Apostolis Anthimos!!!

Są osoby wśród nas o których warto napisać, które tworzyły i tworzą historie bluesa w Polsce.

Moderator: mods

Apostolis Anthimos!!!

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » października 14, 2009, 10:42 pm

Tak myślę że chyba czas już najwyższy aby w tej zakładce pojawił się także Apostolis Anthimos!!! Przecież to wielka Legenda polskiej sceny i Muzyk bardzo aktywny, wydaje swoje solowe płyty, koncertuje i oczywiście ciągle obecny jest w kultowej "SBB"

żródło: http://www.apostolis.pl/bio/


Biografia - wersja skrócona:


Obrazek

Apostolis Anthimos, przez przyjaciół zwany zdrobniale "Lakis", urodził się w rodzinie greckich imigrantów 25 września 1954 roku, w Siemianowicach Śląskich. Już w szkole podstawowej zaczął grywać na akademiach, szkolnych uroczystościach. Pojawiały sie pierwsze składy, w których zaczął występować. Zaczął formować pierwsze zespoły (m.in. "Fatum"), by wreszcie poznać Józefa Skrzeka i Jerzego Piotrowskiego, z którymi w 1971 r. stworzył Silesian Blues Band. Zespół intensywnie koncertował na Śląsku, zdobywając stopniowo uznanie i rozgłos w całym kraju. Jesienią '71 otrzymali propozycję dołączenia do Czesława Niemena jako jego nowa formacja - Grupa Niemen. W styczniu 1972 roku wyruszyli na tournee po Niemczech, gdzie grali jako support dla Jack Bruce Group. Zarejestrowali też album "Strange Is This World". Kolejne miesiące przyniosły szereg występów w Polsce i Europie, nagranie dwóch płyt dla Polskich Nagrań ("Niemen vol. 1" oraz "Niemen, vol. 2"), prestiżowy występ podczas festiwalu Rock And Jazz Now poprzedzającego Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku (obok Mahavishnu Orchestra oraz Charlesa Mingusa). W 1973 roku formacja nagrała jeszcze jeden album, "Ode To Venus" i latem uległa rozwiązaniu. Muzycy wrócili do nazwy Silesian Blues Band, skracając ją niebawem do SBB.

Z początkiem 1974 roku kariera SBB zaczęła nabierać tempa - Franciszek Walicki zajął się organizacją koncertów zespołu, pomagał w jego promocji. Już w marcu grupa zagrała tournee po Polsce u boku Locomotiv GT, a miesiąc później zarejestrowała na żywo w warszawskiej "Stodole" swój debiutancki album, będący pierwszym rockowym albumem "live" nagranym w Polsce. Pozycja SBB stawała się ugruntowana - zarówno w Polsce, jak i w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Austrii, w NRD... Z czasem SBB stawało się znane na Zachodzie Europy. Kolejne albumy były dobrze przyjmowane - zarówno te wydane w Polsce, w Czechosłowacji, jak i na Zachodzie Europy. Podobnie było z koncertami, których SBB dawało coraz więcej, występując na wielu uznanych festiwalach, m.in. w Roskilde (lipiec 1978). Podczas nagrań studyjnych współpracowali m.in. z Tomaszem Stańko, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim oraz Helmutem Nadolskim. W 1979 roku SBB stało się kwartetem, poszerzonym o drugiego gitarzystę, Sławomira Piwowara, z którym nagrali ostatni studyjny album, "Memento z banalnym tryptykiem" - zawierający jedną z najważniejszych solówek w historii polskiego rocka, wykonaną właśnie przez Apostolisa. Grupa przetrwała do listopada 1980 r. rozwiązując się po jesiennej trasie po RFN.

Apostolis zaczął wtedy działać samodzielnie, współpracująć m.in. z Dżemem (solo gitary w legendarnym "Pawiu") oraz z Krzakiem (brał udział w trasach koncertowych i nagraniach radiowych, później współpracował z grupą przy nagraniach albumu "Krzak'i"). Niebawem wyjechał do Grecji, gdzie zaczął działalnośc muzyczną - koncertował w klubach, nagrywał jako sideman. Zastąpił Wojciecha Waglewskiego podczas trasy Ossiana po Grecji. Pojawiał się w Polsce na zaproszenie Tomasza Stańko, z którym zaczął regularnie współpracować, rejestrując płyty "C.O.C.X.", "Lady Go" oraz "Peyotl - Witkacy". Zaprosił także Stańkę (oraz Janusza Skowrona) do Grecji, gdzie wspólnie z nim zrealizował album "Chameleon". Ponadto współpracował ze znanymi muzykami greckimi - m.in. Vangelisem Katsoulisem, Georgem Dalarasem czy Papadopoulosem Thimiosem, koncertując z nimi i nagrywając. Z Dalarasem zwiedził niemal cały świat, występując w USA, Ameryce Południowej i Afryce Południowej.

Brał udział w reaktywacjach SBB w latach 1991-94. w lutym 1994 roku Apostolis pojawił się w Nowym Jorku, gdzie zarejestrował swój debiutancki LP. Z pomocą Marka Komara do jego nagrania zaprosił muzyków związanych z Pat Metheny Group (Paul Wertico, Jim Beard, Matt Garrison, Gil Goldstein), w jednym z nagrań gościnnie wystąpił także Sugar Blue (harmonijka ustna, Stanem Getzem, Muddy Watersem i z The Rolling Stones). Płyta ukazała się później w Polsce pod tytułem "Days We Can't Forget" (wznowiona w 2004 i ponownie w 2006 roku). Kilka miesięcy później pojawił się w USA występując z SBB. Po tym amerykańskim tournee zespół ponownie się rozpadł, a Apostolis wrócił do Grecji, kontynuując działania solowe. Sformował swoje własne trio Trias, z którym występował także w Polsce (również w składzie poszerzonym o Jorgosa Skoliasa jako wokalistę), rejestrując nawet w Krakowie album "Theatro". W 1998 roku SBB powróciło na scenę z Mirkiem Muzykantem jako perkusistą. Apostolis pogodził czas pomiędzy SBB a Trias, występując na niektórych scenach równolegle, w dwóch składach. Ten skład SBB przetrwał jednak tylko do końca 1999 roku, a gdy niebawem pojawiła się propozycja nagrania płyty live w Niemczech, rolę perkusisty zaproponowano Paulowi Wertico. Rok 2001 wypełniło duże tournee obejmujące Polskę, Czechy, Węgry i Niemcy, grupa także nagrała (jesień 2001) pierwszy od 1980 r. album studyjny - "Nastroje". Kolejne lata to bardzo ciepło przyjmowane występy w Polsce i poza jej granicami oraz szereg wydawnictw związanych z zespołem, zarówno archiwalnych, jak i nowych. Ostatnio (marzec 2006) zespół wystąpił jako gwiazda na festiwalu Baja Prog w Meksyku, gdzie "rozgrzewką" przed SBB była grupa Marillion!

Ostatnie lata to nie tylko działalność z SBB. To także własne trio - Apostolis Anthimos Trio, w którym oprócz Lakisa występują Krzysztof Dziedzic (perkusja) oraz Robert Szewczuga (gitara basowa, kontrabas) oraz wznowienie współpracy z Tomaszem Stańko (CD "Wolność w sierpniu"). Apostolis Anthimos Trio koncertują regularnie w całej Polsce i poza jej granicami (Czechy, Węgry). W 2005 Apostolis zarejestrował swój drugi solowy album, "Back To The North" (Anthimos, Wertico oraz Marcin Pospieszalski), który ukazał się z poczatkiem 2006 roku i zyskał bardzo pochlebne recenzje, zarówno w fachowej, jak i codziennej prasie - a także niezywkle ciepłe przyjęcie ze strony słuchaczy. W ślad za wydaniem albumu ruszyły kolejne koncerty Apostolis Anthimos Trio, z których bedzie można spodziewać się niebawem płyty live. Rok 2007 to utworzenie Apostolis Anthimos Quartet, kolejne występy w trio, kwartecie oraz gościnnie z Drum Freaks Milo Kurtisa. To również plany nagrania nowej płyty. Zarówno solowa działaność Apostolisa, jak i współpraca z SBB trafia obecnie na dobry czas i miejmy nadzieję, że czas ten będzie trwał jak najdłużej.

adres strony Lakisa: www.apostolis.pl/media

my space Lakisa: www.myspace.com/apostolisanthimos
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25132
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » października 31, 2009, 3:21 pm

Recenzja koncertu Lakisa który zagrał w Gdyni w Pokładzie!

"Muzyka Apostolisa to pełna przestrzeni wędrówka po świecie miejskich obrazów, jak zresztą same tytuły kompozycji podpowiadają: "Manhattan Circus", "Squares" czy "Midnight Walking ". To jakby zapisane w nutach wspomnienie podróży czy też odbytej trasy koncertowej po współczesnym świecie - od rocka po jazz - od zatłoczonego, industrialnego Nowego Jorku po spokojną, senną Grecję, z której przecież pochodzi i do której artysta nieustannie powraca. - tak o koncercie Apostolis Anthimos Trio w Gdyni pisze Przemysław Rydzewski. Pełen tekst znajdziecie w naszym dziale "prasa pisze"."

Więcej recenzji odnajdziecie na tej stronie: http://www.apostolis.pl/news/
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25132
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: maestro » listopada 2, 2009, 2:11 pm

Dzięki Andrzej, że Wpisałeś Anthimosa w tej zakładce, to niewątpliwie wielka Postać muzyki, bardzo skromny człowiek, również na scenie - sama skromność, zaś dźwiękowo... brzmienie Jego fenderów... wytrawny gitarzysta - muzyk, Wielki Maestro.
chętnie dopisuję się w temacie Anthimosa.
pozdrófka ze Śląska!
"...w życiu piękne są tylko chwile..."
maestro
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 112
Rejestracja: sierpnia 26, 2005, 11:09 am
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Postautor: tomekkonczak77 » stycznia 24, 2010, 10:20 pm

Lakis to klasa światowa!!! Strasznie muzykalny (też bardzo dobry perkusista :D ). Na Śląsku chyba nie ma gitarzysty, który by się na Nim nie wzorował przynajmniej w latach 70-80tych. Uważam, że obok Kozakiewicza to w latach 70tych już klasa najwyższa! Ta jego gitara tak płynie i płynie...leciutko, z wdziękiem :) Finalna solówka w Memento... jest genialna...ale to każdy fan gitary i muzyki wie :) Fantastyczna! Bardzo lubię też solówkę Lakisa w "Drzewie oliwnym" z płyty Krzak-Paczka, zresztą płyta też znakomita :!: :) Lakis to jest gość... :D
Only Gibson Is Good Enough
www.aroundtheblues.ovh.org
Awatar użytkownika
tomekkonczak77
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 197
Rejestracja: stycznia 28, 2008, 11:50 am
Lokalizacja: Ruda Śląska

Postautor: agrypa » lutego 6, 2010, 3:37 pm

Alez GAPA ze mnie. Nie rozumie jak ja ten tekst przeslepilem. :oops: Swietny i bardzo dla mnie wazny. Dziekuje Ojcze Dyrektorze. :)
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8590
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: Spaniel » września 22, 2010, 8:02 pm

Relacja z tegorocznego koncertu Apostolis Anthimos Trio w gorzowskim klubie Pod Filarami
"Legenda polskiej sceny Apostolis Anthimos wystąpił wraz ze swoim trio
w zimowy wieczór 30 stycznia 2010r. w Jazz Clubie "Pod Filarami". Przedstawiciel kultowego SBB, wydający solowe płyty i prezentujący się regularnie podczas wielu koncertów w Polsce i za granicą, głównie w Czechach i na Węgrzech, przeniósł słuchaczy w świat, gdzie jazz i rock podają sobie ręce.
Lider zespołu, zwany przez przyjaciół "Lakisem", to Grek z pochodzenia i wybitny gitarzysta, kompozytor i artysta w całym tego słowa znaczeniu. Jego dwaj towarzysze to muzycy, którzy znani są chociażby ze współpracy z Nigelem Kennedym, a więc także stojący na wysokim szczeblu artystycznym. To, co grają, to niezwykła mieszanka jazzu i rocka."
WIECEJ
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2689
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Spaniel » września 22, 2010, 8:09 pm

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata we Wrocławiu w Synagodze pod Białym Bocianem
APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO feat. GRIGORIS IKONOMOU
pieśni z górzystego regionu Grecji Ypeiros i inne w jazzowych aranżacjach
25.11.10 godz.20.30 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
WIĘCEJ
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2689
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Spaniel » września 23, 2010, 11:55 am

Nagranie koncertowe APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO z 2006 r. Moim zdaniem "perełka" :)

-->APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO-Live in Budapest<--
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2689
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » lutego 1, 2011, 10:13 pm

Moi Drodzy! Musicie to zobaczyć! Gorąca jeszcze relacja z koncertu Lakisa w Bielsku Białej. Towarzyszą tutaj Lakisowi dwaj Amerykańscy muzycy, MBAPPE i HUSBAND z obecnej formacji Johna Mclaughlina.
I choć to krótki fragment, jestem zauroczony!!! Tutaj: http://www.bck.bielsko.pl/index.php?page=3&id=177
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25132
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Rafał Nitka Białek » lutego 1, 2011, 11:54 pm

On sam - w porywach geniuszu - bywa jak McLaughlin; po prostu nie z tego świata!
www.ftb.blues.org.pl/?mpageid=66

"Miła mowa pomnaża przyjaciół, a język uprzejmy pomnaża miłe pozdrowienia". (Syr 6)
Awatar użytkownika
Rafał Nitka Białek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3273
Rejestracja: października 20, 2004, 11:51 pm

Postautor: JaRas » lutego 2, 2011, 10:21 am

i zawsze taki cuchy, skromny,
tu nawet jako frontman gdzieś z boku

Obrazek
Jarek Ratajczak
zaAsiowany i zaCoolishowany
Bo jeśli....to właśnie spokój zwykłych dni- Zadra
Obrazek
Awatar użytkownika
JaRas
Prezes I FC Asi
Prezes I FC Asi
 
Posty: 20787
Rejestracja: września 14, 2007, 3:27 pm
Lokalizacja: Leszno

Postautor: Spaniel » lutego 2, 2011, 11:20 am

Trzynasty Wrocławski Festiwal Gitarowy 2010. 23. listopada 2010 w klubie Łykend wystąpiło trio Apostolisa Anthimosa. Wspólnie z formacją wystąpił także Grigoris Ikonomou.
Obrazek
Apostolis Anthimos
Obrazek
Grigoris Ikonomou
Obrazek
Trio Lakisa&Grigoris Ikonomou we Wrocławiu
Blues mieszka w Polsce !
Awatar użytkownika
Spaniel
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2689
Rejestracja: lutego 10, 2010, 2:49 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: JaRas » lutego 2, 2011, 12:29 pm

piękne foty Włodku
Wy macie dobrze w tym Wrocku :wink:
Jarek Ratajczak
zaAsiowany i zaCoolishowany
Bo jeśli....to właśnie spokój zwykłych dni- Zadra
Obrazek
Awatar użytkownika
JaRas
Prezes I FC Asi
Prezes I FC Asi
 
Posty: 20787
Rejestracja: września 14, 2007, 3:27 pm
Lokalizacja: Leszno

Postautor: Stanley-1 » listopada 22, 2011, 10:31 am

:) Witam serdecznie :)
Miłą wiadomość mam z przed chwili Apostolis z Józefem dzisiaj w studio siadają do płyty.
Ciekawym tego materiału i życzę weny twórczej.
Pozdrowienia
Stan i Danusia
...szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się nim dzielisz...
.
Awatar użytkownika
Stanley-1
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7617
Rejestracja: marca 13, 2005, 10:13 pm
Lokalizacja: Glogówek

Postautor: JaRas » listopada 22, 2011, 1:00 pm

Stanley-1 pisze::) Witam serdecznie :)
Miłą wiadomość mam z przed chwili Apostolis z Józefem dzisiaj w studio siadają do płyty.
Ciekawym tego materiału i życzę weny twórczej.
Pozdrowienia
Stan i Danusia


jo tysz :lol:
Jarek Ratajczak
zaAsiowany i zaCoolishowany
Bo jeśli....to właśnie spokój zwykłych dni- Zadra
Obrazek
Awatar użytkownika
JaRas
Prezes I FC Asi
Prezes I FC Asi
 
Posty: 20787
Rejestracja: września 14, 2007, 3:27 pm
Lokalizacja: Leszno

Postautor: milestone » września 25, 2012, 12:00 pm

Zapraszamy serdecznie na koncert Apostolis Anthimos Trio - 20.10.2012

Trio w składzie:
Anthimos Apostolis – gitara/klawisze
Irek Głyk - perkusja
Andrzej Rusek - bas

Mile Stone Jazz Club
Kraków, ul. Nadwislańska 6 (budynek hotelu Qubus)
Awatar użytkownika
milestone
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: września 25, 2012, 11:37 am
Lokalizacja: KRAKÓW

Postautor: Zdzisław Pająk » września 26, 2012, 7:12 pm

maestro pisze:Dzięki Andrzej, że Wpisałeś Anthimosa w tej zakładce, to niewątpliwie wielka Postać muzyki, bardzo skromny człowiek, również na scenie - sama skromność, zaś dźwiękowo... brzmienie Jego fenderów... wytrawny gitarzysta - muzyk, Wielki Maestro.
chętnie dopisuję się w temacie Anthimosa.
pozdrófka ze Śląska!


A prywatnie bardzo sympatyczny :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2535
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Postacie Bluesa w Polsce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości