"Jimi Hendrix Sam o sobie"

Nasza forumowa biblioteka

Moderator: mods

"Jimi Hendrix Sam o sobie"

Postautor: rocken » października 31, 2014, 1:32 pm

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ta książka to próba stworzenia czegoś na kształt autobiografii Hendrixa. Przy takich przedsięwzięciach mam dość mieszane odczucia. Tym bardziej, że już na wstępie wyraźnie podkreślono autorstwo jakoby całej książki przez Hendrixa. Narracja prowadzona w stylu autobiograficznym wzbogacona jest listami, wywiadami i tekstami utworów Hendrixa, dla potwierdzenia certyfikatu autentyczności prozy. Nie do końca mam pewność na ile można ufać tekstom nieopatrzonym jako cytaty z wywiadów lub zapisków Hendrixa, i czy nie ma w tym zbyt wiele konfabulacji i fabularnej próby kreacji postaci Jimiego.

Książkę czyta się bardzo dobrze, nie jest to typowa biografia muzyczna, traktuję to jako próbę odtworzenia i nakreślenia sytuacji emocjonalnej, rozterek, obaw i środowiska, w jakim Hendrix funkcjonował. Wydaje mi się to dużo bardziej wartościowe niż niejedna próba zebrania chronologicznie wydarzeń z życia Hendrixa i podania w bardzo „suchy” sposób. Jak przystało na książkę o muzyku jest tu dużo o muzyce i jej stronie technicznej powstawania, co wydaje mi się, że zaczyna w dzisiejszych czasach być coraz mniej ważne w wydawnictwach tego typu.

W książkach poświęconym muzyce oczekuję od autorów oprócz analizy środowiska, tego, co kierowało artystami i jakie to mogło mieć przełożenie na muzykę, przede wszystkim nie pominięcia kwestii w zakresie stricte muzycznym, co oczywiście wymaga dużego znawstwa i fachowości. Najczęściej jest to jednak dość powierzchownie traktowane a kwestie formalne w zakresie samej muzyki często u biografów są zwykłym grafomaństwem.

Myślę, że jest to interesująca pozycja dla wszystkich, którym jest bardzo bliska muzyka Hendrixa i zainteresowani są próbą uchwycenia relacji na linii człowiek – muzyka.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: "Jimi Hendrix Sam o sobie"

Postautor: Zdzisław Pająk » października 31, 2014, 5:41 pm

Dodam jeszcze, że książka powstała w oparciu o materiały zebrane przez zmarłego w tym roku Alana Douglasa, że ukazała się przed rokiem na Zachodzie pt. "Starting at zero" oraz, że nie ma "patentu" firmy Janie Hendrix (co jest dość ciekawe ! - bo przecież nie ma w niej nic "przeciw" przyrodniej siostrze).
Są w tej książce - w znacznym stopniu - publikacje wcześniej znane, ale jest też kilka wcześniej niepublikowanych materiałów. Dla każdego fana Jimiego, pozycja warta zainteresowania.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: "Jimi Hendrix Sam o sobie"

Postautor: agrypa » października 31, 2014, 7:05 pm

Orginal anglojezyczny mam juz dawno za soba, nie mniej z wielkim zainteresowaniem czekam na polskie tlumaczenie. A tlumaczy (jak kiedys napisalem Zdzislawowi) mamy naprawde swietnych. Mistrzostwo swiata to tlumaczenie autobiografi Milesa Davisa. Ostatnio, dzieki niezawodnemu przyjacielowi z Polski cieszylem sie "Kronikami" Dylana. "Starting At Zero- His Own Story" czytalo mi sie znakomicie. Uroku dodaje bardzo ciekawie opracowana szata graficzna. Ciekaw jestem czy polskie wydanie jest rownie pomyslowe.
Czy jest tez przedmowa Petera Neala?
ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Re: "Jimi Hendrix Sam o sobie"

Postautor: rocken » października 31, 2014, 8:17 pm

agrypa pisze:[...]
Czy jest tez przedmowa Petera Neala?

Jest przedmowa i kilka grafik portretujących Hendrixa.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: "Jimi Hendrix Sam o sobie"

Postautor: agrypa » listopada 1, 2014, 1:43 am

rocken pisze:Jest przedmowa i kilka grafik portretujących Hendrixa.

Dzieki. W orginale jest sporo grafik. Rozny kolor stron, zroznicowany kroj, kolor i wielkosc czcionki. Bardzo pomyslowe wydawnictwo. :)
ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Książki, Publikacje, Czasopisma

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości

cron