Cool jazz, pianino i trochę muzyki poważnej

Piszcie tu o swoich fascynacjach tą muzyką, informujcie o koncertach, piszcie o swoich ukochanych płytach. Jazz w szerokim pojęciu tego słowa.

Moderator: mods

Cool jazz, pianino i trochę muzyki poważnej

Postautor: xenex » listopada 23, 2009, 7:32 pm

Witam!
Niedawno zapoznałem się z twórczością Bill'a Evans'a (konkretniej kilka początkowych płyt z lat '50 i '60) i bardzo mi się to spodobało. Chodzi o jazz z pianinem w roli głównej. Wczesne płyty Evans'a może nie bardzo podchodzą pod cool jazz, chyba są baridzje "po środku".

Jeśli chodzi o jazzowych pianistów miałem do czynienia jeszcze tylko z Jelly Roll'em Morton'em i Duke'em Elington'em. Przyznam szczerze, że klimat płyt Roll'a i wczesne nagrania Elington'a (tylko te miałem na razie możliwość usłyszeć) zupełnie nie przypadły mi do gusty. Zbyt melodyjne, "wesołe", za mało poważne, mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi :wink:

W niedalekiej przyszłości będę chciał zaopatrzyć się w jakieś nowsze nagrania Evans'a i jakiś chłodny jazz z pianinem w roli głównej...

Tu moja prośba do Was o propozycje albumów. Mile widziane klasyczne jazzowe albumy jak i nowsze produkcje.


Na koniec chciałbym się zorientować o trochę inną sprawę. Od jakiegoś czasu intryguje mnie czy istnieją jakieś dobre albumy z pogranicza muzyki poważnej i jazzu?
Jeśli ktoś słucha podobnych klimatów to będę bardzo wdzięczny za ciekawe propozycje.

Pozdrawiam serdecznie
xenex
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 15
Rejestracja: sierpnia 31, 2009, 12:26 pm

Re: Cool jazz, pianino i trochę muzyki poważnej

Postautor: Przemek Bluesdoctor » listopada 24, 2009, 8:36 am

xenex pisze:Tu moja prośba do Was o propozycje albumów. Mile widziane klasyczne jazzowe albumy jak i nowsze produkcje.

Ze swojej strony szczerze polecam takiego pianistę jak Oscar Peterson...

xenex pisze:Od jakiegoś czasu intryguje mnie czy istnieją jakieś dobre albumy z pogranicza muzyki poważnej i jazzu?
Jeśli ktoś słucha podobnych klimatów to będę bardzo wdzięczny za ciekawe propozycje.

A możeby tak George Gershwin - to raczej muzyka poważna (przynajmniej wskazuje na to aparat wykonawczy), ale nie brakuje w niej harmonii jazzowej...

Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
Przemek Bluesdoctor
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 61
Rejestracja: października 14, 2006, 11:29 pm
Lokalizacja: Ostrow Wlkp.

Re: Cool jazz, pianino i trochę muzyki poważnej

Postautor: Robert007Lenert » listopada 24, 2009, 11:20 am

xenex pisze: Od jakiegoś czasu intryguje mnie czy istnieją jakieś dobre albumy z pogranicza muzyki poważnej i jazzu?
Koniecznie siegnij po ktorys z Bachowskich albumow Jacquesa Loussiera.
Swego czasu ta plyta wywolala lekkie trzesienie ziemi w jazzowym swiecie: http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=am ... frxqu0ldde
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Andrzej Serafin » listopada 24, 2009, 6:32 pm

No to koniecznie płyta Keith Jarrett Arbour Zena - cudności!!!
Gorąco Polecam

I może jeszcze Eberhard Weber Following Morning, Endless Days i Stages of a Long Journey. Znajdziesz tu dużo fortepianu, romans z muzyką poważną oczywiście obowiązkowy.
I nie ma tu krzty słodzenia w marnym stylu.
Jakość spod znaku starego, dobrego ECM.
Awatar użytkownika
Andrzej Serafin
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1775
Rejestracja: września 28, 2008, 11:32 pm
Lokalizacja: Kolbuszowa

Postautor: Tomek Mały Kotyla » stycznia 13, 2010, 1:12 am

Nie lubię trzeciego nurtu (pogranicze jazu i muzyki poważnej), ale jeśli już to Modern Jazz Quartet "Blues On Bach". Po zapoznaniu się z Twoimi preferencjami sądzę że MJQ może Ci się spodobać.
Tomek Mały-Cotieux Kotyla
JAZZ-ROCKOWA PŁYTOTEKA niedziela 20:00-22:00
http://radiocentrum.pl/audycje/jazzrockowa_plytoteka/
Awatar użytkownika
Tomek Mały Kotyla
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5708
Rejestracja: stycznia 3, 2007, 9:51 pm
Lokalizacja: Rzeszów


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Jazz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości