SBB - "Wizje"

Nasza forumowa biblioteka

Moderator: mods

SBB - "Wizje"

Postautor: Tomii » stycznia 17, 2006, 11:21 pm

Ukaza?a si? pierwsza w historii polskiego rocka ksi??ka o zespole SBB. Zawiera rzeteln? biografi? zespo?u i opis solowych karier muzyk?w, szczeg??ow? dyskografi?, teksty utwor?w, kalendarium oraz szereg niepublikowanych zdj?? i memorabili?w.
Nie czyta?em, ale ch?tnie poznam opinie.

Obrazek
w sercu blues a w zylach rock'n'roll ...
...cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.
Awatar użytkownika
Tomii
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4948
Rejestracja: października 10, 2005, 10:30 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Tomii » stycznia 17, 2006, 11:25 pm

O tej ksiazce Micha? "Bulacz" B?aszczyk napisal:

(...)
Ksi??ka imponuje w zasadzie wszystkim. Du?y format (240 na 175 mm; prosz? nie myli? z magazynem najwi?kszego dziennika w kraju), porz?dny papier, elegancka, zafoliowana ok?adka, w ?rodku kolorowe zdj?cia na papierze kredowym. Do tego dochodzi obj?to?c. 469 stron tekst?w i zdj??, po?wi?conych wy??cznie SBB. Czeg?? tam nie ma. Od historii zespo?u, opisanej z kronikarsk? wr?cz dok?adno?ci?, w??czaj?c w to skr?cone i bardzo szczeg??owe recenzje wszystkich p?yt, poprzez opisy los?w wszystkich, chyba, muzyk?w, kt?rzy przewin?li si? przez SBB, wywiady z nimi, dyskografi?, spis bootleg?w, filmografi?, teatrografi?, kalendarium, teksty utwor?w, a? po list? wszystkich tych, kt?rzy pracowali z SBB nawet jako techniczni. Spis tre?ci brzmi nie?le, prawda? To przejd?my dalej.

''Znad szeregu brudnych familok?w wygl?daj? kominy fabryk i szyby kopal?, odcinaj?ce si? od szarego nieba. Ci?gn? si? szeregi blok?w. P?dz? autobusy, tramwaje. G?rnicy id? na drug? zmian?. Ponuro, monotonnie. To najbardziej spopularyzowany obraz ?l?skiej aglomeracji. Jednak ?l?sk potrafi by? pi?kny. I nostalgiczny... Jest to r?wnie? miejsce na sw?j spos?b magiczne.''

Tak brzmi? pierwsze zdania spisane w tej ksi??ce, dotycz?ce biografii. Brzmi zach?caj?co, czytamy wi?c dalej. Ale dalej ju? nie jest tak mi?o i obrazowo. Zaczyna si? w?dr?wka przez 30 z hakiem lat dzia?alno?ci SBB, oraz muzyk?w, kt?rzy si? przez nie przewin?li. W?dr?wka nie?atwa i wymagaj?ca od czytelnika nie lada skupienia i uwagi. W przeciwnym razie ksi??ka z biografii przeistacza si? w ksi??k? telefoniczn?, pe?n? nazwisk, adres?w i dat. Cz??? biograficzna ksi??ki opisana jest niezwykle szczeg??owo i czasami trzeba robi? sobie notatki, ?eby si? nie pogubi? w tym, jaki jest aktualny sk?ad grupy i co ju? by?o pod?wczas nagrane, a czego jeszcze nie by?o, je?li chodzi o p?yty zespo?u.
O ile rozeznanie si? w latach tw?rczo?ci SBB jest stosunkowo ?atwe (jeden rozdzia? odpowiada jednemu rokowi tw?rczo?ci), o tyle nie-pogubienie si? w p?ytach, jakie s? nagrywane, jest daleko trudniejsze.

Jak ju? wspomnia?em, wszystkie p?yty s? dog??bnie recenzowane, ba, rozbierane na czynniki pierwsze. Opisywane jest dok?adnie instrumentarium, u?yte do nagrania p?yty, wiadomo, gdzie, w jakim studiu powsta?a, czym by?y inspirowane utwory, jak s? zbudowane.
Uproszczeniu czytania ksi??ki sprzyja chronologiczna kolejno?? przedstawiania wydarze?. Co prawda dzi?ki temu rzucani jeste?my od opis?w solowych projekt?w J?zefa, do opisu barowego grania, jakim Lakis (Grek, gitarzysta pierwszego sk?adu, jakby kto? si? nie orientowa?) zarabia? na ?ycie w swojej ojczy?nie.

Zawarto?? tej cz??ci ksi??ki rozk?ada si? r?wnomiernie pomi?dzy s?owo w?asne autor?w, a cytaty z artyku??w prasowych (prasa polska i zagraniczna) i cytowane wypowiedzi muzyk?w. Nie tylko ubarwia to tekst (w cytowanych fragmentach mn?stwo jest ?miesznych anegdot, nieformalnych zwrot?w), ale te? podnosi wiarygodno?? ksi??ki. Wiarygodno??, kt?ra, z drugiej strony, zostaje zachwiana przez jednostronno?? (?eby nie powiedzie?: tendencyjno??) komentarzy, i cytowanych artyku??w.
W recenzjach p?yt autorzy nieraz rozp?ywaj? si? w zachwytach nad tw?rczo?ci? SBB i nad poziomem artystycznym ich muzyki. R?wnie? wyd?wi?k cytowanych artyku??w jest bezkrytyczny. Zdarzaj? si? por?wnania muzyki J?zefa to tw?rczo?ci Bacha, Beethovena, czy Chopina. Obok podziwu, budzi to r?wnie? pewn? nieufno?? i ch?? do pomijania kolejnych cytat?w z prasy. I tak wiadomo, co tam si? znajdzie.
Autorzy ksi??ki, chyba przeczuwaj?c, ?e cytaty s? tak s?odkie, ?e cukrzycy mo?na dosta?, umie?cili te? jedn? (przynajmniej tyle naliczy?em na pierwszych 120 stronach) recenzj? negatywn?. Jednak ta plama na honorze SBB zosta?a szybko zmyta kr?tkim komentarzem autor?w, ?e SBB nigdy nie gra?o jazzu i ich muzyka nie mo?e by? przez jazzman?w dobrze oceniana.

Odno?nie drugiego aspektu biograficznego ksi??ki, czyli zgodno?ci z prawd? historyczn?, pozostaje mi wierzy? na s?owo, bo nie istnieje ?adne inne ?r?d?o, z jakim mo?na by '...Wizje' por?wnywa?.

Jaki obraz zespo?u kreuje ta ksi??ka? Obraz SBB jako zjawiska, grupy z pocz?tku undergroundowej (dos?ownie, bo pierwsze pr?by odbywa?y si? w piwnicy, po 8 godzin dziennie), kt?rej cz?onkowie, dzi?ki uporowi, ci??kiej pracy i wizji tego, co i jak chc? robi?, doszli do wyst?powania na najwi?kszych festiwalach i obok najwi?kszych gwiazd muzyki ?wiatowej. Nie poddawali si? chwilowym modom, komercji i odwa?nie pod??ali swoj? drog?.

Kolejna cz??? ksi??ki, czyli cz??? czysto kronikarska i ju? nie tak przes?odzona, to wywiady, szczeg??owa dyskografia, spis bootleg?w, kalendarium, filmografia, teatrografia i wreszcie teksty utwor?w. Wszystko opisane ze staranno?ci? i dok?adno?ci? typow? dla pierwszej cz??ci ksi??ki. Dyskografia, zawiera wszystkie p?yty SBB, wszystkie solowe dzie?a J?zefa, a nawet wykaz tych p?yt, na kt?rych Skrzek przy?o?y? r?k? raptem do kompozycji jednego, czy dw?ch kawa?k?w. Dyskografia zawiera te? p?yty pozosta?ych cz?onk?w zespo?u, cho? ju? nie tak dok?adnie opisane.

Jeszcze na koniec kilka zda? podsumowania, gar?? og?lnik?w. 'SBB - wizje', to ksi??ka wa?na z tej racji, ?e jest to pierwsza i oficjalna biografia zespo?u. Jej najwi?ksz? zalet? i wad? zarazem, jest jej dok?adno??, miejscami przyprawiaj?ca o zawr?t g?owy. Plusem ksi??ki jest r?wnie? to, ?e pokazuje, jak przyjmowana by?a tw?rczo?? SBB w ?wczesnym ?rodowisku krytyki muzycznej.

''Z mi?o?ci jestem'', ?piewa? J?zef. 'SBB - wizje' te? powsta?y z mi?o?ci i do zespo?u, i do ambitnej muzyki. Tylko czy przez przypadek nie ma tam zbyt du?o tej, jak?e bezkrytycznej, mi?o?ci?
w sercu blues a w zylach rock'n'roll ...
...cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.
Awatar użytkownika
Tomii
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 4948
Rejestracja: października 10, 2005, 10:30 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: eon » stycznia 18, 2006, 12:46 am

Tomii pisze: Dyskografia zawiera te? p?yty pozosta?ych cz?onk?w zespo?u, cho? ju? nie tak dok?adnie opisane.(podkre?lenie moje - eon)

I to w?a?nie mnie bardziej martwi ni? nadmiar "cukru" i dob?r komentarzy :? ...

Pozdrawiam - Eon.
"If music be the food of love, play on."
(William Shakespeare)
Awatar użytkownika
eon
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 98
Rejestracja: lipca 24, 2005, 2:19 pm
Lokalizacja: Choszczno/Katowice

Postautor: rockowy » marca 20, 2006, 1:51 am

Bo ksiazka byla pisana za szybko. Zeby zdazyc na zaplanowana premiere. Obiecuje ze z drugim wydaniem tak nie bedzie i dyskografia bedzie na pewno pelniejsza, nawet o niskonakladowe skladanki wydawane w RFN czy greckie plyty Lakisa z dokladniejszym opisem (o ile tylko uda sie dotrzec do wszystkich :wink:).

A i sam "srodek" ksiazki wymaga wielu korekt, zmian, przerobek, uzupelnien, rewizji... Co ja mowie, napisania raz jeszcze :D

Tyle, ze potrzeba na to czasu, bo materialow jest duzo, ciagle przybywa i poki co sama selekcja i uporzadkowanie tego zajmuje sporo czasu... Niemniej, praca jest ciagle w toku i mam nadzieje, ze powstanie lepsza ksiazka. Power jest :D

To m?wi?em ja, Micha? Wilczy?ski, jeden z autor?w :)
rockowy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 14
Rejestracja: listopada 17, 2004, 8:23 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Książki, Publikacje, Czasopisma

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości

cron