[POZNAŃ] OLO WALICKI "KASZËBË"... Blue

Piszcie tu o swoich fascynacjach tą muzyką, informujcie o koncertach, piszcie o swoich ukochanych płytach. Jazz w szerokim pojęciu tego słowa.

Moderator: mods

[POZNAŃ] OLO WALICKI "KASZËBË"... Blue

Postautor: Zbyszek Stępski » grudnia 5, 2007, 10:59 am

BLUE NOTE jazz club

Obrazek

http://www.bluenote.poznan.pl/

7.12.2007r., piątek, godz. 20.30


OLO WALICKI “KASZËBË”

http://www.olowalicki.com/

Niezwykły, jazzowo-etniczy projekt jednego z najciekawszych polskich basistów – Ola Walickiego, projekt poświęcony kulturze Kaszub. Do piosenek, zawierających swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnionych futurystycznymi brzmieniami, powstały teksty w mało znanym a pięknym i wyrazistym języku kaszubskim. Pracując nad tym ....projektem Olo Walicki starał się odciąć od powszechnie przyjętego, muzealno-folkowego wizerunku Kaszub, a w zamian zaproponował twórczość współczesną, opartą o tę kulturę i powstającą w tym regionie Polski. Premiera miała miejsce podczas koncertu inaugurującego XXVI Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej (EBU) Gdańsk 2005. Płyta “Kaszebe” ukazała się w kwietniu tego roku (obchodzonego jako Rok Kaszubski). Dwa miesiące później Olo Walicki otrzymał za nią Pomorską Nagrodę Artystyczną (Gryf Pomorski).

Obrazek

Lider projektu - Olo Walicki to kontrabasista, kompozytor, aranżer i producent. Uczestniczył w większości festiwali jazzowych w Polsce i wielu poza jej granicami. Otrzymał nagrodę indywidualną na festiwalu Jazz Juniors 1992 w Krakowie. Od tego czasu miał okazję współpracować z większością polskich gwiazd jazzu. Ma w swym dorobku udział w nagraniu około 40 różnorodnych stylistycznie płyt, brał udział również w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej, m.in. dla Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera. Nazwisko Ola Walickiego pojawia się na czołowych pozycjach ankiety “Jazz Top” czytelników czasopisma “Jazz Forum” w kategoriach: najlepszy kontrabasista, najlepszy gitarzysta basowy, a od 2001 roku również w kategoriach muzyk roku i najlepszy kompozytor.



Karolina Amiriam - śpiew
Anna Karamon - śpiew, recytacja
Piotr Pawlak – gitara
Kuba Staruszkiewicz - perkusja
Olo Walicki – kontrabas

Obrazek
fot. R. Gosz


koncert w ramach JAZZOWA JESIEŃ Z POLITECHNIKĄ

Komisja Kultury działająca przy Politechnice Poznańskiej oraz klub muzyczny Blue Note, czując ‘głód’ dobrej muzyki oraz pragnąc pokazać młodym ludziom, że poza tym co masowe i popularne istnieje bezmiarcudownych, improwizowanych dźwięków, rozpoczęły w ubiegłym roku współpracę organizując dwa ‘maratony’ koncertowe (Jazzowa Jesień z Politechniką oraz Jazzowa Wiosna z Politechniką). Projekt okazał się ‘strzałem w dziesiątkę’. Wzbudził szerokie zainteresowanie wśród młodych ludzi (i to nie tylko studentów Politechniki). Dlatego postanowiliśmy kontynuować tę kulturalno-edykacyjną kooperację organizując kolejną Jazzową Jesień z Politechniką. Projekt obejmie sześć listopadowo-grudniowych koncertów - polskie i światowe gwiazdy, które w Poznaniu usłyszeć można tylko w Blue Note. Wszyscy artyści, których zobaczymy i usłyszymy w tym syklu są wybitnymi, uznanymi na polskiej i światowej scenie muzykami. Ich twórczość to niezwykła ekspresja, techniczna doskonałość, bezmiar przeżyć i emocji.

...oprócz koncertu OLO WALICKIEGO “KASZËBË” czeka na nas jeszcze jeden koncert zamykający tegoroczny cykl JAZZOWA JESIEŃ Z POLITECHNIKĄ ...

PETR CANCURA & JACEK KOCHAN MONORAIL QUARTET (USA/Polska)
(14.12.2007r.)

współczesny, akustyczny jazz w autorskich utworach obu co-leaderów; podczas trasy koncertowej zarejestrowany zostanie materiał na nową płytę

koncert z cyklu organizowanego pod mecenatem Władz miasta poznania Jazz Top w Blue Note

Tradycja jazzu oraz nowojorska awangarda w amerykańsko-polskim projekcie z udziałem doskonałych muzyków. Stronę Polską reprezentują: perkusista, kompozytor i producent przez długie lata mieszkający i tworzący w Kanadzie - Jacek Kochan (współpraca z: Johnem Abercrombie, Kenny Wheelerem, Davem Liebmanem...) oraz ‘objawienie’ młodej, polskiej sceny jazzowej ostatnich lat - pianista Slawek Jaskulke. Przedstawiciele sceny nowojorskiej to: Petr Cancura – wybitny saksofonista z Brooklynu (współpracujący z: Danilo Perezem, Bobem Mosesem, Kathleen Edwards, Johnem Lockwoodem, Joe Manerim, Cecilem McBee i Mighty Popo) oraz basista Garth Stevensen.
Ostatnio zmieniony grudnia 6, 2007, 12:50 am przez Zbyszek Stępski, łącznie zmieniany 1 raz
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » grudnia 6, 2007, 12:42 am

Olo Walicki wypracował sobie opinię jednego z najsolidniejszych kontrabasistów polskiego jazzu, ale jest również wybitnym kompozytorem i pomysłodawcą oryginalnych mariaży muzycznych.

Fani jazzu pamiętają jego projekt "Metalla Pretiosa", łączący trio jazzowe i klasyczny kwartet dęty. Najnowszy pomysł zrodził się, kiedy artysta zamieszkał we Wdzydzach Kiszewskich, prężnie działającym ośrodku kultury kaszubskiej. "Kaszëbë" opiera się na odważnym jazzie i współczesnej poezji kaszubskiej. Septet Ola Walickiego tworzą: Damro­ka­ Kwidzińska­ - poetka, która napisała wszystkie wiersze wykorzystane na płycie, a ich część wyrecytowała; Karolina Amirian i Maria Namysłowska, które zaśpiewały resztę; grający na akordeonie i organach Hammonda Cezary Paciorek; gitarzysta Piotr Pawlak, perkusista Kuba Staruszkiewicz (Pink Freud) oraz lider, grający na kontrabasie, gitarze akustycznej i klawiszach.

Za samo zestawienie głosów Walicki powinien dostać nagrodę. Duet jasnego, dziewczęcego sopranu Karoliny Amirian i zamglonego, pełnego alikwotowych subtelności altu Marii Namysłowskiej od pierwszej do ostatniej nuty robi ogromne wrażenie. Brzmi trochę jak duet Anny Marii Jopek i Ani Dąbrowskiej, ale to blade porównanie. Zwróciłem też uwagę na grę Piotra Pawlaka, który na potrzeby "Kaszëbë" wyłonił się na moment z dżungli elektroniki i przypomniał sobie o tradycyjnej technice gitarowej. Wydaje się też, że ożywczo na muzykę Walickiego wpłynęło nawiązanie współpracy z Kubą Staruszkiewiczem, znanym z oszczędnej, ale energicznej gry.

Osobiste teksty Kwidzińskiej mocno osadzają tę muzykę w lokalnym kontekście. Dzięki nim słuchacz jest przekonany, że obcuje z dziełem ważnym, że powstało ono po coś. Części znaczeń musiałem się domyślać (nie zdawałem sobie sprawy, że język kaszubski jest aż tak osobny), ale już wkrótce na stronie internetowej Walickiego mają pojawić się polskie przekłady tych wierszy o miłości, śmierci i małej ojczyźnie. A także o miłości do małej ojczyzny i śmierci dla niej.

Od dawna nie słyszałem tak poruszającej muzyki. Słucham płyty "Kaszëbë" od dwóch tygodni, a po kilkudziesięciu przesłuchaniach ciągle nie mam dosyć, ba, już teraz wpisuję ją na pierwszej pozycji wśród kandydatów do tytułu mojej prywatnej płyty roku.

Janusz Jabłoński (Tygodnik Powszechny)

Obrazek
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » grudnia 6, 2007, 7:23 am

Olo Walicki LIVE "Przechodzen do Ce" No.1
/ kliknij na zdjęcie /
Obrazek

Olo Walicki i "Kaszebe" Globaltica 28 lipca 2007 <= tu kliknij
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Jazz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 175 gości