowym patronatem Szanownego Pana Jacka Nieżychowskiego z Małżonką, oraz Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Wykonawcy: W.Bernolak, Z.Bizoń, M.Wójcik, J.Knap, T.Jaśkiewicz, W.Rapa, R.Poznakowski, J.Lisewski, Z."Levandek" Lewandowski, H.Frąckowiak, W.Korda, N.Pastewska, M.Masłowska, D.Błażejczyk, Molendowic, J."Izba" Izbiński. Gospodarzami wieczoru i prowadzącymi byli znani dziennikarze radiowo-telewizyjni, czyli red.B.Bogiel, red.M.Gaszyński.
23.10.07 KONIN - BLUESONALIA. IZBA & KANALIE w składzie: Izba, J.Cichocki-harm., B.Kwiecień-drums, W.......guitar, R.......bass guitar.
30.11.07r. Warszawa SALA KoNGRESOWA - koncert zespołu Czerwono-Czarni w ramach dużej imprezy Ryszarda Ulickiego - twórcy i tekściarza jednego z najwiekszych przebojów ostatniego 30-lecia, czyli "Kolorowe Jarmarki", oraz wielu innych utworów.
Skład:W.Bernolak, Z.Bizoń, M.Wójcik, J.Knap, T.Jaśkiewicz, W.Rapa, R.Poznakowski, Z."Levandek" Lewandowski, N.Pastewska, M.Masłowska, B.Błażejczyk, I.Niedzielska, P.Puławski, J."Izba" Izbiński.
Prowadzenie: B.Bogiel - M.Gaszyński.
# 2008
22.04.08 CDQ ul.Burakowska pod patronatem TVP Kultura - debiut duetu "Jan 'Izba' Izbiński & Tomasz Jaśkiewicz" w programie: utwory Raya Charlesa i Czesława Niemena.
Okazjonalne granie w klubach: Warszawa "Klub Dobrej Muzyki" ul.Podskarbińska 11A z T.Jaśkiewiczem, S.Piwowarem; Szczecin Klub Studencki "SZAFA" z zespołem "Kreatury i Kanalie" w składzie: J.Cichocki harm., Radek Zawiliński git.bass., W.Zieliński git., oraz dochodzący perkusisci Jerry, Sebastian, Marek - szczególne podziękowania ode mnie dla Szefa Klubu Dariusza Śpiewaka.
20.09.2008r. Jubileusz "40-lecie zespołu jazzowego Sami Swoi Orchestra" Wystąpili obecni oraz byli członkowie zespołu. Jako soliści wystąpili: Hanna Banaszak, Iza Zając, Małgosia Jabłońska, Jan "IZBA" Izbiński, Joanna i Magdalena Zawartko! Zobaczyliśmy również muzyków z grup ASOCJACJA HAGAW i RAMA 111. Koncert prowadzili Maria Zawartko i Jerzy Skoczylas.
21-22.12.2008r. Dwudniowe Koncerty w Klubie TYGMONT - Scena Bluesowa z zespołem w składzie: P.Kałużny piano, T.Jaśkiewicz git., R.Galoch git.bass., B.Jabłonowski perk., Jan "IZBA" Izbiński vocal i git.
# 2009
15.03.2009r. Koncert w Szczecinie "Opera na Zamku" pod hasłem "Szczecińskie Dinozaury" i Czerwono-Czarni są z Nami" w składzie R.Poznakowski, W.Bernolak, Z.Bizoń, M.Wójcik, J.Knap, W.Rapa, T.Jaśkiewicz, J.Izba Izbiński - prowadzenie koncertu B.Sobolewski.
14.08.2009r. Koncert w Poznaniu - Plac Kolegiacki przy Urzędzie Miejskim - prowadzenie i organizacja K.Wodniczak i M.Cybulski. Koncert pod patronatem Franciszka Walickiego "50-lecie polskiego Big Beatu i Rock and Rolla" z muzykami P.Kałużny, T.Jaśkiewicz obok zespołów S.B.B. Piotr Nalepa z zespołem i inni.
29.08.2009r. udział w koncercie finałowym "Czarno to widzę" FAMA 2009 w reżyserii J.Połońskiego - premierowe wykonanie tradycyjnego bluesa St.James Infirmary Blues - Szpital Św. Jakuba, polski tekst w tłumaczeniu Macieja Zembatego.

Kilka slow wiecej o Izbie TU
w sercu blues a w zylach rock'n'roll ...
...cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.
Awatar użytkownika
Tomii
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4948
Rejestracja: października 10, 2005, 10:30 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Tomii » października 26, 2009, 10:52 pm

... i prawde mowiac w dalszym ciagu jest ....

Ponizej link do koncertu finałowego "Czarno to widzę" FAMA 2009 w reżyserii J.Połońskiego - premierowe wykonanie przez Izbę tradycyjnego bluesa St.James Infirmary Blues - Szpital Św. Jakuba, polski tekst w tłumaczeniu Macieja Zembatego.

http://www.youtube.com/watch?v=QzcTm_uC ... r_embedded
w sercu blues a w zylach rock'n'roll ...
...cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.
Awatar użytkownika
Tomii
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4948
Rejestracja: października 10, 2005, 10:30 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Jurek Muszynski » października 27, 2009, 1:55 pm

Z p. Janem spotkałem się kiedyś w studio. Miałem przyjemność słyszeć z bliska jak śpiewa Raya Charles'a. Głos POWALAJĄCY!
Awatar użytkownika
Jurek Muszynski
bluesman
bluesman
 
Posty: 202
Rejestracja: grudnia 30, 2008, 9:47 am
Lokalizacja: Watford

Postautor: Tomii » października 27, 2009, 2:34 pm

Jurek Muszyński pisze:Z p. Janem spotkałem się kiedyś w studio. Miałem przyjemność słyszeć z bliska jak śpiewa Raya Charles'a. Głos POWALAJĄCY!


Dokladnie, mam kilkanascie probek jego wyjatkowego wokalu. Byc moze poswiece w bluesidlach jakis artykul dla niego wraz z kilkoma sztukami zagranymi i zaspiewanymi przez Janka.
w sercu blues a w zylach rock'n'roll ...
...cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.
Awatar użytkownika
Tomii
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4948
Rejestracja: października 10, 2005, 10:30 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Tomii » października 29, 2009, 8:08 pm

Dobra informacja :!: Jak wspominalem Janek w przyszlym roku bedzie obchodzil 40 lecie udeptywania scen w kraju i za granica. Dotychczas dosc regularnie mozna go posluchac w Swinoujsciu, Szczecicnie czy okolicach, jedak w planach jest trasa koncertowa po kraju. Tak wiec ... szczegoly wkrotce.
w sercu blues a w zylach rock'n'roll ...
...cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.
Awatar użytkownika
Tomii
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4948
Rejestracja: października 10, 2005, 10:30 am
Lokalizacja: Katowice


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Postacie Bluesa w Polsce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 134 gości