Tomasz Sta?ko - Soul Of Things

Piszcie tu o swoich fascynacjach tą muzyką, informujcie o koncertach, piszcie o swoich ukochanych płytach. Jazz w szerokim pojęciu tego słowa.

Moderator: mods

Tomasz Sta?ko - Soul Of Things

Postautor: Paweł_R » kwietnia 27, 2005, 6:32 pm


Tak to ju? chyba ze mn? jest ?e p?yty a dok?adniej m?j zachwyt w ich kierunku dojrzewa tak jak dobre wino (co za frazes). Pod tym wzgl?dem mam wyra?nie sp??niony zap?on. Tylko jak w przypadku wina sama data mo?e sk?oni? mnie ?eby si?gn?? po butelk? tak w wypadku p?yt nie mam poj?cia co to jest.
P?yt? Tomasza Sta?ki „Soul of things” us?ysza?em po raz pierwszy ju? kilka lat temu (zosta?a wydana pod koniec 2001, wi?c zapewne wkr?tce po) i by? nawet okres kiedy s?ucha?em jej dosy? cz?sto ale raczej jako swego rodzaju ‘wype?niacza’ ni? co? czym specjalnie bym si? podnieca?. Jest pozornie bardzo monotonna i s?uchaj?c jej momentami ma si? wra?enie, ?e to ten sam utw?r tylko nagrany 13 razy. Dzisiaj nadszed? ten dzie? kiedy wreszcie j? zrozumia?em; zrozumia?em, ?e mam w r?ku prawdziwy majstersztyk.
Dla wi?kszo?ci os?b kt?re s?ysza?y t? p?yt?, kojarzy si? ona zapewne g??wnie z pierwszorz?dnie przerobionym motywem z krakowskiego hejna?u mariackiego. Jednak to co mnie chwyci?o najbardziej znajduje si? w utworze „Variations IV”. Ci, kt?rzy kochaj? „Kind of Blue” Milesa Davisa (a ja si? do nich oczywi?cie zaliczam) zapewne znaj? na pami?? ostatni utw?r „Flamenco Sketches”, jest tam taki moment, w kt?rym John Coltrane ko?czy swoje solo i po chwili fortepian Bill Evansa wychodzi na pierwszy plan. Pomi?dzy nimi jest kr?tka, kilkusekundowa przerwa, ‘gdzie graj? tylko nasze emocje’; zapewne zostawiono j? tam umy?lnie. Podobnie jest w tym utworze Sta?ki, jest tu miejsce na taki w?a?nie oddech. Poszczeg?lne partie wykonywane s? bardzo pomys?owo, z ogromnym zaanga?owaniem i wyczuciem. Marcin Wasilewski (fortepian) pokaza? tu wielk? klas? (co tu m?wic, zatka?o mnie) i tak jak nazwisko Sta?ki (celowo nie rozpisuj? si? o Nim) jest ju? znane na ca?ym ?wiecie tak nazwiska Wasilewski, Mi?kiewicz (perkusja) i Kurkiewicz (bas), kt?rzy notabene tworz? trio (niezale?nie od Sta?ki) tak?e zas?uguj? na najwi?ksze uznanie. Na temat ka?dego z pozosta?ych 12 utwor?w mo?na by zapewne napisa? bardzo wiele i jestem pewien ?e zostanie jeszcze napisane.
Pozdrawiam i szczerze polecam :)
Ostatnio zmieniony maja 2, 2005, 12:56 am przez Paweł_R, łącznie zmieniany 2 razy
Paweł_R
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 128
Rejestracja: kwietnia 23, 2005, 9:17 am

Postautor: Gość » kwietnia 30, 2005, 8:59 pm

Rozumiem dok?adnie o co ci biega. Ale blues niestety tak daleko nie siega. Sta?ko jest jednym z niewielu polskich muzyk?w wartych uwagi - znacznej uwagi.
Gość
 

Postautor: iolrach » kwietnia 30, 2005, 9:07 pm

Z niewielu ?
Jak łatwiej? Iolrach, czy Tomek :P ?
Awatar użytkownika
iolrach
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 186
Rejestracja: stycznia 2, 2005, 4:33 pm
Lokalizacja: Zachodnia Polska

Postautor: Gość » kwietnia 30, 2005, 9:12 pm

By?o ich wi?cej ale niestety, wi?kszo?? z nich ju? dawno znikne?? ze ?wiata zywych. S? przeb?yski ale jeszcze za wcze?nie zeby m?wi? o nich z przekonaniem.
Gość
 

Postautor: Rafał Nitka Białek » maja 1, 2005, 9:34 am

...
Ostatnio zmieniony czerwca 25, 2005, 10:08 pm przez Rafał Nitka Białek, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Rafał Nitka Białek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3277
Rejestracja: października 20, 2004, 11:51 pm

Postautor: Paweł_R » maja 1, 2005, 5:21 pm

Problem zawsze si? pojawia gdy kto? pr?buje por?wnywa? cokolwiek w muzyce a tworzenie podzia??w na muzyk? polska i zagraniczna w?a?ciwie mija si? z celem. Jazz jako taki nigdzie nie sprzedaje si? najlepiej (co tu du?o m?wi? wi?kszo?? klepie bied?). Nawet ci najs?awniejsi wykonawcy sprzedaj? nie wielkie ilo?ci p?yt a skoro na polskim rynku fonograficznym nawet gwiazdy 'POPu itp' nie ?wi?c? tryumf?w to nie trudno sobie wyobrazi? ile p?yt mo?e sprzeda? nawet znany Jazzman. Nie ma pieni?dzy ze sprzeda?y p?yt to nie ma ich te? na reklam? i nic dziwnego ?e o niewiele s?ycha? o dobrych polskich muzykach z m?odego pokolenia. Nawiasem m?wi?c Sa?ko te? ma za sob? ju? swoje lata i na pewno m?g?by nam wiele na ten temat powiedzie? - jak to jest z dochodzeniem do s?awy i pieni?dzy na Jazzie.

:)
Paweł_R
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 128
Rejestracja: kwietnia 23, 2005, 9:17 am

Postautor: Rafał Nitka Białek » maja 1, 2005, 7:23 pm

...
Ostatnio zmieniony czerwca 25, 2005, 10:08 pm przez Rafał Nitka Białek, łącznie zmieniany 3 razy
Awatar użytkownika
Rafał Nitka Białek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3277
Rejestracja: października 20, 2004, 11:51 pm

Postautor: iolrach » maja 1, 2005, 9:14 pm

Przykladem takiego stylu moze byc stary, dobry polski rock :) , ale i tak szufladkowa? mo?na, ale nie trzeba :)

A co do wspania?ych polskich muzyk?w to jest ich sporo. Leszek Mo?d?er, Pink Freud(to je?eli chodzi o jazz) - przyk?ad?w mo?na mno?y? bez liku. Dalej mog? powiedzie?, ?e w zesz?ym roku by?em na czym? w rodzaju fina?u, dla przysz?ych, m?odych gwiazd muzyki jazzowej. Szczerze mog? powiedzie?, ?e by?o to co? rewelacyjnego. Jedn? onomatopej? "mmmmmmmmmmmmm" hehe
Jak łatwiej? Iolrach, czy Tomek :P ?
Awatar użytkownika
iolrach
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 186
Rejestracja: stycznia 2, 2005, 4:33 pm
Lokalizacja: Zachodnia Polska

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » maja 1, 2005, 9:37 pm

A czy kto? pami?ta absolutnego Mistrza ?wiata kt?rym bez cienia w?tpliwo?ci by?, nieod?a?owany Zbyszek Zeifert ?
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: Rafał Nitka Białek » maja 1, 2005, 9:42 pm

...
Ostatnio zmieniony czerwca 25, 2005, 10:04 pm przez Rafał Nitka Białek, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Rafał Nitka Białek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3277
Rejestracja: października 20, 2004, 11:51 pm

Postautor: Paweł_R » maja 2, 2005, 12:44 am

Rafa? Nitka Bia?ek pisze:Takie podzia?y mia?yby sens, w?wczas, gdyby
dajmy na to jazz wykonywany przez Polak?w nosi? pewne
charakterystyczne tylko dla niego cechy czyli... ...stanowi? styl...


Ja w?tpie w to osobi?cie, mo?na m?wi? co najwyzej o autorskim stylu ale o narodowym? To s?czy jak?? fanaberi?. Ja lubuje si? w nazwiskach a raczej co jest efektem i przyczyn? ich unikalnosci (ale nie konecznie); ca?a reszta to dla mnie polityka, nawet s?owo Jazz to dla mnie za du?o. :)
Ostatnio zmieniony maja 2, 2005, 1:02 am przez Paweł_R, łącznie zmieniany 1 raz
Paweł_R
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 128
Rejestracja: kwietnia 23, 2005, 9:17 am

Postautor: Paweł_R » maja 2, 2005, 12:52 am

Wystarczy pos?ucha? a 'ca?a reszta' staje si? zbyteczna.
Paweł_R
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 128
Rejestracja: kwietnia 23, 2005, 9:17 am

Postautor: B » maja 2, 2005, 7:31 am

Andrzej Jerzyk pisze:A czy kto? pami?ta absolutnego Mistrza ?wiata kt?rym bez cienia w?tpliwo?ci by?, nieod?a?owany Zbyszek Zeifert ?


Zbyszek Zeifert ! jego najlepszy muzyczny okres to gra w kwintecie Tomasza Stanki /1970r/, ostrowscy muzycy jako finalisci festiwalu OFAB mieli niewtpliwa przyjemnosc grac support, w ramach wyjatkowego festiwalu w Kaliszu.
B
 

Postautor: Rafał Nitka Białek » maja 2, 2005, 10:14 am

...
Ostatnio zmieniony czerwca 25, 2005, 10:00 pm przez Rafał Nitka Białek, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Rafał Nitka Białek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3277
Rejestracja: października 20, 2004, 11:51 pm

Postautor: bartic » maja 2, 2005, 10:57 am

Rafa? - to normalne, nigdy nie wiesz, czy kto? zrozumia?, nawet gdy kiwa g?ow?... ja nie wiem, czy kto? mnie rozumie i moje posty, ale mam sam? przyjemno?? w pisaniu ich, zreszt? sam siebie czasem nie mog? zrozumie?, cho? si? rozbieram na cz??ci pierwsze... tak wi?c, b?dz tu, pisz, miej z tego radoche :) jak dziecko - i bardzo dobrze :)

pozdrawiam
---------------
jeszcze mnie nasz?o :D... a jak opacznie Ci? zrozumi? i z twojego niewinnego postu powstanie burza... to te? dobrze! to patrz, jak si? toczy rozmowa i na koniec powiedz, ?e nie o to CI chodzi?o i miej radoche, bo wszystkim oczy wyjd? :D
pozdrawiam
bartłomiej czerniak
Awatar użytkownika
bartic
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2761
Rejestracja: maja 22, 2004, 5:04 pm
Lokalizacja: Wrcłw


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Jazz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości